Kontrola projektu

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Kontrola projektu

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 26 lis 2021, 15:13

To je přesně to, o čem mluvím od samého začátku. Musíme vycházet z TZ domu a na základě toho volit adekvátní technologie. Já jsem v příkladu popisoval pasivní dům, který je definován 15 kWh potřeby tepla na vytápění na m2/rok. U nás se ještě podle TNI za pasivní dům považuje i limit 20 kWh/m2/rok. Vy máte spotřebu dvojnásobnou odpovídající slušně zateplenému domu, ale přeci jen již poněkud vzdálenou dnešním požadavkům a trendům. V každém případě by měl pořád platit poměrný přepočet. Já plyn neodebírám, ale vycházím z ceníků ČEZ, který je udáván již ve srovnatelných jednotkách (MWh, resp. kWh)) pro plyn i elektřinu. Plyn v tarifu TOPÍM kolem 2 Kč /kWh a elektřina v tarifu pro TČ cca 2,3 Kč/ kWh. Výrazně se ale cena elektřiny zvedá od nového roku, kde už bude kolem 4 Kč/kWh. Nicméně i při těchto cenách by mi vycházel elektrokotel - plyn - TČ v poměru 1:1/2:1/3. Těžko predikovat, co se stane, až distributoři utáhnou kohout plynu, elektřinu si přeci jen dokážeme vyrobit. Jsem laikem v obchodu s komoditami, berte můj názor v tomto směru jen orientačně.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 26 lis 2021, 11:57

Pokoušel jsem to tedy konkrétně spočítat ale nesedí mi to s Vašimi čísly. Dělám někde chybu?

Plynovou přípojku na pozemku máme již zřízenou. Náklady na zbudování tedy nemůžu při porovnání zohledňovat.
Energetický specialista mi po přidání rekuperace aktualizoval roční spotřebu tepla na vytápění, která nově vychází 39kWh/m2/rok
Pro ohřev vody je pak počítáno s 3,06 MWh/rok. V součtu pro RD s vytápěnou plochou 150m2 jsem na spotřebě pro ohřev vody a topení na 8910 kWh/rok nebo-li při přepočtu na plyn 845 m3
dle převodníku.: https://www.kurzy.cz/plyn/prevod-m3-mwh

El. kotlem jsem tedy při aktuální ceně 5,80,-/kWh na 51 700 Kč/rok
https://www.energie123.cz/elektrina/cen ... ena-1-kwh/

Plyn kotel. při aktuální ceně 12,-/m3 pak vychází na 10 140,-/rok
https://www.energie123.cz/plyn/ceny-plynu/cena-1-m3/

TČ - píšete že můžu počítat cca s poměrem 1/3 tedy pokud mám s el. kotlem náklady 51 700,-, tak s TČ to bude cca 17 200,-?

V porovnání s el. kotlem by to byla úspora 34 500,-/rok tedy by se investice časem vrátila avšak pokud mám správně spočítanou spotřebu při variantě s plyn. kotlem, tak mi vychází jak na provoz, tak instalaci výrazně levněji než TČ.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 25 lis 2021, 20:30

Abych odpověděl na vaše dotazy - plyn nevidím jako zdroj do budoucna. Ke druhému dotazu. Když někdo něco prodává, neznamená to, že to nutně vyrábí. Někdy jde o to, aby se vytvořil prodejný paket. Když už se jednou dostanu k zákazníkovi třeba s ledničkou, proč mu neprodat třeba i zahradní altánek. Stačí tomu dát společné logo, vymyslet prodejní slogan - důležité je dostat z potenciálního klienta maximum. Tomu já moc nefandím. Nemám rád společnosti, které nemají žádnou historii, žádný vývoj v dané oblasti a najednou prodávají všechno. Radiátory, centrální vysavače a přidáme k tomu i rekuperaci. to myslím všeobecně.
Konkrétně k jednotce Futura. Ve své podstatě je po pořád pasivní větrací jednotka, tedy ten absolutní základ. Určitě vyvětrá, hlučnosti a další parametry si můžete dohledat. Co je na ní jinak, je to, že v jednotkách s rotačním výměníkem se točí výměník a tady se "točí" jednotka kolem výměníku. To je zjednodušený výklad principu, kdy systém klapek střídavě obrací proudění výměníkem. Dosahuje se stejného efektu částečného vracení vlhka jako u toho prvně vybraného Domektu R 450, ale ne za 50 000 Kč. Tam vidím asi zásadní rozdíl. Na chlazení potřebujete přídavný modul, který také není zadarmo (proč by měl být), ale princip chlazení je zvláštní. Zvláštnost je už jen samotný fakt, že výměník ochlazuje vzduch jdoucí z domu a ten následně v pasivním výměníku ochlazuje přívodní. Zkuste si o tom dohledat více a pak se rozhodněte, co byste za své peníze vlastně dostal.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 25 lis 2021, 19:51

