Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Radek Kudela » 05 led 2020, 12:09

MichalJADFGH píše:Chci zde diskutující upozornit na existenci rovnotlaké lokální jednotky ČESKÉ VÝROBY se:
- dvěma ventilátory ženoucí vzduch ve výměníku proti sobě ....

Zdravím, zajímavý výrobek. Hodně doplňků, sice příplatkových. Chápu ,,reklamní sdělení", ale uvítal bych název. Chtěl bych něco podobného pořídit, ale co jsem našel vše dovoz. Asi jsem hledal špatně. Pokud je to z CZ, rád bych to porovnal. Určitě nejsem sám.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Milan Vach » 27 srp 2019, 22:26

Parciální tlaky jsou hrobem lokálních rekuperací s motůrky malých výkonů. Jedna stránka výkonu je doprovavované množství (objem i hmotnost) vzduchu a druhým tlak. Ani centrální větrací jednotka se nevyhne problematice parciálních tlaků, ale pro ni je to marginální záležitost v poměru s tlakovou ztrátou potrubního systému. U lokální jednotky tlaková ztráta potrubí prakticky odpadá, ale přichází hrob v podobě rozdílu parciálních tlaků. Uvnitř a vně domu může být takový rozdíl, že ventilátorek o výkonu několika Wattů nemá žádnou šanci a parametr dopravovaného množství vzduchu je úplně k ničemu, tedy jen ke zmatení zákazníka, který si myslí, že mu mini větrací jednotka bude větrat deklarovaným množstvím vzduchu bez ohledu na meteo. Kdyby byla k dispozici validní data z nějakého měření, ukázky testovací techniky atd., dalo by se diskutovat a počítat. Takto mohu pouze poukázat na jev, který zná asi každý, kdo kdy viděl koupelnový větráček. Určitě i všiml, že se někdy točí zcela sám bez zapnutí do sítě. Dokonce byste naměřil i určitý "výkon" a třeba by stačil i obyčelný Voltmetr. Kudla v zádech ale je stav, kdy se takto točí ve směrů opačném, než bychom pro větrání potřebovali.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od MichalJADFGH » 27 srp 2019, 19:25

Milan Vach píše:Je vyloučené, aby ve třídě bzučelo nekolik jednotek a dávalo 10-20 m3/h a potom na 10 minut přestávky zesílily. To je jako mýt slona houbičkou na nádobí.


Dovolím si k tomuto Vašemu příměru (pouze na zamyšlení) napsat jednu větu, kterou jsem si přečetl v zajímavé diplomové práci: "vliv parciálních tlaků (zvýšená koncentrace CO2 a H2O) na intenzitu výměny vzduchu".

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od MichalJADFGH » 27 srp 2019, 19:06

Nepovažuji se za takového odborníka, abych si dovolil Vás přesvědčovat o "své pravdě".
O problémech centrální vzt. existuje mnoho článků, a mě nepřísluší se jimi jakkoliv ohánět, abych Vám naboral Vaši víru.
Čidlo CO2 jsem si sám ocejchoval v laboratoři, proto vím, při jaké koncentraci přepíná otáčky).
Děkuji tedy za Váš názor, ponechám si svůj. Jsem velmi rád, že jsem (dle mých znalostí, měřícího vybavení a především tříletých zkušeností) koupil dobře.
Informaci jsem poskytl, jak nejlépe jsem v danou chvíli cítil, že ji poskytnout mám.
Jak s ní zde přítomní/příchozí naloží, mi je však jedno. Nemám z jejího prodeje žádný prospěch.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Milan Vach » 27 srp 2019, 18:22

Nechci vám brát iluze o dobrém nákupu, ale věc vnímáte příliš subjektivně. Co je dobrý vzduch? Muselo by se měřit a to za různých podmínek. Validním ukazatelem by byla koncentrace CO2 a to s a bez větrání lokální jednotkou. Dalším úskalím je to nárazové větrání vs trvalé větrání. Je vyloučené, aby ve třídě bzučelo nekolik jednotek a dávalo 10-20 m3/h a potom na 10 minut přestávky zesílily. To je jako mý slona houbičkou na nádobí. Argument lepší než nic - neobstojí. Jestli byly jednotky koupeny z rozpočtu školy, je to šlendrián, jestli za tento pokus utráceli rodiče, je to nebetyčná hloupost se znaky vydírání, kde rukojmím jsou děti. Jediné, co akceptuji, je dar nejakého mecenáše a tam je to čistě jeho věc. Do RD je to také nesmysl, bráno jako nové řešení. V každé místnosti díra dodomu, v ložnicích nepřijatelný hluk, složitá obsluha (i pár šroubů po celém domě), zkrátka ne. Lokální jednotky lze použít pro jednu místnost technického typu.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od MichalJADFGH » 27 srp 2019, 13:43

