Entalpický výměník Recair

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Entalpický výměník Recair

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od davidevor » 04 bře 2018, 18:44

Entalpické výměníky nefungují. Rostliny, akvárko, vaření, praní, sušení nepomáhá... tak co použít?
To bylo varování jen pro ty, kteří mají problémy s vlhkosti a rozmýšlejí se, jestli dát za entalp cca ty samé peníze, koupit zvlhčovače nebo koupit toto. Ano, u nás to je předražené. Stejně jako samotné jednotky. Viz třeba Brink. V NL to koupíte s dvoulketou zárukou od maloobchodníka za 1400E i s DPH, tady za to chtějí cca 60.70kkč :(.
Každý výměník (i ten deskový v RJ) je třeba pravidelně čistit! Komín také čistíte když jej používáte.
30-40kkč se vám zdá hodně, ok, ale hned v zápětí doporučujete profesionální zvlhčovače, které tyto hodnoty také atakují a nějakou údržbu také potřebují. Není proto lepší koupit něco takového a 2-3x za zimu to propláchnout cca 1-2h práce?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Technik » 03 bře 2018, 14:09

V objektu je jednotka s entalpickým výměníkem a protože to nefunguje, tak tam přihodíme další krám, za který si nechám zaplatit? Samozřejmě, že odpařování kondenzátu z Jablonce je šílenost a nebude to trvat dlouho, než se na to přijde. Ale ani Evap není bez chyby. Je potřeba se podívat na tu zvlhčující matrici. Všichni seriózní výrobci upozorňují, že se musí udržovat v čistotě a vyměňovat, neboť hrozí tvorba plísní. Jediným bezpečným zvlhčovačem, je parní verze. To je ale za jiné peníze. Mimochodem, když už jsme u té reklamy. U nás se Evap prodává za nesmysl kolem 40.000 Kč.
Srovnejte https://shop.inovatech.de/de/Evap-Luftbefeuchter.html cena 924 € (cca 24.000 Kč bez DPH)

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od davidevor » 03 bře 2018, 08:52

Jedinná opravdu účinná technologie v boji s nízkou vlhkostí je zvlhčovač EVAP, který nevrácí žádný VOC zpět. Něco to papká max 800W, ale v praxi je to schopno za 14 dní do vetšího objektu spotřebovat i 250l a z 25% vlhkosti (v dnešních dnech -13) za těch 14 dní to udělat krásných 42%. V objektu je jednotka s entalpickým výměníkem.
Stojí to cca stejně jako entalpické výměníky. Tak neutrácejte, za tyto blbosti.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Dublík » 12 úno 2018, 09:56

Pane Matějíčku,
díky za Vaši zkušenost. Aktuálně hledáme nejlepší variantu decentrální rekuperace pro malou dřevostavbu, zvažujeme, co s vlhkostí, a zřejmě zvolíme raději jednodušší a levnější jednotku.
Bylo by možné znát typ té Vaší?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Roman Matějíček » 15 kvě 2017, 13:45

Dobrý den,
rád bych se podělil o zkušenosti s provozem jednotky s entalpickým výměníkem. Mám jednotku, kde lze výměník vyměnit. Protože jsem měl dva roky po sobě velmi nízkou vlhkost, připlatil jsem si na entalpický výměník. Z výsledku jsem velmi v rozpacích. První rok se v domku (dřevostavba) pohybovala v zimě kolem 30%, druhý rok dokonce klesala až k 25%. Letos při provozu s entalpickým výměníkem jsem se zase pohyboval kolem 30%. Podle slov dodavatele je to dáno tím, že máme dřevostavbu a bydlíme v ní tři. Údajně nevyprodukujeme dostatek vlhkosti a tak není co vracet. Máme si koupit zvlhčovač. Smířil jsem se s tím, že jednotka má menší účinnost. Na to mě upozornil dodavatel. V provozu jsem to nepoznal. Jednotka má větší spotřebu elektřiny. To je taky fakt, máme doma přesné měření nadřazeným systémem. To jsem taky neřešil, protože se jedná maximálně o dvě stovky ročně. Jsem zklamaný z výsledku. Máte nějaký nápad na zvýšení vlhkosti?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Návštěvník » 19 dub 2017, 18:39

