Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven?

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven?

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od MSP » 15 dub 2021, 23:37

Je velký rozdíl chladit dům a chladit přívodní vzduch. Chybu dělají stavebníci už tím, že vystaví obří skleněné plochy oken slunci a pak řeší problém s přehříváním. Existují varianty moderních domů, kdy prakticky nepotřebujete chlazení prakticky vůbec a pak i menší chladící výkon se významně projeví. To je trochu jiná otázka. Myslím si, že chlazení přívodního vzduchu je plus. Aktivní rekuperace tohle jednoznačně zvládá a pokud ukládá teplo do nádrže, nemusíte spotřebovávat další elektřinu na ohřev vody. Pokud tedy potřebujete chladící výkon klimatizace do domu x kW, můžete ho ponížit o výkon dodaný aktivní RJ a ještě ohřejete vodu. Nemusí běžet dvě zařízení. Co se týče zimy, myslíte si, že TČ vzduch-voda, pracující s venkovním suchým a studeným vzduchem nezvládá topit nebo ohřívat vodu? Proč by to neměla zvládnout aktivní rekuperační jednotky, která je prakticky to samé a má k dispozici mnohem lepší provozní podmínky? Energii získává ze vzduchu o pokojové teplotě a hlavně s mnohem větším objemem vodní páry. Na bojler o objemu 200 l potřebujete na ohřev vody o delta 45 přibližně 10 kWh energie. Když bychom počítali jen nějaké COP 2 u aktivky (a to výrobci udávají mnohem vyšší), je to nějakých 5 kWh investované elektřiny, hodinově to příkon asi 200 W během jednoho dne. Na ohřev 100 m3/h vzduchu o delta 20 (průměrná zimní teplota venku / pokojová teplota) potřebujete cca 700 W, opět i při poddimenzovaném COP 2 je to příkon kolem 350 W. Pokud to sečtete s příkonem kolem 500 W (který také výrobci takových zařízení udávají) by šlo zvládnout obojí (dohřev vzduchu i ohřev TUV). Ještě lépe na tom budou zařízení, která kombinují nějakou formu pasivní a aktivní rekuperace.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 15 dub 2021, 15:41

Proti pasivni rekuperaci nic nemam, pisu ze si neumim predstavit chladit dum aktivni. Osobne si myslim ze kombinace pasivni rekuperace + klimatizace + bojler s TC je lepsi reseni a mozna i levnejsi a to jak v porizovaci cene tak i v provoznich nakladech. Rozhodne v kombinaci komfortu chlazeni/pritapeni/vetrani.
V zime naopak neverim na to, ze aktivni zvladne zaroven ohrivat TUV i vzduch, podle me bude jedno nebo druhe na oboje nemuze mit vykon.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od MSP » 15 dub 2021, 12:13

vomic píše:Já si neumím představit ...

Zásadní problém je, když užíváte něco úplně k něčemu jinému, než je to určené. Co je špatného na hřebíku, když budete chtít přibít prkno ke střešní krokvi? Je ale ideální hřebík na čištění ucha?
Aktivní rekuperace není primárně určena na chlazení místností. Ostatně žádná rekuperace není určená na chlazení místností. Větrací jednotka je určená na větrání. Základní funkcí je větrat. Větrat a ještě jednou větrat. Pro jistotu V Ě T R A T. Až pojedete někdy na ORL s krvácejícím uchem, vzpomeňte na to, k čemu je určen hřebík. Píšete, že si vyvětráte v noci oknem. Možná máte štěstí, ale existují místa, kde ani v noci okno raději neotevřete. Může to být z důvodu hluku, někdo bydlí u parku a mohou to být pylové alergeny a nebo třeba obava ze zlodějů. Když už provozuji z nějakých důvodů větrací jednotku, mohu chtít využít i jejích rekuperačních vlastností. Pokud je to pasivka a mám v domě naakumulovaný chlad, mohu rovnou chladnějším interiérovým vzduchem ochlazovat přívod. Nefučí na mě sahara, ale o něco chladnější vzduch a i to se pro příjemný pocit počítá. U aktivek je ochlazovaný přívodní vzduch devizou, pokud odebrané teplo umí uložit do nádrže a ohřát tak teplou vodu je to oproti klimatizaci jasné plus. Klima ochladí interiérový vzduch a získané teplo dál nevyužije. Tady vidím jasný benefit aktivek a to ještě podtrhuje odvlhčení na přívodu (jak popisuje IJK). Zde bych ještě přidal, že právě tento důvod dal vzniknout entalpickým výměníkům, které po odvlhčení vzduchu pomáhají sekundárně i zmiňovaným klimatizacím s minimalizací kondenzátu a "zvýšením" efektu chlazení. Klimatizace a větrací jednotka slouží každá k něčemu jinému, nesrovnával bych je a naopak těžil z výhod každého zařízení. Pokud umějí fungovat synergicky, je to samozřejmě optimální.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od IJK » 14 dub 2021, 12:52

