Výměna jednotky

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Výměna jednotky

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od aghalee » 08 zář 2011, 15:05

Pane Šperl vše co jste napsal vím a souhlasím a vím to díky vám a vašim příspěvkům a i si uvědomuji že VPL 25 byl špatnej příklad,proto jsem dopisoval že mi je jasné že by se muselo jednat o cirkulaci.To co píšete že split do každé místnosti je také jasné jako nejlepší volba,spíš jsem to psal i z toho důvodu že všichni majitelé klimaček jsou nadmíru spokojeni někteří upozornují na stálý běh vetilátoru vnitří jednotky a tudíš mírný hluk který by mohl eliminovat právě vedení tepla vzduchovody pro větrání byt by to přineslo nevíhody spojené s regulací tepla.
Osobně si myslím že ten zvuk ventilátoru nebude problém,kamarád bydlel u železniční tratě a projíždějící vlak neslyšel,jsem řidič a jezdím s chladákem a taky ho neslyším když spím ale když přestane jít to mě vzbudí,lidské tělo a jeho smysly jsou krásně zařízené.Myslím že bylo asi odpovězeno jasně a dalo se to předpokládat že v jednoduchosti je krása,větrání a vytápění vzduchem pomocí TČ vzduch-vzduch neradno propojovat,děkuji.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Martin Šperl » 08 zář 2011, 13:47

aghalee píše:Přečetl jsem hodně témat o klimatizacích a rozhodně bych netvrdíl že to nahrazuje aktivní rekuperace,budto jste teoretik nebo máte nějakou zázračnou bez urážky,já aktivní rekuperaci mám ta vám svým víkonem zkrátí topné období ale ne o dlouhou dobu, ta je od toho aby vám předehřívala vzduch který měníte a to jsou jen desítky maximálně stovky m3/h,nové klimatizace dokáží při nízkých mínusových teplotách produkovat vzduch o teplotě i 50 stupnů a to aktivní rekuperace nedokáže nikdy nebo jen za ideálních podmínek které netrvají dlouho a druhá věc aby jste tím přitápěl a ne jen větral tak by jste musel koupit už sakra stroj jako například VPL 25 K a ta bratru stojí s DPH 200 000kc,psal jsem o jednoduchém levném řešení ktere funguje. ;) Jen jenom podotknu že mi je jasné že se musí udělat nějaká smyčka na cirkulaci vzduchu která by nějkým spusobem byla i propojena s rekuperace aby se přimíchával i čerstvý vzduch a to mě právě zajímá jak by to mělo asi vypadat.

