Nejvhodnější rekuperační jednotka

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od MarekD » 19 led 2021, 12:43

Dobrý den, snad se mi ještě podaří vlákno oživit. Jako rekuperační jednotku jsem si před dvěma lety vybral jednotku Jablotron Futura 350 L s doplňkem CoolBreeze. Nyní přišla na řadu instalace a krom toho že se změnila cenová nabídka, jsem taky zjistil že se nedá najít nějaká objektivní reference. Pomůžete prosím? Předem děkuji!

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Petr P » 29 srp 2017, 22:26

Dobrý den, chtěl bych se zeptat konkrétněji, zvažuji pořízení rekuperační jednotky od firmy Atrea, značka není podmínkou. Nejprve jsem zvažoval typ ECV pro rovnotlaké větrání, dnes jsem zjistil, že existují modely s chlazením, ikdyž konkrétně u Atrea je to podmíněno napojením na tepelné čerpadlo s chlazením, tedy konkrétně model R5, jestli se nepletu.
Jelikož jsem v současné době omezen stavebními otvory, tedy 1x 200mm přívod čerstvého vzduchu, 3x160mm přívod i výstup odpadního vzduchu a výstup čerstvého vzduchu. Možnost odvodu kondenzátu je také.
1) Je možné v současné stavební podobě, realizovat chlazení bez vnitřní cirkulace?
2) Je rozumné mít chlazení bez vnitřní cirkulace?
3) Jaká konkrétní jednotka obsahuje samostatné chlazení?
4) Případná cena jednotky.
5) Dotaz pro rozvody, napojení na kanalizaci se provádí jen u výstupu odpadního vzduchu, nebo i na vstup čerstvého vzduchu?

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Zohan » 12 kvě 2017, 10:19

9) FILTRACE
Jednotka by měla filtrovat vzduch do místnosti a to před výměníkem (aby nebyl zanášen a do místnosti šel čistý vzduch) a z místnosti (hlavně z důvodu nezanášení výměníku). To není konstrukčně jednoduché a hlavně filtry jsou poměrně rozměrově malé, což vyžaduje častější výměnu. Není přímá úměra mezi výkonem a velikostí filtru. Častá výměna na několika místech v domě je dalším uživatelským diskomfortem.
10) ÚČINNOST
Určitě se vyhněte jednotkám se střídavým chodem, tam je účinnost udávána velmi neporovnatelně s klasickou kontinuální větrací jednotkou s deskovým výměníkem. Čím větší teplosměnná plocha v poměru k větracímu výkonu, tím lépe.
11) CHLAZENÍ
Zapomeňte na nějaké pasivní chlazení, to je ale stejné jako u pasivních centrálních jednotek. Jen na to upozorňuji, protože se občas v reklamě zmiňuje možnost chlazení.
12) OBOUSMĚRNÁ
Když už není zbytí a budete vybírat lokální větrací jednotku, tak vždy chtějte se dvěma ventilátory. Jednotka musí být obousměrná, aby současně přiváděla a odváděla vzduch. Tyto jednotky mají funkční výměníky.
13) CENA
Nezapomínejte na to, že cena se násobí počtem místností. Centrální řešení s pasivní jednotkou je záležitost cca 120 000 Kč včetně rozvodů. Opakoval jsem to několikrát, pasivní větrací jednotka má rozumnou hranici do 50 000 Kč, rozvody pro RD cca 70 000 Kč. I lokální rekuperace mají svoji montáž,hlavně vrtání děr a stavení práce kolem bývají dost opomíjené. RD má běžně 8-10 místností, tj. na jednu místnost by cena lokální jednotky s montáží neměla překračovat 15 000 Kč.

