Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Jan Válek » 18 zář 2020, 14:42

Dobrý den,
jedním z možných rizik všech vzduchotechnických rozvodů je legionela. Co to vlastně je? Je to nemoc, kterou způsobují bakterie a svoje získala v roce 1976 v souvislosti nakažením 221 účastníků sjezdu legionářů ve Filadelfiii, kterých bohužel 34 nákaze podlehlo. Proto se jí také říká "legionářská nemoc". Hlavním zdrojem šíření jsou rozvody teplé vody, ale také rozvody vzduchotechniky. Teplá vody by neměla dlouho stát, měla by se ze zásobníků odebírat a podobně to platí pro rozvody vzduchotechniky. Nesmí docházet ke kondenzaci vzdušné vlhkosti (většinou vlivem špatné nebo zcela chybějící izolace) a vzduch by měl potrubím prakticky neustále proudit, dlouhodobé odstávky bezpečnosti VZT potrubí rozhodně neprospívají. Ideální je, pokud je rozvod VZT udržován čistý a SUCHÝ! Proto jakékoliv vlhčení přímo do rozvodů vyžaduje určitá technologická opatření. Prosté odpařování, ke kterému dochází u deskových klapkových výměníků zvyšuje rizika kontaminace. Jak ve své diplomové práci uvádí Bc. Šebák - "Do rozprašovačů a zvlhčovačů vzduchu používejte pouze sterilizovanou vodu." A jsme u hlavního problému. U zpětného vracení vlhkosti se pro vlhčení rozhodně nepoužívá sterilizovaná voda, ale právě naopak znečištěný kondenzát. Bohužel se u nás tyto systémy montují relativně krátce a tak kompetentní orgány nevěnují těmto rizikům pozornost. Dnes jsme strašení ze všech stran tak masivně, že nechci víc o legionářské nemoci víc psát, stačí spoléhat na vlastní rozum a neriskovat nějakým odpařováním vody zbytečně.

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Kovar » 17 zář 2020, 09:47

Doplnění fungujícího odkazu o škodlivosti odpařovačů:
http://m.eretz.cz/2013/12/izraelsti-lek ... -pokojich/

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Kovar » 17 zář 2020, 09:34

Já bych ještě reagoval na škodlivost některých technologií. Většinou vše ukáže až čas. Až se objeví problémy, tak se začne zkoumat a většinou se daná věc stáhne z trhu. Nejznámější jsou různé chemické prostředky, postřiky. Existuje také skupina výrobků, které se sice vyrábějí, nejsou ideální, ale přesto na trhu zůstávají. Sem bych jako příklad zařadil solária a horská sluníčka, zkrátka něco, co vám má vytvořit umělé opálení. Asi vás to nezabije hned, ale onkologové z těchto zařízení nadšení nejsou. https://www.onconet.cz/index.php?pg=aktuality&aid=745 Když se vrátím ke zpětnému zisku vlhkosti a klapkovým výměníkům. Nikdo z výrobců neprokázal, že takové zařízení neškodí. Přitom klapkové výměníky fungují na stejném principu, jako odpařovače vody. retz.cz/2013/12/izraelsti-lekari-varuji-odparovaci-detskych-pokojich/ Existují i další studie, které zkoumají vracení vlhkosti zpět do interiérů i u jiných typů takových rekuperací, zmiňují se kontaminace samotných výměníků, chemické prostředky na jejich stabilizaci (protiplísňové ošetření atd.) Bohužel u nás je celkově větrání s rekuperací tepla na samém začátku, pořád mnoho lidí slovu rekuperace nerozumí a chtít nějaké zkušenosti je velmi složité. Proto bych se spoléhal na zdraví selský rozum a nevracel zpět nic, co se zároveň snažím z domu odvést. Kondenzovaná vzdušná vlhkost rozhodně není zbavena mastnoty z vaření, není zbavena dalšího znečištění a pro dnešní dobu aktuální šíření covidu? Odborníci se shodují, že se šíří kapénkami, vzduchem a my bychom tohle měli vracet zpět a zbytečně roznášet po celém domě? A to neplatí jen pro covid.

