Rekuperace WAFE

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Rekuperace WAFE

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od NovotnýJ » 07 lis 2020, 18:18

Je to jednotka pasivní, chladit ani topit neumí. Musela byste mít jednotku aktivní, to jsou jednotky, které mají v sobě kompresor podobně jako klimatizace nebo lednička. Pasivní a aktivní je rozdíl asi jako uchovávat potraviny ve sklepě nebo v zimě za oknem (pasivní) a na druhé straně v klasické ledničce (aktivní).

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Niki » 07 lis 2020, 13:07

Dobry den,
Dostali jsme cenovou nabídku na reku Wafe 350, ale nekde jsem se dočetla, ze tout rekuperací nelze přitápět ani chladit, někde zase čtu, že lze. Mate nekdo zkusenost?

Diky

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od NovotnýJ » 28 říj 2020, 14:00

Změnu udělal dodavatel stavby, my jsme nevybírali žádnou jednotku. Wafe dodali s tím, že mají nějaké vazby na prodejce, ale když se nedařilo odstranit kapání, tak vyměnili celou jednotku. Nová jednotka je umístěna trochu nešikovně, ale to bylo proto, že nesedělo přívodní potrubí a muselo by se toho dost předělávat a to včetně přívodů vody a topení k jiným zařízením.To už prostě nešlo.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Honza P » 26 říj 2020, 23:27

Venus se mi nepodařilo najít nástěnnou, máte nástěnnou a nebo podstropní? to je jinak velká změna, ale tato změna nepřišla asi přímo od wafe ne?

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od NovotnýJ » 25 říj 2020, 17:44

Měli jsme ji jen krátce (od podzimu 2019 do jara 2020). Dalo by se říct, že jednotka normálně větrala, ale neustále z ní v zimě kapala nebo tekla voda. Technici s tím zkoušeli dělat všechno možné, ale nakonec si ji odvezli a přes dodavatele domu nám naistalovali levnější Venus a rázem nekapalo nic.Ušetřili jsme dost peněz a zatím je vše v pořádku. Nic nekape a jednotce ani nevíme, že ji máme.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Honza P » 25 říj 2020, 11:26

Zdravím,
má někdo doma a reálné zkušenosti z provozu? Díky Honza ;)

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od jarda » 21 črc 2020, 11:55

Regenerační (ne rekuperační) jak FUTURA jsou z hlegiska hygieny nevhodné. Entalpické výměníky např PAUL jednoznašně od sebe proudy vzduchu oddělují. Tyto výměníky jsou proto i v českých zařízeních FRIGOTECH

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od McT » 12 čer 2020, 15:58

Zdravím,
uvažuji o rekuperaci, ale stejně se stále nemůžu rozhodnout pro výrobce. Každý si bere to své, že to má nejlepší a ve výsledku není nic jasné.
Může mi někdo tedy prosím někoho doporučit? X jsem jich poptal ceny mám od 80tis-210tis, v různých variantách a možnostech. Žena mi jasně řekla, že v létě bude mít otevřená okna, tak hlavně to pojede v zimě kde je asi největší užitek. Rád bych i tu vlhkost řešil, ale dle Vašich slov raději to nemít :)
Díky za jakékoliv rady a pomoc.
Tom

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od jirka.v » 09 čer 2020, 11:33

milanko píše:..., ktora je podla udajov vyrobcu proste suverenne najlepsia. Je to vsak tak aj v skutocnosti? Najde sa niekto, kto mi k tejto rekuperacii napise viac info?

