Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od Radek Mach » 21 úno 2019, 10:30

Nejde o Nilan EK9 jako jednotku, potíž je s topením elektrokotlem obecně. Když si dáte do domu jakoukoliv rekuperační jednotku a budete topit elektrokotlem, budete mít problém s primárními energiemi. Úplně přesně nejde jen o elektrokotel, jakékoliv elektické vytápění na tom bude stejně. Když použijete topné rohože, topné kabely, stropní fólie, je to úplně stejné. Pořád se topí elektřinou. Dům stáhnete na pasivní, budete mít skoro žádnou spotřebu a stejně nevyjdete, protože elektřina je na vytápění potřestnána koeficientem 3. Je to podobné jako s povinným podílem biosložky v naftě.
Co se s tím dá dělat? Začít se musí tepelnou ztrátou objektu, pro každý dům je vhodné trochu jiné řešení. Pokud máte malou TZ, asi bych ani nedával teplovodní rozvod. Zvolte si jednotku Nilan VP18, ale bez EK9 (bez elektrokotle). Topení realizujte topnými fóliemi například Fénix https://www.fenixgroup.cz/cs/topne-folie?kategorie=8 lze je dát i do podlahy (trochu jiný typ) a celý systém doplňte FV panely. To je nejlevnější a ekonomicky nejzajímavější cesta. FV panely můžete využít i pro jiné spotřebiče v domě. Já osobně mám čističku odpadních vod, filtraci bazénu a to beží celoročně. Samozřejmě můžete mít od Nilanu AIR9 nebo GEO6, případně asi to nejlepší, co na našem trhu je - model Nilan Anaconda, kde jsou integrovaná tepelná čerpadla pro vytápění. To projde na dotace sice v pohodě i bez FV, ale cenově jste úplně mimo možnosti běžných smrtelníků.

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od lucie.luxova » 21 úno 2019, 01:56

Dobrý den, prosím ještě o radu, trvalo mi poměrně dlouho najít řešení pro náš dům, když už jsem se rozhodla pro nilan vp18 ek, tak jsem zjistila, že neprojde přes požadavek primárních zdrojů pro zelenou úsporám. Moje otázky:
a) je smysluplné doplnit o fotovoltaiku (nemám tušení, zda by to prošlo, jak velká a fin. náročná)
b) existuje obdobné zařízení, které by řešilo vytápění jinak než elektřinou
c) manžel chce jít cestou pasivní rekuperace a levnějšího čerpadla vzduch-voda fujitsu, já mám obavy s chladného vzduchu při výdechu a neschopnosti práce zařízení při nižších teplotách,
U nilanu se mi líbí kompaknost a možnost chlazení v létě.
Navrhněte prosím klidně i jiná řešení. S díky Lucie

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od renda » 26 říj 2018, 22:04

Napojení krbové vložky na ohřev vody je možný jen s teplovodním výměníkem. Jsou ale i výměníky na horký vzduch od kamen. Tím nemyslím na komínové roury, to není moc dobré.
Fotovoltaika je fajn, ale v zimě moc slunce nesvítí, dny jsou krátké a dokud nebude dostatečně vyřešená akumulace nějaké solidní baterie s dostatečnou kapacitou a přijatelnou cenou, tak je FV na vytápění dost mimo. V létě je energie dost, voda se ohřeje taky bez problémů. Ideální je FV pro napájení jednotky, zatím bych na nic jiného FV nepoužil. Mastková kamna jsou naprosto skvělá věc, má je můj bratr a já jen závidím. Cena byla naprosto šílená, zůstane asi jen u závidění. :-)

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od lucie.luxova » 26 říj 2018, 16:55

Pěkný den,
moc děkuji za Vaši trpělivost. Ještě pár dotazů:
- Když bychom použili NILAN VP 18 K EK9 WT a chtěli napojit na krbovou vložku - je to myšleno na teplovodní výměník (ten nemáme) nebo se dá teplý vzduch, který by šel komínem ven částečně poslat do rekuperace (nejspíš hloupý dotaz).
- Když bychom časem chtěli dát fotovoltaiku, jde získaná energie použít na provoz elektrokotle, spirály.