Ave,
jsem rád za tyto správné a srozumitelné postřehy:
vomic píše:...
Jo a nezapomenout na odvod kondenzatu od vnitrni jednotky. Doporucuji napojit idealne do splachovacich nadrzek WC nebo projit zdi a pod fasadou svest do kacirku. Ten kondenzat z vnitrnich jednotek se tvori pouze v lete tedy nehrozi zamrznuti vsaku. Kondenzat v zime jde pouze z venkovni jednotky.


... JSEM výše DOPŘESNIL, kde se ztratí drtivá většina příkonu "aktivních rekuperek", když se používají k "letnímu chlazení" :twisted:
Ano, na fázovou/skupenskou přeměnu.

Což výše uvedená citace dává opět do korektního kontextu.

SFO

Douška?
A zůstávejme NEGATIVNÍ !

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 14 dub 2021, 11:16

Já si neumím představit v dusných vedrech řešit chlazení aktivní rekuperací. Osobně mám osvědčeno v parných vedrech ráno zavřít okna, venkovní žaluzije, pustit klimu na 22C a nechat běžet např. v ložnici do doby než jdu spát kdy už venku většinou i při tropické noci spadne teplota k 20C.
Večer před spaním pěkně klimu vypnout, otevřít okno a vklidu se vyspat při čersvém vzduchu. Důležité je pustit klimu hned ráno a nenechat naakumulovat pokoj teplem, vychlazení na poslední chvíli před spaním nepomůže do 10minut je pak opět vedro.
Osobně na jaře/začátkem léto uplně rekuperaci odstavuji a dům je v režimu otevřených oken na větračku + v parném létě kdy je nad 30C využít plnohodnotné klimatizace a venkovních žaluzijí.

Spotřeba klimatizace za celé léto kolem 500kWh na celém době (multipslit). Za pohodu mě to stojí.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od IJK » 14 dub 2021, 08:42

Roman píše:... že to pomocí cca 1kW chladicího výkonu je schopné studený vzduch kamkoliv dopravit. Asi se bavíme o Nilanu, že..

Roman


Ave,
pro KOntext začátečníkům v problematice si nastudujte třebas tohle:
viewtopic.php?f=20&t=1871&p=13261#p11472

SFO

Douška?
Příkony kompresůrku u "aktivních rekuperačních jednotek" jsou vždy menší, jak 1kW.
Tedy chladící výkon je určitě menší, než 4kW, i kdyby tyto jednotky byly perfektně
naladěny nikoliv na zimní "dotápění", ale na letní "CHlazení".

Ač nejsem zrovna zastáncem "aktivek",
podotknu,
že jejich výhodou
není
sporná možnost
CHLAZENÍ bydla,
ale schopnost
ODVLHČENÍ ČERSTVÉHO DUSNÉHO VZDUCHU
v letním období.

Objektivně do interiéru vhánějí
ABSOLUTNĚ SUŠŠÍ VZDUCH
(tzn. že kompresorový cyklus chlazení
sníží počet gramů vodní páry
na jednotku - kubíky či kilogramy - vzdušiny),
než který máme v HICech k dispozici venku ...

Stejně tak je to i se schopností v "KLENDŘE dotápět".
Aktivka dokáže odpadní vzduch "vyždímat",
"pasivka" jej nechá jen "gravitačně okapat" :twisted:
Tím je aktivka vždy energeticky účinnější, nehledě na to, že vždy také zvýší TEPLOTNÍ POTENCIÁL odpadního tepla! Leč stojí VÁS to nemalou P L A C E N K U ! ! !