Pokud se porovnávají plně automatizované autonomní systémy topení, které jsou již dostupné pro běžné uživatele, máme v zásadě na výběr plynové kotle, elektrokotle a tepelná čerpadla. Ve zcela ideálním případě nepotřebujeme pro vytápění nakupovat žádnou energii. Takovým případem jsou například plusové domy, které mají dostatek solárního výkonu s dostatečným bateriovým uložištěm a optimalizovanou spotřebu, které mohou paradoxně použít ten technicky nejjednodušší a nejlevnější elektrokotel, topné kabely nebo jiný elektrický přímotop. Vše začíná od optimalizace domu a jeho tepelných ztrát. Teprve následně lze řešit, čím nebo jak to minimum potřebné energie na vytápění zajistím. Popsal jsem plusové domy, ale mohou to být o něco "horší" pasivní domy, které energii nevyrábí, ale potřebují jí minimum. U takových domů musíte rozhodnout s nějakým dlouhodobým horizontem, jaké budou pořizovací náklady a roční spotřeba a její cena a podle toho volit optimální technologie jako komplex. Považuji za zbytečné vytvořit ostrovní FV systém a doplňovat ho TČ, stejně tak nevidím důvod pro realizaci plynové přípojky, starat se o revize plynu, pořizovat relativně drahý plynový kotel pro pokrytí minimální TZ domu (bavím se o cca 3-5 kW). Můžete vyjít i z toho, že TČ mají průměrně COP 3. Když bychom uvažovali, že v domě budete mít elektřinu pro ostatní spotřebiče, budete stejně platit nějakou formu paušálu, můžete tedy porovnat jen ceny silové elektřiny. Pasivní dům s deklarovanou roční potřebou na vytápění 15 kW/m2 u průměrně velikého 150m2 donu spotřebuje 2250 kWh. Nasadím vyšší cenu EE 5 Kč/kWh = ročně byste zaplatil necelých 12 000 Kč za vytápění pouze elektrokotlem. TČ bude někde kolem 1/3 = cca 4-5 000 Kč a plyn vás bude stát o něco méně než elektřina cca 10 000 Kč. Co můžeme očekávat v budoucnu? Levný plyn? Levnější elektřinu? Podle mě těžko. Já osobně bych nešetřil na kvalitě domu s cílem nepotřebovat (minimalizovat) energii na topení. Nebudoval bych plynovou přípojku, nešel bych cestou plynu, ale tyto "ušetřené" peníze bych věnoval do vlastních zdrojů FV. Třeba i s ohledem na to, že nás EU dříve nebo později donutí k elektromobilitě.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 24 lis 2021, 14:44

Děkuji za reakci. Spíše než přidávat solár jste mě naopak přivedl k myšlence, zda vůbec pořizovat tepelné čerpadlo. Na pozemku máme zřízenou plynovou přípojku a dotaci čerpat neplánuji.
V projektu je počítáno s kondenzačním kotlem Enbra CD 24H se zásobníkem NOR 120 PK - pořizovací cena cca 50 tis.

