Koncept Earthship

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Koncept Earthship

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Mikeš » 04 led 2020, 13:36

Ahoj taková podobná zemělod je u Kutné Hory. Nejsem žádný znalec přírodních energii ani jejich využití pro takovýhle projekt. Ale líbí se mi být nezávislý na nějakých firmách když se dají využít přírodní energetické zdroje z planety země jako vítr, slunce a vodu. Aniž by člověk musel něco platit stačí být jen trochu vynalezavý. Chce to nějaké znalosti fyziky. Třeba tohle je taky zajímavý projekt co se týká využití přírodních energii.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Leon » 02 čer 2013, 22:48

Kolby píše:... o kanalizaci to je známé.
Ono to není tak rozdílné a průřez potrubí dvojnásobný. Jestli to bylo někde v zaplavené oblasti. Můžeme být rádi, že si píšeme a jsme v suchu.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Kolby » 02 čer 2013, 22:24

Pedro píše: ..., ani mě nenapadlo..že voda může tak stoupnout a vlítnout do domu gejzír 200 rourou od ZR. Viděl jsem už jen následek a je lepší to nepopisovat.

:( tak o tom, že by díky ZVT voda vlítla až do domu jsem prozatím ještě neslyšel... o kanalizaci to je známé. Zde pomůže jenom Geoflex (či něco podobného), nebo kapalinový typ zemního výměníku. Co dokáže povrchová voda s betonovou nasávací šachtou je vidět níže - spodní voda je ale větší prevít :? Kupodivu tento výměník nedopadl nejhůře, "pouze" 225 CFU/cm2!

PA050037_12-jpg.jpg
"Nasávací" šachta ZVT (bez filtrace)


PA060049_12-jpg.jpg
Zatopený výměník ze studie (č. 3)


Kdyžtak pak prosím písnite co to bylo za potrubí (zřejmě KG PVC).

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Pedro » 02 čer 2013, 20:57

SFO píše:..se domnívají,
že silou svého Ega
efektivně přikáží Mamči Přírodě, co má dělat...
Bohužel je hůř. Už jsem psal o problémech se zaplavením ZR, ani mě nenapadlo..že voda může tak stoupnout a vlítnout do domu gejzír 200 rourou od ZR. Viděl jsem už jen následek a je lepší to nepopisovat.
Přeji všem lidem, aby se jim voda a bahno vyhnula a konečně přestalo pršet!
PS: Kolby dík za info, teď tohle téma na chvíli opustím.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Kolby » 02 čer 2013, 20:00

Pedro píše:Zajímají mě detaily provedení ZR, jaké jsou šachty, jak je řešeno čerpaní kondenzátu, čištění, zajímavé by bylo kamerové snímání vnitřku potrubí..vedle snímků i technická data: délky, hloubky uložení, schéma položení. Chápu, že neměříte účinnost, ale kontaminaci, jen když už jste v tom.
Mimochodem během víkendu jsem již řešil odstavení ZR na dvou jednotkách díky zaplavení.


Některé základní informace o ZVT jsou uvedeny v tab.1 a 2... na ty ostatní teprve pojedme (až se umoudří počasí). Pokud šachta je, tak pouze pro odčerpání kondenzátu DN 300 - jedině 2 ve Zlíně mají větší šachtu + náš brněnský ZVT (č. 1) má 2 šachty (DN 800) do kterých se dá vlézt a podívat se pěkně dovnitř :) Odčerpání kondenzátu (a čištění :? ) nikdo moc neřeší, v Židlochovicích a Popicích mají vsak přez štěrkové lože (na jaře tam ale může vlítnout spodní voda + radon kontinuálně), ostatní sem tam od času odčerpávají. Ty nové ZVT ze zelených KGéček se dají proplachovat tlakovou vodou, a prý se již čistily... většinou DN 200, L=21m a H=cca 2m, vše přímý typ. Takže asi tak ;)

Jinak všude, kde chodím mě každý od vzduchových ZVT odrazuje - dnes se preferují jednotky s "aktivní" rekuperací, kde se nemusí řešit protimrazová ochrana, takže se vzduchovými ZVT je již zřejmě útrum :lol:
Ty 2 zatopené kousky jsou z KG PVC? Vím o jednom zařízení z KG 2000 (zelené), který je pod hladinou spodní vody a prozatím tam nic nezatíká, takže alespoň tyto trubky by mohli něco vydržet (nevím ale jak to bude za 10 a více let provozu)... ještě hlavně aby tam nebyl ten vsak do štěrku ;) V Židlochovicích jim tam díky tomu již několikrát voda vlítla!!! Ale jen na jaře, když stoupla hladina spodní vody - jinak zatékání nepozorovali.

Provozní měření budeme mít pouze z našeho výměníku v Brně, viz např. http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-rodi ... la-fsi-vut, jedná se o experimentální zařízení (pro studenty i laickou a odbornou veřejnost), tj. i cena tomu odpovídá... takže snad mě tu kvůli tomu neukamenujete 8-) V létě plánujeme spustit cirkulační režim chlazení, ZVT můžeme provozovat i v dalších režimech, ale ty prozatím nevyužijeme - uvidíme časem :D

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Pedro » 02 čer 2013, 17:15

Zajímají mě detaily provedení ZR, jaké jsou šachty, jak je řešeno čerpaní kondenzátu, čištění, zajímavé by bylo kamerové snímání vnitřku potrubí..vedle snímků i technická data: délky, hloubky uložení, schéma položení. Chápu, že neměříte účinnost, ale kontaminaci, jen když už jste v tom.
Mimochodem během víkendu jsem již řešil odstavení ZR na dvou jednotkách díky zaplavení.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Kolby » 02 čer 2013, 13:30

Pedro píše:Velmi zajímavá práce. Byla by i nějaká fotodokumentace ?


