COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v noci?

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v noci?

Re: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v n

Příspěvek od Atlantis » 23 črc 2022, 21:02

Účinnost/přenos tepla atd - slovíčkaření neřeším...

Za další nějak moc nevím jak to myslíš že to provozuju "VÝRAZNĚ MIMO" Je to prostě klimatizace, nastavím teplotu a jede to. Nesnažím se tomu nacpat nějaký BOOST režim nebo takněco.
Co se dívám do datasheetu, tak min/nominal/max výkon při chlazení je 890/3500/4040W. Příkon při nominal chlazení je 1080W. Dle měřené spotřeby ta klimačka jela v nominal výkonu.

Pokud je výrobce blb a dává na nějaký výkon kompresoru malé výměníky (jak uvnitř, tak venku), tak s tím já už nic nenadělám. Trochu se divím, že v době kdy se každej výrobce honí za co nejvyšší účinností, tak není nějak víc zdůrazněno jaký režim chlazení je nejúčinnější. COP/EER se uvádí při nominal výkonu


Na klimačce ještě můžu nastavit "JET mode", což dá ještě vyšší výkon kompresoru (a i ventilátor to dá ještě na víc), ale to se samo po 30minutách vypne

Odvlhčování samozřejmě chápu, ale moc teď nevím na co reaguješ.
A) jak říkám - momentálně mám kolem 55% při 23°C, což je v pohodě, takže nižší teplotu výparníku neocením (abych měl sušší vzduch)
nebo B) díky vyššímu výkonu kompresoru přijdu o chladicí výkon, který se spotřebuje na další sušení vzduchu (a díky tomu nefouká tak studený vzduch i přes vyšší příkon)

Re: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v n

Příspěvek od IJK » 23 črc 2022, 16:04

Atlantis píše:... klimačku na plný výkon, tak jí DOST výrazně klesá účinnost. ... takže sušším vzduchem bych zbytečně ztrácel chladicí výkon co se mohl využít raději na chlazení než kondenzaci vody)
...

Ave,
první noticka: neklesá "účinnost", jen provozujete dvojici výměníků (kolem kompresoru)
VÝRAZNĚ MIMO návrhovou geometricko-aeromochanicko-termodynamickou oblast.
Obvykle to znamená, že máte plošně malé a "lamelově husté" výměníky, slabé venťásky na tak hustý les lamel, příliš mnoho zatáček luftu v bedně ...
a mimo jiné také miliony dalších drobniček.

Ovšem to Druhá Noticka!...
Smiřte se s tím, že největším přínosem "kompresorové klimky" je ODVLHČOVÁNÍ VZDUCHU.

Jenže to byste nejdřív musel akceptovat, že pojem Relativní Vlhkost je dosti HLOUPÝ KONSTRUKT... :twisted:

metball/SFO/IJK

Douška?
Ale jo, už i u meteorologů v tak "zapšklé" instituci, jako je CHMI se blýská na lepší časy ...,
přesněji, nadnárodní autority našim "Okapánkům" dali po koulích ...

Screenshot 2022-07-23 at 16.01.08.png
Mixing Ratio !!!


Jj, gramy vodní páry na kilogram suchého vzduchu, to je to důležité!!!
V okolním vzduchu a ve vydechovaném vzduchu každého jednotlivého "bydilitele"...

Re: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v n

Příspěvek od Atlantis » 22 črc 2022, 16:23

Tak po několika dnech testování ve vedrech se mi osvědčilo následující:
omezit výkon klimatizace na 40% (na dálkáči se dá omezit 40/60/80%) a nechat ji jet kontinuálně na 18°C. Přes noc se teplota přiblíží k 20-21°C, přes den dojde cca k 24°C.
Hodně to taky záleží jak na chodbu nechám otevřeno z ostatních pokojů atd.

