Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od 000 » 14 lis 2019, 17:25

No uznávám, že to není až tak úplně jak s těma autama, ale pro laika je třeba snadno pochopitelný příklad. Jen podle ceny koupíte něco jako Ventus za cenu kolem 25tis a ten je ale skutečně Dacia. Opravdu má co dohánět oproti dražším jednotkám. Ještě lépe je to vidět u chladících (klimatizačních) jednotek, ale to laikovi zas mnoho neřekne. Čínské noname jsou nejlevnější, je mraky výrobců a zařadil bych to do kategorie Dacia. Službu udělají a nejsou ani úplně špatné technicky, ale plasty zkroucené... Pak je Toshiba a pod, to je ta Octavia a Daikin je skvělý, ale ne o tolik lepší než o kolik je dražší, tedy BMW.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Václav Procházka » 13 lis 2019, 12:31

Souhlasím s „000“ ve vyjádření stran akustisky, ale držel bych se štítku Ecodesignu, kde je metodika shodná a všichni se snaží udat čísla, co mohou nejlepší. Nesouhlasím však se srovnáním rekuperačních jednotek a automobilů. To jsou zcela odlišná a nesrovnatelná odvětví. Auta mají nějakou svoji historii, tradici, jsou velmi rozšířená a zákazníci o nic mají více informací a přehled. Srovnaní Dacie a BMW je naprosto zřejmé. Tradice, úspěchy, zkušenosti – vše je markantní, že i laik se správně orientuje v tom, že BMW má opodstatněně vyšší cenu. Nemusíme ani srovnávat konkrétní typ, protože každé nové BMW je parametrově lepší než jakákoliv Dacia. Jiná situace bude u aut, která jsou podobné kategorie. Vybrat, jestli je lepší Kia Sportage, Dacia Duster nebo Hyundai Tucson, to už tak jednoduché není. Už bychom museli jít do výbav. A už se blížíme k podstatě. Když poslední tři vozy budou stejné motorizace, stejné výbavy není ani ten nejmenší důvod, aby dvě stála 500 000 a třetí 900 000 Kč. Přesně tak je tomu u zmíněných rekuperačních jednotek. Zehnder má ve vzduchotechnice jen malou tradici (podle vlastních údajů začínají v oboru až v roce 2001), začínali s motocykly, je to tradiční výrobce topných těles, designových radiátorů, dělají čističky vzduchu a další. Rozvoj je dán mimo jiné tím, že nakupují akvizice. Koupili společnost Paul, která má tradici ve vzduchotechnice delší. Podobně je to i s jinými značkami, například Nibe koupilo české Dražice, ale i vzduchotechniku Genvex a další. Existují i společnosti, které jen OEM výrobky brandují vlastním logem. Nově u nás benešovské Fluo, které vydává za vlastní jednotky Elektrodesignu Domeo 210 pod označením Fluo VS 210 a jednotku ThermWet přelepují značkou Fluo 300. Tím chci říct, že není u nás v rámci trhu rekuperačních jednotek žádné BMW nebo Mercedes. Možná by to tak rád někdo viděl, ale není tomu tak. Znám trh velmi podrobně a znám většinu značek. Hodnocení je takové, že čistě technicky jsou u nás všechny pasivní ale i aktivní v rámci svých kategorií srovnatelné. Kromě opravdu čínského šrotu a jednotek k dostavbě doma je to všechno stejné a liší se hlavně cenou. Když se vrátím ke zmiňovanému Zehnderu, není to špatná jednotka, ale není ani lepší než ostatní. Problém je už v systému prodeje. Jednotky lze nakoupit velkoobchodně například v síti Ptáček. Vydělat chce první dovozce, dále zákazník živí například velkoobchod Ptáček (ten běžně poskytuje rabaty kolem 30 %), dále jsou tu realizační firmy a všichni s nataženou dlaní. Proto ta vysoká cena, kvalita je jako u ostatních – zcela srovnatelná.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 13 lis 2019, 10:57

