Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od IJK » 17 říj 2020, 14:42

Děkuji JKT.

iGIN o New Yard

PS?
Každému, kdo bojuje proti Zákonu Vzrůstu Entropie, jsem Hluboce ZaVázán ;)

PPS:
Linearčici Maj' Vstup "NeDoPoručen" ...

PPPS:
... přesněji, Z A K Á Z Á N !

Douška?
Jednoduchá otázka?
Jedno
Duchá,
leč !!!PŘESTO!!!
Ne-
-Správná
Od-
Po-
Věď.

Věď či neVěď ...
Proto Hluboký Dík Každému,
kdo Dokáže provést NeZnalé Mravenčím Krajem, aniž by museli (ti neznalí) čekat desítky let ...

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 15 říj 2020, 11:28

JKT píše:....I když bude mít výměník schopnost přenést 99 % tepla, díky vyrovnání teplot (zde hraje teplota roli) se proces přenosu zastaví nebo omezí a bohatší odpadní vzduch je odvětráván bez využití ven. Reálně se využije třeba jen 50 % jeho energetického potenciálu nikoliv 99 % úplně něčeho jiného, kterými mate (ale nelže) výrobce.


Nehnevaj sa, ale teraz sme sa vlastne dostali k tomu, co som pisal v mojom povodnom prispevku (blaboly). Ty si mozno docital po priklad s izolovanou nadobou, a odradilo ta to citat dalej. S tou teplotou som to doplietol, ale v poslednom odstavci, som zhrnul to co prave pises.

Este ten posledny odstavec pretransformujem:
Mame dve telesa z rovnakeho materialu (vzduch rovnakeho tlaku a vlkosti). Jedno teleso ma teplo 1000J druhe 0J (nula je samozrejme realne nemozna). Tieto telesa si v idealnom pripade vo vymenniku dokazu vymenit 50% energie (500J). Ak vymennik dokaze vymenit tychto 500J, dokazal to zo 100% ucinnostou (to je to, cim argumentuje obchodnik). Avsak z pohladu energetickych strat je to len 50%tny uspech. Z pohladu termodynamiky je dokonaly, z pohladu ekonomie polovicny. Piseme o tom istom.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od JKT » 15 říj 2020, 10:28

Při měření účinnosti (vracím se k rekuperačnímu deskovému výměníku) je teplota v korelaci na účinnost nepodstatná a hlavně zavádějící! Účinností by se měla vyjadřovat schopnost výměníku přenášet energii (v našem případě) z jednoho proudu vzduchu na druhý. Samozřejmě 2.TDZ platí a k přenosu tepla je nutná teplotní diference, jinak by k žádnému přenosu nedocházelo. Teplo (energie) by se z jednoho proudu vzduchu do druhého nepředávalo vůbec a pozor, při zápisu do vzorce výpočtu účinnosti by to znamenalo 100% účinnost! Protože by se hodnotila teplota vstup vs výstup a nikoliv přenos energie! V reálu jsou proudy vzduchu výrazně energeticky rozdílné a proto znovu opakuji, že porovnávání teplot je nesmysl. Zase je nutné upozornit na zaměňování jablek s hruškami. Když se měří účinnost přenosu tepla v laboratoři, pracuje se se suchým vzduchem na obou stranách (vstup i výstup). Tím se pracuje na obou stranách s látkou o stejné měrné kapacitě, za stejného tlaku, objemu etc. a pak skutečně stačí změřit teploty jako projev přenosu tepla. Aplikací této účinnosti na reálný stav se ale dopouští prodejci právě oné lži dětem, protože vytvoří dojem, že výměník třeba se 90% účinností vrátí do domu 90% odpadního tepla zpět a to je ta lež! I když bude mít výměník schopnost přenést 99 % tepla, díky vyrovnání teplot (zde hraje teplota roli) se proces přenosu zastaví nebo omezí a bohatší odpadní vzduch je odvětráván bez využití ven. Reálně se využije třeba jen 50 % jeho energetického potenciálu nikoliv 99 % úplně něčeho jiného, kterými mate (ale nelže) výrobce.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od JKT » 15 říj 2020, 10:07