Vždy se vyhněte lokálním jednotkám s jádrem, které střídají foukání vzduchu dovnitř a ven. To je jeden z největších podrazů na uživatele a ze špatného lokálního řešení to nejhorší.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Zohan » 12 kvě 2017, 10:18

Nechci se pouštět do rozboru jednotlivých značek, popíšu jen hlavní zásady výběru.
1) zvážit, jestli přeci jen neexistuje alternativa, jak věc vyřešit centrálně.
2) ještě jednou zvážit, jestli přeci jen neexistuje centrální varianta
3) ..
4) ..
5) VÝKON
Když už tedy není jiné cesty, tak je důležitý výkon. Lokální jednotka, co na maximum vyvětrá 25m3/h, nevyřeší ložnici. Na osobu je potřeba 25m3/h a tedy běžná ložnice potřebuje kolem 50m3/h. Vždy je lepší jednotka s větším nominálním výkonem provozovaná na nižší provozní stupeň než jednotka hnaná na maximum.
6) HLUK
U každé lokálně umístěné jednotky musíme počítat s obtěžujícím hlukem, který je dvojí podstaty. Samotné proudění vzduchu, které je definované zejména rychlostí a objemem dopravovaného vzduchu vůči velikosti, typu otvoru, kterým je vzduch přiváděn. I ta nejtišší jednotka tak může nepříjemně hučet. Druhý hluk produkuje samotná jednotka. (IMHO Obtěžovat mohou i různé světelné ovládací prvky. Viděl jsem jednotky různě blikající a světélkující – pozor na to.)
7) ZIMNÍ PROVOZ
Většina jednotek se skutečně účinným výměníkem zamrzá a proto se musí řešit lokálně i předehřev, aby jednotky měla smysl v zimě, kdy se předpokládá její největší využití. Stejně tak je to s dohřevem vzduchu, jen malé procento lokálních jednotek má integrovaný dohřev. Když pak v zimě z jednotky fouká 16-17°C hned někde vedle postele, klienti ji raději vypnou.
8) KONDENZÁT
V jednotce se produkuje poměrně velké množství kondenzátu, který se musí nějak jímat nebo inteligentně vypustit. Jímání do nádržek je velmi obtěžující a také omezující. Když se nádržka naplní, chytrá jednotka se vypne a nevětrá. To je fajn, ale co když není obsluha nablízku? Tak se prostě nevětrá. Stékající kondenzát na fasádu není dobré řešení pro zimu a když teče po trvale omítce, není to dobré ani v létě.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Zohan » 12 kvě 2017, 10:10

Nelze dát úplně rovnítko mezi decentrální a lokální jednotky. Decentrální jednotka může být klidně umístěna v garáži, být jedna pro celý dům. Podívejte se na tohle schéma http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/33 ... zduchu.htm Decentrální jednotky odsávají vzduch z domu a do jednotlivých místností je vzduch přiváděn stěnovými nebo speciálními otvory v oknech. Lokální jednotka je umístěná přímo v odvětrávané místnosti. Jsou i různé kombinace, které jsou určitými mezi typy. Předpokládám, že Vám jde o lokální větrací jednotky.
Obecně vzato je to vždycky kompromis, nikdy nenahradí centrální jednotku, nikdy to nebude ten samý komfort. To zkrátka nelze a je nutné se s tím smířit. Proto v novém domě je potřeba vyřešit vzduchotechniku předem a nezachraňovat něco dodatečně. Jen naprosto neznalý, pomatený nebo podvedený stavebník by si záměrně instaloval lokální jednotky do nového domu nebo bytu. Proto o lokálních jednotkách má smysl se bavit jen u rekonstrukcí nebo nešťastně zapomenutých, nevyřešených stavbách.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Petra » 12 kvě 2017, 09:13

Dobrý den,
po přečtení předchozích komentářů a názorů se ve mně probudila zvědavost a chtěla bych se Vás proto zeptat na názor ohledně decentrálních rekuperačních jednotek. Jestli to dobře chápu, tak u Vás asi nejsou na prvním místě, ale přesto, kam se vrtnout, když chci něco, co se může řadit na trhu mezi nejlepší. Velice Vám děkuji za odpověď a rozbor. Moc mi to pomůže.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od qwas » 04 lis 2012, 21:59

Máte zkušenosti i s prodejem zvlhčovačů? Mohl byste mi nějak nasměrovat?

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od VZTPraha » 01 lis 2012, 12:57

Miloš píše:Mohu Vás ještě poprosit o Váš názor na tzv. zpětný zisk vlhkosti?