Díky za odpovědi.
U známých se informuji proto, že již mají běhání, zjišťování věcí kolem rekuperace za sebou a protože se taky nerozhodli ze dne na den a spoustu věcí museli řešit plus nyní i vědí, co by třeba řešili jinak, jsou pro mě tyto informace cennější než info od markeťáků či obchodního zástupce.
Původně mi šlo o to, zda rekuperaci do nízkoenergetické dřevostavby ano či ne...Tady už vím, že ano. Potom zda aktivní či pasivní...tady tedy dost záleží na konkrétním projektu, na vytápění, lokalitě stavby domu...A v poslední řadě cena. Ověřil jsem si, že stavební firma nabízí předražené řešení. Na druhou stranu, když si vyberu nějakou jinou firmu, která mi bude rekuperaci dělat, stavební firma si vybere svoje na "stavebních úpravách". Z uvedeného mi vyplívá, že si asi nechám zpracovat realizační projekt rekuperace pro konkrétní projekt domu a poté ho nechám nacenit u různých prověřených firem a vyberu si tu nejlepší nabídku vzhledem k parametrům a ceně. Přijde mi to tak rozumné a nebudu mít pocit, že jsem něco podcenil.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od 000 » 13 lis 2019, 09:56

Kvalita x cena, můj názor. Obecně bych řekl, že za vyšší cenu může být vyšší kvalita, ale není to záruka. Pro lepší pochopení si to řekněme na autech. Mějme Dacii, Oktávii a BMW. Všechna auta jezdí a dovezou Vás kam potřebujete. Přesto si tu Dacii koupí jen ten, kdo na dražší prostě nemá. Octavia je oproti Dacii nesporně o dost lepší, ale také dražší.Naopak užitné vlastnosti Octavie a BMW se nijak závratně neliší, zato cena ano. BMW si koupí ten, kdo na to má a chce ukázat, že na to má.

Pokud jde o porovnání jednotek, doporučoval bych se zajímat hlavně o to, zda a jak jednotky fungují po letech. Životnost může (ale nemusí) být trumfem dražších jednotek. Bohužel získat objektivní srovnání bude asi problém.

Pokud jde o hluk, tak ten je dán zejména množstvím vzduchu a tlakem ventilátoru. Dokonce ho lze na základě těchto parametrů přibližně vypočítat. Ano, samozřejmě, konstrukce ventilátoru má také vliv, ale dá se říct, že všichni výrobci mají přístup ke stejným vědeckým poznatkům a využívají je, takže ventilátory podobných výkonů musí mít podobné hluky. Hluk je důležitý, ale ze všeho nejvíc se musíte starat o to, o jaký hluk jde. Pokud řeknu "hlučnost 45dB", neřeknu tím absolutně nic. Je totiž třeba vědět, zda se jedná o akustický tlak nebo výkon a co je to za hluk.

Mějme totožný ventilátor v různých jednotkách (tak tomu dokonce i v praxi někdy bývá):
Hluk do okolí - ten lze snadno snížit konstrukcí jednotky, více izolace znamená nižší hluk, ale vyšší cenu. Ale je hluk do okolí (tj přes plášť) opravdu tak důležitý, když jednotka je obvykle v nějaké technické místnosti, kde nám její hluk až tak nevadí?
Hluk do potrubí - ten je mnohem důležitější, protože ten se nám bude přenášet do obytných místností. Ale výrobce v podstatě nemá šanci s ním něco udělat, protože potrubí je díra. Zde je to spíš práce pro projektanta, aby navrhl dostatečně účinné tlumiče hluku.
Sečteno podtrženo ani ten katalogový údaj o hluku v podstatě není důležitý. Výrobci mnohdy čarují právě s těmi možnostmi, jaké jim vyjádření hlučnosti dává. Malý příklad:
Mějme spotřebič, jehož akustický výkon je 60dB. Jeden výrobce může uvést hlučnost 60dB, druhý 49dB a třetí 35dB. Pravdu mají všichni, ale v prvním případě je to akustický výkon, ve druhém akustický tlak ve vzdélenosti 1m a ve třetím tlak v 5m. V katalogu samozřejmě vypadá lépe 49dB než 60dB. Navíc ty akustické tlaky jsou měřeny ve volném prostoru bez možnosti odrazů, takže výsledkem je, že v akusticky tvrdé (obvykle vykachlíkované) technické místnosti naměříte akustický tlak jen o málo nižší než akustický výkon. Laická veřejnos pak žije v dojmu, že 49dB je vysoký hluk, protože si koupili spotřebič (pračku, myčku...), který má 49dB, ale poslouchají téměř 60dB.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Václav Procházka » 13 lis 2019, 00:54