Trochu mám problém se slovenštinou a terminologií. Za cyklický výměník jsem považoval rotační, pro tyhle regenerační výměníky, co střídají proudy vzduchu skrz jádro, se alespoň tady na fóru vžil celkem trefný pojem "semtampšuk". To je trochu jiná otázka, není to rekuperační jednotka a když to soudruzi z NDR měří podle jejich DIBt, tak vždy používají pár jednotek. Kontinuum z toho vytvářejí tak, že neustále proudí vzduch dovnitř a neustále ven, proto nemají jeden cyklus. Když si představíš rotační výměník, tak jsou to v podstatě také dva semtampšuky, kdy polovina rotačního jádra se nabíjí a druhá vybíjí. Při jemnější fragmentaci jsou póry rotoru tvořeny desítkami miniaturních semtampšuků. Když bych se vrátil k těm dvěma kontinuálně se pohybujícím pásům, na kterých by místo nádob s vodou a ledem jezdily kostky keramického jádra, dostaneme se ke stejnému výsledku a je jedno, co na pásech jezdí za látku, bereme teoretické ideální stavy. Obelhat zákazníky se dá hravě, smutnější je, když se k tomu propůjčí instituce für Bautechnik. Celý problém je v tom, když se zamění regenerace a rekuperace. Čistě jeden semtampšuk, čistě jedno jádro a čistě v jednom časově omezeném cyklu sem - tam se skutečně nemůže dostat přes aritmetický průměr teplot (v reálu je to ještě mnohem horší). Takto se ale účinnost neměří a zákazníkům nepředkládá.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 14 říj 2020, 22:48

no to uz nie. Nemoze to byt rovnaka situacia. To nie je kontinualny proces.
Este raz:
Cyklicka rekuperacna jednotka s keramickym vymennikom (KV) funguje tak, ze v prvej faze vzduch z interieru preteka KV a nabija zasobnik teplom. V druhej faze jednotka nasava vzduch z exterieru a tento vzduch je ohrievany z KV. Napriklad https://bit.ly/312uVSL

Teplota sa pri prenose tepla neda ignorovat. Bez vstupu dalsej energie (carnot, peltier..) teplo nebude prestupovat z chladnejsieho telesa na teplejsie. 21 stupnovy vzduch moze KV asymptoticky ohriat na 21stupnov, za cenu velkych strat. Ku koncu tejto fazy, je nemozne aby vytlacany vzduch mal -7 stupnov. Ak ma takto vyhraty KV vyhrievat -10 stupnovy nasavany, exterierovy vzduch na 17 stupnov, bude fungovat len velmi kratky moment. Pokial sa KV neochladi na 17. Dalej je nemozne, aby tuto teplotu udrzal. A tak dalej. Toto cele sa da dosiahnut iba velkou asymetriou mnozstva vytlacaneho a nasavaneho vzduchu.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od JKT » 14 říj 2020, 19:20

Pořád je to stejné. Ideální výměník je takový, který předá 100% energie z jednoho média do druhého. Je úplně jedno, jak se to rozhodne udělat. První a zásadní chybou je, když se zaměřujeme na teploty. To je úplně mimo. Můžete předat 100% energie (teoreticky) a nemusí to nutně znamenat, že se vyrovnají teploty. Hezky by se to představovalo, kdyby do výměníku tekly různé látky o různých teplotách. U vzduchu si lidé jen těžko uvědomují, že do výměníku vstupují v podstatě také "jiné" látky. Vlhký a suchý vzduch jsou daleko od sebe. Proto tu dokola Metbal upozorňuje na "lež dětem" s teplotním posuzováním účinnosti výměníku. Prostě je to hloupost. K dotazu - čistě teplotně rotační výměník může ohřát vzduch na přívodu i více než jen na průměr teplot.
Přílohy
R2.gif

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 14 říj 2020, 15:12

to JKT:

Rozumiem. Dakujem.