Zdravím,

tak nějaké fotky máme, ale do tohoto článku jsme žádnou nedávali - máme v plánu ještě něco sepsat na TZB-info (tam určitě foto dáme), ale nemohu teď přesně říci, kdy se k tomu dostaneme ;)

O co konkrétně máte zájem, o ten filtrační box?

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Pedro » 31 kvě 2013, 23:28

Velmi zajímavá práce. Byla by i nějaká fotodokumentace ?

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Kolby » 31 kvě 2013, 14:13

Petr.H píše:Kolby,
jsem moc rád, že jste poskytl tuto informaci, která není jen hypotézou, ale ověřenou praxí.
Nic jiného než výsledky z praxe totiž nemá smysl dlouhosáhle diskutovat.
Tzn. vytvořit model, ověřit v terénu, zjistit skutečnost


Níže jsou uvedeny slibované výsledky, prezentované na konferenci Zdravé domy, viz Kolbábek A., Jaroš M., Musil Z.: MIKROBIOLOGICKÉ RIZIKO ZEMNÍCH VZDUCHOVÝCH VÝMĚNÍKŮ TEPLA – PILOTNÍ STUDIE. In. Zdravé domy 2013. Brno: VUT v Brně, 2013. s. 87-96. ISBN: 978-80-214-4737-0.
Sborník by měl být v brzké době dostupný v některých velkých knihovnách po celé ČR, v MZK v Brně bude určitě :)

tab_1.png
Tab. 1 Přehled základních parametrů hodnocených ZVT


tab_2.png
Tab. 2 Výsledky pilotní studie (podzim r. 2012)


CFU_mat_new.png
Graf. 1 Počet vykultivovaných kolonií plísní dle materiálu ZVT


CFU_rok+mat_new.png
Graf. 2 Počet vykultivovaných kolonií plísní dle stáří ZVT


pozn. PP Hekaterm sice dopadl nejhůře, ale toto je s velkou pravděpodobností spíše zapříčiněno nevhodným umístěním filtračního boxu v potrubní trase... box je zde umístěný v těsné blízkosti podlahy, přičemž je instalován ve vertikální poloze – větší zachycené nečistoty na tkanině se tak mohou po čase uvolnit a padat směrem dolů, do zemního výměníku! Vzorky jsme odebírali právě v místech pod tímto boxem, takže potrubí zde mohlo být více zanesené... bohužel majitelé již o další odběry nemají zájem, takže tuto hypotézu nemůžeme prozatím potvrdit.

Jarní rozbory jsme kvůli deštivému počasí museli odložit na červen - počasí není ale prozatím o moc lepší, takže snad na to už brzo vlítnem :D

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 19 bře 2013, 12:30

Kolby,
jsem moc rád, že jste poskytl tuto informaci, která není jen hypotézou, ale ověřenou praxí.
Nic jiného než výsledky z praxe totiž nemá smysl dlouhosáhle diskutovat.
Tzn. vytvořit model, ověřit v terénu, zjistit skutečnost

Pro univerzity bývá většinou dost těžký problém, když věřejně potvrdí, že prachy které firmy z lidi pomocí oblbování dostanou,a které člověk zbytečně vrazí do předražené trubky (rehau apod.), která nemá možnost uplatnit své materiálové schopnosti jsou evidentně nesmyslnou investicí. A to se bavíme jen o trubkách. Návratnost celé investice ZVT je vzhledem k limitům možného zisku tepla skrze vzduch taky diskutabilní či spíše nerentabilní.

Řekl bych, že zde nakonec výzkum zjistí, že parametry škodlivosti budou obecně závislé na tolika faktorech (např. pravidelná údržba potrubí apod.), že jakékoliv výsledky budou vždy jen poplatné aktuální dané stavbě. Tzn. na jiné stavbě bude dosaženo zase jiných hodnot. Jediné co by mohlo být ku pomoci, bude zjištěná zprůměrovaná hladina škodlivosti a míra jejího vlivu na kvalitu vzduchu v obydlí.

Právě primitivní zkušenosti z praxe většinou pozorovatelné bez šílených výzkumů a měření (viz ta skutečnost nemožnosti jakkoliv zamezit zněčistění trubky pro tvorbu mikroorganismů) nebo i jednoduché propočty jak to ukázal andyrak na permawebu v případě zemělodí a jejich možností akumulace/výdeje tepla v našich podmínkách jsou dost dobrým filtrem pro volbu, zda má daná myšlenka či koncept vůbec šanci a smysl uspět.

Děkuji za případné další info a zkušenosti především praktiků z reálného provozu.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Kolby » 17 bře 2013, 21:46

Zdravím,
pokud mohu dát tip, tak s podobnou technologií domů chráněných zemí mají bohaté zkušenosti ve Zlíně na Jižním Chlumu, kde tuto myšlenku propaguje Občanské sdružení Zelené bydlení, viz http://www.zelenebydleni.eu/domy-chranene-zemi.html.