Nikdo netvrdí, že jste analfabet, jen chci diskutovat nad faktickými vlastnostmi jednotlivých zařízení. Sám musíte uznat, že argument, vycházení ze zkušeností lidí a jejich spokojenosti - je vágní. Představte si, že si někdo koupí rekuperační jednotku za 90 000 Kč. Obyčejnou pasivní jednotku, která větrá a částečně vrací teplo. Nic víc neumí a podotýkám, že ani umět nemá. Co nám asi uživatel takové jednotky může sdělit za zkušenost? Co znamená jeho spokojenost? Jak to chcete uchopit? Bude existovat tisíc jiných lidí, kteří mají stejnou zkušenost, také jsou spokojení, ale zaplatili jen 50 000 Kč. Co nám tyhle dvě reference sdělí? Nic. On ten váš známý ani při dobré vůli nemůže nic objektivního sdělit. Kolik jednotek známý zkoušel, kolik jich provozoval, kolik jich porovnával? Proto je naprosto bezpředmětné sdělovat lidem subjektivní dojmy. To právě dělají markeťáci.

Takže buďme konkrétní. Nemá cenu srovnávat aktivní a pasivní z hlediska uživatelského komfortu, to by bylo vůči pasivkám nefér. Pasivky nechladí, nehřejí. Vy jste jmenoval jednotku Zehnder ComComfoAir Q350 TR , jedním z důležitých parametrů jednotky je hlučnost. Z technických dat PHI je na 43 dB a to je spíše podprůměrná hodnota, Atrea Duplex 370 EC5 je na 38 dB a to je velký rozdíl. Dalším parametrem je vnitřní a vnější těsnost, takový Brink Flair 400 má hodnoty 1,1 a 1,3 %, srovnávaný Zehnder v tomto technicky velmi důležitém parametru Brink válcuje, neboť má hodnoty 0,27 a 0,28 %. Mohu vám předložit i další parametry, kde Zehnder je spíše slabší a naopak, kde celkem obstojí. Takové srovnání má smysl. Když pak zjistíte (jakože v důsledku zjistíte), že všechny jednotky jsou na tom +/- podobně, že všichni výrobci jsou vázání stejným nařízení EU o Ecodesignu, stejně nakonec skončíte jen u té ceny. U pasivní jednotky je rozumná cena okolo 50 000 Kč bez DPH bez ohledu na výrobce. Cokoliv komukoliv dáte navíc, platíte jen jeho spokojenost, vy už si nepolepšíte. Hlavně nevěřte, že vyšší cena znamená vyšší kvalita!

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 12 lis 2019, 19:36

Čekal jsem, že zde najdu spíše rady typu: pro váš dům s uvedenou dispozicí je vhodnější rekuperace ta a ta, téhle se vyhněte, zvažte aktivní versus pasivní vzhledem k výhodám a ceně... cena realizace by se měla pohybovat kolem tolika a tolika.
Ač dané problematice až tak nerozumím, nejsem úplný analfabet, abych bezhlavě věřil obchodním zástupcům nebo recenzím a referencím na internetu, které si prodejci píší leckdy sami. Nejdůležitější je pro mě osobní zkušenost a to zejména lidí, které znám a vím, že jim mohu věřit. Od nich také beru informace jako pdoložené a relevantní, zvlášť když se v daném oboru orientují lépe než já a mohu sepoučit z jejich chyb. Co se týče ceny, není pro mě prioritní, protože spíš hledám kvalitu i třeba za vyšší cenu než kupu problémů a polovičaté řešení za pár kaček.
Každopádně děkuji za rady. Mám na to ještě krásné 2 roky a kdo ví, co bude.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Václav Procházka » 12 lis 2019, 19:06