Pri doskovom vymenniku som sa skutocne mylil. Ako to vsak funguje pri "cyklickom" rekuperatore s keramickym vymennikom (ktory ma k mojmu omylu doviedol), ktory sa v jednom cykle "nabija" teplom a v druhom cykle teplo odovzdava nasavanemu vzduchu? Tam je to podla mna naozaj mozne dosiahnut, len rozdielom objemov nasateho/vytlaceneho vzduchu.. (?)

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od JKT » 14 říj 2020, 14:25

AlbHert píše:
JKT píše:Promiň, AlbHert, ale co jsi napsal, je změť blábolů.


V poriadku. Vyvrat aspon jeden z tych "blabolov"

Bláboly lze jen těžko komentovat, natož vyracet. Můžeš to zkusit: Když je středa les, tak modrá zpívá blatník."

Chtěl jsi vybrat jeden a nemám opsat celý článek? Dobrá.
AlbHert píše:To znamena, ze ak mame liter 0 a liter100 stupnovej vody, prechodom cez tento vymennik bude mat jedna aj druha 10stp.

Podle mě, vůbec nechápeš, jak deskový výměník funguje. Představuješ si to, jako když naleješ vodu ze dvou různě teplých nádob do hrnce a počkáš, až se teploty zprůměrují. To je ale úplně mimo. Možná by ti pomohlo podívat se na https://www.recair.com/en/recair_sensit ... -works.php a na jejich výpočtovou pomůcku.
https://www.recair.com/en/recuperator_models.php

Deskový výměník a popis rekuperace v deskovém výměníku je kontinuální proces s mnoha proměnnými. Pro zjednodušení si to představ jako dva nekončící běžící pásy jedoucí proti sobě. Na jednom jedou kostky ledu a na druhém sklenice vody. Ve výměníku se na chvíli k sobě sklenice a kostky ledu hodně přiblíží. Co bude výsledkem v ideálním případě? Voda se kontaktem s první kostkou ochladí, se druhou ještě víc...a s poslední ve sklenici zamrzne. Pořád platí zmiňovaný druhý termodynamický zákon. Při výjezdu z ideálního výměníku jede zase voda proti ledu, jen si vymění pásy - žádný průměr.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 14 říj 2020, 13:56

IJK píše:tak jsem se opět zamyslel ...
... nad neschopností 80% populace SOUSTŘEDĚNĚ ČÍST.


Lenze tvoje prispevky, je naozaj tazke sustredene citat :( Si schopny v jednej vete 2x odist od temy.

Napriklad:

IJK píše:KONDENZACE?
Ano, to už je vyšší dívčí, třebas pro to, že se v praxi
KONTINUÁLNÍCH PROCESŮ
kondenzace/odpar/tuhnutí/tání
neřídí vysokoškolskou, natož středoškolskou fyzikou.
Přesněji bych to pojmenoval standardním pojmem
"neřídí se obvyklými LŽI-DĚTEM".

- to je argumetovanie, kadrovanie, vtipkovanie, alebo...?

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 14 říj 2020, 13:26

JKT píše:Promiň, AlbHert, ale co jsi napsal, je změť blábolů.


V poriadku. Vyvrat aspon jeden z tych "blabolov"

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od IJK » 12 říj 2020, 21:13

;)
tak jsem se opět zamyslel ...
... nad neschopností 80% populace SOUSTŘEDĚNĚ ČÍST.

Kupodivu vlákno nám tu zůstalo vcelku "pregnantní" i po mnoha letech...

Přesto Kynicky PoDotknu:

0)
Honit si "politické body" na VÝTĚŽNOSTI ZPĚTNÉHO ZÍSKÁVÁNÍ TEPLA
bez dodání tisíců drobniček
je BOHAPUSTÉ lhaní či dokonce znalostní vražda.

1)
Podobný Příklad?
Zlodějin, které jsou ZHUSTA spojeny
s ReCyklací
jakéhokoliv jiného ODPADU?
Třebááás?
Dovezu "SI MERDÉ" z Itálie, změním "SI JEHO" průvodky, ... .
Nebo se holedbám, kolik v CÉCKU natřídím plastu.
Ale?
Zpět do oběhu ho vrátím (jako poctivý recyklát) jen pouhá procenta z toho, co Ovce Obecné "narvaly do žlutéch kontyšů"..., ale kasíruju si pro sebe ZÁPORNÉ DANĚ za všechny tuny sběru, co mi úředníci jsou ještě schopni "sežrat i s navijákem".