Myslím, že i tady najdete technicky fundované odpovědi. viewtopic.php?f=18&t=361
Jako obchodník konstatuji, že je zpětný zisk vlhkosti velmi dobrý obchodní tahák. Celá jednotka Paul Santos je zařízení slušné kvality, ale drahé již v základu. Lidé jsou líní myslet a na tom je třeba stavět, chcete-li dobře prodávat. Zkuste se na věc podívat i jinak. 19 000 Kč na 6-10 let znamená roční náklady na vlhčení mezi 2 000 až 3 000 Kč a to jen za zařízení. Můj pohled není až tak technický, já se na věci dívám pohledem ekonomiky. Mě zajímají kupecké počty. Jestliže má něco výrobcem definovanou životnost, předpokládám, že účinnost půjde s časem dolů. Opět si to přepočítám a vychází mi vzhledem ke klesající účinnosti výměníku a roční náklad převyšující 3 000 Kč. Technicky vzato má enthalpický výměník nižší termickou účinnost, je to dáno zejména menší teplosměnnou plochou výměníku při stejné celkové velikosti výměníku -jsou zaměnitelné. Když má obchodník prodat, potřebuje ztracenou termickou účinnost nějak zamaskovat, do se dělá přičtením kondenzačního tepla. Zda je to zcela korektní výpočet, když na druhé straně se teplo pro vypaření spotřebuje, se již v podkladech pro marketing neuvádí. V každém případě jsou ale enthalpické výměníky v pohledu evropského obchodu na ústupu a ani velcí výrobci výměníku tento směr vývoje nijak nepodporují. Absolvoval jsem letos 8 veletrhů a i největší výrobce enthalpických výměníků Recair upřednostňuje termické pasivní výměníky. Prodejnosti v rámci Evropy nepřispívá ani kritika z PHI Darmstadt, díky malé termické účinnosti ani tyto výměníky nemají certifikaci pro pasivní domy. Evropské trendy se projevují i u nás, ale vždy s mírným zpožděním.
Miloš píše:Pokud má podle Vás smysl řešit tímto způsobem regulaci vlhkosti, existuje na trhu jiná konkurence schopná jednotka? Např. u Nilanu jsem jen našel ve výčtu vlastností "regulace vnitřní vlhkosti, integrované čidlo". Předpokládám ale, že se jedná jen o čidlo, které v případě poklesu vlhkosti v odváděném vzduchu rekuperaci vypne. Nejde tedy zřejmě o zisk vlhkosti.

Nejdříve je potřebné si uvědomit, že samotné větrání je příčinou snižování vnitřní vlhkosti. Proto je smyslupné, když jednotka reguluje příčinu. Nemá smysl větrat stejnou intenzitou, kdy doma nikdo není a tak proces vysoušení podporovat a urychlovat. Produkce vlhkosti také signalizuje přítomnost osob, proto využívání vlhkostních čidel pro regulaci výkonu jednotky hodnotím pozitivně. Pro uživatele také vyjde cenově výhodněji než čidlo CO2. Nelze očekávat, že entalpický výměník by problém vyřešil. Účinnost není 100% a má klesající tendenci. Může nastat paradoxní situace, že špatně řízený výměník se zpětným vracením tepla vysuší dům více než dobře regulovaný termický výměník, který navíc ušetří více tepla. Rozdíly jsou i ve funci čidel. Některá mají nastavenou spínací mez pro snížení nebo zvýšení výkonu jednotky, Například zmiňovaný Nilan má spínací algoritmus řešený s ohledem na předešlé hodnoty, ty vyhodnotí a jednotku řídí jinak na začátku větrací sezóny a jinak na konci.
Žádná regulace ale neumí přejít k nápravným opatřením a zajistit vlhčení. Na to slouží jiná zařízení - zvlhčovače. Vlhčení je stejně komplikovaný obor jako je vytápění nebo chlazení. Vlhčit se dá fyzikálně několika způsoby, opět se nechci pouště do technického rozboru, ten nechám povolanějším. Z pohledu obchodníka mohu říct, že jsou na trhu ultrazvukové, parní zvlhčovače za pár stovek až několik tisíc Kč. Existují i různé odpařovače a fontánky Naproti levným řešení existuje i profesionální strojní řízené vlhčení s přesným dávkováním páry. Pro rodinný dům počítejte s pořizovacími náklady kolem 80 000 Kč komplet.
K výběru jednotek tu už bylo napsáno dost, jen bych se nebo někoho opakoval. Pokud uvažujete, že byste byl ochoten dát za rekuperační jednotku Paul 63 000 Kč + event. 19 000 Kč, vydal bych se cestou aktivní rekuperace a případně ještě zauvažoval o ohřevu vody.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Miloš » 01 lis 2012, 02:50