Existuje způsob reklamy, která má různé názvy C2C, WOMM...jde o to, že zákazníci nebo pracovníci marketingu vydávající se za zákazníky si různě doporučují výrobky na internetu. Klasickým znakem takové zkryté reklamy je propagace konkrétních značek a často bez konkrétní argumentace. Stačí napsat, já to mám, známý to má a všichni jsme spokojeni. Čtenář si pak řekne, když on to má, jeho známí to mají a všichni jsou spokojeni, chci to také. Ignorujte prosím taková doporučení a prosím věnujte se principům, obecným funkcím, chtějte věcnou argumentaci. Jinak si naběhnete (pokud tedy nejste markeťák).

Když vám firma řekne, že je spokojená, co to znamená? Nejčastěji, že má dostatečně velkou provizi. Jenom blázen by prodávál něco, z čeho nic mít nebude a co to znamená pro vás? Že právě vy jste tím, kdo firmu dělá nebo udělá spokojenou, neboť jí nasypete tučnou provizi. Diskutér 000 vám tu jasně napsal, že používají jednotky o 30 000 Kč levnější. To se pak není co divit, že firma, která dokáže prodat podobnou pasivní rekuperaci o 30 000 Kč dráž, je maximálně spokojená. A že řekl něco obchodní zástupce? Z čeho je asi tak živ obchodní zástupce? Já, jak slyším slovo obchodní zástupce, nemám dobrý pocit. Vždy se mi vyjeví "šmejd" a třeba si to ani nezaslouží. Nemohu si pomoct, ale je to jako taxikář. Určitě nejsou všichni stejní, ale cestou z Ruzyně do centra už předem předpokládám, že mě okradou. Další v řadě je směnárník,...

Už jen stručně. Přijďte sem s nějakým věcným argumentem, proč si koupit "něco". To se dá rozebrat. Spokojenost je subjektivní.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 12 lis 2019, 17:14

Díky za odpovědi. Asi mi začíná být jasné, že jednoduché doporučení v tého oblasti není...Každý má totiž zjevně svůj názor.
V uvedeném oboru jsem laik a tak sháním informace, abych se dokázal lépe zorientovat ještě předtím, než budu před skutečnou realizací.
Na doporučení známého, který s nimi stavěl, po přečtení referencí a info od stavebních dozorů jsem vybral několik firem, se kterými bychom dům rádi postavili. Jedna z nich realizuje v rámci domů na klíč 2 systémy rekuperace - již zmíněný Zehnder a druhou jednotku Nilan VPL15k TOP. Vím, že si mohu vymyslet rekuperaci u jiné dodavatelské firmy, ale všeobecně nemám moc dobrou zkušenost s tím, když se v jedné věci vrtá víc a víc lidí, jelikož každý má větší zkušeností s tím, s čím pracuje. Proto jsem se zaměřil na rozdíly a výhody zmíněných 2 rekuperací pro mou konrétní dispozici domu. Obchodní zástupce mi doporučil práve rekuperacii Zehnder. Mluvil jsem poté ještě s realizační firmou, která roky rekuperace dělá a u známého rekuperaci realizovala a během skoro půlhodinového rozhovoru jsme probrali leccos a rekuperace Zehnder mi byla včetně enthalpického výměníku také doporučena. Jen jsme probírali cenu, která je u námi vybrané firmy vyšší.
Na druhou stranu když to nebude moc velký rozdíl, radší si připlatím za kvalitu, než pak řešit věci jako třeba v každém druhém videu p.Šimka https://www.youtube.com/user/nezavislydozor

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od 000 » 12 lis 2019, 16:29

Taky mi to připadá drahé. Nám vycházejí běžné RD kolem 130tis bez DPH, pravda je to bez stavebních úprav a používáme jednotky o cca 30tis levnější.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Václav Procházka » 12 lis 2019, 14:53

Píšete, že stačí rekuperace pasivní? To přeci není, jestli něco stačí nebo nestačí. Přeci nemůžete říct, že někomu stačí jen dřevostavba a lepší lidé staví z cihel. To je jako byste tvrdil, že dřevostavba je méně než zděný dům. Celkově je špatné dívat se na pasivní a aktivní jako něco méně a více. Jsou to jiné systémy. Ideální je využití obou principů.

