Lednička a její COP

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Lednička a její COP

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od Atlantis » 15 čer 2022, 21:52

Když se vrátíme k té ledničce. Mám s mrazákem taková ta samoodmražovací. No a to funguje tak, že do ledničky se fouká vzduch z mražáku. V mražáku je ventilátor co honí vzduch tam. Pak je tam odbočka do ledničky a přepážka co se otevírá/zavírá.

Přijde mi vcelku dost neefektivní (a divím se, že tyhle ledničky nemají o dost horší energetickou třídu oproti solo ledničce) takto složitě chladit vzduch na cca -25°C do mrazáku a pak ho foukat do ledničky, abych z toho udělal ve výsledku jen třeba +3°C. Co jsem čekl o tepelných čerpadlech atd, tak doslova každej °C rozdílu co je potřeba udělat "zbytečně" je strašná škoda energie promrhané na sníženém COP. No a tady člověk zbytečně mrhá kolem 30°C

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od 608003646 » 07 kvě 2022, 07:49

Měděný zemní kolektor-kompresor z lednice-měděné podlahové topení.COP 8, 1KW příkon vytopí zateplený bungalov. +420608003646

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 16 lis 2013, 22:57

Trochu som sa s tým potrápil ale ANKETA je už na svete :lol:
viewtopic.php?f=19&t=1312

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od KorDa » 16 lis 2013, 22:27

BobTheBuilder píše:Skutočne by stálo za to urobiť anketu s otázkou :
...vždyť můžete. :lol: Stačí zadat nové téma a vybrat Anketa.
anketa.png

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 16 lis 2013, 21:50

A toto bolo na margo chladenia výmenníkom so studňovou vodou, klimatizáciou alebo VPL 15 :?:

Skutočne by stálo za to urobiť anketu s otázkou :
Koľko z čitateľov rozumie príspevkom užívateľa SFO alias Metball ? :lol: (bez urážky ;) )

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 13 lis 2013, 22:40

SFO píše:Ta letní (srpnová/augustová) Wattáž na šikmé střeše je skutečně mimo jakékoliv KAUZÁLNÍ možnosti "opravím své PRVOTNÍ chybné rozhodnutí silou INVESTIČNÍCH peněz".
Jo, "de to", ale to už ani nedře! Proč? Z Provozních nákladů se prostě PoSe..te

Uvidíme budúce leto, budem poctivo sledovať a informovať ! ;)

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 13 lis 2013, 21:41

chyparo píše:Stále si stojím za tím, že předehřev je u RD ekonomicky nesmyslný - lépe vychází těch pár dní v roce pouze větrat a nerekuperovat (ať je to uděláno rozvážením výkonů ventilátorů nebo směšovací klapkou - Atrea).

Súhlasím s Vami ale musíte uznať, že tých pár dní vetráte veľmi nedostatočne a nie je to ani komfortné.
Ďalšou otázkou je lokalita. U nás na juhu SK tých mrazivých dní/nocí nie je až tak veľa, ale niekde v Tatrách alebo Krkonoších ? Koľko ich bude tam ?

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od chyparo » 13 lis 2013, 20:02

KorDa píše:1) dohřev - jistě je levnější, ...Z praktických zkušeností vím, že jednotky jsou v módu AUTO (střídání chlazení/topení) a v módu CHLAZENÍ více jak 3/4 roku.

Stále si stojím za tím, že předehřev je u RD ekonomicky nesmyslný - lépe vychází těch pár dní v roce pouze větrat a nerekuperovat (ať je to uděláno rozvážením výkonů ventilátorů nebo směšovací klapkou - Atrea).

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od KorDa » 13 lis 2013, 19:20

1) dohřev - jistě je levnější, ale něco stojí. Další hledisko je provozní náklad. U elektrických by to bylo nejdražší. U teplovodních záleží na tom, čím se v něm bude ohřívat topná voda. V každém případě je ale potřeba sečíst pořizovací náklady na předehřev + dohřev + samotnou RJ. Podívejte se do ceníků, ale pod 20 tisíc Kč předehřev + dohřev poskládáte velmi obtížně.
2) chlazení - u VPL to je jen o komfortu navíc, ale u VP 18 a Compactu (Anacondy) je i o ohřevu vody při chlazení. V první řadě záleží na tom, jaký je to dům, jaké má TZ. U pasivních domů, kterým patří blízká budoucnost všeobecně, jsou 3 základní zdroje tepla: sluneční zisky, vnitřní zisky a samotné topné zdroje. Když dům bude potřebovat 3 kW zdroj při -15°C, tak kolik bude potřebovat při + 15°C (což je prakticky ihned po skončení topné sezóny) ? Někde kolem 500 W? Vypneme topení, ale pořád jsou tu vnitřní a sluneční zisky. Zatáhneme žaluzie a pořád jsou tu ty vnitřní zisky. Zase záleží, jakou má dům akumulaci a jak dlouho s vydrží nabíjením udržet příjemnou teplotu. Z praktických zkušeností vím, že jednotky jsou v módu AUTO (střídání chlazení/topení) a v módu CHLAZENÍ více jak 3/4 roku.