Dobrý den,

děkuji VZTPraha za rady. Mohu Vás ještě poprosit o Váš názor na tzv. zpětný zisk vlhkosti?

Byla nám nabídnuta jednotka Paul Santos 370 (cca 63 tisíc Kč) plus výměník se ziskem vlhkosti (dalších cca 19 tisíc Kč). Životnost výměníku cca 6 let, resp. při používání pouze v zimě cca 10 let. Má podle Vás smysl investovat do této, podle mnohých ničím jiným výrazně zajímavé, jednotky? Cena za jednotku v sobě podle všeho zahrnuje pouze manuální ovládání z jednoho místa (3polohový přepínač).

Pokud má podle Vás smysl řešit tímto způsobem regulaci vlhkosti, existuje na trhu jiná konkurence schopná jednotka? Např. u Nilanu jsem jen našel ve výčtu vlastností "regulace vnitřní vlhkosti, integrované čidlo". Předpokládám ale, že se jedná jen o čidlo, které v případě poklesu vlhkosti v odváděném vzduchu rekuperaci vypne. Nejde tedy zřejmě o zisk vlhkosti.

Pokud je dle Vás pohled na získávání vlhkosti přímo v jednotce přinejmenším diskutabilní a je tedy spíše rozumnější zisk neuvažovat, ztrácí podle nás vzhledem k vysoké ceně investice do jednotky Paul smysl. Mohu Vás pak poprosit o doporučení alternativy bez zisku vlhkosti? (Nilan, Atrea ...)?

Děkuji.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od MIRAS » 10 říj 2012, 12:50

laďa píše:..na první pohled..
Podle mě na první pohled je to bedna jako bedna. Oslovit by měla technologie.
jednotky.png

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od VZTPraha » 09 říj 2012, 20:35

Základní větrací jednotky s jen pasivní rekuperací asi ani nemají moc ambice na velké oslovování. Nilan a Atrea jsou klasika a nejvíce rozšířené jednotky u nás. Technicky spolehlivé a oproti ostatním mají náskok v regulaci a ovládáním přes internet. Jestliže vám jde skutečně jen o větrání, nemůžete se u těchto dvou značek splést a nechte se oslovit nějakým z prodejců. Měla by vás oslovit i tradice, rozšířený servis. Nepatří určitě mezi nejlevnější, ale zase nechat se oslovit jen cenou, se nemusí vyplatit. Ani Paul není špatný, ale za zmíněnými značkami už technicky zaostává a zdaleka je předbíhá cenou. Ostatní značky bych uvedl něco jako rarity, můžete sice zaujmout souseda neznámou značkou. Druhá strana mince je problém se servisem a zejména pozáručními opravami. Modelově je to stejné jako při nákupu jakéhokoliv zboží, které nemá na tuzemském trhu dostatečné zázemí. Opravy trvají déle, jsou méně pružné a chybí technická podpora, vše se řeší za pochodu (v lepším případě).

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od laďa » 09 říj 2012, 16:00

Děkuji za odpověď. Je pravda, že i na nás prezentace firmy nepůsobila vůbec dobře, ale jak Nilan, tak Atrea nás bohužel na první pohled neoslovili. Tchán má instalovanou již rok rekuperaci Paul, ale neustále s tím má nějaké problémy, a to by měla být špička v rekuperacích (aspoň cena tomu odpovídala) :?
Každopádně jsme dokonale zmateni, hlavně nejsme natolik do problematiky zasvěceni a druhá věc je samozřejmě čas, který nám chybí k získávání informací.