Suveréně nejlepší je podle výrobců a prodejců vždycky ta jejich. To ví přeci každý. Pánové na podobném principu funguje i další jednotka. Obě jednotky mají propletený původ. Podívejte se do téhle diskuze, co to také může přinést. https://www.vodnici.net/community/techn ... /paged/29/
Přílohy
1995-IMG20190218102430.jpg

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Vm vm » 29 kvě 2020, 21:12

Ano jednotky wafe 350 měli problém s klapkama, ale tu je zdárně vyřešeno.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Jan Kratochvíl » 27 kvě 2020, 09:58

Aby docházelo ke kondenzaci, musí odpadní vzduch dosáhnout 100% relativní vlhkosti. Tu může dosáhnout za předpokladu ochlazení pod teplotu rosného bodu. Když máte na stavbě instalovaný odvlhčovač, je to poměrně jednoduché, protože je uvnitř chladič. Běží kompresor a udržuje povrchovou teplotu chladiče trvale pod touto hodnotou. Hodnoty rosného bodu můžete zjistit z hx diagramu. Když by uvnitř místnosti byla ideální RH někde kolem 50 %, je potřeba ochladit odpadní vzduch na cca 11 °C, pokud RH klesne (a k tomu nepochybně během zimy dojde) někam k 40%, je potřeba ochladit odpadní vzduch až na 9°C. Jestliže Mirce klesá RH až k 30 %, odpadní vzduch kondenzuje až při ochlazení na 4 °C. Jak už jsem napsal, kompresorový odvlčovač nemá problém, protože dokáže pomocí kompresoru udržet teplotu chladiče v pohodě pod požadovanou hodnotou. Deskový výměník ale není chladič. Primárně je ochlazován venkovním vzduchem. Když bude venku přes den v zimě vyšší teplota (nad uvedenými) je kondenzace vyloučená. Další úskalí spočívá v tom, že výměník nemá 100 % účinnost a je zároveň ohříván právě odpadním vzduchem. To znamená, že zdaleka nekondenzuje všechen vzduch a rozhodně ne rovnoměrně v celém výměníku rekuperační jednotky. Když by jednotka měla účinnost 90 %, zvýší se teplota chladiče a zase bude ke kondenzaci docházet později. Zdaleka nezkondenzuje celý objem odvětrávaného vzduchu a tím se v důsledku neustále snižuje vlhkost v domě. Fyzikální zákony může ignorovat pouze marketing. Ve výsledku skutečně může být entalpický výměník jen mírným přínosem pro zachování vlhkosti. Rizika, která jsou výše popisována zatím nikdo neřešil. Po koronavirové pandemii se situace může změnit. Faktem je i to, že žádná nemocnice, žádný zdravotně sledovaný objekt tento princip zpětného vracení kontaminované vlhkosti nepoužívá.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Yiha » 27 kvě 2020, 09:33

Ano - jsou to serva BOSCH z autoklimatizace, ale stejně jim tam něco odchází. Po nějaké době v tom začne chrastit, klapka cukat. Ale ne u všech, dost zákazníků s W350 problémy nemá. Možná mají problémy jen starší kusy s nějakou vadnou sérií?

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Karlos » 27 kvě 2020, 09:10

Yiha píše:...ale jezdili jsme často řešit problémy se servopohony.
Myslíš servopohony těch klapek na výměníku?

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Yiha » 26 kvě 2020, 15:23

Odpověděla jste si sama - vlhkost to nevrací vždy. Čísla, kterými se marketing ohání, jsou ideální stav...

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Mirka » 26 kvě 2020, 15:00

Když by to nekondenzovalo, tak jak to zpětně vlhčí? Filtry v jednotce jsou prachové a na přívod lze použít pylové, na odtahu pylové nepoužíváme. Když jsem se ale ptala u výrobce, tak pro viry je to nedostatečné, muselo by se jednat o nano filtry a na ty nejsou jednotky stavěné. Údajně by se rychle zanesly a motory by to neutáhly. Právě aerosol a vzdušná vlhkost je pro přenost virů zásadní. proto mám obavu. Jinak musím říct, že nám s jednotkou také v zimě klesá vlhkost ke 30 % a to má údajně vlhkost vracet. Nevím, čemu se dá věřit. M.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Yiha » 26 kvě 2020, 12:43

Pro WAFE jsem nějakou dobu dělal realizace a servis. 350 je pěkná, tu účinnost opravdu má (přes 90% hravě), ale jezdili jsme často řešit problémy se servopohony. Taky nemají žádné ovladače, jednotky se ovládají jen přes internet a jejich server, takže když to zrovna nejde, můžeš jednotku ovládat tak maximálně jističema.