2)
KONDENZACE?
Ano, to už je vyšší dívčí, třebas pro to, že se v praxi
KONTINUÁLNÍCH PROCESŮ
kondenzace/odpar/tuhnutí/tání
neřídí vysokoškolskou, natož středoškolskou fyzikou.
Přesněji bych to pojmenoval standardním pojmem
"neřídí se obvyklými LŽI-DĚTEM".
Nebo přesněji:
nefachá to tak, jak znalí problematiku vysvětlují ÚČELOVÝM ZEJDNODUŠENÍM (Lhaním) méně znalým,
a to s cílem
je poučit
o tak zvaných
LEXIKÁLNÍCH PRIMITIVECH
a o základním KONTEXTU daného úkolu.

3)
Mimochodem,
účinnost musí být vztažena na NEPŘEKROČITELNÉ MAXIMUM ...
a to se u využívání ODPADU moc dobře stanovit nedá.
Proč?
Máte nejméně Dvou-Rozměrný Plus úkol.
Teplo x Voda x Dynamicky.
Přidáme si další rozměry?
Kolik toho odpadního tepla a vlhkosti smysluplně vygeneruji.
Také někdy vlhko chci zachovat, jindy mne bezpečně inhumuje ...

A UŽ TO náhle začíná být celkem HOŇKA ...

Pak tady máte nelinearity, složité geometrii teplosměnných ploch, schopnost kondenzátu odtéci (nebo zbablajzovatět a nakazit vás lecjakou "rýmečkou" ...), placenku v "aktivních rekuperkách", fázové přeměny chladiva v kompresorovém cyklu, ...

Tož asi tak.

iGIN of New Yard

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od JKT » 12 říj 2020, 19:56

Promiň, AlbHert, ale co jsi napsal, je změť blábolů.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 11 říj 2020, 22:20

Petr K. píše:A co tedy chtěl tím básník říct? Že rekuperace nefunguje jak má a je k ničemu?

Mozno nevies citat. Alebo tomu jednoducho nerozumies?

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od Petr K. » 11 říj 2020, 10:55

A co tedy chtěl tím básník říct? Že rekuperace nefunguje jak má a je k ničemu? :)

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od AlbHert » 09 říj 2020, 15:51

Skoda ze nemozem vratit cas a zivo sa zapojit do tejto diskusie.

Vsetko som nedokazal docitat. Prispevky metballa su totalne neprehladne. Prepac. Milion vsuviek. Je nemozne pochopit, co si vlastne chcel napisat.

Dolezita vec: Mam dojem, ze vsetci ignoruju DRUHU VETU TERMODYNAMICKU. A to: Nie je mozne, aby sa teplo samovolne sirilo s chladnejsieho miesta na teplejsie!

Pokial neuvazujeme rozdiel vlhkosti vnutorneho a vonkajsieho vzduchu (aj tak rozdiel nebude zaujimavo velky), a ani rozdiel tlakov, tak ak vonku vytlacim rovnake mnozstvo vzduchu ako nasajem, JE NEMOZNE aby teplota nasavaneho vzduchu bola vyssia ako je aritmeticky priemer tychto teplot. Cize ak mam v interieri 20stupnov, vonku je 0 stupnov, tak pri dokonalej vymene tepla, bude mat nasaty aj vytlaceny vzduch 10stp. Vtedy nastane teoretický, maximalne mozny prenos tepla, ale teoreticke a minimalne straty su 50% ! Pretoze z toho zostavajuceho 10stp vzduchu z vnutra, uz nijak nevydolujete 10stp vzduchom z vonku, viac energie.

Ak je v prospekte uvedene, ze vytlacany vzduch ma 21stp, a nasavany 17stp, vytlacany 4stp, pri vonkajsej teplote -10stp, tak je to mozne len tak (bez vyhrevneho telesa), ze von vytlacite nasobne viac vzduchu ako nasajete!!! Vypocet ucinnosti z tych teplot (21/17/4/10) je z prsta vycucany, totalny blud!