Opravuji se i s omluvou: větší jednotka má výměnu max 50m3/h (při 60dB). Ta "60tka" mě spletla. Díky za pochopení.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od MichalJADFGH » 27 srp 2019, 13:10

Dobrý den pane Vachu,
Tím příkladem "pro třídu" jsem nechtěl přímo navrhovat použití, ale jen říct, že ovládání je možné i dálkově. Je nasnadě, že pro třídu s téměř 30ti dětmi tyto malé jednotky stačit nebudou. A už vůbec ne pouze jedna.
Vím, že se 3 větší jednotky (max. 60m3/h) daly do jedné třídy malé základní školy, kde v jedné třídě je 18 dětí jako "pokus", jestli bude patrný žádný/nějaký/významný pozitivní progres. Řešení se osvědčilo i s dálkovým řízením otáček (vyučování / přestávka) a zřizovatel toto léto přikoupil jednotky do daších tříd.
Ale souhlasím s Vámi, že to není 100% řešení. Je ale mnohem lepší než žádné větrání (okny to bohužel nejde - hluk). Finančně to vychází lépe než pomocí velké rekonstrukce školy s pořízením centrální VZT.
Ty menší jednotky (max. 35m3/h), o kterých píšete Vy, že jsou slabé, máme doma v ložnicích. Oceňuji na ní, že je velmi tichá, a že má regulaci otáček dle koncentrace H2O a CO2, protože ráno již fouká na 3st., zatímco, když večer se ženou usínáme, běží na 1. stupeň, neboť za celý den pomalého větrání je vzduch večer čerstvý. U dětí, které tráví ve svých ložnicích (pokojích) mnohem delší dobu než my s manželkou v naší ložnici, klesá rychlost ventilátoru na 1. stupeň pouze v době, kdy jsou děti ve škole.
A pro tento účel vnímám (za sebe) toto větrací zařízení jako 100% dostačující. Souhlasit s tím ale nemusíte. Nechci Vás nijak přesvědčovat.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Milan Vach » 27 srp 2019, 12:39

MichalJADFGH píše:...upozornit na existenci rovnotlaké lokální jednotky ČESKÉ VÝROBY se:...při max. výměně 35m3/h

Je v pořádku pokud upozorňujete na nějaký výrobek, ale zároveň je potřeba respektovat fyzikální limity a informace o jednotce zařadzovat správně (nikoliv účelově) do kontextu použití.
VÝKON
35 m3/h je ideální pro odvětrání malé místnosti, ale zároveň holým nesmyslem pro odvětrání školní třídy. Závazné limity určují pro školy objemové větrání "na hlavu", které je 25 m3/h u dětí bez pohybu a současně je nutné dodržet stanovený limit koncentrace CO2 na 1500 ppm (dříve 1000 ppm). Je jasné, že na bežnou třídu taková jednotka nestačí a bylo by jich potřeba do jedné třídy 10-15 kusů. To nedává ani technický ani ekonomický smysl.

Pokud někdo chce takovou jednotku do RD, tak běžně jsou potřeba dle normy EN 15665 Z1 opět násobně větší objemy. Tím se dostanete opět na potřebu instalace alespoň 5 kusů takových jednotek. Což zase jen podle výkonového hlediska nedává smysl ani ekonomický. Pořád uvažujeme, že by lokální jednotky jely na 100% výkonu, což by je extrémně zatěžovalo a jejich životnost by šla razantně dolů. Na trhu je x jednotek centrálních, které seženete za cenu cca 4 takových lokálních jednotek (i levněji) a výkonově budou mnohem lépe.

