Montáž nebo loupež za bílého dne?

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Lucas235x » 08 črc 2019, 10:12

Díky za info!

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od sasenka » 24 kvě 2018, 22:00

Gene píše:Rád bych se podělil o svojí zkušenost s montáží vzduchotechniky. Objednal jsem si kompletní dodávku rozvodů včetně jednotky. Za projekt jsem zaplatil deset tisíc korun a stejně se v mnohém nedodržel. Nejsem prudič, očekával jsem, že montéři vědí, co dělají. Protože jsem vzduchotechniku nikdy nedělal, očekával jsem něco velikého, složitého. Dnes si to už nemyslím. Přijela parta třech kluků a dali se do práce. Základním nástrojem byl odlamovací nůž a akušroubovák. Sledoval jsem jejich pracovní postup a měl jsem pocit, jako ve škole, když nás přecvičená ruštinářka učila angličtinu. Byla o dvě lekce před námi a pouze věk jí dával určitý respekt. Ti hoši s hadicema na tom byli podobně. Bylo vidět, že jim chybí zkušenost a řemeslný fortel. Nějak to dodělali. Kdybych se nebál, zvládl bych to taky. Dokonce sem jim pomáhal číst projekt a to jen na základě zkušeností získaných během stavby. Uzemnila mě až faktura. Za 9 hodin práce tří montérů si firma naúčtovala 28 000 Kč. To je 1037 Kč za hodinu! Údajně mám zaplatit i za dobu na cestě a to součástí faktury je navíc ještě doprava. Tam a zpět jsou to 4 hodiny. Po přepočtu mi to vychází na 718 Kč a z hodinu. Je tohle normální? Kolik jste platili vy?

Tohle není neobvyklé, ani se to netýká jen vzduchotechniky- fušeři se objevují mezi zedníky, sádrokartonáři, pokrývači- mezi řemeslníky všech oborů- a není to ani o tom nevybírat tu nejlevnější nabídku - fušeři tohle dávno ví a jsou drzí a nebojí si cenu nadsadit- u nás v poradně https://comeflexoffice.cz/sluzby/pravni-sluzby řešíme takových případů několik do měsíce, dohadovat se s nimi je o běhu na dlouhou trať, trošku účinnější než žaloba na vlastní pěst je pohrozit ČOIkou. nebo FÚ, ale ideální je najmout právníka, který zařídí dokumentaci výsledku jejich práce a pokusí se o mimosoudní dohodu- anebo nechá udělat odborný posudek a podá žalobu sám.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Zohan » 20 úno 2017, 19:00

K dnešku přibližně 61 000 zhlédnutí diskuze asi znamená, že brutální holení lidi zajímá. Super! Karak se u menšího domku s rozvody vešel do 7 000 Kč, kdyby větší dům spotřeboval materiál za 14 000 Kč, pořád by to byla pohoda, ne? 50 hodin práce zase zdvojnásobím a dám lidových 200 Kč/h. Kdo je na výplatě má? Celý domek tak vyjde na 35-40 000 Kč. Porovnejte to s tím, co dostanete na cenových nabídkách vy? Dejte sem někdo nějakou, ať všichni vidí, za co se v reálu nabízí.

O jednotkách jsem už psal dřív. Zase je dobré sledovat obchodní strategii firmy. Kdo je dovozcem jednotky? Za kolik prodává další zboží? Když si přirazí nehoráznosti na potrubí, nepřiráží si stejně nenažraně také na jednotkách? Jakou asi kvalitu má jednotka prodávaná za 20-30 000 Kč firmou, která nabídne svým pohůnkům 30-50% rabat?