Ilustracny priklad zo zakladnej skoly:
Ak mate tepelne izolovanu nadobu, v nej je litrovy pohar 0stp vody, a litrovy pohar 100stp vody, tak sa ich teploty ustalia na 50stp a ich tepla/energie sa vyrovnaju. Bez toho, aby ste do toho vlozili dalsiu energiu NEEXISTUJE, aby si vymenali teplo dalej a aby si pokracovala zmena ich teplot. A dalsia energia je, ze napriklad do sustavy dolejete dalsiu 100stp vodu. To je to co robia vyrobcovia rekuperacnych jednotiek z doskovym, rotacny, keramickym a inym vymennikom.

Maly rozdiel urobi spominana rozdielna vlhkost in/ex vzduchu. Pretoze jednoducho, vlhkejsi vzduch ma viac energie na jednotku objemu, pri rovnakom tlaku. Nebudem to pocitat, ale vdaka tomu, sa v praxi aj tak tazko dostanete nad teoreticku 50%tnu stratu tepla.

Vymennik, napriklad doskovy, moze mat ucinnost vymeny tepla, v ramci 2. termodynamickej vety, teoreticky 100%. To znamena, ze ak mame liter 0 a liter100 stupnovej vody, prechodom cez tento vymennik bude mat jedna aj druha 10stp. To je povedzme ten 100%tny uspech. Lenze tento 100% prenos tepla, nastane aj vtedy, ked nim pustime jeden liter 0stp vody, a dva litre 100stp vody. To znamena, ze ucinnost vymeny tepla medzi mediami vo vymenniku, ani ich vysledne teploty, bez kontextu, nic nehovoria o vyslednych stratach. Vracia sa mi 17stp vzduch? Ale za aku cenu? Za cenu akych strat? Tam hladajte hodnotiaci parameter rekuperacnych jednotiek.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od metball » 20 čer 2011, 00:05

Trochu netradičně!

"Auto, máš? Kupovals podle účinnosti?"

Vidíte, že asi zase "rýpu", a to se zcela jasným cílem.

Dámy vyberou podle barvy, stylu, designové čistoty ...
Ty moudré "drahé polovičky" třebas podle toho,
jak se jim pohodlně sedí na pracovišti řidičky
a jestli dobře vidí kolem sebe ...

To pánové Tvorstva, to je "jiná třída"!
Výkon motoru,
jeho pružnost,
průběh "krouťáku",
čas dosažení 100 km/h, čas na pevnou pětistovku, kilák s letmým startem, ...
Házej pojmy jak hadrama ... pak trochu přibrzdí a slétnou na zem.

Nó, tak teda cena,
...
a provozní náklady.
Většina skončí u spotřeby PHM,
ti fakt mazaní si zjistí cenu výfuku ...
...
No, a "úchyláci"?
Ti se třebas zajímají o cenu hodiny v servisu,
rychlost znehodnocení pořizovací ceny,
hodnocení zahraničních časopisů v žebříčku spolehlivost,
najdou si typické závady ...

Tož tak.

iGoNY

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od Martin Šperl » 13 čer 2011, 18:44

Radkin píše:Pane Šperl já nemohu pochopit, jak chcete u pasivního výměníku udávat výkon, když tam není žádný příkon. Není to perpetum mobile? Neumím si představit účinnost ve Wattech. Účinnost říká,jak je jednotka kvalitní a jak dokáže přenášet teplo. To Wattama neřeknete!!!!!

Myslím, že Vám to již Metball vysvětlil. Přidal bych malý dotaz ze zahrádky, na které teď trávím dost času.
Představte si 20 metrů stočené zahradní hadice na přímém slunci. Když v ní bude voda stát, za určitou dobu se v ní ohřeje a teď mi řekněte, jak moc je přehledný údaj, že takto vzniklý kolektor má účinnost př. 60%.
..
Určitě Vám prodavač nebude lhát, když Vám nabídne černou hadici s účinností 75%. Nakupujete podle nějaké hodnoty, která nic moc neříká a neřeší. Vy potřebujete vědět, kolik vody za jaký čas ohřeje. To jsme zpátky u výkonu.
..
Vzpomeňte na srovnání pěny a gelu podle zvuku, který při skluzu po tváři holící strojky vydávají.