Srovnat klimatizaci a aktivní rekuperaci v principu možné je, jen mají jinou funkci. K takovým zařízením můžeme přiřadit ještě tepelné čerpadlo, ledničku... Když se na to podíváme opravdu obecně, tak i ledničku mohu použít na vytápění objektu. Otázkou je, zda smysluplně využiji chladícího výkonu takové ledničky, která by měla zároveň vytápět. Také jde o to, kde se teplo na vytápění bude čerpat. Ta lednička bere teplo z teplých potravin a zároveň eliminuje prostupující teplo dovnitř (dalo by se říci, že se jedná o TČ "potraviny-vzduch"). Klimatizace je v podstatě TČ vzduch-vzduch, teplo čerpá venku a přihřívá vzduch uvnitř objektu (ale nevyměňuje jej), aktivní rekuperace je také tepelné čerpadlo. Může být jen vzduch-vzduch nebo vzduch voda a případně kombinace vzduch-vzduch/voda. Narozdíl od klimatizace vzduch vyměňuje. Nejblíže vytápění má samozřejmě klimatizace, protože výkonnější aktivní rekuperace zvýší tepelný výkon, ale ten zároveň spotřebuje na přihřátí většího množství vzduchu přívodního a nebo teplé vody. /pozn.: VPL25 je dobrá pro větší domy nebo provozovny na větrání, topení ani pro malý dům by to neřešilo/. Pravdu má Pedro v tom, že aktivní rekuperace dokáže získat z odpadního vzduchu díky jeho složení a mnohokrát popisovaným principům více energie, než je potřeba na dohřátí vzduchu přívodního a tím se za určitých teplot podílet i na vytápění (v reálu to budou venkovní teploty cca 10°C). S klesající venkovní teplotou bude podíl na vytápění klesat. Klimatizace nemusí ohřívat přívodní vzduch, proto veškerou získanou energii použije pouze na ohřev vnitřního vzduchu a to bez ohledu na jeho kvalitu. Některá tepelná čerpadla (zejména ta levnější) jsou předělané klimatizace.
..
Problém je s distribucí tepla pomocí ventilačních rozvodů, vytvářet cirkulaci, znamená degradovat ventilační systém, mít všude stejné teploty, špatnou regulaci...jednoduše se dostaneme ke všem nevýhodám cirkulačního teplovzduchu. Nechci toto téma otevírat, to je předmětem jiných diskuzí. Proto bych viděl jako možnou alternativu multisplitový systém. To jest pro každý prostor lokální zdroj tepla. Tím se jen a jen opakuje nejosvědčenější systém a to jsou lokální zdroje v místnostech. Je už jedno, jestli je to podlahové vytápění, radiátory, přímotopná tělesa nebo klimatizační jednotky v každé místnosti... Proti tomu stojí centrální zdroje tepla, jako je jeden ohřívač vzduchu pro celý dům spojený s ventilačním systémem.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od aghalee » 08 zář 2011, 12:33

aghalee píše:Přečetl jsem hodně témat o klimatizacích a rozhodně bych netvrdíl že to nahrazuje aktivní rekuperace,budto jste teoretik nebo máte nějakou zázračnou bez urážky,já aktivní rekuperaci mám ta vám svým víkonem zkrátí topné období ale ne o dlouhou dobu, ta je od toho aby vám předehřívala vzduch který měníte a to jsou jen desítky maximálně stovky m3/h,nové klimatizace dokáží při nízkých mínusových teplotách produkovat vzduch o teplotě i 50 stupnů a to aktivní rekuperace nedokáže nikdy nebo jen za ideálních podmínek které netrvají dlouho a druhá věc aby jste tím přitápěl a ne jen větral tak by jste musel koupit už sakra stroj jako například VPL 25 K a ta bratru stojí s DPH 200 000kc,psal jsem o jednoduchém levném řešení ktere funguje. ;)


Jen jenom podotknu že mi je jasné že se musí udělat nějaká smyčka na cirkulaci vzduchu která by nějkým spusobem byla i propojena s rekuperace aby se přimíchával i čerstvý vzduch a to mě právě zajímá jak by to mělo asi vypadat.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od aghalee » 08 zář 2011, 12:25

Přečetl jsem hodně témat o klimatizacích a rozhodně bych netvrdíl že to nahrazuje aktivní rekuperace,budto jste teoretik nebo máte nějakou zázračnou bez urážky,já aktivní rekuperaci mám ta vám svým víkonem zkrátí topné období ale ne o dlouhou dobu, ta je od toho aby vám předehřívala vzduch který měníte a to jsou jen desítky maximálně stovky m3/h,nové klimatizace dokáží při nízkých mínusových teplotách produkovat vzduch o teplotě i 50 stupnů a to aktivní rekuperace nedokáže nikdy nebo jen za ideálních podmínek které netrvají dlouho a druhá věc aby jste tím přitápěl a ne jen větral tak by jste musel koupit už sakra stroj jako například VPL 25 K a ta bratru stojí s DPH 200 000kc,psal jsem o jednoduchém levném řešení ktere funguje. ;)