Když to srovnáte podle Ecodesignu tak Atrea vyjde líp než Futura a nemůžete argumentovat dohřevem, protože s tím je maximum 700 W. Futura je jedna nafouknutá bublina, která už začíná praskat, stejně jako to bylo s Ultimou. Chudák dědek, co se nechal šalamounsky nachytat. Kdyby se raději švec držel svého kopyta. Souhlasím s tím, že jednotky budou mít bez předehřevů a dohřevů velmi podobné spotřeby a hlavně rozdíly jsou pro uživatele naprosto nepodstatné. Ročně to udělá jen pár desetikorun. Nemusíme srovnávat jen s Atreou. Co je ranec, je vstupní cena a to je takový nesmysl, který se u Futury nikdy uživateli nevrátí. Navíc je s velmi problematickým překlapávacím výměníkem. Reklama ale dělá své a pár hlupáků se vždycky najde.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Laky » 19 dub 2017, 15:37

Zohan píše:Zase jedno marketigové očůrávání. Čtu v recenzi: Zatímco běžné větrací jednotky mají při vnější teplotě -12°C příkon větší než 1kW, FUTURA vystačí jen s 80W.
Co to je za hloupost?
Když se podíváte například na
Atreu DUPLEX 370 EC5, tak má podle ECO designu maximální příkon 167 W. Roční udávaná spotřeba (AEC) 1,8 kWh.

Ecodesign u Futury udává dokonce maximální 320W (technický list 700W) a roční spotřebu (AEC) 1,9kWh. Mimochodem Futura má dost divně vyplněný Ecodesign v kolonce specifické spotřeby má uvedenu energetickou třídu.

Je jasně patrné, pakliže se srovnávají srovnatelné údaje o spotřebě, není na tom Futura jinak než ostatní.


Není náhodou rozdíl v tom že Futura nepotřebuje předehřev, EPO-V 200/ žere 2,1kW, který pro Atreu DUPLEX 370 EC5 budeme potřebovat? A max udávaný příkon Futury 700W je včetně dohřevu na výstupu. Já to chápu tak, že údaje o spotřebě budou podobné, ale nesmíme počítat předehřev 2,1 kW. Za mne je to citelný rozdíl.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Návštěvník » 19 úno 2017, 13:43

Problém s ucpaným odvodem kondenzátu a tvoření šlemu v hadicích znají i vzduchaři. Je to jeden z běžných prvků údržby VZT jednotek. Když se podíváte na tenhle článek http://berkunair.com/blog/what-is-that- ... rain-line/ ,jsou tam i fotky a hlavně popis "Slime Mold". Sice je to podle mého PR článek nějakých dodavatelů antitablet, podstata problému je však pravdivá. Na vlhké stěny výměníku se chytá zejména prach. Protože je to na straně odtahu a vzduch průchodem špinavými lamelami jde ven, ničemu to v zásadě nevadí. Nedovedu si moc dobřepředstavit, že by se mezi stejnými lamelami přiváděl vzduch dovnitř. Dopadne to jako s rotačním výměníkem, v domácnostech je to po čase cítit a proto nejsou příliš rozšířené. Vždycky se najde pár lidí, co si to koupí, reklama a další nátlak si vždycky svojí ovci uloví. Obecné rozšíření to však nenajde. První verze byla stejně vychvalovaná a jak bledě to s ní dopadlo.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Jirka Novotný ČB » 19 úno 2017, 00:39