Mohl by jste mi tedy poradit, co by jste volil za rekuperaci v našem případě:
Bungalov 133 m2, lokace Vysočina
Obvodové zdivo 30 cm Qpor; EPS 18 cm, strop 40 cm vata, podlaha 24 cm EPS
Vytápění celoplošné vodní podlahové topení + kamna na tuhá paliva s výměníkem + plynový kotel, příprava na solar.
Lze půdní i vnitřní rekuperační jednotka.

Díky moc za Váš názor, s tím, že i dalším názorům se nebráníme :lol:

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od VZTPraha » 07 říj 2012, 23:48

Jednotky Dantherm jsou dánské výroby a patří do kategorie pasivních jednotek Nilan Comfort, Genvex GES energy, co se země původu týče. Jestli jste dočetl můj první článek, popisoval jsem, co to v důsledku znamená pro českého koncového uživatele. Výrobní síla v Dánsku patří podobně jako ve všech vyspělých severských zemích Evropy k těm nejdražším a proto si za kvalitu připlatíte. Podobně na tom budete i u jednotek skutečně vyráběných v Německu, Finsku nebo Švédsku. Dantherm je tradiční firma, která na rozdíl od S&P (např. EHR 280 Akor) nemá problém s prokazováním skutečného výrobce. Na samotné jednotce není nic výjimečného, co by stálo za zmínku. Je to klasický zástupce slušných pasivních jednotek, kterých je na našem trhu poměrně hodně. Dva EC ventilátory, protiproudý hliníkový výměník (s trochu horší účinností než konkurence, ale pořád velmi slušná cca 87%) a kvalitní skříň. Vadilo integrované ovládání na jednotce, mám raději možnost ovládání např. u vchodových dveří a samozřejmostí je ext. spínání z WC, kuchyně. Jednotku jsme neprodávali, ale měl jsem možnost prohlédnout v rámci veletrhů u nás i v Německu. Jako rozhodnutý zákazník pouze pro pasivní rekuperaci bych se této jednotky nebál, co by mi ale dělalo větší starost, je prezentace prodejců. Ta je dost tristní. Obrázek si udělejte sám.
Při zadání hesla Dantherm HCV 5 do vyhledávače se dostanete na stránku http://www.dantherm-rekuperace.cz Nikde žádný kontakt, kdo to prodává, kdo to servisuje atd. Musíte se vydat dál. Když rozkliknete prodejci, dovozcem je firma Konsta air s.r.o. jejichž stránky http://www.konstaair.cz jsou pro rekuperační jednotky nefunkční. Čechy spravuje firma Winiair, která se prezentuje jako letecká škola http://www.winiair.cz/ a na stránky o vzduchotechnice jsou nedostatečné bez technických informací. Na mě nepůsobí profesionálně, nesrovnatelné se stránkami konkurence. Ani rozkliknutím Morava si moc nepolepšíte. První odkaz vás nasměruje na firmu Ktherm http://www.klvan.cz/ , která dělá všechno možné, ale v referencích mají poslední 2010 a povětšinou montují Atreu. Druhý moravský odkaz nasměruje na EL-BA Group s prezentací Stiebelu http://www.tepelnacerpadla-cz.eu/ Konečně třetí odkaz mi také nepřijde specializovaný na Dantherm http://www.airtechnology.cz/informace-pro-zakazniky. Možná se pletu, ale můj subjektivní dojem z takové prezentace a pocitu zajištěného servisu není dobrý. Přijde mi to amatérské připomínající 90.léta a garážové podnikání. Díval jsem se i do technických podkladů. A sláma čouhá i odtud.
Dantherm.png

Překlepy v textu se dají ještě tolerovat, ale co ta technická data? Spotřeba udávaná v Ampérech? 154 A pro HCV 5? Max. příkon 0,7 W? To je asi tak vše, co bych k dané jednotce mohl říci.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od laďa » 07 říj 2012, 18:21