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Pedro » 08 zář 2011, 11:49

aghalee píše:Dobrý den asi to zcela nepatří sem i když,četl jsem na TZB jedno vlákno a bohužel se k tomu vyjádřili jen dva prodejci kteří nehledali jiné možné řešení a nbídli svá zařízení.
Tázající se ptal jak by mohlo být využito rozvodu vzduchu pro větrání k vytápění,měl na mysli asi zapojení nějaké kanálové klimatizace jelikož jejich ceny jsou velice nízké a dokážou přitápět či topit vzduchem do dost mínusových teplotách ještě se slušným COP.Jelikož jsem zastáncem levných fungujících systému tak by mne to zajímalo taky,máte někdo něco z praxe či teorie. Já bych v tom systému viděl hezké zkrácení topné sezony za pár korun.

Takové řešení možné je, ale systémy s aktivní rekuperací toto již zvládají automaticky. Přidat další klimu přesto je možné, jen bych nevolil kanálovou, protože neznám žádnou levnou. Možná by někdo nějakou doporučil.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od aghalee » 08 zář 2011, 11:40

Dobrý den asi to zcela nepatří sem i když,četl jsem na TZB jedno vlákno a bohužel se k tomu vyjádřili jen dva prodejci kteří nehledali jiné možné řešení a nbídli svá zařízení.
Tázající se ptal jak by mohlo být využito rozvodu vzduchu pro větrání k vytápění,měl na mysli asi zapojení nějaké kanálové klimatizace jelikož jejich ceny jsou velice nízké a dokážou přitápět či topit vzduchem do dost mínusových teplotách ještě se slušným COP.Jelikož jsem zastáncem levných fungujících systému tak by mne to zajímalo taky,máte někdo něco z praxe či teorie. Já bych v tom systému viděl hezké zkrácení topné sezony za pár korun.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Leon » 08 zář 2011, 09:37

jarda píše:Obdobné zařízení je také na http://www.frigotech.cz
Obdobné zařízení na těchto stránkách nenaleznete, existuje jen v představách. Jaroslav Šalý se snaží na všech fórech - marně.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od jarda » 07 zář 2011, 23:39

Marek Řežáb píše: použiji Nilan s venkovním čerpadlem ANACONDA. To by splňovalo i všechna doporučení, která jste mi poskytl. Cenově to vyjde ještě lépe než původně plánovaná RK a nebo doplněná sestava Atrea Alfa + TČ+ IZT + soláry.


Obdobné zařízení je také na http://www.frigotech.cz

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Marek Řežáb » 02 zář 2011, 14:56

Nejen pro Jarku: kývnul jsem na kompletní změnu technologie. Teď nevím, jak to napsat, aby to nevypadalo jako přílišná reklama. Byl jsem se podívat v předváděcím domě jedné firmy a nechal se přesvědčit na jejich kompaktní jednotku. Jen tu podlahovku jsem si nerisknul a půjdu do radiátorů s malým tepelným spádem. Dokonce nevyšly díky malé tepelné ztrátě ani příliš velké.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Radkin » 25 črc 2011, 16:11

4 Honza_JR:
Jestli jsem to dobře pochopil, kombinujete vytápění teplým vzduchem a teplovodní podlahovku?

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Honza_JR » 25 črc 2011, 11:15

Marku máme zděnou stavbu. Zbytek v SZ.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Marek Řežáb » 24 črc 2011, 16:21

Honza_JR píše:V obýváku ale už tak super nevypadá.

Návrh nám dělal architekt a ani jeden ventil v podstatě není vidět. Je to šilkovně kryté vlysem a zárověň se vzduchotechnikou je ukryto nepřímé LED osvětlení. Viděl jsem jen vizualizaci, ale i tak to bylo moc pěkně provedené. Trochu problém je u oteřených prostorů, ale tam projektant vzduchotechniky navrhnul něco jako proudnice směrem vzůru s volným dopadem.
Honza_JR píše:Teplo od nohou to zajistí jednoznačně ta podlahovka. Její přínos je z mého pohledu z hlediska uživatelského komfortu mnohonásobně vyšší než instalace VZT.
Podlahovku bych rozhodně bral, ale bojím se o povrchy. Dále je podlaha suchá a to prý také není ideální pro teplovodní podlahovku.
Honza_JR píše:Při stavbě našeho domu jsme se inspirovali rovněž u Kubise
Máte dřevostavbu nebo to byla jen inspirace? Nemohl byste dát nějaké fotky a půdorys konečného řešení? Moc díky.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od metball » 23 črc 2011, 23:22

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od metball » 23 črc 2011, 11:20

Marek Řežáb píše:...
Měl jsem představu, že selským rozumem ...