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od frankie_long » 10 zář 2020, 13:49

Trohu jsem ti to dodělal.
Přílohy
AAA.png

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Návštěvník » 09 zář 2020, 12:07

Já tomu taky nerozuměl. Pokusím se to namalovat jasně. Trubka odtahu z WC zůstává pořád na stejné pozici, otevřením klapky se vzduch dostane na celou červeně označenou plochu. Nenechte se zmást, že by to bylo jenom na půlku. Když se černá klapka přesune doleva, otevře se klapka na druhé straně a zase je využívána celá plocha výměníku.Vzduch směrem zleva doprava podleze pod klapkou. Rozumíte tomu?
Přílohy
celá plocha.png

tak sa zasere potrubie

Příspěvek od Kovar » 07 zář 2020, 12:24

Navazuji na diskuzi viewtopic.php?f=22&t=2245#p14146
Napsal jste to dost přesně,
007ToMMaS píše:Však keby robili jednotky čosi také, že prívody sa zrazu stanú vývodmi a opačne, tak sa zasere potrubie, samotný výmenník, ventilátory tak by to asi dlhodobo nevedelo fungovať.


Ukažte to tomu, kdo vám princip vysvětloval. Tady je originální produktový list výrobce https://www.wafe.eu/admin/download/sign ... ist-v2.pdf
a pokud je to dlouhé na čtení, podívejte se na přiložené obrázky. Jasně vidíte, že se mění pozice vývodů z výměníku. celý výměník je proplachován střídavě z jedné a pak ze druhé strany. U hrdel se to seběhne, takže z jednotky už to jde pořád stejně. Napíšou, že ani nepotřebují napojení na odvod kondenzátu, chapete, čím se to tedy vlhčí přívodní vzduch?
Přílohy
WF.png

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Pedro » 31 led 2013, 23:57

Jak už jsem napsal, problémů u výměníku se zpětným vracením vlhkosti je víc. Membrány vynecháme, to je slepá cesta. Problematická je hlavně stabilizace membrány, životnost a nízká účinnost. Tuhle cestu využívá více výrobců, u nás je neznámější Paul.
Překlápěcí výměníky také nejsou ideální.
recair01.png
Aby byl přenos vlhka účinný musí být splněno několik zásadních podmínek. Hlavně musí být co nejvíce stejné proudy vzduchu. Důležitý není jenom proud vzduchu, ale musí být také ve fázi změny skupenství.Problém je to přímo v konstrukci, kde stéká kondenzát... rozložení teplot na deskách a v rámci celého výměníku. Doslova bych řekl..kolik višní, tolik třešní :-)
recair02.png
recair03.png


Klasické zvlhčování je lepší řešit samostatně od větrání. To je samostatná disciplína. Lze využít i VZT rozvody, ale má to tolik zádrhelů, že to za to nestojí.

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Palino007 » 31 led 2013, 21:00

Tipujem ze to bude netesnost okolo otacajuceho sa vymennika a tiez fakt ze vymennik nasava aj pachy ktore potom vracia do cerstveho vzduchu.

Co ale mna zaujima ovela viac - ake su moznosti zvlhcovania vzduchu pri vzduchotechnike v rodinnom dome? Pozeral som viacero vyrobcov a nenasiel som ziaden produkt ktory by to riesil.

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od chyparo » 29 led 2013, 13:01

Děkuji za odpověď, nicméně bych požádal o její mírné upřesnění. Membránový princip jsem také zavrhnul (zejména naráží na trvanlivost membrány), ale jaký je důvod k zavrhnutí otáčení průchodu vzduchu výměníkem?

Re: Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od Pedro » 28 led 2013, 16:33

Vracení vlhkosti v současnosti používaných deskových výměnících je technologicky problematické a ani Recair (jako jednička v celosvětovém měřítku) nemá zvládnutou technologii v optimálně. Víceméně lidé podléhají marketingu a to je špatně. V podstatě se používají dvě metody. Jedna je mebránovým prostupem, druhá otáčením průchodu vzduchu výměníkem. V současnosti tato řešení nelze doporučit.

Recair Enthalpy - regenerace vlhkosti

Příspěvek od chyparo » 28 led 2013, 11:10

Nevíte někdo o rekuperační jednotce, která má v sobě tento typ výměníku (Recair Enthalpy RE250, příp. RE400) a nepoptávali jste ji? Jde mi o to, nakolik přijde vylepšení hrabadla ;) o vracení vlhkosti.

Nahoru