Rád bych poděkoval VZT Praha za cenné rady. Rád bych se ještě zeptal na Váš názor na Dantherm HCV 5. Momentálně jsem před rozhodnutím výběru rekuperace..... a čert, aby se v tom vyznal :D
Děkuji

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od jarka » 03 říj 2012, 20:29

Pedro mi v SZ písal, že mnou navrhnuté pokračovanie rozcestníka nie je celkom scestné :D
Takže :

... ja mám pre bod 17 pokračovanie:

NE, resp. chci řešení na jistotu, ať to stojí, co to stojí :roll: :čtu dál
18. Chci vodu ohřívat pomocí rekuperační jednotky, ale mám/budu mít/chtěl bych mít TČ k topení a k tomu mám navíc pochybnost hraničící s jistotou, že v případě mnohopočetné a/anebo "kachnoidní" rodiny rekuperace nebude dodávat dost teplé vody - Koupím VP18 Anaconda K WT, požádám dodavatele, aby mi místo soláru na vstup WT připojil přes trojcestní ventil výstup z deskového výměnníku TČ a ošetřil to regulačně v xCC potřebnou logikou a pak:
a)větrám, chladím - vodu ohřívám akt. rekuperací
b)větrám, chladím, ale mám vysokou okamžitou spotřebu teplé vody - vodu ohřívám akt. rekuperací, vypomáhá TČ, v tu chvíli netopí.
c)nevětrám, nechladím - vodu ohřeje TČ, přepíná mezi topením a přípravou teplé vody.
V případě, že dům má dostatečnou akumulaci, ani si to nestačím všimnout :lol:
Bude to chtít "pohrát si" s nastavením logiky...
( platí ovšem vše jako v 16) a 17) ).

NE:vrátím se do bodu 13)

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Pedro » 27 zář 2012, 11:08

Ohřev vody
13) Chci nejlevnější zařízení bez ohledu na spotřebu:
ANO: pořiďte si klasický el. bojler.
NE: čtu dál.
------------------------------
14) Chci jen ohřívat levně vodu, ostatní technologie v domě budu řešit odděleně:
ANO: zajímavou možností jsou bojlery s integrovaným tepelným čerpadlem. Cena kolem 50.000 Kč zaručuje i zajímavou dobu návratnosti ve srovnání s el. bojlerem.
NE: čtu dál.
------------------------------
15) Uvažuji vodu ohřívat solárními panely:
ANO: je to jedna z možností. Musí se počítat také s tím, že vodu povětšinou nelze zajistit s ohledem na sluneční podmínky celoročně a tedy minimálně zimní období vyžaduje záložní zdroj, nejčastěji se používá elektřina. Tím se dostáváte k poměru zdarma:draho na 3:1, to velmi připomíná klasický COP 3 běžných tepelných čerpadel. Vedlejším a opomíjeným nákladem prostorová náročnost (AKU nádrže, čerpadlová sestava).
NE: čtu dál.
------------------------------
16) Chci vodu ohřívat pomocí rekuperační jednotky:
ANO: je to možné a výhodné zejména v období, kdy potřebujete chladit. Takové období může být různě dlouhé a už dávno se neomezuje jen na letní měsíce. Zdrojem tepla v nízkoenergetickém nebo pasivním domě, výrazně ovlivňující teploty nad požadovanou mez, může být i televize, počítače, vaření atd. To je asi hlavní výhoda tohoto ohřevu proti solárním panelům. V kombinaci s fotovoltaikou zajišťující napájení kompresoru se výhoda násobí. I v zimním období lze ohřívat vodu energií odpadního vzduchu, ale nesmí se zapomínat na fyzikální limity. Opět bych doporučoval přečíst diskuzi o energetickém zázraku.
NE: čtu dál.
------------------------------
17) Vodu bych chtěl ohřát pomocí TČ:
ANO: jak už jsem psal v bodě 15), vyjde to podobně jako u solárních panelů, které zimní provoz zajišťují el. ohřevem. Pozor je potřeba dát na výkon zařízení, regulovatelnost atd. Pro ohřev vody v kombinaci s vytápěním je potřebný jiný výkon než jen pro letní ohřev vody. Některým zařízením toto působí potíže a jdou cestou kompromisů a různých tu více tu méně šťastných řešení.
NE: vrátím se do bodu 13)