Jinak k „zemním kanálům“… na podzim minulého roku jsme v rámci řešení mého juniorského projektu VUT v Brně dělali vyhodnocení mikrobiologické kvality ze zemních vzduchových výměníků tepla (ZVT), pomocí stěrů z přívodního potrubí na sání vzduchotechnické jednotky. Celkem bylo hodnoceno 14 ZVT (7x KG PVC, 5x PP Rehau, 2x PP Hekaterm). Na jaře t.r. (1/2 dubna) budeme pokračovat metodou aktivního nasávání pomocí tzv. Aeroskopu. Co mohu prozatím říci, tak výsledky nedopadli až tak katastrofálně, jak se všude píše – např. jeden KG PVC (oranžové kanalizační trubky) výměník z r. 2002 měl cca 4x nižší počet vykultivovaných kolonií plísní než speciální PP Rehau (tedy potrubí s ionty stříbra = „antibakteriální“ úprava) z r. 2006!
Připomínám, že oba – resp. všechny – zkoumané ZVT nebyly od svého uvedení do provozu čištěny :o Zřejmě proto se KG PVC a PP Rehau od sebe zase tak výrazně neodlišovali – toto nám bylo ještě před samotnými odběry řečeno i při konzultaci problému na SZÚ v Praze… pokud je povrch zanesený nečistotami (mikro prach, který tam zřejmě vždy bude – filtry na vstupu vše nezachytí), tak může být použito sebelepší potrubí a je to stejně k ničemu!!! Obdobné je to s vodovodním potrubím – pokud se měď zanese vodním kamenem, tak je to stejné jako by ta trubka byla z plastu ;-)
Jedná se o pilotní studii, proto se jednoznačně nedá říci, zda je koncentrace znečištění ZVT v únosné míře, či nikoli. Snad budeme chytřejší po 2. kole odběrů, již máme domluveno 33 výměníků, přičemž tam jsou i nové výměníky z potrubí KG PP (zelené kanalizační trubky). Výsledky budeme zajisté publikovat, v průběhu tohoto roku.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 02 bře 2013, 13:31

František Klocnar píše:Možná je to jen můj subjektivní dojem, ale vzduch specificky zapáchal. Zrychlením průtoku snížíte účinnost a samozřejmě bude klesat s nabíjením. Z krátkého potrubí také nic moc nezískáte. Aby se vytvořil samostatný tah schopný zvládnout tlakový odpor potrubí? To se mi nechce věřit.

Já jsem zatím neměl možnost osobně ověřit zemní kanály či Trombeho stěnu apod.
To že vám vzduch zapáchal je celkem možné ono vychytat ty možné problémy s tvorbou mikroorganismů je problém, docela by mě zajímalo z čeho a jak ty své kanály máte postavené, zda-li tím dnešním nejnovějším způsobem nebo jde o nějakou starší verzi.
Když vezmu dnes běžný způsob tak to potrubí je povětšinou do průměru cca 200mm a kvalita položení, vyspádování, pospojování a hlavně údržby (kondenz) je většinou pěkná alchymie na stavbě.
Uvažuji, že tu stavbu Zeměloďě na konci tohoto roku navštívím v těch zimních podmínkách, abych sám mohl prozkoumat účinnost a funkce toho domu. Netroufám si rezolutně tvrdit to nefunguje apod.. I ve stavařině i jiných oborech se objevují věci, které by technicky neměli fungovat, ale přesto fungují.
Na druhou stranu jsem měl možnost procházet občas i obyčejnými starými podzemními štolami či být i ve starých a podotýkám nevětrných zemních sklípcích a mohu říci, že nějakou zatuchlinu či podobné odéry jsem ne vždy pozoroval.

Domnívám se, že tady bychom se dostali na hranu osobních zkušeností s tolika různě parametry ovlivněnými stavbami, že diskuse na toto téma by zabrala dost času a
výsledek by stejně nebyl jednoznačný.

Jinak co se týče toho tlakové odporu, myslím že ten lauf co mají v EA, jestli jsem dobře viděl na videích tak, odhaduji průměr nejméně 250mm a materiál nerez či hliník. A to celkem dostatečné když zvážíte naopak velikost těch střešních odvětrávacích prvků.
A jedna docela podstatná věc. Je rozdíl pokud vyměnujete vzduch relativně nárazově jak je tomu běžně konstruovaných systémů (potřeby vyšších rychlostí pro výměnu versus překonání odporu) a nebo pokud to je spíše dlouhodobější provoz, kde pak vyměnujete ten potřebný objem při jiných rychlostech a odporu. Samozřejmě až do nějakého bodu, kde už je tento pomalý způsob nedosratečny.

Petr.H píše:Nicméně když bychom zaměnili kompletně materiály a technologii výstavby
František Klocnar píše:Tak budete u "běžných" pasivních domů.

Doplnil bych "i" běžmých p. domů. Např. nabíjená zemina, sláma apod. to dnes nejsou běžné stavební materiály - proč ?. No protože toto jsou poměrně časově náročné technologie i na kvalitu lidí na stavbě a nehodí se na běžné komerční podnikání. Jsou výjimky, když tu zvýšenou pracnost někdo zaplatí, ale toto není většinou zálěžitost lidí, kteří chtějí většinu domu stavět pomocí svých sil a být maximálně nezávislí i na energiích od monopolů.
Abych to upřesnil ještě více. I přes relativní pracnost těchto materiálů, lze menší domy postavit za velmi slušný peníz a stejně rychle, naprosto konkurující ceně konvenční stavby a ve velkém množství jen se silami své rodiny. Samozřejmě když započítáte čistotu použitých materiálů a energetickou stopu na výrobu, provoz, recyklaci/likvidaci těchto materiálů, pak oproti těmto hodnotám nemá konveční matroš moc náděj.