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od chyparo » 13 lis 2013, 17:05

BobTheBuilder píše:
chyparo píše:Zjistíte, že těch veder nad 30 a mrazů pod -5 zas tolik není.

Súhlasím. Ale ohľadom doohrevu nás zaujímajú aj teploty pod 10st a to už spolu vydá aj na 2-3 mesiace.

A asi se shodneme, že dohřev je cenově o dost levnější než předehřev (není třeba až tak precizně regulovat).

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 13 lis 2013, 15:53

chyparo píše:Zjistíte, že těch veder nad 30 a mrazů pod -5 zas tolik není.

Súhlasím. Ale ohľadom doohrevu nás zaujímajú aj teploty pod 10st a to už spolu vydá aj na 2-3 mesiace.

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od chyparo » 13 lis 2013, 15:21

BobTheBuilder píše:..A čo keď je vonkajší vzduch 35st ? To tých 18-20st z aktívnej RJ asi nebude na zahodenie ;) ...


Dle statistiky pro chlumec rok 2010: http://www.qpro.cz/Archiv-teploty-vlhko ... -v-Chlumci si můžete udělat představu kolika dní v roce se problémy týkají - v krabicových grafech jsou zpraqcovány hodinové průměry. Zjistíte, že těch veder nad 30 a mrazů pod -5 zas tolik není.
Přílohy
doc1.pdf
(160.23 KiB) 14 krát

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 12 lis 2013, 22:21

chyparo píše:To, že zmíněných pár týdnů bude jednotka jen větrat (dělat podtlak v domě, nasávat netěstnostmi) v podstatě nemusí vadit, pokud jsou netěsnosti v domě tak nějak rovnoměrné, aby někde dominantně netáhlo.
Nesúhlasím, týchto "pár týždňov" sa vetrá bez rekuperácie a určite nie objemom min. 100m3/h. V podstate celý čas, pokiaľ je vonkajšia teplota pod -5st nevetráte dostatočne. Pri teplotách do 10st Vám bez doohrevu môže fúkať vzduch okolo 17st a menej, pre väčšinu ľudí pocitovo nepríjemné. Zase sa to rieši obmedzením vetrania. To nevidím ako vhodné riešenie.
A tých pár týždňov môže byť aj pár mesiacov. Nasávanie netesnosťami je mýtus, museli by ste mať dosť deravý dom :)

chyparo píše:Úplně polopaticky řečeno - v létě budu větrat řekněme 100m3/hod venkovní vzduch 25 deg (40%), z jednotky 18 deg (??%)
A čo keď je vonkajší vzduch 35st ? To tých 18-20st z aktívnej RJ asi nebude na zahodenie ;) I keď samozrejme netvrdím, že to musí stačí na ochladenie interiéru. Je to veľmi individuálne a záleží od konštrukcie domu. Ale lepšie, ako keby fúkal z pasívnej vzduch o teplote napr. 26st.

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od KorDa » 12 lis 2013, 22:00

Zkusím trochu praktický pohled. Z jednotky Nilan VP18 K může být přiváděn při venkovních 30°C vzduch do místnosti o teplotě 19-20°C. Podstatnější než konkrétní stupně je fakt, že vzduch do místnosti je výrazně chladnější než venkovní a při větrání dále nezvyšuje vnitřní teplotu a nezhoršuje tak vnitřní podmínky uživatelů domu.
Velkou výhodou je i to, že ochlazení přívodu nezvyšuje spotřebu jednotky, která je stejná při ohřevu vody s chlazením nebo bez.
Dost často se uvádí, že pasivní dům by ani chlazení neměl potřebovat. To znamená, že nezastíněné okno s plným osvitem, je špatně v principu. Pokud tohle chce někdo chladit, nikdy žádnou technologií to levné nebude (ani moudré). Chlazení by mělo pomoci eliminovat zbytečné zvyšování teploty teplem z vnitřních zdrojů.
O předehřevu psát ani nechci, moc se však neví, že podle EN 15665 by jednotky měly být vybaveny i dohřevem. Zajištění dohřevu není jen ohřívači, ale také o zdroji, pořizovacích a provozních nákladech.