Ideální by bylo, kdyby ti odborníci, co vám nezávisle radí, řekli, jaké mají argumenty. Asi chcete šetřit, když vám něco „stačí“. Proč ale vybíráte jednu z nejdražších jednotek na našem trhu, které, je pořád „jen“ pasivní, když za nižší cenu můžete mít jednotku aktivní a s malým příplatkem kombinaci obou systémů? Navíc dům není jen o rekuperaci, měl byste řešit komplexně ohřev vody, topení, chlazení, větrání. Jak jste vyřešil ostatní? Entalpický výměník je další mýtus. Nechci otevírat x krát probranou věc, dohledejte si vlákno o přínosech a záporech řešení.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 08 lis 2019, 17:39

Konzultoval jsem ještě s několika odborníky na rekuperaci a bylo mi řečeno, že pro dům s dispozicí 110m2 stačí rekuperace pasivní a pro dřevostavbu s výhodou enthalpický výměník. Shodlo se na tom nezávisle více lidí.
Poptal jsem tedy přímo u firmy, se kterou máme v plánu v horizontu cca 2 let stavět a dostal cenu realizace rekuperace Zehnder - celkem 331 200,- včetně DPH.
- rekuperační jednotka Zehnder ComComfoAir Q350 TR s entalpickým výměníkem - 88.000,-
- materiál pro rozvody, výustky, mřížky, venkovní kryty, filtry, elektromateriál - 92.000,-
- montáž rozvodů a rekuperační jednotky - 50.000,- Kč
- práce firmy stavící dům - zavěšené podhledy, úprava příček pro prostupy potrubí, elektroinstalace - 58.000,- Kč
- CELKEM bez DPH 288.000,- Kč
- DPH ve výši 15% 43 200,- Kč
- CELKEM S DPH 331.200,- Kč

Zatím se jedná pouze o návrhy a nemáme nic podepsáno. Ta cena mi teda přijde vysoká, co jsem se bavil s jinými montážními fimami, tak se cena realizace pasivní rekuperace pohybuje kolem 250tis dle rozvodů a centrální jednotky.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 25 zář 2019, 09:37

Ta firma je ověřená a znám několik lidí včetně stavebního dozoru, kteří s ní stavěli a byli velmi spokojení. Co jsme s nimi zatím jednali, tak vše v pohodě. Co se týče ceny té rekuperace, tak fakt nevím, nakolik byla ta informace od obchodního zástupce relevantní. Poptám se na to znovu s konkrétním naceněním a uvidím. Těch 350-450tis je fakt moc, ale určitě se potám i jinde.
S tím entalpickým výměníkem to dává logiku, ale soudil jsem, že se tam ta zpětná vlhkost nějak filtruje, ale pravda moc jsem to nestudoval, takže díky za podnět, určitě na to mrknu a promyslím.
Je nějaká zásadní výhoda/nevýhoda pasivní/aktivní rekuperace respektive důvod proč dát tu nebo tu? Chápu to tak, že s aktivní lze i přitápět ev. v létě chladit a nepotřebuje předehřev aby nezamrzla...
Pokud je orientační cena realizace rekuperace pro jednopodlažní RD o ploše cca 110m2 kolem 200 000,-, tak bych do toho asi šel.
Dík

