Zónové řízení větrání VarioBreeze

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Zónové řízení větrání VarioBreeze

Re: Zónové řízení větrání VarioBreeze

Příspěvek od jarda » 28 úno 2021, 19:16

Na trhu existuje i kompletní zařízení českého výrobce - vše v jednom - rekuperace, klimatizace, ohřev vzduchu ve dvouteplotním režimu, tepelné čerpadlo pro ohřev vody pro vytápění i domácnost s AKU 2x160l s minimální montáží, jedním ovládacím systémem v automatickém režimu s dálkovou správou.

Re: Zónové řízení větrání VarioBreeze

Příspěvek od Hynek33 » 08 led 2021, 14:32

Problém chlazení nebo topení současně s větrání má dva hlavní okruhy problémů. Prvním je chlazení objektu vs chlazení přívodního vzduchu. Prakticky nelze dosáhnout téhož efektu, protože vzduch jako nosné médium není ideální. Když chcete chladit, dejte si do místností regulované zdroje chladu o odpovídajícím výkonu a máte nejlepší možné řešení. To samé platí o topení. Minule jsem chválil Atreu, ale ani ta pokusy stopením/chlazením objektu nezvládla ideálně. Bohužel je to dáno fyzikou. Nemáte dostatek větracího vzduchu, abyste dokázal objekt ochladit nebo vytopit. Právě Atrea to řešila cirkulací vzduchu a nebylo ho málo. Domem jste musel udělat rozvody schopné přenést několikanásobek objemu větracího vzduchu. Jen pro představu mluvím o řádu 1000 m3/h. To s sebou neslo roznášení pachů, špatnou regulovatelnost, všude stejné teploty atd. Když chcete chladit nebo topit zónově a chcete to dělat bez cirkulace a ještě k tomu jen s minimálním množstvím větracího vzduchu - nemůže to fungovat, nefunguje to a kdyby se obchodník na hlavu stavěl fyzika ho nikam dál nepustí. Proto můžeme mluvit o chlazení přívodního vzduchu. To je ale zásadní rozdíl! Stačí vám relativně malý výkon chlazení, abyste přívod uchladil a zónování s tím až tak nemá co dělat. prostě větráte a chladíte v rozporu s normou jen někde v domě. Zóny, jak je staví Futura mají jeden zásadní problém. Většinou využívají k rozvodu hadic PVC. Nejde o materiál,jde o množství a systém přívodů do jednotlivých místností -jinak nemá smysl dělat zóny. To je kámen úrazu,když ty kilometry natažených hadic musíte zaizolovat, protože jinak se teplo/chlad poztrácí cestou. Když máte možnost celý rozvod ukrýt do izolace stěn nebo stropů, je to snazší, jinak je to velký problém. Více než dvě zóny v RD jsou zbytečnost, ale ono se těžko na trhu prosazuje, když se potřebujete nějak odlišit. Udělejte si, co musíte. :-)

Re: Zónové řízení větrání VarioBreeze

Příspěvek od thomas37 » 08 led 2021, 12:17

Děkuji za odpověď, o zónové větrání se zajímám, protože vybírám rekuperaci, která umí chladit/přihřívat klima domu a uživatelé "osvědčených technologií" rekuperací si na zdejším fóru stěžují, že jím rekuperace topí/chladí i prostory které zrovna nechtějí...

Re: Zónové řízení větrání VarioBreeze

Příspěvek od Hynek33 » 08 led 2021, 01:01

Zkušeností je tu popsáno několik. Hlavní nevýhodou je systém promíchávání vzduchu při proplachu výměníku při tzv. vracení vlhkosti, jinak je to běžná pasivní rekuperační jednotka. Když vybíráte z této kategorie, doporučil bych tuzemskou Atreu. Za mnohem výhodnější cenu dostanete stejnou jednotku. Prohledejte si diskuze na toto téma a nenechejte se zmást. Zónové větrání započali právě v Atrea a ani to není nic nového. Zónové větrání má výhody i nevýhody, je jedno, jaký se zvolí systém. Vždy se narazí na současnou platnou legislativu, která definuje určité množství vzduchu pro místnosti a to bez ohledu na aktuální přítomnost osob. Proč? protože nejen CO 2 je důvod pro větrání. Zejména u vzduchotěsných domů, které jiná legislativa nařizuje stavět a a pro získání dotace NZÚ je musíte dokládat. Mimochodem zde právě zónové větrání jde do rozporu s dotačními podmínkami a systémem výpočtu, to je na další samostatné téma. Když budete větrat zónově musíte také správně měřit koncentrace v daných místnostech, bez toho to nejde. Další samostatné téma, v každé místnosti čidlo CO2? Doporučil bych se držet osvědčených technologií a pro rodinné domy to nepřehánět se složitostmi. Ať se stavba daří.

Zónové řízení větrání VarioBreeze

Příspěvek od thomas37 » 07 led 2021, 19:41

Zdravím, dostal jsem nabídku od dodavatele dřevostavby na rekuperaci Futura se zónovým řízením větrání VarioBreeze, nemáte zkušenosti někdo?
https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s-r ... ariobreeze

Nahoru

cron