Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Joseph_Brno » 04 říj 2016, 06:11

Hmm, máte pravdu, to je zbytečný.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Mathilda » 03 říj 2016, 15:45

Myslím si, že 18 kW je zbytečné. 9 kW musí na vytápění stačit, kdyby nestačilo, neuživil byste to. 18 kW elektrokotel je pro každodenní vytápění RD uvedené velikosti ekonomicky přes čáru. Uvědomte si, že vodu máte zajištěnou dalším výkonem samotné jednotky a jde jen o krytí vytápění, z něhož máte také ztráty větráním již pokryté.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Joseph_Brno » 03 říj 2016, 13:16

Zdravím,
Jsem ve fázi přípravy RD. Bude to klasický bungalov o užitné ploše 100m2. Viz příloha. Zdi budou 450mm ytong. Podle jakési tabulky jsem si vypočítal TZ 6-8kw. Dům bude bez připojení na plyn a v obyváku budou kamna bez připojení na vodu.
Jde mi o využití možností pro vytápění, rekuperaci, či možnost chlazení.
Můj prvotní nápad byl elektrické topné kabely a bojler pro ohřev vody. Protože nač mít elektrokotel a hůř regulovatelnou teplotu různých místností, když to stejný si vezme elektrická podlahovka a lépe si můžete nestavit teplotu, nebo úplně vypnout pokoj. Jenže jsem byl zvyklán z důvodu, co když EE podraží a tak nebudu mít možnost vyměnit zdroj tepla. Tak teda půjdu do vodovodní.
Z firmy IVT mi psali ohledně TČ, jenže si nemyslím, že to bude mít takovou úsporu na úkor navýšení hypotéky (vše bude na úvěr) a tak se mi do TČ moc nechce.
Ale zaujala mě nabídka z firmy Nilan kde mi nabízí: Compact K+EK9- vytápění elektrokotlem s možností do budoucna výměny elektrokotle za TČ.
http://www.nilan.cz/produkty/aktivni-re ... pact-k.htm
http://www.nilan.cz/prislusenstvi/katal ... ompact.htm
Možná bych ten elektrokotel dal 18kw je to “jen” o pět tis víc.
Co si o této sestavě myslíte? Mi přijde právě totožná s domkem Č.9 z první strany viewtopic.php?f=22&t=1202#p6654
Díky moc za aspoň nějakou reakci, jsem toho trochu o všem možným přečet a už se v tom nevyznám. Těch možností a firem je příliš.
Přílohy
pudorys.jpg

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od conny » 29 zář 2014, 13:58

No a jeste tam hodit Trombeho stenu a na vstup do rekuperace udelat pruchod dlouhou "fototermikou" a je to..
:)

Uz me to napadlo. Udelat dve vetve ktere by si rekuperace ridila sama od sebe. Jedna vetev by sla pres rekneme 10m dlouhy pas "trombeho" steny cca 50cm vysoke aby to bylo hezke v horizontalnim provedeni jako pas na hrane strechy napr. a tim by se vzduch ohrival solarnim efektem. Fungovalo by to urcite i pod mirnym mrakem, samozrejme v zavislosti na prutoku. Ale jde o to, ze investicni naklady na takovou hracku by nemusely byt exteremni.. Snad jen to sklo by asi neco stalo.
No a pak ta regulace na vstupu do rekuperace. Druha vetev by mohla byt stnadard nebo ZR.. Pripadne tri vetve, jedna ZR, druha trombero stena nebo fototermika, jak se to nazve, a treti normalni vstup. V kazde vetvi tepelny senzor a at si s tim algoritmus rekuperace hraje ;)

Co vy na to?