Pokud vím, tak kondenzát u kondezačních kotlů by se neměl jen tak pouštět do kanalizace, jsou tam nějaké předpisy. Můj obor jsou klimatizace a tam se s kondenzátem potkávám neustále. Pokud vím, tak se dělaly různý studie a rozbory těchto kondenzátů a rozhodně se nejedná o obyčejnou vodu. Já žádný rozbor nedělal, ale praktické zkušenosti mám. Kondenzát pobírá všechno možné a projevuje se to ucpáváním odtokových hadic a potrubí. Pokyny pro čištění jsou skoro v každém návodu na klimatizaci. Čistí se i odtoky klimatizací z auta. Každý známe louže pod autem v létě. Klimatizační jednotky a rekuperační jednotky jsou si velmi podobné prostředím, kde pracují a provozními teplotami. Předpokládám, že i chemické složení kondezátu vnitřního vzduchu bude shodné. Já bych rád upozornil zejména na kyselost kondenzátu. Pokud máte lamusové papírky pro sledování ph v bazénu, můžete si to ověřit. Tato "kyselina" je poměrně dost korozivní. Zase z praxe. Pokud kape kondenzát z jednotky na nějaký parapet, ocelovou konstukci dokáže v těch místech celkem rychle zreznout. Dokáže to poškodit i pozinkové plechy. To mě přivedlo na myšlenku, že by nebylo ideální nechat kondenzát odpařovat po plechového spiro potrubí. Montujeme i bazénové odvlhčovače, tam je kondenzát skutečný neřád a díky obsahu různých látek z bazénové chemie by se správně měly používat separátory než se vypustí do kanalizace. Jestli se tvoří usazeniny na deskách výměníku,nemohu říct. Klimatizační jednotky jsou sedimentů plné a proto se musí i podle norem pravidelně desinfikovat speciálním sprejem.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Jan 23 » 18 úno 2017, 14:55

Díval jsem se na schéma a popis funkce na http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/va ... perace.htm a není mi jasné několik věcí. Je výměník úplně stejný jako ostatní Recair výměníky nebo má jiný materiál? Je skutečně rozdíl jen v tom přepínacím mechanizmu? Když dojde ke kondenzaci na deskách výměníku a otočí se směr proudění, odpařuje se ten stejný kondenzát do přívodního vzduchu? Mám doma rekuperační jednotku ahadice na odvod kondenzátu je celá zašlá. Je ideální kondenzát se vší špínou odpařovat zpět, nezůstává na lamelách po odpaření nějaká usazenina?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od jarda » 14 úno 2017, 18:13

On to totiž nebyl rekuperační výměník, ale regenerační. A ani po mém upozornění na jednání s dodavatelem název nezměnili. Jak došlo a jestli vůbec k zastavení výroby nevím. Ale jedna rakouská firma nabízela rekuperační jednotku s jejich výměníkem ještě vloni.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Zohan » 13 úno 2017, 15:50

Zase jedno marketigové očůrávání. Čtu v recenzi: Zatímco běžné větrací jednotky mají při vnější teplotě -12°C příkon větší než 1kW, FUTURA vystačí jen s 80W.
Co to je za hloupost?
Když se podíváte například na
Atreu DUPLEX 370 EC5, tak má podle ECO designu maximální příkon 167 W. Roční udávaná spotřeba (AEC) 1,8 kWh.

Ecodesign u Futury udává dokonce maximální 320W (technický list 700W) a roční spotřebu (AEC) 1,9kWh. Mimochodem Futura má dost divně vyplněný Ecodesign v kolonce specifické spotřeby má uvedenu energetickou třídu.