Pokud chcete ale z takto vstupy levné stavby udělat hodně výnosnou činnost, pak to nejde než nasadit brutální ceny a to už jen pro hodně movité lidi, a to je jiná sorta.

Ale na tyto souvislosti běžný technik/profik absolutně nehledí a neřeší, protože žijeme zatím v dostatku levné energie, tak proč by se takovými souvislostmi zatěžoval ?. Ono je to totiž dosti náročné další studium mnoha navazujících vědomostí i mimo jeho vysněný obor.

Proto je celá ta otázka těchto konceptů jako EA apod. spíše otázkou soběstačné výstavby a máximálně energeticky nezávislé, než velkého komerčního boomu pokud se bavíme o kategorii výstavby rodinných domů.

František Klocnar píše:Topit krbem? Na to zapomeňte. Malé tepelné ztráty jsou problematické pro krb z hlediska přetápění. Velké tepelné ztráty zase náročnější na přípravu většího množství dřeva. Krby určitě nelze považovat za progresivní zdroj tepla. Určitě ne pro městské aglomerace.


Je třeba stále uvažovat nad tím, kde a kdo takové koncepty stavby bude uplatňovat. Zapomeňme na to, že to bude uvnitř měst či obcí. Toto jsou převážně stavby týkající se dostatečně velkých pozemků, nikoliv těch oplocených městkých kurníků na pár metrech čtverečních (tam pak už z většiny není rozdíl mezi bydlením v paneláku) a většinou ti soběstační lidé uvažují i maximalizací dalších soběstačných činností (pěstování potravy, dřeva na otop apod.). Prostě bavíme se o kategorii jiného smyšlení o životě, nikoliv panelákového člověka zvyklého vše nakoupit a mít vše zajištěné tak, že mu stačí jen plná lednička a puštěná TV, zapnutá klima když dorazí v 18-19h hodin z práce. Do doby než to vče nebo jen část přestane fungovat.

A prosím nemluvme, nesnižujme se v této diskusi o kategorii eko, bio bláznů. To není ve velké většině odpovídající hodnocení těchto lidí. Spíše naopak, pokud máte alespoň malý vztah k takovým hodnotám jako ohled k přírodním zdrojům, soběstačnost apod.

František Klocnar píše: Uveďte mi ale nějaký objekt, který by byl tepelně stabilizovaný, odvětraný, měl dostatečné osvětlení a byl běžně užíván k bydlení?


K této dobře položené otázce, nic nerozporuji. Ono je celkem logické že takto kompletně definovanou stavbu a v našem podnebném pásmu snad ani nenajdete (žádná mě nyní nenapadá), protože se to materiálově i dostupnými informacemi té doby navzájem vylučuje. Oni neměli taková skla (pokud měli vůbec nějaká :-) a jiné materiály, jako my dnes s takovými nízkými hodnotami tepelné vodivosti .

Nejdu cestou bezhlavého odkazování se na tyto jednotlivě použité koncepty přirozeně fungující a materiálově čistě přírodních řešení našich předků.
Ale v mnoha ohledech je tam možno hledat inspiraci na vývoj ješte lepších technologií, které budou stejně nezávislé na jiném zdroji energii, aby mohli samy vůbec fungovat.

Jen chci jako technik stavař tyto staré a funkční koncepty nějak spojit s "moderními" poznatky pokud to půjde a bude soběstačně využitelné.
A to bohužel dnes nedokážete sám,ale jen s pomocí více odborníků z mnoha oborů, kteří jsou schopni odhodit punc omezení ve své nastudované profi odbornosti ve stylu "to nebude fungovat" a uvažovat i trochu jinak.
Často se pak stává, že když těm uzavřeným duším z řad techniků nějaký laik ukáže na stavbě funkční cesty a možnosti na jejich aktuální znalost o "nemožnost fungování", pak jsou to zase oni kdo jsou největší korytoví kuplíři s těmito zdarma nabylými poznatky od těch soběstačných šílenců. Historie se nedá oblafnout, budoucnost ano.

Jestli si na tom někdo postaví i komerční řešení je mi ukradené, když to dokáže za ještě přijatelnou cenu, ale z praxe vím, že to bude mít těžké, ikdyž klienti co neví za co utratit své melouny se najdou i dnes.

Když si trochu uvědomíte nesmyslnost počínání dnešní slepé uličky komerční technické doby, které absolutně nehledí na spotřebu energií a likvidaci přírodních zdrojů, pak naše snahy najít kombinaci těch nejlepších řešení pro dobu, která brzy nastane (razatní snížení dostupné energie) a pak vám bude opravdu k ničemu všechno to co běží na elektřinu, tj. úplně všechno, mají poněkud reálný význam a logiku.

Pak budete rád, že jste tomu věnoval čas a Vaše děti budou moci toho čeho jste dosáhl ve spolupráci s ostatními využít. Nebo jste si na tolik jist, že i Vy za Vašeho života bude furt happy a vysmátý u svého řešení s TČ či jinými elektricky poháněnými prvky apod. ?
Jestliže sledujete pozorně všechno dění ve světě, řekl bych že tyto "happy" vyhlídky a celkové smýšlení o čase pár let dopředu jsou naivní.

To je i odpověď proč počítat s krbem či podobným jiným zařízením dovolujícím v případě výše uvedeného fungovat i v zimě dál. Dřevo si můžete u dobře zaizolovaného baráku vypěstovat sám na svém pozemku. Ale elektriku nevím, nevím.