Česká firma Jablotron nabízí, jak plynový kotel Aura, tak rekuperační jednotku Futura s možností chlazení.
Mohlo by toto být elegantní řešení od jednoho dodavatele pro nízkoenergetický nikoliv pasivní dům s dobrým poměrem vstupní vs provozní náklady?

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 23 lis 2021, 18:17

Nemusíte dělat celý podhled. Vedení VZT můžete ukrýt do kastlíků, které lze osadit svítidly, LED pásky, audiem atd. Navíc se dají kastlíky výborně využít pro veškeré instalace elektro včetně datových kabelů. Přístupná vedení (alespoň ta páteřní) je do budoucna velké plus. Když se vše udělá vkusně, kastlík může být pro interiér přínosem. Flexi potrubí má nižší světlou výšku, ale zase je obvykle potřeba větší počet hadic vedle sebe, což může být komplikované vzhledem statice prostupů. Proto potřebujete projekt a ne jen nějakou malůvku plánovaného vedení. Ze samotných jednotek bych určitě preferoval kombinaci aktivní + pasivní. Propojuje výhody obou systémů a jak už jsem psal, dá se sehnat za cenu srovnatelnou s předraženými jen pasivními jednotkami. Čímž nemyslím tu Vaší prvovýběrovou, ta byla za rozumné peníze. Jestliže uvažujete o jednotce NILAN Compact AIR9, děláte mílový krok od pasivních jednotek a začínáte řešit komplexní technologie domu. Větrání, ohřev TUV, chlazení, ale i vytápění. To je samozřejmě správně, ale je to mnohem složitější. Musíte si dát dohromady Vaše potřeby, požadavky a také rozpočet. Já bych dnes s ohledem na rostoucí ceny energie do toho komplexu zapojil i využití solární energie, případně dalších alternativ podle dispozičních možností Vašeho domu. Proč to říkám. Pokud vyrobíte dostatečné množství energie FV, bude konečný výpočet celkového přínosu TČ někde jinde, než pokud vyrobíte málo nebo nic. Za určitých okolností se TČ nevyplatí vůbec, někde je lepší jít do systému vzduch-vzduch (mírnější klima), jinde bude mít navrch geotermika a rozhodně se vyplatí TČ země - voda. Proto neumím jednoznačně odpovědět, jestli je pro Vás AIR9 ideální. V každém případě Nilan, Nibe, Vaillant, IVT, Daikin jsou špičkové značky a to bude něco stát. Některé jsou silnější ve vzduchotechnice, jiné v tepelných čerpadlech, ale obecně chybu ani s jedním neuděláte. I zde bude samozřejmostí plná komunikace prostřednictvím nadřazených systémů chytré domácnosti.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 23 lis 2021, 15:28

Děkuji za Vaši reakci.
Připomínka o nutností izolovat rozvody pokud chci chladit je pro mě velice důležitá, protože spiroll panel, který tvoří strop bude mít světlou výšku 2750 mm. Po svěšení SDK podhledu na čistou světlou výšku 2500mm zůstává jen velmi málo prostoru pro vedení vzduchotechniky. To je i další důvod proč se mi líbila varianta z Flexi potrubí, které má průměr pouze 75 mm.

Co jsem stihl zatím nastudovat, tak mi přijde, že většinou je doporučovaná jednotka, která kombinuje aktivní i pasivní rekuperaci.
Chlazení je hodně diskutované ale obecně jsem navnímal, že v kombinaci se správným stíněním a orientací domu (obojí splňujeme) je určitě vítanou funkcí.

Dále radíte mít jednotku z možnosti napojení na univerzální systém.

Příjde mi, že vše víše zmíňěné splňuje NILAN Compact AIR 9.

Myslíte, že toto by pro nás mohla být správná volba?