Pravda, taktéž odhlédněme od spousty drobniček, které jsou u aktivek spojeny s regulací rekuperačního výkonu pomocí střídy ("naplno nebo nic")...
inu, třebas i proto platí, že je moudré kombinovat svatou trojici Pasivka - Aktivka - Ohřev TUV.
Leč to už znamená pěknou investiční dardu... nebo partyzánské KOmbinace, které se holt musejí umět.

iGoNY

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 14 dub 2021, 08:07

Pokud pouzijete kabely s cca 60W ma m2 nemustite zadny nabytek resit to se uz neprehreje. To riziko je od 100W a vyse ale to uz se dava dnes v dobre zateplenych domech pouze max do koupelen.
Mam kombinaci kabely + multisplit klima v 6bytech a v novem domku co ted stavim to planuji znovu.
Jinak cena komplet el. podlahovky pro 160m2 dum vcetne 10ks Touch chytrych ovladacu napojenych na wifi je 65tis bez DPH se od DEVI a to mam vsude nacenenou drazsi variantu elektrickych rohozi urcenych do 1cm sterky protoze delame suche podlahy. Klasicky topny kabel by byl jeste o cca 10-15tis levnejsi.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od Mirex » 13 dub 2021, 19:01

Mate pravdu, jak multi-split, tak podlahove vytapeni je jiste zdvojeni. Ale tu klimatizaci bychom chteli, takze asi neni cesta to resit jinak. Na toto reseni nam vychazi i Zelena usporam, takze se naklady na tu klimatizaci vrati.
Jeste nejsem uplne presvedcen, jestli zvolit teplovodni vytapeni nebo topne kabely. Jako hlavni nevyhodu topnych kabelu vidim, ze musi mit clovek rozvrezny nabytek, aby pod nim kabely nevedly. Predpokladam ale, ze nabytek s nozickama by asi nevadil. Jinak by mi to reseni tepelne cerpadlo vzduch-vzduch + topne kabely davalo smysl. Je tam i princip toho zdvojeni - kdyby se neco pokazilo, kabely pojedou.
Konkretni reseni budu asi konzultovat s firmou, ktera bude delat vzduchotecniku.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od Roman » 13 dub 2021, 09:02

No já mám topení Sinclair klimatizace předělaná na TČ vzduch-voda. Tedy byl to vzduch-vzduch, ale upravila se vnitřní jednotka. To, co mě chlaďař varoval a říkal, že to neudělá. je dovolit TČ chladit do vody. Riziko, že se např. potká chladivo a voda tady je a jak říkal - prasklá trubka v podlaze se blbě opravuje. TČ topíme do podlahy a do bečky 300l, kde máme 6m2 na teplou vodu průtokem a funguje to dokonale - žádná legionela.

Jinak pravdou je, že chlazení prostě není a v létě chybí. TZ máme někde mezi 5-6kW a plocha je taktéž kolem 150m2. Jako bivalent je 6kW průtokáč bojler.

Co bych udělal jinak - dal bych multisplit na chlazení. Jednoznačně. Otázka ekonomiky - instalovat jej do všech pokojů, tak poté je podlahovka a TČ jaksi dvojitá investice.. Bohužel do rekuperace to nenarvu, máme pasivní, a ty průtoky jsou tak malé, že to nemá smysl - to je asi reakce na dotaz na aktivní rekuperace a její funkci chlazení. Nevěřím tomu, že to pomocí cca 1kW chladicího výkonu je schopné studený vzduch kamkoliv dopravit. Asi se bavíme o Nilanu, že..

Roman

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od jarda » 04 dub 2021, 11:15

napište mi na mail jardazchocne@seznam.cz vše doložím.
Pokračování je zajištěno, není to jen na mně - vývoj probíhá neustále. .
Pro dotace zelená úsporám má SVT jak TČ, tak VZT.
Cena je daná výrobními náklady (nejde o seriovku).

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 04 dub 2021, 09:05

jarda píše:Pokud uvažujete o klimatizaci, teplovodním vytápění i o rekuperaci, není nic jednoduššího, než-li použít KOMPLET, který zajistí vše v jednom.

pane Saly pri vsi ucte, jen silenec by si dal Vase zarizeni. Vse je postavene na jednom cloveku tedy Vas, nikdo jiny to technicky nezna, Vase www maji posledni informace z roku 2014. Za cele roky jste nebyl schopny nechat zarizeni schvalit pro zelenou usporam. Nemate zverejneny cenik.
Vase zarizeni muze byt klidne skvele, ale vsadit na oneman projekt bez jasneho proffesionalniho vyvoje, jistoty ze za par let me ho nekdo bude servisovat ... uznejte to nedava zadny smysl.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 04 dub 2021, 08:53