Ave,
Marketingus Brutus

viewtopic.php?f=20&t=864&p=2655

ale co už s Vámi/vámi/námi "podělat" jiného?

iGoNY

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Honza_JR » 22 črc 2011, 13:33

No jo, ale srovnávat RD s obchoďákem asi moc dobře nejde, zejména co se týká provedení ;) Vždyť ten obchodˇák vlastně ani nemívá strop - jen pod střechou houfy drátků, kabelů a trubek které kryjí jen sítě pavučin :-). V kancelářích často bývá VZT schována v parapetech a u některých (modulárních) i v té podlaze, a pokud je ve stropě tak se mezi desítkami zářivek a požárních čidel ta mřížka VZT snadno schová. V obýváku ale už tak super nevypadá.
Teplo od nohou to zajistí jednoznačně ta podlahovka. Její přínos je z mého pohledu z hlediska uživatelského komfortu mnohonásobně vyšší než instalace VZT. Navíc pokud jsou rozvody VZT v podlaze jsou výduchy u oken a tam člověk většinou nesedí. Já bych naopak asi špatně snášel kdyby mi chlad padal na ramena. Je asi pravda že rozvody v podlaze vyjdou dráž, než když se to nafláká nad stropem, ale opravdu si myslím že to stojí za to.

Co se týká TČ tak tam jsem taky stále ještě nevybral, resp. když už jsem vybral tak zrušili dotace. Takže zatím vyčkávám a pozoruji jak se na trhu kromě předražených kusových výrobků objevují stále častěji velkosériové komerční výrobky a cena pomalu klesá.

PS: Při stavbě našeho domu jsme se inspirovali rovněž u Kubise – přízemí je velmi podobně jejich vzoru jen s tím je větší a za kuchyni je ještě spíž, příčka mezi kuchyní a chodbou je protažena až na konec roviny tech. místnosti a nahrazuje tak jeden sloup (u této stěny jsou vysoké skříňky se spotřebiči). Právě proto si nedokážu dost dobře představit jak ten spodek udělat aniž by jej hyzdily rozvody ve stropu. Vršek a vnější přední vzhled je zase trochu podobný Dimensi bez střešních oken. A trochu mimo téma - suchá podlaha a dřevostavby vůbec - že ty jsi podrobněji nezkoumal "vlajkové lodi" za výstavištěm v Brně?!

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Marek Řežáb » 22 črc 2011, 11:14

Honzo, děkuji za opověď, měl jsem pocit, že míříte na mě díky zmíněným výrobcům a výrobkům. Výše vysvětlení beru a je mi jasné, že některé výroky výrobců se potřeba brát s rezervou.
Vrátím se k podstatnějším věcem. Vyústě (pořádně nevím, jak se tomu říká/ výdech, vyústka, ventil, mřížka, talíř/) ze stropu se dělají téměř všude, neviděl jsem jeden obchodní dům nebo větší objekt, ale ani menší kancelář, kde by někdo přiváděl vzduch od země. Chlad a teplo asi vnímáme každý jinak, pro mě jsou hlavní nohy. Jakmile je mi zima od nohou, mrzne mi celé tělo. To asi bude individuální, ale skutečně přivádění vzduchu od podlahy nedoporučují žádní vzduchotechnici, kromě firmy Atrea, od které jsem měl původní projekt. Tak nevím.
S tím tepelným čerpadlem máte pravdu. Znovu jsem jednal s několika odborníky a nakonec to vypadá, že použiji Nilan s venkovním čerpadlem ANACONDA. To by splňovalo i všechna doporučení, která jste mi poskytl. Cenově to vyjde ještě lépe než původně plánovaná RK a nebo doplněná sestava Atrea Alfa + TČ+ IZT + soláry. Každá nová technologie na mě chrlí další a další otázky. Někdo doporučuje tepelné čerpadlo dimenzovat na 80% tepelných ztrát, tady mi tvrdí, že mám použít skoro o výkonu 9kW na tepelnou zátěž 5kW. Omlouvám se, ale s každou získanou odpovědí, se objeví minimálně dvě další otázky. Obrazně mě z toho bolí hlava a zase nerad bych při vybírání přebral.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Honza_JR » 22 črc 2011, 10:27