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 12 lis 2013, 22:00

vejpuste píše:Chtete si poridit neco draheho, abyste to pokud mozno co nejmene pouzival ? Vetsinou jsem to slysel obracene, pouzivejte aktivni RJ a az kdyz nestiha sepne se dalsi vytapeni. Ale to samozrejme rikal prodejce RJ.
Chcem si kúpiť aktivnu RJ, ktorá je rovnako drahá ako pasívna s doplnkami. Uprednostňovať RJ pred iným vykurovaním má zmysel, ak kúrite priamotopom. Takže ten predajca v podstate nezavádzal ;)

vejpuste píše:Bylo by zajimave porovnat vstupni investici, provozni naklady, servis za dobu zivotnosti pro ruzne varianty :
* vetrani bez rekuperace, vetrani s pasivni rekuperaci, vetrani s aktivni rekuperaci
Vstupné investície medzi aktiv a pasiv sme si už porovnali, +- rovnaké. Prevádzkové náklady by som zjednodušene odhadol tiež na rovnaké. Servis je v prospech pasívnej RJ z jednoduchého dôvodu - nemá sa na nej čo pokaziť :)

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od chyparo » 12 lis 2013, 20:11

BobTheBuilder píše:
chyparo píše:To je jen částečná pravda - jaksi jste opomenul dodat, že abyste mohl čerpat, tak musíte vynaložit počáteční investici o xxxxx proti plynu/pasivní rekuperaci/elektrokotliku dosaďte si sám.
No nie je to celkom tak. Spočítajte si cenu pasívnej RJ s predohrevom, dohrevom a reguláciou a ste na cene NILAN VPL 15.
Ja som sa pre aktívnu RJ rozhodol kvôli vyššie uvedenému a hlavne kvôli komfortu.
A nezabudnite ne chladenie v lete, pre mňa tiež dôležitá vec.

Ale ... my tu momentálne neriešime ekonomiku návratnosti aktívnej RJ ale ekonomiku jej prevádzky. Môj názor je, že v kombinácii s plynom kúrenou podlahovkou je ekonomickejšie tepelné straty dokurovať spomínanou podlahovkou dokiaľ to zvláda a aktiv RJ (TČ) prizvať na pomoc, až keď je to nutné = podlahovka už nestíha pohotovo reagovať na privádzaný chladnejší vzduch.
Čo si o tom myslíte :?:


Kdybyste četl pozorně, tak se dočtete, proč tvrdím, že předehřev u objektu typu RD nemá příliš smysl.
Ano, souhlasím, že chlazení v létě je důležité, nicméně u aktivních rekuperaček, o který si tu píšeme, bych to nazval spíše temperováním -> dostávám se tam, kde bylo jádro mé otázky - spočítejte, jaké je vůbec množství energie obsažené ve vyfukovaném vzduchu. (Úplně polopaticky řečeno - v létě budu větrat řekněme 100m3/hod venkovní vzduch 25 deg (40%), z jednotky 18 deg (??%) -> jaký chladicí výkon mi přenese vzduch? Otázka k diskusi - Jakým výkonem v létě topí nezastíněné okno 1,5m2 JJV 14.00 hodin? Jaké jsou pocity uživatelů v domě - zachrání je akumulace, život ve tmě rolet, či snad průvan od skutečné klimatizace (pro jistotu v cirkulačním režimu)?

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od vejpuste » 12 lis 2013, 19:53

BobTheBuilder píše:
chyparo píše:To je jen částečná pravda - jaksi jste opomenul dodat, že abyste mohl čerpat, tak musíte vynaložit počáteční investici o xxxxx proti plynu/pasivní rekuperaci/elektrokotliku dosaďte si sám.
No nie je to celkom tak. Spočítajte si cenu pasívnej RJ s predohrevom, dohrevom a reguláciou a ste na cene NILAN VPL 15.
Ja som sa pre aktívnu RJ rozhodol kvôli vyššie uvedenému a hlavne kvôli komfortu.
A nezabudnite ne chladenie v lete, pre mňa tiež dôležitá vec.