Co se týče mastkových kamen, tak vím, že jsou dosti drahé (podařilo se nám sjednat slevu), ale schodiště a kamna budou dominantním prvkem ve středu domu - vyloženě si tím dělám radost a u manžela to prošlo:). Oheň jsme do domu chtěli dostat a kvůli přetápění nezbývalo mnoho možností: a) krbová vložka s velkou obestavbou b) kachlová kamna c) mastková kamna, ještě jsme měli požadavek na přikládání z technické místnůstky pod schody.

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od renda » 26 říj 2018, 14:34

Uvažujete celkem správně, jenom drobnosti poupravím.
Větrání - obě varianty shodné, obě mohou být řízeny CO2, obě pracují s odpadním vzduchem, obě mohou být shodně řízeny atd. Z hlediska větrání není rozdíl. [Pasivka i čidlem CO2 do 50 000 Kč bude honička, ale asi by se i dalo.]
Elektrokotel - topí do podlahy, radiátorů. Žití vlastním životem je trochu problém, protože topení elektřinou je dost drahé a je lepší, aby alespoň v přechodných období topila přednostně jednotka [Aktivka to umí, tak proč nevyužít.] Nastává první problém s regulací u oddělených zařízení, výhodu má integrovaný kotel, komunikuje s jednotkou. Elektrokotel topí topnou vodu do systému, to je uzavřený systém. Voda na mytí je něco jiného. Jednotka ohřívá vodu pomocí TČ a když by nestíhala, pomůže si elektrospirálou. Kotel se do ohřevu TUV nezapojuje.Elektrokotel je součástí jednotky a to včetně regulace i expanzní nádoby. Je to výhodné z hlediska úspory místa.
Ohřev TUV - v zimě bere energii z odpadního vzduchu, v létě při chlazení z přívodního vzduchu. V létě je vody vždy nadbytek, bohatě by nádrž zvládla 6-7 lidí. V zimě je vody míň, 5 lidí je max.
cenově je jednotka s chlazením i elektrokotlem VP18 K EK9 za 145.000 Kč bez DPH.

Chlazení domu neovlivňuje ani tak izolace stěn, jako solární zisky. Nejhorší jsou velké prosklené plochy. Pokud budou všude dokonale zastíněno, pak se dá dům solidně uchladit. Další velmi důležitou složkou je střecha. Střecha musí být izolovaná, ale mnohem větší přehřívání mají střechy bez hmoty a na dřevěné konstrukci. Ideální je střecha plochá, betonová, která vedle dostatečné izolace má i dostatek hmoty. Ideální z hlediska chlazení jsou pak zelené "živé" střechy.
Počítat s komfortním vytápěním středovým prostorem domu je více idea než realita. Doporučil bych do každé místnosti dotáhnout stejný teplovodní rozvod. Samotná hadice není takový náklad a většinu provozní technologie tam stejně budete mít nainstalovanou.
Mastková kamna - super, jdete do hight levelu, jen ta cena. Nepočítejte, že u skutečně mastkových kamen to bude něco levného. Dejte pozor na náhražky! Sázíte hodně na akumulaci VPC, mastek, SUPER!

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od lucie.luxova » 26 říj 2018, 13:27

Dobrý den,
můžete se mi prosím vyjádřit, zda uvažuji správně a posoudit vstupní a provozní náklady:
1) jednotky jednotlivě:
* rekuperace pasivní - bude odebírat teplo z odpadního vzduchu a ohřívat vzduch příchozí, nastavím intenzitu větrání, případně čidlo CO2, nutnost předehřevu pro zimu (cca 50.000,-)
* elektrokotel - dle termostatu bude spínat a posílat teplou vodu do podlahovky a víceméně si žít vlastním životem (20.000,-)
* bojler s TČ bude brát vzduch z venku (když najdu šikovného vzduchaře, tak napojíme i na odpadní vzduch z rekuperace) a ohřívat užitkovou vodu (50.000,-)
+ instalace cca 20.000,- = 140.000,-
- jsem bez možnosti chlazení.
2) jednotka "all in one"
* rekuperace pracuje pouze s odpadním vzduchem, kterým ohřívá užitkovou vodu (bude 180 l stačit pro 5 čl. rodinu i pro podlahovku?), samozřejmě větrá a může chladit - neodebírá teplo z příchozího vzduchu?
* elektrokotel jež je součástí bude dohřívat tu 180 l nádrž?
- cena 180.000,- bez DPH + instalace