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Pedro » 25 zář 2012, 09:11

Opět jsem si pro čtenáře připravil malý rozcestník, kterým odpovím na nejčastější otázku CO BYSTE SI ZA TECHNOLOGII DAL VY, KDYBYSTE ZAŘIZOVAL SVŮJ DŮM? Je to sice nejčastější dotaz, do kterého zákazník vkládá naději o ideálním výběru. To je ale silný tlak na morální vlastnosti prodavače. Co asi odpoví, když má plný sklad nějakého neprodejného ležáku? A znáte to přísloví o kovářově kobyle? Pořád si myslíte, že moje rada je ta ideální? Děkuji za důvěru.
------------------------------
Na začátek si řekněme, že dům bude vybaven vzduchotechnikou. Cena rozvodů pro běžný domek je někde kolem 60.000 Kč komplet na klíč plus mínus autobus. Dále v domě potřebujeme topit a ohřívat vodu. Uvažuji, že v domě bude tradiční česká rodina s průměrnými hygienickými návyky. Manželka mírně zimomřivá.
------------------------------
Topení :
(uvažujeme o maximálním pohodlí bez spalování tuhých paliv vč. peletek.)
1) Dům má tepelné ztráty nad 5kW:
ANO: jako topný zdroj se vyplatí plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. S rostoucími tepelnými ztrátami se více vyplatí tepelné čerpadlo.
NE: čtu dál.
------------------------------
2) Dům má tepelné ztráty 3-5kW:
ANO: toto rozmezí umožňuje použití i provozně nákladnějších zdrojů tepla jakými jsou elektrokotle, kondenzační plynový kotel nebo TČ má návratnost na hranici životnosti.
NE: čtu dál.
------------------------------
3) Dům má tepelné ztráty pod 3kW:
ANO: kondenzační plynový kotel ani TČ se již nevyplatí, za současných cen energií je investice do nutné teplovodní rozvodné soustavy, plynové přípojky a samotného kotle, resp. tepelného čerpadla nenávratná. Zůstal bych u přímotopných elektrických zdrojů.
NE: vrátím se k bodu 1)
------------------------------
4) Mám dům s tepelnými ztrátami pod 5kW, ale také mám strach ze zdražování energií:
ANO: nezbývá vám nic jiného, než vybudovat teplovodní rozvod, prozatím použít nějaký levnější zdroj (elektrokotel) a doufat, že zdražování nebude tak dramatické. V budoucnu můžete elektrokotel využít jako bivalentní zdroj a investovat do TČ. Výhodou je, že už máte teplovodní soustavu hotovou.
NE: gratuluji ;)
------------------------------
5) Uvažuji o teplovzdušném cirkulačním vytápění:
ANO: pokuste se zamyslet nad následujícími otázkami.
NE: přeskočte až k otázce 11)
------------------------------
6) Vadí mi v celém domě stejné teploty:
ANO: přeskočte až k otázce 11)
NE: opravdu pošlete spát děti do dětského pokoje se stejnou teplotou, jakou máte při v obýváku při sledování televize? Co třeba fitness? Jedete na kole, potřebujete velké množství vzduchu a ono vám to bude i to víc topit.
------------------------------
7) Vadí mi při topit naráz v celém domě, když potřebuji zatopit jen ve vybraných místnostech:
ANO: přeskočte až k otázce 11)
NE: nedivím se, pokud obýváte trvale všechny místnosti v domě. Pomyslete však na situace, kdy v domě zůstanete s manželkou sami. Může se také stát, že přes den bude v domě jen jeden člověk v jedné místnosti. Přesto chcete vytápět na stejnou teplotu celý dům? Víte, že odmítáte regulaci, kterou se dá velmi ušetřit na nákladech za spotřebovanou energii pro vytápění?
------------------------------
8) Nejsem sice kuřák, ale přesto se bojím roznášení pachů po celém domě:
ANO: přeskočte až k otázce 11)
NE: vzduch je izolant, když s ním chcete topit, musí ho cirkulovat domem velké množství a může vzít sebou nějaký ten pach. To se jen těžko uhlídá. Při vaření můžete cirkulaci vypnout, sice nebudete roznášet žádný pach, ale také nebudete tou dobou topit. Pokud máte dům s dobrou akumulací, problém s přerušenou dodávkou tepla mít nebudete.
------------------------------
9) Mám obavu z přívodu vzduchu do místnosti u podlahy:
ANO: přeskočte až k otázce 11)
NE: topná sezóna v nízkoenergetických nebo pasivních domech je dost krátká, zbytek roku budete stejným systémem jen větrat. Přívod vzduchu studenějšího k podlaze zejména do místností bez pohybu lidí, což je typicky ložnice v noci, není pro větrání vůbec vhodný.
------------------------------
10) Odpověděl jsem na otázky 6 až 9 pokaždé NE:
ANO: Vy si můžete cirkulační teplovzdušné vytápění bez obav pořídit.
NE: v tom případě byste měl už dávno číst otázku 11) ;)
------------------------------
11) Chtěl bych ohřívat jen větrací vzduch na konci přívodu do místností:
ANO: nezapomeňte, že větracího vzduchu do domu proudí velmi málo. Pro vytopení domu budete potřebovat určitý minimální průtok koncovými ohřívači. Zjistěte si, zda vzduchu bude dost. Přivádění většího množství větracího vzduchu s sebou nutně přinese nepříjemný pokles vnitřní vlhkosti.
NE: čtu dál.
------------------------------
12) Budu mít doma krb a chtěl bych rozvést teplo větracím systémem:
ANO: běžným větracím systémem toho moc nerozvedete. Sledujte tok vzduchu z místnosti s krbem do dalších místností. Aha? Krby bývají nejčastěji v obýváku a z obýváku odtah do kuchyně nebo přes chodbu na WC a do koupelny. To znamená, že vzduch z obýváku neputuje nikam dál do domu. Leda byste chtěl cirkulaci a to se nejprve vraťte k otázce číslo 6). Na rozvody vzduchu od krbu je dobré použít zcela samostatné rozvody, odděleně od vzduchotechniky pro větrání a úplně nejlepší je koncipovat krb tak, aby žádné vzduchové rozvody nepotřeboval. Poraďte se s krbařem jak na to.
NE: čtu dál.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od VZTPraha » 24 zář 2012, 13:32