Lokální jednotky bych nezatracoval obecně (nemyslím tím jednoventilátorové sem/tam). Doporučil bych je pro odvětrání například nějaké technické místnosti, skladu potravin atd. Naopak bych je nedoporučil jako řešení pro nový rodinný dům a pro školu je to úplně mimo.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od MichalJADFGH » 24 srp 2019, 09:39

Ještě doplním:
- kondenzát je eliminován rychlostí proudění - za běžného provozu nevzniká. Pokud by přesto měl vzniknout (nízké otáčky vent., nejvyšší účinnost), je pláštěm v mírném spádu odváděn ven aby vykapával skrz mřížku, tedy asi 15mm od zdi - ale po dobu 3í letého fungování nebyl zatím spatřen, ani po otevření krytu žádná stopa.
- výměník lze zcela vyjmout a tedy i vyčistit (=> 6 šroubků)
- cena (neuvádím zde odkaz ani název výrobku, aby to nebylo "Metblbe" komerční sdělení) je cca. 11,5T (bez dph) v základu
Za příplatky:
- uzavíratelná klapka, aby nemusela jednotka běžet trvale na min. otáčky a 1W (pro zamezení nechtěného proudění) + karta s čipem a software
- dálkové ovládání (v základu se přepínají otáčky na krytu jednotky)
- čidla H2O a CO2
- přípojná sada pro cirkulační režim + karta s čipem a software (v kombinaci s tímto není možná uzavíratelná klapka, ale pak je už stejně zbytečná, jeji funkci plní přepnutí na cirk.režim a vypnutí vent.)

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od MichalJADFGH » 24 srp 2019, 08:32

Chci zde diskutující upozornit na existenci rovnotlaké lokální jednotky ČESKÉ VÝROBY se:
- dvěma ventilátory ženoucí vzduch ve výměníku proti sobě - tedy NEJEDNÁ se o foukání chvílí ven a chvíli dovnitř přes nějakou akumulační vložku se všemi důsledky (snižující se účinnost chvíli po přepnutí, podtlat/přetlak, průvan...).
- trubkovým výměníkem, kde je trubka rozdělena meděnými přepážkami na 20 výsečí, kdy výsečemi 1, 3, 5, 7.....až 19 je vzduch přiváděn a výsečemi 2, 4, 6, 8....až 20 je vzduch odváděn => součet teplosměnných ploch 2,67m2
- průměr "díry" ve zdi jen 125mm
- 5 stupňů otáček ventilátoru, při kterých se mění účinnost výměníku od 85% (při max. výměně 35m3/h = 10W, 55dB) až 93% při nejnižších otáčkách (6m3/h = 1W, 19dB) 0,1W při standby
- s možností regulace dle H2O a CO2 - mění stupně rychlosti proudění dle koncentrace (nebo ovládané centrálně - např ve školách, kdy jednotky ve třídě jedou během výuky na 2. stupeň, aby hlukem nerušily, jakmile je přestávka, přepnou na 5. stupeň pro rychlou výměnu)
- dělá se i provedení se silnějšími ventilátory a delším trubovým výměníkem pro zachování účinnosti (pak je max. výměna 50m3/h při 60dB a min. 15m3/h při 38dB).

Jako bonus má možnost i cirkulačního režimu - uvedu jen možný příklad - využití zimního slunce pro přitápění: ve střešním plášti, konkrétně v mezeře pod krytinou je sběrač napojený potrubím na jednotku. Při slunečných dnech je tento ohřátý vzduch hnán jedním směrem výměníkem a vyfukován pryč, a druhou stranou se výměníkem protahuje cirkulačně vnitřní vzduch, který se tím ohřívá.
Podobně lze využít i studené sálání noční oblohy v létě.

Pro Metbala a spol.: Ty namistrovanej brňáku - tohle NENÍ kommerční sdělení.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od edit » 16 srp 2017, 13:22

Dakujem za reakciu. Zvazili sme pre a proti, a budeme bez. :).

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Zohan » 14 srp 2017, 14:34

Je důležitý, jestli tu chatu budete vytápět i přes týden nebo ne. V případě, že nebudete topit je rekuperace zbytečná. Zejména pasivní rekuperace využívají vnitřní odpadní teplo k příhřevu přívodního tepla. Když tam nebudete topit, žádné odpadní teplo nebude a místo rekuperace stačí obyčejný větrák. Lokální rekuperace je téma samo pro sebe. Někdo to rovnou považuje za podvod, já bych řekl, že je to nejdražší a nejméně výhodné řešení v poměru výkon:cena.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Edit » 14 srp 2017, 12:56

Dobry den.
Potrebujem poradit ako vetrat v zime neobyvanu chatu. Tehla, zateplena, plastove okna a dvere. lokalita Senecke jazera. velkost cca 35 m2, je to taky sliz, izba+vstupna chodbicka+izba. Bez strechy.
Zaujima ma hlavne, ako to riesit v zime. V lete nechame otvorene ventilacky.
V zime by sme chceli chatu temperovat el. radiatormi, po prichode pieckou.
Cez tyzden bude neobyvana.
Rozmyslam nad pripravou lokalnej rekuperacie nad vchodove dvere, nechcem to v izbe, aby mi nahodou netahalo... Len sa toho bojim, do domu vrtat diery (prestupy tepla, prefuky)...
Alebo mi staci okna na mikrovetranie?
Dakujem