Docela dobré vodítko jsou ceny stejných jednotek v zahraničí, o tom napíšu jindy.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od karak » 28 led 2017, 20:10

Take popisu mou prvni instalaci vzduchotechniky v malem prizemnim dome (vnitrni plocha 90m2) Domeo 210 + rozvody ze Spiro 125 (konce privodu ze Sono). Jednotku na poptavku v prvnim el.velkoobchodu mi nabidli za 25 tis., vetsinu potrubi a tvarovek jsem koupil v D-klima (odhadem za vse do 7 tis.Kc vcetne obycejnych vyustku). Montaz jsem delal sam, odhadem tech 50-60 hod, nepocitam procitani a studium zkusenosti na netu. Mel jsem strach jak mi vse pujde, ale je to jednoducha stavebnice, vse dobre pasuje do sebe. Utesnene potrubi mam akryl. tmelem + stribrnou paskou + sroubky, overena tesnost DB testem. Vsechny ceny jsou vcetne DPH 21%.
Za jednotkou mam v projektu tlumic, ktery jsem puvodne vynechal, ale jednotka byla slyset na privodnim potrubi. Tak jsem misto tlumice pouzil asi 1m Sono trubky, vlozeny mezi Spiro a hluk je uplne eliminovan.

ROZPOČET

Příspěvek od RadekTIM » 11 pro 2016, 18:39

Cenově jsem spotřeboval necelé 4 role hadic – celkem za necelých 10 tisíc. Ceny píšu s DPH. K tomu dva boxy 2x 2 tisíce Kč. Za 3 tisíce plechové spiro, Drahá byla izolace Kflex. Platil jsem 4 tisíce. Jinak je to samolepící a dělá se s tím krásně. Trochu složitější je izolace kolene, nařezal jsem tenčí proužky a nalepil jeden vedle druhého, dvě venkovní mřížky po necelých 2 tis. Vnitřní ventily mám obyčejné bílé. Celkově s DPH i dopravou max. 30 tisíc Kč. Někdo by možná dal ještě tlumiče, já to zkusil bez nich a protože je jednotka tichá, dávat je nebudu. Když u nás byly s jednotkou a dělali regulaci, nechtěli věřit, že jsem si to dělal sám. Neumím si počítat svojí práci, ale kdybych si platil 300 na hodinu a se vším tomu dal 30 hodin i s pauzou na oběd, kafe a pivko, nemohl bych si dát víc než deset tisíc. Tolik můj příspěvek k montáži rozvodů.

MONTÁŽ

Příspěvek od RadekTIM » 11 pro 2016, 18:38

Montáž je tak jednoduchá, že ji musí zvládnout každý kutil, co někdy držel v ruce šroubovák. Je to naprosto primitivní a nepotřebujete k tomu žádný speciální nářadí. Vystačíte si s odlamovacím nožem a akuvrtačkou. Začal jsem hadicema. Když byly hotový rastry pro sádrokarton, natáhl jsem hadice z technický místnosti k požadovaným místům v jednotlivých místnostech. Přichytil jsem je normální lepící páskou k CD profilům a na konce objímky pro ventily. hadice se do toho zasune a zaklapne. Systémů je víc. není třeba to už ani dál těsnit. Sádrokartonáři mi pak připravili díru a přichytili přes sádrokarton třena vruty. Drží to jak čert. Po finále se do objímek jenom zasune ventil, zase je víc možností. Zase žádná vyšší dívčí. V technický místnosti se hadice nasadí do dvou boxů. Já jsem si je vždy popsal. Všechny mám modré s hygienickým atestem. Dávat skoro dvojnásobek za zelené je jenom marketingový trik. Sesadit plechové roury k rozvodným boxům je taky triviální, kdyo někdy sesadil okap nebo odpad ke dřezu, zvládne to levou zadní. Postupujte od jednotky k boxům a plastové hadice až potom. Plechový vedení není tax flexi jako plastový hadice. Celkově vzato montáž na jeden den. Kdo není totální nemehlo, zvládne to sám. Rád mu tady poradím.