štěpinka píše:Říká vám něco zařízení Frigotech?

Žádné takové zařízení neznám. Díval jsem se na jejich stránky a musím jen konstatovat, že jim moc dobrou vizitku nedělají. Znám český trh velmi podrobně, to už se u obchodníka v oboru očekává a jestli vůbec nějaké takové zařízení existuje, nejedná se o sériovou výrobu. Odhaduji, že jestli skutečně někdo takové zařízení sestrojil, bude se jednat o kusy. Správnější by bylo nazývat tyto jednotky prototypem. Nepřísluší mi posuzovat takovou jednotku technicky, když jsem ji nikdy neviděl. Jako obchodník bych se na to díval jako na nevyzkoušenou jednotku, u které mi ve zvýšené míře hrozí, že něco nebude fungovat. Není standardizovaný servis, každý by se to musel učit, což by vše prodražilo. Nejsou návody, nejsou zkoušky, atesty. Jako značka to nikomu nic neřekne, neexistuje tradice firmy. Zkoušel jsem něco dohledat a firmu tvoří pravděpodobně jeden člověk. Citlivě řečeno, nevidím ani perspektivu a budoucnost firmy, která je navázána na důchodce. Jako obchodník bych se do takové spolupráce nemohl pustit. Tím nemohu vyloučit, že by věc nefungovala, ale ani potvrdit nějakou kvalitu. Jako zákazník bych to takové jednotky šel maximálně za desetinu ceny konkurence, abych vyvážil možné komplikace.

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od štěpinka » 24 zář 2012, 10:28

Říká vám něco zařízení Frigotech?

Re: Nejvhodnější rekuperační jednotka

Příspěvek od Pedro » 22 zář 2012, 21:36

Tak to je řez. Dobře Praha :-)

Nahoru