Pokud potrebujete 6 mistnosti pak asi jen dat dve jednotky bud multiplit 5 + samostatnou na nejvetsi mistnost nebo 2x3 asi bych sel cestou dat tu samostatnou na nejvetsi mistnost a male mistnosti multisplitem.
Udrzba nic sloziteho, jednou za pul roku vycistit filtr vnitrni jednotky. Roztahane je to chladarskym dvojitym potrubim jsou to medene trubicky s tepelnou izolaci. U kazde klimatizace je uvedeno jaky maji mit prumery. Taha se to velmi jednoduse jen se nesmi zalomit, na vse me stacilo vyvrtat diry prumeru 50mm a rozvody stropem v rastru SD. K tomu se taha kabel 3x2,5 mezi jednotkou a venkovni jednotkou. Nechte si to radeji udelat. Treba Baxx.cz ma vetsinou montaz k nakupu koimatizace zdarma nebo vekmi zvyhodneny.
Za me doporucuji Panasonic, ma skvele rizeni tydennim programem pres aplikaci v mobilu.

Jo a nezapomenout na odvod kondenzatu od vnitrni jednotky. Doporucuji napojit idealne do splachovacich nadrzek WC nebo projit zdi a pod fasadou svest do kacirku. Ten kondenzat z vnitrnich jednotek se tvori pouze v lete tedy nehrozi zamrznuti vsaku. Kondenzat v zime jde pouze z venkovni jednotky.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od jarda » 03 dub 2021, 18:05

servis je možný jak z Prahy, tak z Chocně

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od Mirex » 03 dub 2021, 16:05

Dobrý den,
o zařízení od Frigotechu pana Šalého vím, ale ještě jsem to přesně nenastudoval.
Trochu se bojím,
- že to není příliš rozšířené a s tím související servis
- jaké to má prostorové nároky v technické místnosti - zdá se mi to z fotek dost velké.
- budu stavět dům na klíč, kde za vše ručí jedna firma, takže předpokládám, že budu muset zvolit nějaké "běžné" řešení, které dodává subdodavatel - samozřejmě by to šlo vyjmout ze smlouvy o dílo, ale v případě reklamace hrozí, že to jedna strana bude házet na tu druhou a výhoda ruční jedné firmy zmizí

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od jarda » 03 dub 2021, 10:41

Pokud uvažujete o klimatizaci, teplovodním vytápění i o rekuperaci, není nic jednoduššího, než-li použít KOMPLET, který zajistí vše v jednom.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od Mirex » 03 dub 2021, 10:09

vomic píše:Mám to na 6ti bytech a v RD dcery, nikdo z nájemníků si nestěžoval, naopak kvitují levné náklady na topení a v létě možnost chladit. Mám LG a Panasonic a hlučnost je minimální.
Ten Nilan GOTT 2600 Vám nic nevychladí, to není klimatizace. Navíc budete muset udělat dobře zaizolované rozvody aby se nerosily trubky. To samé chladit TČ podlahu nemá smysl, chlad padá dolu tedy Vám nikdy neochladí místnost, pociťově budete mít jen studenou podlahu ale horký vzduch ... mám to doma na TČ a s klimatizací se to prostě nědá srovnat ani zdánlivě.


Asi mate pravdu. Nekteri ale chladi i do podlahy a zrejme to spatne uplne neni - trochu to pomuze, nicmene s klimatizaci to nelze srovnavat.
Dotaz ke klimatizaci:
1) Bohuzel mam ne uplne vhodny dum, protoze mam vetsi pocet mensich misnosti. Konkretne bych potreboval vytapet a klimatizovat 6 mistnosti. Mam spocitane, ze dosahnu na dotaci B.0 i bez luftbojleru, coz by pro me bylo idealni. Existuji nejake jednotky pro 6 mistnosti? Vetsinou to konci na 5ti. Nebo byste doporucovali jit do dvou venkovnich jednotek po 3 vnitrnich?
2) Jaky prumer ma to potrubi s chladici kamalinou?
3) Jak se to udrzuje? Nechtel bych dychat vzduch s plisni, ale opravdu to cistit. V aute tu klimatizaci take necham pravidelne dezinfikovat.
Diky moc.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od jarda » 02 dub 2021, 14:26