Mohu si spíše pokládat otázku tímto směrem:
1) zda se věnovat a používat ty nejnovější technologie vždy závislé na externích energiích, protože se fotovoltaikou či VE bude stejně naivní představa o celoročním využití těchto prvků jako soběstatčných zdrojů
2) nebo věnovat hledání kombinace řešení nezávislých na ČEZu, u kterých sice mohu , ale i nemusím mít o něco horší komfort života a přitom mi může být putna jaký bude vývoj dostupnosti energie ?

A to se ještě nebavíme, pokud se náhodou otevřou sejfy na tolik protřepávané volné zdroje energie. Do nich se nechci pouštět už vůbec, ale rozhodně možnost jejich existence už nyní nebo v budoucnu nevylučuji.
Pak nám bod 2) může být opravdu ukradený a pojedeme na bodu 1) s tím, že jediným omezením bude naše příjmové postavení ve společnosti. No a pokud i zde sledujete vývoj, pak moc dobrý výhled pro 90% populace to není.

Ale vraťme se zpět od výše uvedených úvah, které nejsme dnes nikdo schopni vyvrátit z velké většiny fakty

František Klocnar píše: Pokud jednou technologií vyrážím druhou, nezdá se mi to rozumné a vyrovnané. Ač vás nepodezřívám, mohlo by to působit jako reklama nákupu právě technologie úpravy vody.
Když bych to shrnul, přicházíte pouze s pasivním domem, který chcete větrat přirozeně a nóvum by byl jen ta technologie úpravy vody. Zakopané domy už tu také jsou.


Ne nebojte se, nejsem prodejce ani vzduchař co si tu zajištuje skrze možné odmítání jasných odpovědí na veřejně dostupném místě na dotazy laiků nové kšefty přes SZ. :D :D . A věřím, že to samé platí pro většinu zdejších luftařů.

K vodě.
Ne naopak sám hledám informaci, jestli existuje v ČR firma, která umí za menší peníz dodat tu technologii transformace dešťové vody na nezávadnou pitnou. Zatím jsem pro objem rodinných domů a odpovídající cenu nic nenašel.
Pak opravdu stačí pochytat dostatečný objem vody z deště (ten naštěstí u nás je) a nemusíte řešit závislost i na vodovodní přípojce.

Samozřejmě z finančního hlediska je náročnost pořízení zásobníků+technologie filtrace vzhledem k aktuální ceně za vodu+stočné+náklad na přípojku ještě relativně nerentabilní, pokud je přípojka vody v rozumné délce, ale to je otázka pár let a pak budete mudrovat nad tím "nóvem" i vy sám. Jen pokud budete bydlet v běžném baráku, tak si toho moc neužijete a náklady na dobastlení takovéto funkčnosti ke stavájícímu obydlí Vás budou stát docela majlant. Kdežto u konceptu "nor v zemi" je to přímá součást (především zemní práce) řešení celého domu a hlavně to z achitektonického hlediska není vůbec vidět, jelikož jsou ty docela objemné zásobníky v zemi.

Těší mě, že zatím je ta diskuse na velmi slušné a plně kostruktivní technické úrovni a otvíráme mnoho pohledů na co dát zřetel při diskusinad daným tématem. Věřím, že to nikdo další nenabourá prázdnými texty a když ano, pak ho budu alespoň já ignorovat .

Takže zatím díky Mirasi a pane Klocnar za průběh myslím docela přínosné debaty ačkoliv je to zatím vše pouze v rovině bez těch rozhodujících propočtů, samozřejmě tam kde mají evidentně smysl.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od František Klocnar » 02 bře 2013, 01:42

Petr.H píše: že v přeskleníku je o něco více stupňů, když ze severní strany natahujete čím je větší hyc, tím rychleji a větší objem ochlazeného vzduchu skrze ty trubní kolektory. A tím jak nabíjíte, tak současně větráte ze severní strany.

To je hezká představa, ale já zemní výměník provozoval a přestal. Možná je to jen můj subjektivní dojem, ale vzduch specificky zapáchal. Sázet na podzemní kanál, to bych nedělal. Zrychlením průtoku snížíte účinnost a samozřejmě bude klesat s nabíjením. Z krátkého potrubí také nic moc nezískáte. Aby se vytvořil samostatný tah schopný zvládnout tlakový odpor potrubí? To se mi nechce věřit.
Petr.H píše:Nicméně když bychom zaměnili kompletně materiály a technologii výstavby

Tak budete u "běžných" pasivních domů.

Petr.H píše:připustili že budeme dotápět krbem s vložkou (i TUV do zásobníku s el. patronou či solarem přes léto)

Topit krbem? Na to zapomeňte. Malé tepelné ztráty jsou problematické pro krb z hlediska přetápění. Velké tepelné ztráty zase náročnější na přípravu většího množství dřeva. Krby určitě nelze považovat za progresivní zdroj tepla. Určitě ne pro městské aglomerace.
Petr.H píše:ale ventilace bude fungovat přirozeně a dostatečným způsobem
O tom silně pochybuji. Pořád se obracíte na zkušenosti předků. Určitě jsou přirozeně klimaticky stabilizovaná prostředí jako katakomby, pyramidy. Uveďte mi ale nějaký objekt, který by byl tepelně stabilizovaný, odvětraný, měl dostatečné osvětlení a byl běžně užíván k bydlení?
Petr.H píše:nákupu technologie na svou pitnou a užitkovou vodu.
Pokud jednou technologií vyrážím druhou, nezdá se mi to rozumné a vyrovnané. Ač vás nepodezřívám, mohlo by to působit jako reklama nákupu právě technologie úpravy vody.
Když bych to shrnul, přicházíte pouze s pasivním domem, který chcete větrat přirozeně a nóvum by byl jen ta technologie úpravy vody. Zakopané domy už tu také jsou.
http://www1.fs.cvut.cz/stretech/2012/sbornik/55.pdf

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 02 bře 2013, 00:57

MIRAS píše:
Petr.H píše:To bych tak jistě netvrdil. Byl jste někdy ve skleníku? Myslím klasický skleník, kde větrací okno nazdvihává olejový píst při zahřátí olejové náplně? Pořád je uvnitř vedro jako ve skleníku :-) ....... To by musel být chladící výkon jako hrom. Vy chcete teplo dovnitř na nabíjení akumulátoru a zároveň udržet 23-25°C v letních vedrech. To je dost neproveditelné.