Marek Řežáb píše:Jestli někdo platí Metballa, Jarku, já připojuji své DÍKY.

Ne Marku na uplacení Metballa určitě nemám obavy ten je natolik inteligentní že by na takovou průhlednou hru určitě nepřistoupil. Placení jedinci se kupodivu do diskuze neúčastní, maximálně jsou v tomto vláknu citovaní ;)

Marek Řežáb píše:Přesto některé věci jsou mi alespoň intuitivně bližší a nakonec v domě budu bydlet já a tak ta pocitovost není nezanedbatelným kritériem.

Fajn, jestli to bereš takhle tak dej raději na zkušenosti lidí co v něčem takovém bydlí než na "odborné" rady prodejců. Prodejci sice nabízejí to "nejmodernější výkřiky techniky" ale bez praktických a dlouhodobých zkušeností či dokonce neváhají přidat negativní zkušenosti z instalace kterou sami zvorali. A všechny nevýhody svého řešení ti naopak prodejce zamlčí či alespoň bagatelizuje.
Sám mám výústky v podlaze a mohu říct že v některých situacích je nepříjemné proudění chladného vzduchu i z nich, pokud by stejně studené proudění padalo od stropu tak to bych už asi nesnesl. Hlavní praktické negativa výústek u podlahy - občas se na nich sekne robotický vysavač a česem se poškrábe eloxovaný povrch.

Marek Řežáb píše:Rád bych ještě vrátil diskuzi k zamýšlené koncepci ohřevu vody.

Já bych to pojal ještě obšírněji. Za prvé si musíš uvědomit že tou vzduchotechnikou nějaké náklady na energie neušetříš - je to jen o zvýšení komfortu.. Prodejce ti možná přizná profláknutou věc že větráním v zimě výrazně snižuješ vlhkost až na nepříjemné hodnoty, ale určitě ti neřekne že díky této snížené vlhkosti musíš topit o pár stupňů více abys měl stejný pocit tepelné pohody jako v nevětrané špeluňce. No a když topíš na vyšší teplotu tak logicky vzrostou tepelné ztráty prostupem. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit tím, že právě v zimě kdy je vlhkost vzduchu v interiéru nižší, topíme na vyšší teplotu než máme momentálně teď v létě.
Takže pokud se shodneme na tom že VZT (v rodinném domě) je hlavně jen o zvýšení komfortu tak potom by se i další koncepce měla tomu podřídit a ne tento komfort dále snižovat. Logickým pokračováním je tedy podlahové topení. Do podlahového topení musíš nějakou energii dostat. Perpetum mobile kdy energii odebereš z odpadního vzduchu, znovu ji vrátíš do podlahy a ještě mezitím ohřeješ TUV zcela určitě fungovat nebude. Pokud to nějakou dobu poběží tak za cenu toho že budeš zbytečně větrat-přesušovat vzduch (nemluvě o tom negativně vnímaném proudění chladného vzduchu) jen proto abys měl dostatek odpadního vzduchu pro TČ uvnitř jednotky. Není jednodušší vzít si ten vzduch rovnou venku pro samostatné TČ které pak poběží zcela autonomně od větrání a potom větrat dle potřeb a ne dle nutnosti pro pohřev a topení? A toto TČ bude sloužit jak pro topení tak ohřev vody. Občas se taky stane že dlouhodobá teplota udržovaná podlahovou bude taky nedostatečná (nachlazení, promrznutí, koupání mimina a pod) a kvůli setrvačnosti podlahovky ji bude potřeba zvýšit jiným způsobem. Potom neuškodí mít v záloze buď možnost tam fouknout teplejší vzduch (výměník v jednotce) nebo jednoduše někde v komoře uložený přenosný přímotop.
S tou IZT jsem v dřívějších diskuzích pochytil negativní zkušenosti (dost velké tepelné ztráty w přetápění okolí v létě) a proto jsem od ní taky ustoupil. Zejména pokud nebudou k dispozici solární kolektory. Spojení kolektorů a TČ nemá zase tak moc ekonomický přínos i když jsem o tomto řešení také dlouho uvažoval. Kolektory fungují nejlépe v létě, a v tu dobu mají rovněž vzduchová TČ také vyšší efektivitu. Uvažovat o jiném typu TČ (země/voda) nemá alespoň pro mě význam, protože faktické náklady na veškeré energie (včetně vytápění plazmovou televizí a počítači) u mě nepřesáhli 40 tis Kč a TČ by mohlo ušetřit pouze menší část tohoto příkonu.