Řeším, jak moc je potřeba v létě chladit dům (VPC 20 + 25 izolace), vdech rekuperace je na severu v uličce pod střechou k dílničce, neustále ve stínu, tak předpokládám, že i v létě nasávaný vzduch bude přijatelný.

A poslední dotaz: Vprostřed domu máme 16 m2 otevřenou galerii se schodištěm, podlahovku máme plánovanou pouze v přízemí, s tím že teplý vzduch bude stoupat samovolně vzhůru, není naivní spoléhat, že se takto vytopí i pokoje v patře okolo galerie.

Jinak v zimě plánujeme často topit v akumulačních mastkových kamnech.

Moc děkuji za odpovědi.

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od renda » 25 říj 2018, 23:29

Ceny bojlerů jsou stejné. Odlišnosti jsou jenom v počtu vnitřních spirál. Po dílech bych zařízení nekupoval, zabere to spoustu místa. nejde jenom o samotné stroje, ale musíte tam přivést hadice, všecno izolovat a vzájemně se vyhýbat. Další problém je v synchronizaci řízení systému, nastavvání a sledování každého stroje zvlášť. Bojler nezapojíte do nadřazených systémů, máte tam další ventilátor navíc. Osobně bych volil integrované zařízení.

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od lucie.luxova » 25 říj 2018, 22:31

Dobrý den, Thermal 300 má doporučenou cenu 49.900,- bez DPH. Ještě zvažujeme, zda nedat přednost . aktivní rekuperaci před pasivní, pak by se už vyplatil systém "all in one".

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od Peki » 25 říj 2018, 13:11

Díval jsem se na fotky obou bojlerů a jsou stejný. Kolik stojí od PZP? Na jejich stránkách jsem to nenašel.Dík.

Re: Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od renda » 24 říj 2018, 23:20

Bojler THERMAL 300 od PZP je 100% Nilan. Vyrábí se v Dánsku, PZP to jen přeprodává pod vlastní značkou. Jestli rozhodujete mezi těmito dvěma výrobky, vybírejte jen podle ceny.

Celkový koncept rekuperační jednotka + bojler s TČ + elektrokotel = můžete všechno koupit v jednom zařízení Nilan VP18 K EK9. Zase si jen dejte dohromady ceny a porovnejte. Jednotku Nilan VP18 EK9, lze koupit za 145.000 bez DPH. Nevím, jakou máte nabídku, když to koupíte odděleně. Kompaktní jednotkou máte navíc i chlazení a taky nemusíte řešit ovládání a regulaci samostatných zařízení. R.

Posouzení návrhu vytápění, větrání a TUV

Příspěvek od lucie.luxova » 24 říj 2018, 18:47

Dobrý den,
prosím o posouzení návrhu řešení vytápění, větrání a TUV. Jedná se o patrový dům s tepelnou ztrátou 4,5 kW, VPC s 25 cm zateplení:
- větrání: pasivní rekuperační jednotka Atrea
- topení: teplovodní podlahové topení napojené na elektrokotel, pro radost mastková kamna
- TUV: bojler s tepelným čerpadlem - nabízejí nám PZP, ale koukala jsem spíš po Nilan VT 313x
Takto dle nové zelená úsporám dosáhneme i na dotaci 150.000,-
Jsem laik a rozhoduji se na základě info získaných z různých diskuzích, budu vděčná za konstruktivní kritiku či doporučení.
S díky Lucie

Nahoru