Jo samozřejmě jsem opoměl doplnit, že v EA tam běžně bývá i ta zeleň (podle fotek), která ale zase nepropouští tolik svitu a zároveň reguluje tu výheň zvýšeným odpařováním vlhkosti. Stejně tu palbu, kterou dostáváte během letních měsíců se domnívám nebude chtít ani ta masa tak rychle přijmout, takže spíše půjde o dlouhodobý efekt nabíjení, než kratkodobé silné dávky. Na jaře a na podzim už můžete zase režim větrání uzpůsobit. Jinak na fotkách kde ty rostliny nemají v tom předskleníku jsou vidět běžné stínící prvky, ale domnívám se, že podstatná je ta zeleň pro udržení efektu typu relativního chládku za/pod stromem.

Pravda je, že když máte ve skleníku tak otevřené okna jako oni na těch letních fotkách, tak to zas tak šílená výheň není. Samozřejmě pokud máte strop skleníku cca do 0,5 m nad hlavou, tak je to bez diskuse a vylezete z něj po dvou minutách, ale to není případ tohoto konceptu. Ten strop je tam znatelně výše a je uzpůsoben i tvar.

No a logicky - ono taky nesedíte v takovém pařáku jako kuře na ohni, ale uvnitř , takže jednak Vás to netrápí, že v přeskleníku je o něco více stupňů, když ze severní strany natahujete čím je větší hyc, tím rychleji a větší objem ochlazeného vzduchu skrze ty trubní kolektory. A tím jak nabíjíte, tak současně větráte ze severní strany.
Ale nevím zda tady už dál mudrovat nad těmito toky, protože tady ani dokonalý výpočet nemusí skutečně postihnout tu termiku v takovéto budově.

Takže spíše bych se vrátil k tomu hrubému propočtu, zda při určitých namodelovaných parametrech (především ta ustálená vlhkost obytného prostoru nikoliv čistě suchá zemina, množství svitu dovnitř, případně sálání z předskleníku) to dá v našich podmínkách alespoň teoretickou možnost toto provozovat.

Ono totiž může fakt jít zase jen o úlet a marketing toho indiána, ale taky se může stát, že to tomu klučinovi po ustálení vlhkosti po výstavbě v baráku fakt funguje a pak se tu budou muset přepsat některé nepřepsatelné postuláty zdejšího airforum lidu.
Ikdyž ten propočet z permawebu ukazuje s určitou vysokou pravděpodobností, že bez toho krbu či kamen to ani koncept EA prostě nedá sám o sobě.

Nicméně když bychom zaměnili kompletně materiály a technologii výstavby, připustili že budeme dotápět krbem s vložkou (i TUV do zásobníku s el. patronou či solarem přes léto), ale ventilace bude fungovat přirozeně a dostatečným způsobem, pak máme docela slušnou úsporu už jen na pořízení a provoz TČ+větrání, které moc návratné samo o sobě není (při započítání trvanlivosti dílů) a tyto prachy můžeme vložit alespoň částečně do nákupu technologie na svou pitnou a užitkovou vodu. Pak takový objekt odhaduji na 4-6m3 dřeva komplet.

A udělat podobný skleník na sklad dřeva, tak máte vysušeno během jedné sezony co je třeba.

Když započítáte téměř nulové náklady na udržbu baráku těch tří zabalených stran oproti běžnému baráku, tak to není tak nepřijatelné bydlení. A domnívám, se že i kdyby tam byl naměřen radon, tak se dá koncept celkem slušně stavařsky upravit tak aby nevznikly šílené vícenáklady, ale ty byste měl o něco nižší i u klacické nadzemní verze domu, pokud se nebavíme o PD na pilotách, tam vás radon netrápí vůbec, když odchytáte prostupy sítí skrze spodek domu.

A navíc ty domy se dají udělat architektonicky na poněkud jiné úrovni, aby nebyly až tak funkcionalistické formy jako EA

Jinak Trombeho stěny to byly počátky pasivu. Ale toto je těžce neregulovatelný prvek vzhledem ke své plošné velikosti a chybějícím dalším regulujícím prvkům.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od MIRAS » 01 bře 2013, 23:35