Je jasně patrné, pakliže se srovnávají srovnatelné údaje o spotřebě, není na tom Futura jinak než ostatní.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Návštěvník » 12 úno 2017, 23:37

První verze musela být stažena z trhu a taky to byl nejdřív humbuk. Na stránkách recairu výměníku není ani slovo. Problematické neustále zůstává otáčení proudu vzduchu i samotné vracení vlhkosti. Ať chceme nebo ne, cokoliv vracet zpět se vzdušnou párou je malér. Tady se ale vyplachuje celý výměník do místností. Možná je to důvod, proč se nikde nedá o takovém typu výměníku dohledat nic aktuálního. Že by to neprošlo hygienickými testy?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od kolemjdouci » 12 úno 2017, 23:04

Nevím jestli to recair ještě nabízí, ale jednotka s tímto principem/výměníkem byla představena s mediálním humbukem v těchto dnech: http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s-re ... ou-energie

Zde je pan ředitel s předchozí generací jednotky (ještě bez jabkotronu):
https://www.youtube.com/watch?v=3n59tCQcECA

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Jan 23 » 12 úno 2017, 13:50

Vyrábí tohle ještě Recair nebo to už definitivně stáhli? Na jejich stránkách jsem už tenhle variátorový výměník nenašel.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Návštěvník » 21 zář 2014, 14:48

Tady je popis funkce překlapávajícího systému rekuperace.

http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/va ... perace.htm

small.gif
small.gif (237.03 KiB) Zobrazeno 25848 krát

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od michal kounica » 11 zář 2014, 12:14

Mám dotaz k těm klapkám na výměníku. S jakou frekvencí se posunují sem tam? Pak by mě zajímalo, jak je to s prouděním vzduchu v mezipolohách klapek a jak rychle se posunují? ´Můj laický pohled je takový, že se musí vzduch v mezipolohách totálně pomíchat a taky se mi zdá, že je to akorát prostor pro poruchy. Plastové posuny, synchonizace, dovírání, těsnosti, to jsou slabiny hned a co teprve po pár letech provozu?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Petr32 » 20 led 2014, 22:58

Vaše argumenty vypadají až moc přesvědčivě a logicky, že jsem z toho paradoxně až trochu nedůvěřivý. Nemohl by se zde vyjádřit i nějaký jiný odborník?

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od KorDa » 20 led 2014, 12:28

SFO píše:Ale klasický Blbý Kompromis spočívá v triviální metodě
a) skupenské teplo maximálně rekuperovat,
b) opět jej investovat do interiéru
na co nejtriviálnějším odpařovači
(mokrá bavlněná dětská plínka na sušáku prádla, radiátoru, ...)

Rozhodně bych odpařování popsaným způsobem nepovažoval za blbý kompromis a ve srovnání s entalpickým je to 100% lepší metoda. Pokud budete vodu v odpařovači vyměňovat a udržovat v nějaké přiměřené hygienické úrovni. Odpařuje se totiž čistá voda nikoliv kontaminovaný kondenzát.
Když bych se měl vrátit k překlapávacímu výměníku. Taková plácačka na mouchy je celkem vychytané, funkční a hlavně jednoduché zařízení. Zkuste si ale na plácačku přidělat motůrek se stěračem na přilepené mouchy. Rázem z plácačky vznikne nesmysl, který možná bude i fungovat. Můžete udělat nárazuvzdorné motůrky, do rukojeti zabudovat napájení a nabízet jako revoluční záležitost. Čemu se však nevyhnete, je zvýšená cena a díky zbytečné komplikovanosti skoro pro nic vzniká u motůrků zdroj možných poruch a problémů. Takže si mezi zápory napište: vyšší cenu, větší poruchovost a problematické provětrávání. Problematické provětrávání spočívá v tom, že vždy musí docházet k mezipoloze klapky. Když je klapka v mezipoloze a běží ventilátory, dochází k proudění odtahu /zápach z WC/ přímo do čerstvého vzduchu. Navíc celý výměník je napuštěn zápachem a při překlapnutí je propláchnut čerstvým vzduchem.

Re: Entalpický výměník Recair

Příspěvek od Petr32 » 20 led 2014, 09:12

Děkuji za vyjasnění. Přínos je nezamrzání a zpětný zisk vlhkosti. Napsal jste, že se spolu s vlhkostí vrací domů i škodliviny. Je ještě něco, co považujete za nedostatek?

Nahoru