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Brix » 24 zář 2019, 21:51

To musí být šílená marže. Určitě by mně zablikala kontrolka a asi bych ani od takového obchodníka nechtěl stavět dům. Představte si, že by vám u benzinové stanice nabídli litr Naturalu za takových 80-90 Kč? Co si o nich pomyslet? Dělají si legraci? Jsou to zloději? Nebo ten prodejce neví, o čem mluví? Něco zkoušejí?
Co se týče jednotek, netvrdil jsem, že se máte Z..eru vyhnout obloukem, ale variantě s ethalpickým výměníkem. Většina typů má na výběr standardní pasivní výměník nebo ethalpický. F..ra ani takovou možnost nenabízí, jejich systém je úplně mimo. Je to přímé odpařování naprosto bez filtrace a ještě s mícháním vzduchu během přesunu klapek, v mezipolohách se promíchá čerstvý a odpadní vzduch. Ze..er má alespoň sofistikovanější verzi výměníku, kde se používá polopropustná membrána. Ta alespoň něco zachytí, negativum je, že vše zůstane ve výměníku. Zkrátka vynechte enthalpický výměník a máte klid.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 23 zář 2019, 20:07

Brix: Chci se zde především poradit a shromáždit typy a připomínky jakou rekuperaci ano či ne do zmíněné dif.otevřené dřevostavby ještě dávno předtím, než budeme dům stavět...Bude to aktuální až cca za 2 roky.
Sice tomu úplně nerozumím, ale leckteré informace jsem si již načetl a právě proto se radím i tady na fóru a u známých, kteří rekuperaci mají (někteří jsou spokojeni-většina, někteří ne). Nepřipadám si jako hloupý a nelogicky uvažující člověk, za kterého mě označujete, člověk, který bez většího rozmyslu koupí první, co mu nabídnou.
Ta cena mi přijde taky skoro 2x přemrštěná, ale řekl mi ji při schůzce obchodní zástupce firmy, se kterou uvažujeme dům postavit. Zatím jsem ale nic nepodespali a jen plánujeme. Nevím tedy, nakolik je ta cena relevantní, jelikož říkal, že cena výše zmíněné aktivní jednotky Nilan i pasivní jednotky Zehnder se pohybuje stejně 350-450tis komplet. Spíš si myslím, že to pustil jen tak do vzduchu. Samozřejmě se plánuji poptat u více firem, ale jak říkam, zatím sháním jen informace a typy, abych se mohl lépe rozhodnout.
V prvním příspěvku píšete, že je jednotka Zehnder dobrá pasivní jednotka a v posledním, ať se jí vyhnu obloukem kvůli entalpickému výměníku. Tak nevím, jak mám vaše rady chápat.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Brix » 23 zář 2019, 17:53

Velmi obecně je vracení vlhkosti velký problém a proto bych od žádných uvedených značek nechtěl jednotku s vracením vlhkosti. Zamyslete se nad tím, co je ta vracená vlhkost, kde a z čeho se bere. Proč větrám? Proč nedýchám dokola ten samý vzduch? Asi každý si uvědomuje, že vydýchaný vzduch zásadně mění svoje složení, roste koncentrace CO2, ale zároveň i dalších škodlivin. Přijde vám logické, že byste část těchto škodlivin vracel zpět? Proč by se jednotky vnitřně utěsňovaly, aby nemíchaly odtah s přívodem? Vy teď navrhujete, že tu vydýchanou páru, se vším, co obsahuje, ještě jednou budeme dýchat? To vám vážně nepřijde na hlavu postavený?
To je přesně ukázka marketingu – nezbavuje přirozené vlhkosti. Stačí to nepsat takhle – nechává opakovaně dýchat odpadní páru se vším sajrajtem, co obsahuje. Jestli vám jde skutečně o komfort a zdraví, tak entalpický výměník obejděte obloukem. Když zvlhčovat, tak jedině párou, kterou vyrobíte z čisté vody a ne odpařením zkondenzovaného humusu.