PROJEKT

Příspěvek od RadekTIM » 11 pro 2016, 18:37

Sledoval jsem minulý týden přestřelku ohledně ceny montáže vzduchotechniky. Nechal jsem si připravit kdysi taky cenovou nabídku od firem. Upřímně řečeno, možná by loupežníci měli volat vzduchotechniku nebo život. Bez jednotky byly s cenami kolem 100 tisíc Kč. Tolik jsem do toho dát nechtěl, ani nemohl.
Poradil jsem se s kamarády a nakonec jsem to všechno udělal sám.
Začnu projektem. Dostal jsem několik typů a všechno bylo kolem 10 tisíc za prováděčku. Nakonec jsem si tady přečetl, že jednou hadicí do místnosti přivedu asi 30 kubíků vzduchu. Rozpočítal jsem tedy výkon jednotky na jednotlivý místnosti. Co víc? Odtah na do špinavých místností, přívod do čistých. U hadic minimalizovat zatáčky. Pořídil jsem dva boxy, jeden přívodní a druhý odtahový. Oba boxy mám v technický místnosti, k nim mám spiroroury, který jsem zaizoloval kaučukem. Jak osadit mřížky a další pár detailů mi poradil pan Špičan z Nilanu. Nemusel jsem nic projektovat a ušetřil jsem prvních 10 tisíc. není to nic složitýho a všechno se asi desetkrát probíralo i tady na fóru.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od nemo » 09 pro 2016, 18:43

Zohan:
Ať si dá montážní firma rabat podle své práce, kvality, reklamy nebo libosti


Přesně tak to děláme, dáme si takový rabat, za který se nám to vyplatí dělat. Chcete? Objednejte. Nechcete? Neobjednávejte. Konkurence je dost a dost, objednejte si to někde jinde za lepších podmínek. My nejsme ropný kartel, abychom se domluvili a drželi ceny uměle vysoko. Právě naopak. Nabídky na lukrativní zakázky se dělaji na několik kol a během každého z nich se cena tlačí niž a níž. Jednotlivým firmám se to už přestává vyplácet a tak odpadávají až zůstane jen jedna, která někdy téměř lituje, že to vyhrála.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od nemo » 09 pro 2016, 18:35

Zohan:
Přesně tak, ale ten stánkař na nádraží taky koupí to kuře levněji než vy v Lidlu. Je to tak všude, tak nevím, proč by to mělo být ve vzduchotechnice jinak. Každý prodejce raději prodá hodně zboží najednou, než drobný prodej a od toho se odvíjí jejich cenová politika. Pokud máte pocit, že montážní firmy si žijí jak prasata v žitě, nejlepší co můžete udělat je, založit si také montážní firmu a dělat to "poctivě". Zakázek budete mít, že nebudete vědět, kterou dřív a nám nezbyde než zlevnit, nebo firmu zavřít. Tak funguje kapitalistický trh. Místo slov to chce činy.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Zohan » 09 pro 2016, 17:18

nemo píše:Vy tu stále děláte, jako kdyby vzduchotechnické firmy okrádaly klienty a všichni ostatní jsou svatí.
To je zase o koze a voze.
Ať si dá montážní firma rabat podle své práce, kvality, reklamy nebo libosti. To nikdo nekritizuje. Když si dám kuře ve stánku na nádraží, chápu, že bude stát víc než chlazený balíček v Lídlu. Zároveň beru, že Clarionu v Praze by mi z jeho ceny přešla chuť. Potíž je v tom, že se u nás z hlediska vzduchotechniky nesmyslně zdražuje to kuře. Tím se omezuje možnost svépomocné instalace. Proč by to taky někdo dělal, když podíl fakturovaný samotný práce je minimální a snižuje se ohledem na rozdílné DPH. Sám jste tu uváděl, že z instalace za 150 000 Kč je práce asi 15-20 000 Kč v cenách bez DPH. Když si to někdo udělá sám, je rozdíl 130 000 Kč. 21% vs. 15% DPH rozdíl 6 500 Kč. Celkem při svépomoci tak ušetří něco kolem 10 000 Kč. To je ta lumpárna. Kdyby totiž ceny rozvodů a jednotek neobsahovaly přemrštěné a podbízivé marže montážním firmám, které jsou kolem 40-50%, ale něco do 10%. Mohl by stavebník svépomocí ušetřit mnohem víc.
Na uváděným příkladu by ze 130 000 Kč (odečtená práce) mohl ušetřit 20 000 Kč na pasivní jednotce (viz diskuze ohledně Stiebelu LWZ 170 alias Brinku Excellent) a dalších 20-30 000 na materiálu. Ve finále by se dostal stavebník svépomocí někam k polovině ceny na klíč od firmy a tehdy by to bylo zajímavé. Podívejte se na cenu cihly, stavebního lepidla atd., žádný velkoobchod, stavebniny nedají takovou provizi jako je tomu ve vzduchotechnice.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od nemo » 09 pro 2016, 14:39

Zohan:
A hádejte, kterou montážní firmy doporučí?