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Miras » 20 bře 2017, 10:01

To je klasický reklamní článek na placeném portálu. Za peníze se napíše ledacos.
V každém případě je tento princip jednotek lepší, než keramické semtam větráčky.
Co v článku nebylo.
1) Kam odtéká kondenzát? Je to ta díra zvenčí. Může odtékat jen dokud nemrzne. Znáte rampouchy?
2) Uvádí se účinnost při -8°C. Za takových teplot poběží jednotka jen krátkodobě, hrozilo by zamrznutí. Stačí se podívat na stránky výrobce výměníků. Umístit předehřev není moc kam a pak už zase nesedí údaje o potřebě.
3) 22 000 Kč bez montáže (vrtání, elektroinstalce, zednické práce atd.) za provozních 15m3/h. To je neskutečně nevýhodné. Když srovnáte investice za získaný větrací výkon s centrální jednotkou 300 m3/h, je to 20x 22 000 = 440 000 Kč!! Za takové peníze máte super centrální řešení se super jednotkou a ještě zbyte na dovolenou v Tichomoří.
Decentrální řešení je vždy jen nouzovka, možná pro jednu místnost, nikdy ne do nového domu.

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Josífek » 20 bře 2017, 09:20

Odpovědi na otázky jsem našel na:
http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/r ... tky-dl-50/

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od janci221 » 06 říj 2014, 12:07

mc groffo môžeš poslať kontakt j.hrcka@gmail.com
dik

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od jarka » 30 kvě 2012, 13:12

terezka píše:Ahojte, skúste http://www.vykuruj.sk/home/ tu vám určite pomôžu s čím potrebujete poradiť. Ja som snimi bola veľmi spokojná ;)


:?: :?: :?: prečo tento odkaz v TOMTO vlákne? Reklama? Roky robia klímy, teraz aj TČ , mali sme ich pôvodne v projekte ... predvlani Zlatá plaketa, ale doba je zlá - tento rok prezentácia na 1m2... Prešli už aj na lokálne vetracie jednotky?

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od terezka » 30 kvě 2012, 11:32

Ahojte, skúste http://www.vykuruj.sk/home/ tu vám určite pomôžu s čím potrebujete poradiť. Ja som snimi bola veľmi spokojná ;)

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od Jožo » 30 kvě 2012, 11:26

Ahojte, vyskúšajte http://www.vykuruj.sk/home/ tu vám určite pomôžu ja som snimi bol spokojní. ;)

Re: Lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou

Příspěvek od metball » 26 bře 2012, 00:35

Leon píše:... s deskovým výměníkem taky žádná výhra. ... kondenzát ... vylévat ... s rosením stěn, ...

Jj, Jarka a Leon, to je jistota zdravého rozumu 8-) .

'sem jen zvědav, kdy MARKETINGÁČI dají do zdi třeba zmenšeninku deskového "triangl" - regenerátoru ...
KTERÝ MÁM NA MYSLI?
RE400
"The Recair Enthalpy RE400 has a height of 400 mm, width of 413.5 mm and a length of 550 mm.
It weighs 9.1 kg, and has a heat exchange surface of approx. 29 m2 and a volume of 56 litres.
The RE400 can accommodate airflow of up to 300 m3 per hour."


Origo by se hodilo tak do zdiva (neo)gotických hradů (zámků). :twisted:

A ten "šíbr na luftkanálech"
by parádně pasoval
k padacím hledím

na helmách rytířských brnění :lol:

Faktičtí Frajeři by ještě zařadili cosi na způsob Padacího Mostu u LederHosen, žeáno?
Ve vyšších podlažích hradů na kopcích
bych to,
jako Samozvaný Fyzikální Ombudsman,
dokonce striktně vyžadoval.
Fakt.

pěvecký sbor Brutus

P.S.:
PT karg tu šermoval slovy jako by fakt byl zatlačen do kouta.
E² mu patrně nevadí, tak zkusme

http://www.ventilation-system.com/cat/618/

Molodci_Ukrajinci.jpg
US trh se snaží atakovat - určitě velmi úspěšně ...


iGoNY

Nahoru