Jestli vám někdo nabízí pasivní jednotku za 400 000 pro rodinný domek a vy nad tím uvažujete, narazil jste na zloděje a nebo na chytráka, který si z vás dělá dobrý den a je schopen vám nakukat nesmysly. Hodně drahé rozvody pro RD jsou do 200 000 Kč a už tak nakupujete u firmy Zloděj a syn. Běžně by cena rozvodů pro RD měla být přibližně kolem poloviny. Cena předražené pasivní jednotky je kolem 80 000 Kč a buďte si jist, že nakupujete u firmy Drbejkdyžjehloupej s.r.o. Opět běžná cena pasivní jednotky je kolem 50-60 000 Kč, ale s nějakou nepotřebnou blbinou navíc, OK, 70-75 000 Kč. Když už vás někdo solidně natáhne, počítejte s pasivkou včetně rozvodů do 250 000 Kč bez DPH. Všechno nad je vážně nebetyčná zlodějna.
proč ne F…a? Protože je to natažená pasivka, kterou „vylepšili“ motůrkem na přesouvání klapek. Z jednoduchého a bezporuchového udělali složité a náchylné na poruchy a proč? Aby to odpařovalo ten zkondenzovaný humus. Těžko budou tihle prodejci oběd zapíjet kondenzátem z jednotek, ideálně někde kondenzátem ze společných prostor. Takže proto. Entalpické výměníky s polopropustnou membránou se alespoň o určitou filtraci humusu z kondenzátu snaží, F..a vám to pouští zpátky bez jakékoliv filtrace.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 23 zář 2019, 17:43

Díky za rady. Četl jsem, že je u rekuperace někdy problém s vysoušením vzduchu v zimě. Právě proto mi přijde jako lepší varianta ten Zehnder. Je to sice pasivní rekuperace, ale ten entalpickej výměník prej nezbavuje přiváděnej vzduch přirozený vlhkosti. Stejně zatím úplně nevím, co by mi rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací přinesl. Jestli jsem to správně pochopil, tak u aktivní jsou vyšší pořizovací, ale dá se s ní v přechodnejch obdobích i přitápět popřípadě v létě chladit. Jak jsem psal, nejde mi ani tak o provozní náklady, ale hlavně o komfort a zdraví. Vstupní investici trochu řešit budu muset kvůli hypotéce. Bylo mi řečeno, že průměrná cena těch dvou rekuperací je kolem 400 000,- za jednotku, rozvody, zapojení a hlavně kvůli i vyšší konstrukcí stěn aby se ty rozvody schovaly. To je docela dost a tak řeším, jestli je rekuperace u nízkoenergetický difúzně otevřený dřevostavby fakt tak potřeba, nebo jestli budem větrat okny. Vím, že to není úplně ideální stav, ale asi nebudu první ani poslední. Jen si říkám, abych pak nelitoval.

Btw proč je ta futura od jablotronu blbost?

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od kolemjdoucí » 20 zář 2019, 11:05

V domě s rekuperací bez nějakého způsobu dovlhčování budete dříve či později řešit problém s nízkou vlhkostí v zimě. Nakonec zjistíte, že větrací výkon 25m3/osobu je zbytečně moc, takže si to hned navrhněte (nechte navrhnout) na cca 15. Projektant bude prskat, že to není dle normy, ale neposlouchejte ho. Většinou to doma nemají a zákon jim to nedovoluje. Nebo si to snížíte po montáži na jednotce.
Pokud postavíte dům z moderních materiálu a ohlídáte si detaily, tak plísní se rozhodně nebojte.
add starost o rekuperaci - výměna filtrů 2x ročně cca 30minut mi nepřipadá jako moc. Dům a jeho okolí vás bude stát mnohem více času a peněz.
Pokud bych vybíral reku teď, tak jeden z faktorů by byl, abych si mohl filtry stříhat a dělat sám z metrážové tkaniny. Některé reku mají rámečky. Pak vás ročně filtry výjdou na nízké jednotky stovek kč a né na jednoky tisíc v případě speciálních, mnohdy atypických, filtračních kazet.
Pokud to u vás je možné, zkuste se podívat na kombinaci: zemní registr, větrák,filtry, luft bojler na odtahu a el, dohřev na přívodu... nevýhody: budete muset přiložit ruku k dílu, budete potřebovat více místa na zahradě, více místa v TM a dále si to vyžádá nějakou hodinu ročně na čištění registru.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 19 zář 2019, 13:37