Těch 40% výkonu se mi velmi osvědčilo - pokud totiž nechám jet klimačku na plný výkon, tak jí DOST výrazně klesá účinnost. Měřím teplotu vyfukujícího vzduchu a teplotu chladiva. Při 40% (reálná spotřeba 400-450W - tu taky měřím) má vyfukující vzduch např 11°C (vstupní 23°C), když ji nechám jet na plný výkon, tak má spotřebu kolem 900-1000W, ale vzduch má jen o pár °C míň - např 7°C. To mi rozhodně nepřijde jako dvojnásobný chladicí výkon za cenu dvojnásobné spotřeby. (Ano do toho vstupuje ještě zvýšená kondenzace vody (otázka o kolik), ale ikdyby - tak momentálně mám vlhkost 55% a spokojenost, nižší nepotřebuju a rekuperace sem stejně žene nový vzduch, takže sušším vzduchem bych zbytečně ztrácel chladicí výkon co se mohl využít raději na chlazení než kondenzaci vody)

Přijde mi, že prostě vnitřní jednotka by měla být fyzicky větší, aby dokázala předat dostatek tepla. Ikdyž mi běží ventilátor na 100%, tak prostě teplota chladiva co se vrací zpátky na střechu do kompresoru je při plném výkonu (dle venkovní a vnitřní teploty) třeba jen 4-8°C. Což je dost znát na účinnosti (EER) ve srovnání s režimem, kdy běží kompresor na nižší výkon a ty teploty nejsou tak extrémní.

Stejný efekt určitě bude probíhat i na druhé straně u kompresoru (tam ale teploty neměřím)

Takže závěr: je lepší nechat klimačku jet kontinuálně na nižší výkon, než aby se přes noc flákala a vypínala a pak to doháněla přes den a díky vyššímu výkonu=vyšším teplotním rozldílům měla menší účinnost. To že je v noci ještě venku nižší teplota a přenese to ještě víc tepla při stejné spotřebě je je ještě další bonus.

Momentálně mám spotřebu cca 12kWh denně na chlazení celýho dvojpatrovýho baráku, teplota nikde nepřesahuje 24°C. Jelikož je už vedro několik dní po sobě, tak bych řekl že je to už ustálený stav a myslím že vzhledem k těm vedrům je to výborný výsledek

Re: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v n

Příspěvek od Hugo Zhor » 04 črc 2022, 07:42

Problém s ranním/dopoledním nárůstem teploty jste vyřešil nejlepším možným způsobem (žaluzie). Předchlazovat více dům nebo dávat silnější klimatizaci nemá cenu.
Kompresoru nerozumím zase já, na nižší otáčky by mě zajímalo, zda jde o vyšší teplotu chladiva (menší kondenzace - úspornější provoz) nebo o menší množství chladiva o pořád stejné teplotě.

Re: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v n

Příspěvek od Atlantis » 03 črc 2022, 12:56

S tím srážením vody to je pravda, ale zase tam si nemyslím že je velký rozdíl 23°C nebo 19°C. Větší vliv bude hrát teplota výparníku klimačky, na co zase bude mít vliv výkon kompresoru (resp třeba jeho omezení na určitá procenta jak jsem psal) + rychlost ventilátoru.

Co jsme to tady za poslední dny provozoval a měřil, tak ten pokles teploty v baráku nebyl tak výrazný, ikdyž jela klimačka celou noc - na 19°C jsem se nikdy nedostal. Spíš tak kolem 20-21°C, dle počasí. Ale samozřejmě když jsem měl klimačku nastavenou jen na 23°C, tak to prostě v noci už snížilo příkon na minimum (~200W) a pak se i vypnulo (klimačka si spotřebu měří a vidím ji v grafech automatizace) a pak ráno zaplo na plno a nestíhalo.

Ta aktuální teplota je taky taková zavádějící, co se týče vychlazení konstrukce baráku - to teplo/zima prostupuje do jádra konstrukce celkem pomalu, takže ikdyž ráno zasvítí slunce, teplota vyskočí prudce nahoru a pak začne samovolně klesat (ikdyž je klima vypnutá), jak se to teplo postupně vstřebává. Jako elektroinženýr bych to popsal jako jako nabíjet/vybíjet akumulátor s vysokým vnitřním odporem s paralelně připojeným kondenzátorem. Máme okna jen na východ, takže největší nárůst teploty je z rána.