Petr.H píše:Skleník se nebude přehřívat na 100% od toho tam mají to jednoduché odvětrání vrchem...
To bych tak jistě netvrdil. Byl jste někdy ve skleníku? Myslím klasický skleník, kde větrací okno nazdvihává olejový píst při zahřátí olejové náplně? Pořád je uvnitř vedro jako ve skleníku :-) Jde o to, co bereme jako přehřívání. Stačí obyčejná zimní zahrada, jakmile do ní posvítí slunce, nestačí jen otevřít okno, nejčastěji je potřeba stínit. Stínit z venku, jinak se nedá uvnitř sedět. Nedělejte si iluzi o samovolném odvětrání. Přisávání studeného vzduchu a vytvoření Trombeho stěny by vyžadovalo nějaký vnitřní kolektor.
02-1.gif
Taková odrazivá stěna skleník zastíní a zase nebude světlo. Technicky se mi to nezdá. Ještě jsem neviděl žádnou nezastíněnou zimní zahradu, skleník ani s otevřenými okny, kde by byl v poledne při plném slunci a 30°C vedru příjemný chládek. To by musel být chladící výkon jako hrom. Vy chcete teplo dovnitř na nabíjení akumulátoru a zároveň udržet 23-25°C v letních vedrech. To je dost neproveditelné.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 01 bře 2013, 21:20

MIRAS píše:Díval jsem se na výpočty, které prováděl Andy a nejsem si jist, že postupoval úplně správně. .........


To MIRAS
Nepletete se, není v čem - toto lze pozorovat kdekoliv i bez výpočtu, ale moudřejší lidé to snad prokážou i početním způsobem. Však on píše, že ty výpočty jsou takové ty rychlé, že by bylo třeba zohlednit plno jiných souvislostí jako 3D šíření tepla (příjem,výdej v čase) apod.
Jak tam píše Petr_nj i úvahy o provozní průměrné vlhkosti zeminy mohou znatelně pomoci kilowatům nahoru a také jiné vstupní hodnoty pro výpočet rozdílu teplot bude zase odvlivňovat i ten předskleník u novějších typů EA. U starých typů jen s jedním sklem, by to byl zcela holý nesmysl u nás v tomto podnebí aby to fungovalo bez jiného zdroje tepla.

Skleník se nebude přehřívat na 100% od toho tam mají to jednoduché odvětrání vrchem a u starších typů EA i nasávání spodkem.

Určitě to časové hledisko (fáze) přenosu energie bude podstatné. Když si vezmeme příklad se starou nevytápěnou neizolovanou chatou, tak taky zjistíme, že uvnitř může i nemusí být i v mrazech zmrzlo a když to chcete vytopit, tak ještě na druhý den sálají studené stěny chlad, ale vzduch je přetopený apod.. A naopak zase panelák, když se v létě rozehřeje, tak nestíhá ani do druhého dne vychladnout.

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od MIRAS » 01 bře 2013, 18:54

Díval jsem se na výpočty, které prováděl Andy a nejsem si jist, že postupoval úplně správně. Nejsem žádný fyzik, ale dovolím si pár poznámek.
Měrná tepelná kapacita, tedy potřeba energie k ohřátí jednoho kg látky o 1K je asi základním východiskem. Spočteme hmotnost akumulační hmoty, najdeme si příslušnou kapacitu a vynásobíme. To je asi v pořádku na straně "akumulátoru".
Stranu "zdroje" lze také poměrně dobře spočítat, na to existuje x pomůcek, zohledňující osluněné plochy, počty slunečních dní , úhly slunečního záření.
Podle mě je základní problém v tom, že intenzita zdroje a rychlost nabíjení akumulátoru spolu nemusí úplně korelovat, protože nám do toho vstoupí tepelná vodivost materiálu. Možná se pletu a moudřejší lidé na tomto fóru mě z toho vyvedou. Kdyby byly za domem tuny stříbra, možná OK, ale..nevím, jestli zem, nebo beton budou schopny v reálném čase odebírat teplo z osluněného interiéru. Možná nějaké PCM, které půjdou přes změnu skupenství (myslím, že to byl Pedro, kdo psal o parafínu) by stíhaly, ale jen tak fabuluji. Opravdu nevím. Trochu se obávám, aby se skleník nepřehříval a nestačilo se ohřát jen trochu zeminy.
Vylepšit by se to dalo teplosměnnou plochou, ale to by nemohl být jen hloupý val. Musely by to být nějaké šachty nebo něco na styl včelího plástu (resp. celého vosího hnízda).
Připomínek mám ještě více, ale články jsou moc dlouhé a asi by to nikdo nečetl. Co na moji námitku říkáte?

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 01 bře 2013, 16:39

No asi bude rozumnější jít diskutovat s lidmi, kteří umějí řekl bych minimálně to samé co místní guruové, ale jejich ochota předat nějaké znalosti odpovídajícím způsobem je zcela někde jinde.

Doporučuji si vyfiltrovat všechny příspěvky od "Andy Rak" a člověk zjistí mnohem více než potřeboval. Pak už nezbývá než spojit síly sa takovým člověkem a nabídnout mu to co umím sám a pak z toho udělat zase něco pozitivního pro ostatní.

Jen tak pro radost, když už se tomu stejně věnujeme - nemusí se ze všeho snad snažit člověk vytřískat jen ty prašule .....

Pane Klocnar, ještě tady jsou jeho poznatky ohledně nebezpečnosti pneumatik:
http://permaweb.cz/xn/detail/5267424:Comment:61445

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 01 bře 2013, 15:49

Než se místní profíci pustí do výpočtu, jestli vůbec, tak nahazuji zatím podklad, který mohou když tak usměrnit pokud tam bude nějaký vážný bug. Zatím dávám odkaz, ještě jsem to neprošel:
http://permaweb.cz/xn/detail/5267424:Comment:71475

Kdo by řekl, že snahu o odpověď na toto dostane spíše na zahrádkářském webu než na profi airforu ..... ;)

Re: Koncept Earthship

Příspěvek od Petr.H » 01 bře 2013, 01:07

František Klocnar píše:Zajímavé téma, proč jej končit?
Nemáte strach, že z pneumatik a jiného svinstva ve zdech bude do domu něco unikat?