Díky za odpověď. O jednotlivých typech konstrukcí jsem si samozřejmě zjistil, co se dalo...Možná jsem jen můj předchozí dotaz napsal trochu hloupě. Je mi jasné, že v každém nízkoenergetickém či pasivním domě se musí vlivem dostatečného zateplení a utěsnění častěji větrat...u pasivu v podstatě jen za použití rekuperace. Pro difúzně otevřenou dřevostavbu jsem se rozhodl z více důvodů, o kterých zde psát nebudu, ale myslím, že v domě s difúzně otevřenou skladbou stěny i stropu nebude takový problém s vlhkostí a se vznikem plísní, jako ve stavbách dif. uzavřených. Vyvětrání CO2, pachů, škodlivin vč. radonu řešit budu muset, ale šlo mi o to, jestli se investice do rekuperace ve stovkách tisích u takto koncipované dřevostavby opravdu vyplatí. Nemám problém s větráním okny a jde mi v podstatě především o komfort a zdraví. Z tohoto pohledu je centrální rekuperace pro nízkoenergetickou novostavbu rozumná volba. Když ale vezmu velké vstupní náklady... vyšší konstrukce domu, rozvody, umístění cetrální jednotky...a to, že se o rekuperaci budu muset pravidelně starat a vždycky se může něco pokazit a dále vize, že vzduch proudí v plastových / kovových trubkách, kde ztrácí negativní ionty a potrubí může být časem ne úplně zdravé prostředí mi zase mluví proti. Proto mi jde především o to, jestli vůbec a popřípadě jaký typ se pro difúzně otevřenou dřevostavbu vyplatí.
Výrobce (fa Atrium) nabízí decentrální Inventer, který určitě nechci, a pak 2 zmíněné jednotky, jednu od Nilanu a jednu Zehnder. O orientační ceny pro námi vybraný dům jsem požádal, ale informaci zatím nemám. Chci se jen v dané problematice lépe zorientovat.

Re: Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Rix » 18 zář 2019, 22:28

Nemyslíte si, že difuzně otevřená konstrukce znamená dům bez potřeby větrání? Nechcete snad tvrdit, že jste uvěřil nesmyslu „o dýchání domu“? Jestli ano, napište si názvy všech těch jednotek na papírky, dejte do klobouku a jednu vylosujte. Je to stejně jedno, absolutně nemáte ponětí o stavbě a jakýkoli dealer si vás omotá kolem prstu. Difuzně otevřená vs uzavřená nemá nic společného s průnikem vzduchu nebo s větráním.
Jelikož jste na fóru, přeci jen asi o stavě přemýšlíte, a to je pozitivní. Jestli rekuperaci aktivní nebo pasivní nechte zatím stranou. Správná cesta je centrální řízené větrání. Zbytek trochu zkrátím.
Fu---a je totální krok vedle, naprosto, zapomeňte. Zeh---r a P—l nyní patří pod jednoho majitele a platíte hlavně za značku, jsou to ale dobré pasivní jednotky obě. Ni—n je jednotka aktivní o kategorii jinde, těžko srovnat s pasivníma. Máte i ceny jednotlivých jednotek?

Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Příspěvek od Pritchard » 18 zář 2019, 18:47

Zdravím,
jsem v tomto oboru laik a potřeboval bych poradit.
Plánujeme stavbu nízkoenergetické dřevostavby s difúzně otevřenou skladbou stěny a zvažujeme, zda investovat do rekuperace, či nikoli. Bude to jednopodlažní bungalov o užitné ploše cca 110m2.
Pročetl jsem zdejší fórum a vyřadil rekuperaci decentrální. Co se ale týče té centrální, nevím, nakolik se vyplatí ať už z pohledu ceny, ale spíše z pohledu komfortu.
Dále úplně nevím, zda stačí rekuperace pasivní, či aktivní.
A v poslední řadě se kterou firmou. Dodavatel domu má v nabídce rekuperace Nilan VPL15k TOP a Zehnder ComfoAir Q 350 TR. Díval jsem se ale i na rekuperace Jablotron Futura (od Jablotronu bych chtěl i zabezpečovací systém) a dále na rekuperaci Paul Novus, kterou si chválí znamý.
Můžete mi prosím poradit jaké řešení by bylo vhodné či zda má vůbec v tomto případě rekuperace smysl?
Děkuji moc za rady.

Nahoru