Doporuřuji zvážit použití KOMPLETu (reference např Beroun, Rychnov n Kn. Choceň). Vše v jednom - vytápění, větrání, rekuperace, klimatizace, ohřev vody s jedním ovládáním s dotací.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 31 bře 2021, 14:02

Mám to na 6ti bytech a v RD dcery, nikdo z nájemníků si nestěžoval, naopak kvitují levné náklady na topení a v létě možnost chladit. Mám LG a Panasonic a hlučnost je minimální.
Ten Nilan GOTT 2600 Vám nic nevychladí, to není klimatizace. Navíc budete muset udělat dobře zaizolované rozvody aby se nerosily trubky. To samé chladit TČ podlahu nemá smysl, chlad padá dolu tedy Vám nikdy neochladí místnost, pociťově budete mít jen studenou podlahu ale horký vzduch ... mám to doma na TČ a s klimatizací se to prostě nědá srovnat ani zdánlivě.

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od Mirex » 31 bře 2021, 11:16

Dobry den,

dekuji moc za nazor. Toto reseni topit klimatizaci a mit elektricke topne kabely me taky napadlo. Muj projektant me od topeni klimatizaci lehce odrazuje kvuli pruvanu a nutnosti topit pocitove na vyssi teplotu. A potom je tady samozrejme hluk, vireni prachu apod.
My mame nyni v dome jednu klimatizaci a nekdy jsem si tim pritopil. Zdalo se mi to celkem dobre, ale nevim, jak to funguje, kdyz se tim topi vyhradne.

Jinak jsem dostal posudek, ze pokud budu mit klimazaci ve vsech obytnych mistnostech, tak mi to splni tesne Zelenou usporam na B.0 i bez luftbojleru. To je dobra zprava.

Jeste zvazuji poridit teplne cerpadlo vzduch-voda, na klimatizaci se vykaslat a koupit jednotku Gott 2600 a chladit ni. To je bod 5).

Re: Vytápění a chlazení novostavby TZ 5,1kW - jak z toho ven

Příspěvek od vomic » 31 bře 2021, 09:58

Zdravím, osobně bych Vám doporučil místo teplovodní podlahovky elektrické kabely. Mám několik vlastních instalací kdy primární zdroj vytápění jsou multisplitové klimatizace a topné kabely jsou pouze primární v koupelnách. Ve zbytku domu jsou topné kabely sekundár pro případ velkých mrazů nad -20C kdy by multisplit vysadil.
Zrovna jsem ve fázi stavby dalšího RD a mám dilema ohledně rekuperace, jinak topení bude opět Multisplit Klima + topné kabely.

Tedy za mě tato skladba:
Multisplit klima do všech obytných místností + topné kabely
vstupní nejstudenější chodba (zádveří): topné kabely
koupelny: topný kabel + el. žebřík
teplá voda: vámi navržený Sinclair s TČ

z Multisplit klimatizací doporučuji šáhnout po Panasonicu, osobně mám 6 instalací s LG a poslední s Panasonicem, Panasonic má jednu ohromnou výhodu ... jeho aplikace umožňuje týdenní program s řízením teplot ... tedy například nastavíte přes den teplotu 22C a v noci 19C a ona udržuje teploty. LG a většina ostatních výrobců neumí více teplot tedy funguje jen v režimu týdenní programu ON/OFF s jednou nastavenou teplotou třeba 22C a nebo je vypnuta.

Ten Sinclair má dcera druhý rok v domě jako zdroj vytápění teplé vody a panuje velká spokojenost :)

Proč topné kabely místo vodní podlahovky?: protože s nimi budete topit minimálně a umožní Vám 100% regulaci jednotlivých místností ... třeba tam kde by někomu mohl vydit mírný hluk klimatizace ale ve zbytku domu nikoliv, také to přijde levněji. Podle mě sázka na budoucí TČ vzduch/voda je když máte klimatice zbytečná. 95% zimy Vám byt pohodlně vytopí levně klimatizace tedy TČ vzduch/vzduch. Pořizovací náklady budou menší.
Doporučuji oslovit přímo firmu DEVI na kabely + ovladače pana Hlavinku, jistě Vám udělá zaprvé návrch instalace zdarma a domluví pěknou slevu u vybraného velkoobchodu, já mám od nich zrovna 30% slevu na poslední poptávku.

Nahoru

cron