Nevím jak ostatní, ale my žádnou jednotku nedoporučujeme, my namontujeme tu co je v projektu. A pokud RD projektuji dám do projektu to co si zákazník řekne. Pokud chce doporučit, doporučím tu, kterou považuji za nejlepší. Jsem ve firmě zaměstnanec a z provizí nemám vůbec nic, takže nemám nejmenší důvod někomu vnucovat něco kvůli provizím.
Umíte, Nemo, vysvětlit proč to tak je a jak si takové předražení mohou dovolit?

To byste se musel zeptat jich a ne mě. Zřejmě je to proto, že i tak mají obraty, se kterými jsou spokojeni.

Vy tu stále děláte, jako kdyby vzduchotechnické firmy okrádaly klienty a všichni ostatní jsou svatí. Takto to funguje v každém oboru. Topenář Vám taky prodá kotel za zákaznickou cenu, nikoliv za tu, za kterou ho nakoupil, auto taky máte za zákaznickou cenu, nikoliv za tu, za kterou ho autosalon nakoupil. A když si aut koupíte 10, dají vám slevu. Tohle funguje naprosto se vším na trhu od rohlíku po letadla, tak nevím, proč se tak divíte tomu, že to tak funguje i ve vzduchotechnice. Podle mého názoru by zákazníka měla zajímat výsledná cena. Jestli mi jedna firma nabídne VZT do RD na klíč za 120tis a jiná to samé za 160tis, najmu si tu za 120tis a je mi jedno kde a za kolik nakupuje komponenty. Pokud si nakoupím komponenty za 60tis a namontuji si to sám, je to opět moje věc. Když prodávám dům, tak ho také mohu prodat sám nebo přes realitní kancelář. Realitní kancelář mě sice "okrade" o část zisku, ale zase se nemusím o nic starat.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Kosma » 07 pro 2016, 16:54

Já nevidím důvod, proč by měly být ceny pro všechny nastaveny tak, aby zahrnovaly automaticky i provize pro montážní firmy. Jídlo si taky můžu uvařit doma a nemusím do nákupu základních surovin počítat provizi pro jídelny, hospody a vývařovny všeho druhu. Nic proti firmě, která nabídne zákazníkovi komplexní službu a nechá si za to zaplatit. Vadí mi ale, že si nemůžu nakoupit za stejných podmínek jako ta firma. Myslím tím se 40% slevou. Když si vzduchotechniku objedná od firmy a bude ochoten připlatit firmě 40% na materiálu, je to jeho vůle. Za takových podmínek by nikdo nic nenamítal.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Zohan » 07 pro 2016, 15:09

Nemo, já nemám zájem na výrobě jednotek, které bych nakonec kvůli firmě, ve který pracuji a mnohým podobným, musel nakonec předražit. Když bych nenakrmil montážní firmy, vytlačily by mě ze zakázek. To je u nás běžná praxe. Mně jde o kritiku takového stavu. Ke změně nedojde bez zveřejnění zcela zbytečného okrádání běžných klientů a zejména těch, kteří by si chtěli vzduchotechniku obstarat sami. Proč jednotka špičkového evropského výrobce stojí 50 000 Kč a stejná jednotka jiné značky, stejných parametrů, dokonce ze stejných klíčových dílů 80 000 Kč? A hádejte, kterou montážní firmy doporučí? Jednotka je přeci jen pro srovnání složitější, ale jednotlivé komponenty vzt vedení lze porovnat snadno. Příkladů tu bylo už hodně. Jeden za všechny. Proč stojí spiro DN 125 u D-Klimy 1 běžný m 90 Kč s DPH a naprosto stejná roura DN 125 u Elektrodesignu stejný běžný m 160 Kč s DPH? Rozdíl je 77 % ! Umíte, Nemo, vysvětlit proč to tak je a jak si takové předražení mohou dovolit?
http://www.potrubi.cz/spiro-roura-125-2857.html
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/prod ... otrubi-3-m