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr 28 » 23 lis 2021, 12:34

Martine, srovnávat náčrtek s projektem je asi jako srovnávat ceduli Řeznictví a uherák. Původní verze měla sice drobné mouchy spíše mušky, ale tahle kresbička jen říká, že se použije jiný princip rozvodné soustavy VZT. Nic víc. Flexi potrubní systém má svoje výhody, ale podle mého převažují nevýhody. Například požadujete chlazení, chcete si nechat dát do jednotky chladič. Výsledkem bude ochlazený vzduch za jednotkou, který ochladí potrubí. Když ho nebudete izolovat, hrozí kondenzace (určitě byste nechtěl řešit mokré fleky na SDK podhledech) a také ztráty chladícího výkonu cestou od jednotky do místností. Takže bude muset všechny roury izolovat. Je to mnohem více metrů a co na začátku vypadá levně, to se ve finále při dodržení izolačních požadavků prodraží. Prakticky nikdo není schopen předem spočítat tlakové ztráty, flexi potrubí nemá tvarovky a tak se TZ spíše odhadují. Jenže pak stačí, aby montážník někde hadici více ohnul a už máte problém. Pokud nebude zaklopeno, lze ještě řešit, později je to vážně dost smolná věc. O to více vyžaduje systém flexi rozvodu kvalitní projekt a hlavně alespoň základní penzum výpočtů. Projektant by měl zodpovědět, proč jsou někde dvě hadice a jinde jen jedna, jaké budou rychlosti proudění atd. Když to totiž jednou hadicí neprotlačí dostatečný objem, pokusí se zvýšit výkon jednotky - tím se zvýší rychlost a ono to začne hučet. Obvyklejší je, že projektanti hadicových systémů naddimenzují počet hadic, sníží rychlost, zajistí si dostatek vzduchu. Bohužel se tím dostanete k většímu množství metrů hadic a tím izolace a kolečko se otáčí znovu dokola. Ovládání přes PC všeho, je dnes standard. Umí to každý lepší dodavatel VZT. Je však rozdíl, jestli jednotku , TČ a další komponenty zapojujete do univerzálních systémů (což považuji za lepší variantu) nebo jdete cestou firemních uzavřených platforem. To sice umožní řídit VZT jednotku a TČ současně, ale nekomunikuje to s dalšími věcmi, které jsou pro regulaci vnitřního prostředí důležité (například žaluzie). A nejen ty. To už se ale dostáváme k dalším otázkám, jakými jsou třeba provozní náklady.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 22 lis 2021, 12:01

Proti původnímu návrhu ze Spira je zde uvažováno Flexi 75 mm
zaráží mě pouze jeden odtah v kuchyni místo dvou , které mám kreslené ve var. Spiro.
Naopka do koupelyn dali odtahy dva a úplně pak chybí odatch v chodbě za obývacím pokojem.
Na druhou stranu se mi líbí vedení většiny rozvodů chodbou a zavedení do jednotlivých místností jedním otvorem. Proti původnímu, kde rozvod jednou dírou vede do místnosti a druhou přechází do další atd.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 22 lis 2021, 11:11

Dobrý den,
ještě mi dorazila nabídka od firmy Regulus, která umí nabídnout kompeltní dodání jak tep. čerp., tak rekup. jednotky a to i s možností chlazení, jak do podlahovky, tak do rekup. jednotky. Vše ovladatelné z PC. Toto se mi jeví, jako naprosto ideální volba.
Návrh vedení zde:
bbbbb.JPG


Můžu požádat o Váš názor?