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od mirec » 21 črc 2011, 23:10

Pekne Jarka... Ja hájim iba svoje záujmy... a skorumpovať ma žiaľ nikto nechce...

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od jarka » 21 črc 2011, 19:30

Váš postup pri hľadaní riešení - súhlas...
Mňa a myslím si, že ani metballa , nikto neplatí. My sme totiž na nezaplatenie ;)

Re: Výměna jednotky

Příspěvek od Marek Řežáb » 21 črc 2011, 18:28

metball píše: :twisted: BACHA,
aby to nebylo
"Zadarmo Drahý!"
... jak říkávali naši babička ...
8-) iGoNY

Já pročítám různá fóra, radím se s různými specialisty a skládám informace k sobě. Měl jsem představu, že selským rozumem vyřadím největší blbosti a vyberu něco rozumnýho ze středu. Bohužel záměr mi nevyšel. Dát koně za vůz je očvidná pitomost, ale hnát přední nebo zadní nápravu už je pro mě alternativa na výběr. Přesto některé věci jsou mi alespoň intuitivně bližší a nakonec v domě budu bydlet já a tak ta pocitovost není nezanedbatelným kritériem.
Chápu, že některá rada může být i zdarma drahá :-), ale když poznatky zapadají do mozaiky, jsem spokojený a vděčný. Nepropaguji nic. RD Rýmařov staví nejvíc dřevostaveb u nás u bez mé podpory na zdejší diskuzi. Zatím se ke mně chovali velmi slušně a tak nevidím důvod, se o spokojenost nepodělit. To samé bych mohl říci o technické podpoře Nilan, dostal jsem od nich mnoho užitečných informací i mimo obor jejich prodeje. Vůbec nechápu, proč lidé dostali do povědomí, že se nemá nebo je neslušné mluvit o firmách a značkách veřejně. Přijde mi trapné vyjádření jedna nejmenovaná firma udělala to a to. Každý máme jméno a pokud se chováme slušně, není důvod se navzájem neoslovovat. Dokonce mě mrzí, že neexistuje otevřená konfrontace firem. Když pročítám různá fóra, mám dojem, že v každém je někdo nastrčen,kdo hájí něčí zájmy. Možná je to jem moje soukromá paranoia a jedná se jen o běžný střet názorů. Ve finále je mi to jedno, stejně je rozhodnutí na mně.
Rád bych ještě vrátil diskuzi k zamýšlené koncepci ohřevu vody.

Nahoru