Ok už je krátce. Po pravdě řečeno nevím.
Ale pokud vezmu pneumatiku zabalenou do vrtsvy cementu a umístěnou v naprosto stabilním teplotním prostředí (většina domu), který je navíc už v principu stabilně odvětráván na rozdíl od panelákových i barákových staveb nedávné doby, pak je otázka opravdu jen míry uvolňování toho svinstva z pneumatiky versus uvolnování nikoliv formaldehydu, ale i všech těch dnešních ostatních sajrajtů ze stavebních materiálů nemluvě o vnitřním vybavení.

Nevím jak Vy ale nejsem tak naivní, že si budu myslet, že to co běžně pořizujeme do domu jako vybavení je za prvé naprosto čisté od věcí o kterých dnešní věda neví, tak jak tomu bylo tehdy v případě formaldehydu a za druhé, je řádově na tom lépe než ty pneumatiky.
Dnešní shody a certifikáty se dají bohužel upatlat tak, aby vyšly na kdejaké svinstvo a když je navíc i mizerná kontrola, tak jako u potravin, pak není nemožné očekávat stejné "srandy" jako když jsme nedávno s chutí konzumovali průmyslovou posypovou sůl z Polska i ve všem ostatním. Např. donedávna běžné tvárnice z elektrárenského popílku budou asi taky docela čisté stvoření, jako plno jiných příkladů.

Pak zjistíme, že nejrozumnější bude pak sláma, dřevo bez impregnace, která bežně nikomu nevadí a hlína, či už i ty geopolymery na způsob materiálu z pyramid. Ale do těchto pracných, ale naprosto efektivních a trvale udržitelných materiálů a řešení se zase moc nikomu nechce, jelikož je tam logicky zvýšená pracnost, když zatím nejsou průmyslové systémy (mimo dřevo) které by to vyráběly nějak k použití ve velkém.

Doporučuji uberme z plynu ohledně veškerých těch certifikátů na kde jaký parametr a raději to kontrolujme i skrze selský rozum a hlavně prosáklé informace ohledně kontaminací téměř všeho co dnes do baráku nanosíme z obchodů. A uvidíte, že pak vás to použití pneumatik, lahví ale i těch PETek (asi nejhorší) už tolik zvedat ze židle nebude.
Dobré je i pozorovat různá zjištění ohledně nemocnosti v různých typech zaměstnání i provozu, to jsou kolikrát taky překvapivé lahůdky, pokud se náhodou podaří, že to unikne někdy na povrch.

Apropo na netu jsou ke shlédnutí i videa z přednásky kde si na akademické půdě (už si teď nevzpomínám kde, ale hledejte "Reynolds přednáška" ) , kde i tyto dotazy ten indiánský klučina vysvětluje celkem obstojně.

edit: zkuste ještě tento odkaz ohledně nebezpečnosti pneu, ale opět neopomínat, že všechny "výzkumy" se dají manipulovat potřebným směrem. I zde porovnávají pneu s jinými odpady, které byste do báraku na 100 % neda-li, ale už se nemluví o PET, nemluví se o porovnání pneu versus nábytek, koberce apod. v obvyklém množství domu.
http://vitajaros.blogspot.cz/2012/02/uvolnovani-plynu-nehraje-roli.html

Petr.H píše:Je to ale trochu jiné téma. Bavme se o projektu Zemělodi....... Odvětrání, ak ho plánujete funguje ve sklepích a pamatuji si na starou školu z roku 1920, která měla do každé třídy větrací komín. S řízenou ventilací se to samozřejmě nedá srovnávat, ale určitou funkci to splnilo.


Ty "křováky" nepodceňujme, máme se od nich ještě co učit. Je samosebou, že to byla velmi dlouhá cesta pokus omyl, nebo také jiná o které dnes jen spekulujeme. Tak jak prd dnes víme o slovanských védách v knihách dějepisu a přitom už prosakuje na povrch, že ta historie byla nakonec jinak než jsme se dosud museli učit.
Geologické nálezy různých staveb od nás směrem na východ či jih to pomalu rozkrývají.

Každopádně oni uměli v primitivních podmínkách udělat to co my dnes se vší tou vědeckou a počítačovou genialitou neumíme ani slušně napodobit.
Tím ale paušálně nezhazuji i dnešní úspěchy vědy, jen mi jde o vyvážený pohled.

No to chci/chtěl jsem právě s ochotnými kolegy zde prodiskutovat. Tu reálnost toho konceptu případně za jakých podmínek by to bylo vůbec možné.
To je myslím debata na úrovni i bez zbytečných abstraktů alá metball, které většinou ničemu nepomohou.

edit: já mluvil o těch podvodech v potravinách a buch ho zajedu na seznam a co tam nevidím:
http://www.novinky.cz/ekonomika/294732-falsovat-se-mohou-az-tisice-tun-potravin-je-to-obrovsky-byznys-tvrdi-sef-szpi.html - článek jak na objednávku a to se řeší jen jedna věc - maso.
Naivita lidí v čistotu informací dle norem, certifikátů, institucí apod. věcí tak ve všech oblastech, kde to nemůže hned někoho zabít (např. stavební materiál nosných kcí u stavařů apod.) musí být naprostou slepotou a neschopností vnímat vše kolem.

A to jsou věci co procházejí přímo nám žaludkem. Má pak smysl hovořit o "špatných" pneumatikách apod. ??? Co vy na to ?

Nahoru

cron