Děkuji

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 18 lis 2021, 19:54

50 000 Kč bez DPH je pro pasivní jednotky obecně celkem solidní cena, není to nic předraženého. Z hlediska ceny je vše OK. Jen já osobně bych nevybíral s rotačním výměníkem. Opravdu nabídka je v tomto segmentu nejširší. Solidní jednotky za tuhle cenu koupíte u většiny rozumných obchodníků. Klasika je česká značka Atrea, ale i některé dovážené jako EHR 325 nejsou špatné. Bohužel u dovážených je problém v tom, že nákupní ceny výkonově srovnatelných zařízení v EU jsou kolem 40 000 Kč a obchodník na to musí hodit 100 %, aby pokryl požadavky svoje a dalších prodejců, proto dostáváte "struhadla" za 80 000 - 100 000 Kč a v podstatě neumí nic navíc. Druhá cesta je nákup v Číně nebo alespoň východní části Evropy, jako je právě případ jednotky Domekt od litevského Komfoventu. Já bych se toho nebál a klidně si jednotku za tyhle rozumné peníze od Komfoventu koupil, ale asi bych raději volil jednotku Domekt CF 400 s protiproudým stabilním výměníkem. Určitě bych neutrácel za základní jednotku víc. Jestliže chcete, aby jednotka chladila přívodní vzduch a uměla ho i dohřát, není to už o struhadle, musel byste si pořídit například jednotku typu Gott od Nilanu. Kombinuje struhadlo i elektrický kráječ dohromady a můžete si režimy volit podle potřeby. Cenovku mají někde kolem 100 000 Kč, když využijete jejich slevy, kterým já moc nerozumím.
Jinak ať už zůstanete u jakékoliv jednotky, dbejte na kvalitu rozvodu a pak nemusíte mít žádné obavy z přeslechů nebo nějakého diskomfortu i s tím struhadlem za rozumné peníze na tom budete vždycky lépe než bez řízeného větrání. Dneska skoro každý k jednotce nabízí různé hračky do mobilu, ale to je až druhořadé, zásadní je kvalitní rozvod - ten váš není špatně, jen bych se pozeptal na akustiku a důvody tolika tlumičů. Držím palce a ať se vám dobře bydlí.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 18 lis 2021, 15:40

Dobrý den,
děkuji za Vaši rychlou reakci.
Projektovanou jednotku mám nabídnutou za 50 500,- bez DPH.

Celou rekuperaci volíme v podstatě jen ze strachu z vydýchaného vzduchu v nově stavěném těsném domě a možnost chlazení vnímáme, jako vítaný bonus.
Hledám řešení, které bude fungovat tak, aby celá věc nebyla nakonec na škodu (zhoršení akustiky v celém domě, hluk ze samotné jednotky a rozvodů. Vysušování vzduchu.)
Pokud tedy jednotka za 50 tis toto nesplní ale jednotka za 100 tis by to uměla, tak sem s ní.
Jen bych potřeboval znát tento "dokonalý recept" na celou záležitost.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 18 lis 2021, 13:53

Martin90 píše:Co se týče jednotky, chtěl jsem něco co bude snadné na ovládání a nemělo moc věcí, které by se mohly pokazit. Nejlépe, jak přirovnáváte "struhadlo".

Odpověděl sem dříve. Obyčejné struhadlo nemá točivé části, nemá motor na točení a jeho regulaci. Pasivních jednotek s pevným deskovým výměníkem je na trhu snad nejvíce ze všech. Pokud byste chtěl takovou, vybírejte tichou a co nejjednodušší - tedy bez rotačních nebo nějak překlápěcích výměníků. Samozřejmě vybírejte s ohledem na cenu. Jaká je nabídková cena na tu vaší?
Martin90 píše:Dále byla volena, protože jsme chtěli mít v domě vlhkost 30%+ a tato jednotka může mít entalpický výměník.

Entalpický výměník je jedna velká chiméra, kterou vám nabídne dnes snad už každý výrobce. Další hloupost, na kterou se zákazníci chytají. Dohledejte si tu samostatné diskuze. Jen k vaší jednotce, resp. k rotačnímu výměníku. Ten je z podstaty funkce entalpický. Jak funguje jsem dohledal zde: https://nilan.cz/zajimavosti/rotacni-vymenik/
Vzduch proudí stejnými průduchy ven z jednotky i do jednotky zpět a tím dojde k tomu, že vzdušná vlhkost kondenzující v rotoru výměníku je odnášena zpět do místností. Co je to za vlhkost, co obsahuje, jestli to chcete - to jsou otázky, na které si odpovězte sám. Vše má své výhody i nevýhody. Jsou tu určitě fyzikálně erudovanější přispěvatelé, ale na něco stačí obyčejný selský rozum. Během zimy je venku mnohem sušší vzduch než je v běžné domácnosti. Běžným větráním interiérový vzduch vysušujete. Domácí produkce vlhkosti prakticky není schopna tento rozdíl kompenzovat a proto dochází k poklesu vlhkosti. Entalpické výměníky vlhkost neprodukují, nejsou to zvlhčovače, proto dokáží proces vysušování zpomalit, ale rozhodně to není řešení definitivní. Když budete větrat rozumně, i s obyčejným struhadlem na tom budete velmi podobně za mnohem přijatelnější peníze.