Z tohoto důvodu (prudký nátůst teploty ráno) není z hlediska komfortu zase takový problém, když je klimačka přes noc zapnutá a jede kontiunuálně (víceméně bez omezení teploty - těch 18°C jsem tam nastavil, aby mi interní logika klimy nezačala stahovat výkon kompresoru, ale je pravda že kdyby tam bylo opravdu vychlazeno na 18°C, tak už to bude zbytečně zima i z hlediska pocitu).
Žaluzie tomu pomůžou (už máme objednáno), ale nebudou taky ve všech místnostech.

Re: COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v n

Příspěvek od Hugo Zhor » 28 čer 2022, 09:37

Přesné tabulky nebo grafy EER nemám, ale domnívám se, že chladit na 19°C přes noc nemá smysl.
Zaprvé si myslím, že pokud teplota v budově stoupne přes den o 4°C jen vlivem tepelných zisků, je třeba spíš těmto zisků bránit. Píšete, že stavba je masivně izolovaná a pokud by klimatizace chladila celou noc kontinuálně, budou vychlazeny i vnitřní konstrukce, které se zase musejí nahřívat. Neříkám, že v nějakém konkrétním případě to není možné, ale obecně by ta teplota tam rychle zase stoupat neměla.
Za druhé, tím že budete chladit na 19°C vysrážíte ze vzduchu o hodně víc vody, takže spousta energie půjde na kondenzaci vzdušné vlhkosti. Zase díky tomu budete mít přes den v domě menší relativní vlhkost.
Za třetí nepovažuju 19°C v létě ideální ze zdravotního hlediska.
Takže pokud chladit v noci, tak na vyšší teplotu než uvádíte a to tak, že ráno zadělám okna, aby mi přes den nevylezla teplota přes 23-24°C

COP/EER Klimatizace při různých teplotách - chlazení v noci?

Příspěvek od Atlantis » 27 čer 2022, 20:36

Ahoj,
nemáte nějaké grafy COP (resp EER) pro klimatizace (ideálně R32 chladivo, mám LG PC09SK)? Jde mi o to, že bych si rád udělal představu, jesli má třeba smysl v dnešních horkých dnech vychladit dům v noci (kdy je venku třeba 18°C), třeba na 19°C, namísto kontinuálního chlazení na 23°C přes den (kdy je venku 30°C). Dům je dobře zateplen, takže nějakých extrémních ztrát co vzniknou zbytečně nižší teplotou v noci bych se zase tak moc nebál (ale samozřejmě budou). Klimačka je nahoře nad schody, takže chladí celý dům a dočasně nižší teplota v noci na chodbě ničemu nevadí.

Jen tak větrat dovnitř chlad moc nejde - rekuperace sice jede v bypassu, ale její průtok nic nevychladí. A dokořán mít otevřeno přes noc taky opravdu nechci


Další věc (co se taky týká těch grafů) - jak moc myslíte že má velký rozdíl na EER, když jede klimatizace se sníženým výkonem kompresoru? Na té své můžu nastavovat omezení 80/60/40%. Nějaká úspora tam určitě bude, jelikož pak se chladivo vrací "na střechu" víc ohřáté, než když jede klimatizace na 100% a vnitřní jednotka nefouká zbytečně moc studený vzduch.

Na jedné klimačce tu mám teplotní čidlo na trubce s plynem a nemůžu si pomoct, ale když se vrací chladivo o teplotě 6°C, tak to určitě není tak dobrý, jako když má 16°C.

Ten stejný efekt se dostaví, když si nastavím pomalejší ventilátor - klimačka fouká míň, ale chladnější vzduch....

Rád bych si udělal nějak představu, o kolik je třeba horší EER když se vrací chladivo o teplotě X než o teplotě X+5°C atd...Jestli má třeba smysl to nechat foukat na plný ventilátor (a strpět hluk), nebo si ventilátor snížit. Nějak jsem nebyl schopen nic použitelného najít Díky za názory

Nahoru