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od metball » 13 čer 2011, 15:48

Douška
jednoodstavcová 8-) .

Nefunkčí šmejd není útokem na prodejce, projektanty, lidi, kteří rádi i neradi nakupují, kradou ... atd. Nefunkčím šmejdem se ČASEM stává i téměř geniální věc, kterou přestáváme potřebovat. Nebo jsme ji nikdy nepotřebovali, ale to jsme tenkrát nevěděli. Nebo nám moc dobře posloužila a my ji teď neumíme vyhodit.

Je to trošku smutné, ale je to tak.

iGoNY

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od metball » 13 čer 2011, 15:42

Ave,
na konci minulé P.P.eSky jsem volně improvizoval na téma co řekl PT lexin.
Teď jsem naštěstí našel originál (jednoodstavcový :x ).

Vytesat do kamene!

:evil: Nebo vytisknout a pověsit před prkýnko na záchod.

od lexin » kvě 15, 11, 23:34
ve vláknu:
viewtopic.php?f=18&t=676
...
Největším škůdcem není nefunkční šmejd ale funkční šmejd.
Šmejd, který zdánlivě pochopí i blbec, co už léta nepiluje ani ty kupecký počty.
Trocha šikovný reklamy,
trochu pohladit ego a navodit pocit objevitele,

co předhodí jedním pleskancem bláta na zeď
poctivé, trpělivé leč pomalé
a prvoplánově neefektivní
vlaštovky


a šmejdy kupující ovce je na světě.
Moje rada je jednoduchá.
Než se rozhodnete koupit ...
zopakujte si kupecké počty.

Jinak pozor,
střihači vlny umějí být pekelně rychlí a než se nedějete, máte holou.. ;)

Tak byl pravil lexin.

A jsou to moudrá slova a taky pěkná!

Re: Účinnost rekuperace /mínus kondenzace/

Příspěvek od metball » 13 čer 2011, 14:18

Radkin píše:... u pasivního výměníku udávat výkon, když tam není žádný příkon ...


Juj, ale brrrrrr ...
a proč se to tedy jmenuje výměník? :evil:

Mám TRAFO,
nemusí mít nutně primár a současně sekundár (iGIN's KEY "autotrafo"),
přesto má:
na vstupu PŘÍKON,
na výstupu VÝKON,
a v "tom blbém objemu železa a mědi"
ZTRÁTY.

iGoNY

P.S.:
Zlepšením materiálů snížím ztráty.
Dokonce zmenším rozměry (lze zvýšit sycení, toky, hustoty, ...).
Nakonec ale vždy dojedu na jednu drobničku:
Někam musím odvést ztrátový výkon.
Ten se přenáší přes hraniční plochu (povrch) trafa.
Alfou a Omegou je tu schopnost přenést tepelný výkon.
Nejobvyklejší "bastlkonstantou" je [ W m^-2 K^-1 ]
A už tady je spousta drobniček i skutečně kardinálních průserů!

Přesto; výkon lze odvést vždy jen "zkopca dúle".
A pokud ten "kopec néjni dost prudkej, tak se holt trafo uhicuje".

P.P.S.:
"Duťáky" jsou triviální (a proto taky geniálně účinný) princip.
Jen to nesmí skončit jak s těmi Inventory.
Tedy kupujte výměníky, máte mé "nejvyšší posvěcení".
Ony totiž fungují.
Efektivně.

Jen si ze slova EFEKTIVNĚ nevyzobněte jen EFEKTNĚ.

TO ...IV.. JE PODSTATNÉ.

Efektivita není to stejné jako účinnost, byť je jí dost blízká.

EFEKT VEDLE ÚČINNOSTI ANI NELEŽEL!

Přesně řečeno (tuším, že základ jsou PT lexinova slova)
- problém jsou shity (efektní strojky),
které fungují.

Nahoru

cron