Martin90 píše:Nicméně možnost chlazení byl při zadávání jeden z požadavků, že to tato jednotka neumí, mě tedy překvapilo.

To není otázka na mě. Chladit umí pouze ty jednotky, které mají skutečný zdroj chladu. Obvykle to bývá kompresor. Mohou mít také výměník v proudu vzduchu (chladič) a ten musí chladit nějaký externí zdroj.

Martin90 píše:Můžete doporučit jednotku, která by byla vhodnější?

To záleží na vašich potřebách. Struhadlo vybírejte podle tichosti a ceny, mezičlánky vynechejte a pokud chcete elektrický kráječ, moc výrobců na výběr není a nechci dělat někomu lacinou reklamu.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 18 lis 2021, 13:28

Martin90 píše:Při zadávání jsem upozorňoval, že máme se ženou velmi dobrý sluch a neradi bychom, aby zejména v noci bylo slyšet nějaké hučení byť jen drobné.

Jsou základní dva aspekty, které v akustice VZT musíte řešit. Prvním je zatlumení hluku od jednotky. Řešení spočívá v tom, že vybíráte jednotku, která je maximálně tichá. Logicky - proč něco tlumit, když to může být rovnou tiché. Na to existují štítky, které vám informaci předají.
Dohledal jsem https://database.passivehouse.com/de/co ... m-1737vs03
a tam má jednotka hluk do kanálů přívodu do místností 69,4dB(A), to je teda dost daleko od ticha tikajících hodin. Jiný certifikát pro jednotku Domekt R 450 tam není.
Na zatlumení samotné jednotky je dobrý ten centrální tlumič hned za zařízením. Dalším problémem jsou přeslechy mezi místnostmi. Aby se nerušili obyvatelé domu mezi sebou navzájem ve svých pokojích. Tam už ty jednotlivé tlumiče smysl mají, ale nejsou tím nejlepším a nejlevnějším řešením. Základem je správný návrh tras vedení, místo tlumiče je lepší rozdělit větev a co nejvíce rozbít cestu mezi pokoji a zároveň ji mít ideální ve směru k jednotce.

Martin90 píše:S tímto bych měl spojenou ještě jednu podotázku a to, zda můžu nechat v místnosti 1,04 (vpravo dole) nechat rozvody přiznané, tedy bez zakrytí podhledem?

Přiznané rozvody nejsou zásadním problémem. Záleží na použitém materiálu, na tepelné izolaci. Samozřejmě holé pozinkované vedení může vytvořit rezonátor, obzvlášť pokud by se ho něco dotýkalo. Akustika je docela alchymie.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 18 lis 2021, 09:56

Dobrý den,

děkuji za Vaši reakci.

Při zádávání jsem upozorňoval, že máme se ženou velmi dobrý sluch a neradi bychom, aby zejména v noci bylo slyšet nějaké hučení byť jen drobné. Vím, že by mě to strašně vadilo asi jako tikot hodin :lol:

Říkate tedy, že žádný útlum přidání tlumiče před výdech nepřinese?

S tímto bych měl spojenou ještě jednu podootázku a to, zda můžu nechat v místnosti 1,04 (v pravo dole) nechat rozvody přiznané, tedy bez zakrytí podhledem? Mám strach aby to potom nějak nerezonovalo resp. pokud bych tam mluvil, tak aby to nešlo potrubím a neslyšeli mě třeba v ložnici.