Kondenzátu se neboj, protože v našich podmínkách jim to kondenzuje jen pár dní v roce. Většinu roku to jede suchý. Oba vzduchy jdou přes filtry, takže je výměník celkem čistej, ani po letech nesmrděl zatuchlinou.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Mirka » 26 kvě 2020, 08:59

Vůbec mě nenapadlo, že se vlastně opětovně dýchá odpadní voda. Máme doma jednotku Futura a ta by měla vracet taky vlhkost. Jak je to s přenosem koronaviru a dalších virů a bakterií, který by mohli být ve vzduchu. V rodině se můžeme nakazit i jinak, ale máme dvougenerační dům, v přízemí bydlí rodiče manžela. Jsou to již starší lidé a tchýně je dost silný astmatik. Snažili jsme omezit kontakt na nejnutnější, zajistili jsme jim nákupy a léky. Jednotka větrá dům společně, nedošlo mi, že bychom jim takhle posílali do přízemí od nás nekontrolovatelně "cosi" se vzduchem zpět.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od jirka.v » 25 kvě 2020, 13:59

Falcon má pravdu. Přečtěte si, co píšou o odpadním vzduchu https://www.wafe.eu/clanek/odpadni-vzduch
Odpadní vzduch odevzdal kondenzát? Co s pod tím představit a jak asi vypadá separovaná voda z odpadního vzduchu? Zajímal by mě chemický rozbor.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od Falcon » 24 kvě 2020, 00:25

Většina výrobců používá stejné dodavatele ventilátorů a dalších komponent. Proč jedni na stejný výrobek dají 2 roky záruky a druzí 5? Ne, nejsou hodnější, ani hloupější. Jednoduše si to nechají zaplatit. Ventilátor stojí cca 5 000 Kč koncového uživatele, pro výrobce to bude sotva polovina. Když vám rovnou napočítají jeho výměnu a dají záruku 5 let, stačí zdvihnout cenu o 5 000 Kč a může se jim pokazit každá mašina. Což se nepokazí a logicky na tom vydělají. Oni vám ale nabízejí jednotku oproti jiným výrobcům o 20-30 000 Kč dráž. Pořád ještě chcete hrát hru na záruku?
A ten výměník s vracením vlhkosti.To je dokola ta samá hloupost. Zkuste se sám sebe zeptat, čím ten přívodní vzduch vlhčí? Co je to za "vodu" a zda se kondenzát z odpadního vzduchu vůbec dá nazývat "vodou". Co se lije do standardních zvlhčovačů a proč? Opravdu chcete zpětně inhalovat kondenzát? U tohohle druhu výměníků s klapkami není žádná filtrační mebrána, nic, co by nějakým způsobem kondezát přečistilo.
Zajímala by mě vaše představa o tom, jak to celé funguje.

Re: Rekuperace WAFE

Příspěvek od milanko » 22 kvě 2020, 23:07

Mam problem so suchym vzduchom, preto chcem rekuperaciu s entalpickym vymenikom. Avsak o tomto vymenniku sa vsade docitate, ze jeho zivotnost je velmi obmedzena a po dvoch troch rokoch treba kupovat novy vymenik. Prave preto ma zaujalo, ze tato rekuperacia je udajne revolucna a problem so zivotnostou nema... Dokonca na nu davaju 5 rocnu zaruku, takze minimalne v tom je unikatna. Neviem vsak, ci za tymito tvrdeniami vyrobcu nie je nejaky podvod.

Nahoru