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od nemo » 06 pro 2016, 14:15

Zohan: Když v tom máte tak jasno, nic vám nebrání začít jednotky vyrábět a válcovat předraženou konkurenci. Nabídněte kvalitní jednotku za těch 20-25t na trh a můžeme se bavit.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Zohan » 02 pro 2016, 17:11

Jakmile tedy někdo prodává u nás jednotku té nejvyšší kvality za 50 000 Kč, má z ní celkem slušný profit kolem 20 000 Kč. Když někdo doveze druhořadou jednotku, z Litvy nebo Španělska a zde ji bude vydávat za značkové zboží a pak je profit ještě mnohem vyšší. Teď vstupují do hry montážní firmy. Aby se celý ten byznys dotáhl do konce, potřebujete náhončí. Náhončí montážní firmy nahání koncové klienty a ti platí. Slušné jednotky se musí mega předražit a klumpy vydávat za značkové. Jedině tak můžete prodávat pasivní jednotky za 70 000 nebo i 100 000 Kč. K tomu další systémy hadic a co já vím jakých dalších nesmyslů. To je ten špalek a dobrovolně položená hlava naněm, o kterým jsem mluvil.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Zohan » 02 pro 2016, 17:11

Když napíšu nějakou konkrétní jednotku, bude to vypadat jako skrytá reklama. Co se týče té padesátitisícové hranice, je to poměrně jednoduchý. Základem každé dobré pasivní jednotky jsou ventilátory. Zapamatujte si značky EBM Papst a ZIEHL-ABEGG, to je v současnosti naprostá špička v oboru. Žádná Itálie, Španělsko, Ukrajina nebo Čína těmhle výrobcům nestíhá. Cenu superkvalitních ventilátorů ve výkonech pro RD (300 m3/h) si můžete dohledat na netu. V jednotce jsou dva, nejlepší výměníky Recair nebo Klingenburg se najdou hůř, ale pro maloodběratele jsou do 15 000 Kč. K tomu skříň a triviální elektronika 0-10V, servo pro by-pass a nic jiného podstatného v jednotkách není. Výrobce má úplně jiné ceny. Nejsou to ani velkoobchodní v pravým smyslu slova. Jedná se o ceny velkoodběratelské a ty jsou smluvní, často jen ve zlomku cen koncových. Znám výrobní cenu jednoho domácího i zahraničního výrobce. Při předváděčce nám i řekli, jak dlouho trvá jednomu dělníkovi kompletně složit jednotku. Ze všech těchto technických i obchodních informací vím, že špičkové jednotky dovozci v této kategorii mají kolem 30 000 Kč. Druhořadé jednotky z Ukrajiny, Litvy, Španělska se dají dovézt výrazně pod 20 000 Kč a to nemluvím o čisté Číně. Jednotku na 300 m3/h i s ethalpickým výměníkem / za který se u nás nehorázně a zbytečně připlácí/ seženete za necelých 180 $ ( 4 500 Kč). Když k tomu dáte i clo a dopravu budete do 15 000 Kč. Příklad https://wholesaler.alibaba.com/product- ... 2.5.qzvUV1

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od kosma » 02 pro 2016, 10:31

Můžete tohle nějak rozvést? Díval jsem se a pod 50 000 Kč moc jednotek o výkonu 300 kubíků není. Máte nějaký typ?

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Zohan » 30 lis 2016, 15:16

Návštěvník píše:Absolutně žádná značka nezdůvodní na našem trhu překročení této hranice.

100% souhlas!

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od Návštěvník » 30 lis 2016, 15:12

Já budu hodně konkrétní. Hlavu na špalek strká každý,kdo uvažuje o koupi rekuperační jednotky s deskovým výměníkem pro běžně veliký rodinný dům za více jak 50.000 Kč bez DPH . Absolutně žádná značka nezdůvodní na našem trhu překročení této hranice.

Re: Montáž nebo loupež za bílého dne?

Příspěvek od kosma » 30 lis 2016, 12:50

Zohan píše:Když ale vidím, že zákazník strká dobrovolně hlavu na špalek, poradím.
Kdy strká zákazník hlavu na špalek?

Nahoru