Co se týče jednotky, chtěl jsem něco co bude snadné na ovládání a nemělo moc věcí, které by se mohli pokazit. Nejlépe, jak přirovnáváte "struhadlo".
Dále byla volena, protože jsme chtěli mít v domě vlhkost 30%+ a tato jednotka může mít entalpický výměník.
Nicméně možnost chlazení byl při zadávání jeden z požadavků, že to tato jednotka neumí mě tedy překvapilo.
Můžete doporučit jednotku, která by byla vhodnější?

Do přílohy jsem nahrál obrázek rozdělený na 1/2 pro lepší zvětšení.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 17 lis 2021, 10:29

Výběr jednotky nechci hodnotit z pohledu značky, ale z hlediska principu. Jednotka je vybavena pouze rotačním výměníkem. Patří tedy do kategorie základních pasivních jednotek. To není žádná zásadní chyba nebo nedostatek, jen zkrátka nenabídne komfort chlazení nebo dohřevu vzduchu. Výhodou by tedy měla být výměnou za omezený komfort jednoduchost zařízení a nízká cena. Cenu neznám, ale o jednoduchost rotačním výměníkem přicházíte. Tím, že se výměník točí, je logicky navíc motor, pohonné ústrojí (nějaký převod), řízení atd. Dále je potřeba točící se součást utěsnit a to je rozhodně složitější a méně trvalé než u stabilních výměníků. Je tam více technických složitostí, které nechci popisovat. Představte si to na příkladu struhadla na okurku. Můžete použít jednoduché struhadlo, které opřete o stěnu mísy a strouháte ručně. Výhoda je jasná jednoduchost, snadná údržba. Můžete také použít elektrický kráječ, který to zvládne s větším komfortem a bez námahy. Výhody a nevýhody obou řešení jsou zřejmé. Vy se ale chystáte použít něco mezi - klikou točený krouhač, který není ani jednoduchý, skladný a snadno čistitelný jako struhadlo a zároveň nemáte rychlost a pohodlí elektrického kráječe.

Re: Kontrola projektu

Příspěvek od Dvr28 » 17 lis 2021, 10:13

Rozvody nejsou navrženy špatně, máte celkem jednoduché trasování. Co se mi ale nezdá, je nelogičnost umístění a počet tlumičů. Hned za jednotkou máte jeden velký na přívodu, to je v pořádku, proč jsou ale potom další u každé vyústky do místností? Pokud by se tím mělo bránit přeslechům, není potřeba ten centrální. Naopak by stačil jeden centrální v případě, že by si projektant trochu lépe pohrál s návrhem a udělal o něco delší souběh vedení (tím vytvoří akustický lom), případně ještě konce větví zakončit flexipotrubím z akusticky tlumících materiálů. Vyjde to levněji a v praxi je to účinnější řešení. Dále nerozumím akustice na odtahu. Jistě, odtahem se šíří hluk od jednotky méně, ale co se týče přeslechů, je to prakticky shodné s přívodem. Vy tam ale máte jen jeden malý centrální tlumič na odtahu, zadní místnosti jsou bez tlumičů a propojené akusticky dost nevhodně přímým potrubím. Výkres nejde moc zvětšit, takže nerozeznám přesně popisky místností a další detaily, ale výfuk máte na střechu a to také není šťastné řešení. Už jenom kvůli prostupu samotnému, dále kvůli kondenzátu, čistění atd.

Kontrola projektu

Příspěvek od Martin90 » 16 lis 2021, 15:04

Dobrý den,
chtěl bych touto cestou požádat o kontrolu a zhodnocení zpracovaného projektu viz. obrázek.
Jedná se o jednopodlažní dům v Brně s obytnou plochou 145 m2 výška stropu 2,75 m (čistá 2,5m.
2 dospělý + 2 děti. Dále prosím o názor na projektovanou jednotku DOMEKT - R - 450 - V - R1 - F7/M5 - C6M - L/A

Dále bude v domě tep. čerp. NIBE SPLIT 6 + BA-SVM 6-200 pro podlah.top. a ohřev vody.

Děkuji
M.
aaa.png

Nahoru