Ale ... my tu momentálne neriešime ekonomiku návratnosti aktívnej RJ ale ekonomiku jej prevádzky. Môj názor je, že v kombinácii s plynom kúrenou podlahovkou je ekonomickejšie tepelné straty dokurovať spomínanou podlahovkou dokiaľ to zvláda a aktiv RJ (TČ) prizvať na pomoc, až keď je to nutné = podlahovka už nestíha pohotovo reagovať na privádzaný chladnejší vzduch.
Čo si o tom myslíte :?:


Kdyz to prevedu do zjednodusene reci. Chtete si poridit neco draheho, abyste to pokud mozno co nejmene pouzival ?
Vetsinou jsem to slysel obracene, pouzivejte aktivni RJ a az kdyz nestiha sepne se dalsi vytapeni. Ale to samozrejme rikal prodejce RJ.
Bylo by zajimave porovnat vstupni investici, provozni naklady, servis za dobu zivotnosti pro ruzne varianty :
* vetrani bez rekuperace
* vetrani s pasivni rekuperaci
* vetrani s aktivni rekuperaci
U topeni by zase bylo zajimave porovnat plynovy kotel, elektriku, tepelne cerpadlo.

Samozrejme je otazka dalsich vlivu : limity pro novostavby, dotace na stavbu po splneni parametru. Tohle krivi ciste ekonomicke vysledky.
Libor

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 12 lis 2013, 14:59

KorDa píše:Na Slovensku stojí jednotka tepla vyrobená plynovým spotřebičem jen 25 až 33% EE? To máte dobré.

V mojom prípade áno, nebudem mať taký lacný tarif EE vzhľadom k tomu, že ňou nekúrim.

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od BobTheBuilder » 12 lis 2013, 14:53

chyparo píše:To je jen částečná pravda - jaksi jste opomenul dodat, že abyste mohl čerpat, tak musíte vynaložit počáteční investici o xxxxx proti plynu/pasivní rekuperaci/elektrokotliku dosaďte si sám.
No nie je to celkom tak. Spočítajte si cenu pasívnej RJ s predohrevom, dohrevom a reguláciou a ste na cene NILAN VPL 15.
Ja som sa pre aktívnu RJ rozhodol kvôli vyššie uvedenému a hlavne kvôli komfortu.
A nezabudnite ne chladenie v lete, pre mňa tiež dôležitá vec.

Ale ... my tu momentálne neriešime ekonomiku návratnosti aktívnej RJ ale ekonomiku jej prevádzky. Môj názor je, že v kombinácii s plynom kúrenou podlahovkou je ekonomickejšie tepelné straty dokurovať spomínanou podlahovkou dokiaľ to zvláda a aktiv RJ (TČ) prizvať na pomoc, až keď je to nutné = podlahovka už nestíha pohotovo reagovať na privádzaný chladnejší vzduch.
Čo si o tom myslíte :?:

Re: Lednička a její COP

Příspěvek od chyparo » 12 lis 2013, 11:57

KorDa píše:Pokud je dostatek odpadní energie a je "zdarma", pak její čerpaní s průměrným COP vyjde 1 kWh na cca 1/3 až 1/4 ceny EE. Porovnejte s cenou plynu a uvidíte, co se vyplatí.

To je jen částečná pravda - jaksi jste opomenul dodat, že abyste mohl čerpat, tak musíte vynaložit počáteční investici o xxxxx proti plynu/pasivní rekuperaci/elektrokotliku dosaďte si sám.
Jednoduchá ekonomická úvaha k aktivní rekuperaci je ta, že se pokusíte stanovit, kolik energie vám tato jednotka je vůbec schopna za rok "vrátit" např. do teplé vody nebo zpětného ohřevu vzduchu (vyjděte např. z průměrného průtoku 100m3/hod a nějakých průměrných parametrů odtahovaného vzduchu - rel vlh. 50%, deltaT= 21-0=21K, výstupní rel. vlhkost někdo poradí).
Přidejte cenu servisu (odborníci poradí, za jak dlouho se mění kompresór a kolik tak výměna stojí).
Pokud budete srovnávat např. s plynem, tak přidejte přepočet ceny elektrické energie vložené do kompresoru, proti ceně, kterou by stálo tuto energii přeměnit spalováním plynu.

:geek:


P.S.: Pro šťouraly k předehřevu u pasivních jednotek - cena předehřevu s řízením cca (10-15)kKc. Využití předehřevu - v řádu jednotek týdnů za rok. Opět lze propočíst, že se předehřev u RD nevrátí (v množstvích okolo 100m3/hod). To, že zmíněných pár týdnů bude jednotka jen větrat (dělat podtlak v domě, nasávat netěstnostmi) v podstatě nemusí vadit, pokud jsou netěsnosti v domě tak nějak rovnoměrné, aby někde dominantně netáhlo.

Nahoru

cron