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od VencaOL » 25 dub 2014, 09:13

Nejlepší sestva pro RD podle mě je aktivní rekuperační jednotka s ohřevem jak TUV, tak na topení s možností nasávání vzduchu zevnitř a z venku. Cena by ovšem neměla překročit 200.000, jinak je to silně neekonomické. A takovou nikdo nenabízí.....
Vycházím z toho, že aktivní RJ opravdu vycucne z odchozího vzduchu veškerou možnou energii. Ale tu energii jsme dovnitř nejdříve dodali (topení, vaření), takže její energetický zisk je pouze rozdíl mezi teplotou venkovního a vyfukovaného vzduchu. Stačí nám větrat cca 100 - 150m3/h a to je pro pořádné TČ málo. Zbytek by si jednotka měla automaticky nasávat zvenku.
No a ekonomicky... Rd 120 m2, TZ 2kW, 4 lidi = 200l TUV, větrání 100m3/hod, celkem cca 4+4+4 MWh energie (bez započítání zisků osob a slunce). Převedeno na peníze 12 * 2,5=30.000,- v elektrické energii. Bude-li mít TČ v krabici průměrný roční COP 3, ušetří mi za rok 20.000,- Kč. Ale MUSÍ mít přisávání vzduchu pro TČ z venku..... Skutečnost bude poněkud horší a úspora bude menší.
Napadla mě myšlenka, použít klasické TČ vzduch-voda a někudy mu cpát před výparník i ohřátý vzduch z domova.....

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od zakňaktel » 28 led 2014, 23:31

Jen dočasně. Než udělám tuning.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od BobTheBuilder » 28 led 2014, 21:28

A takto to vetranie chcete prevádzkovať stále alebo je to len dočasné ? :?

Zaujímavá informácia by bola v prípade permanentného vetrania, aké teploty pôjdu zo ZR pri trvalom nasávaní.

zakňaktel píše:Teď v těch mrazech to dokáže ochladit celý dům. Takže budu muset vymyslet dohřev.
A to vetráte len niekoľko hodín denne. Ako by to bolo pri permanentnom vetraní :?

Predohrev ste vyriešili ZR, no bez dohrevu to aj tak nepôjde. To je nevýhoda pasívnych RJ.

Tá slabá izolácia by vám robila problémy aj v lete ak by ste nasávali vzduch cez bypass.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od zakňaktel » 28 led 2014, 21:11

Ano. Mám to v provozu asi týden. Jednotka má ztrátu asi 0,8°C (sání špinavého proti přívodu čistého) , rozvody mám zasypané foukanou vatou na nezateplené půdě. Bohužel to nestačí. V rozvodech se ztrácí další 2°C. Teď v těch mrazech to dokáže ochladit celý dům. Takže budu muset vymyslet dohřev.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od BobTheBuilder » 28 led 2014, 14:09

zakňaktel píše:Je to tedy na nejnižší rychlost proudění (nevím jaká, ale dostatečná na větrání) a jen několik hodin a pak pauza do druhého dne.

Neviem, či som to dobre pochopil : vetráte len niekoľko hodín denne a potom pauza do druhého dňa ?

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od zakňaktel » 28 led 2014, 13:49

manipulovat s KG200 v 5ti metrovém výkopu bez pažení lze jen po velmi dlouhém pohledu na děti a sepsanou závětí. Cenu si raději nepředstavuji.
Když jsem se ptal na nabíjení/vybíjení, myslel jsem, co se stane, když se ZR na konci zimy vychladí. Odkud se tam to teplo navrátí. Nevím, jestli se zemina považuje za vodič tepla nebo izolant, možná oboje. Ve velké hloubce si myslím, že už letní ohřívání ztrácí na vlivu. A jestliže by se ZR v létě nepoužíval, jestli tam to chladno nezůstane do příští zimy, jako řezníkům led před vynálezem strojního chlazení.
ZR jsem budoval před 3mi lety a zprovoznil teprve před týdnem. Trochu tam napršelo (možná), vybral jsem asi 3l vody, prolil kýblem vody se savem. Je to snaha o nejlevnější variantu, kdyby to nefungovalo, tak ať to moc nebolí. Je to KG200/30m, u domu 1,5m na konci 2,5m . Ukončené téčkem a nahoru zase KG200. Na kondenzát je prostor několik litrů. Co mě ale překvapuje, jaká teplota z něho leze. Při venkovní +2,5 je to +12,2 při -5 je to +11,7 a při -12,4 to bylo +10,9. Je to tedy na nejnižší rychlost proudění (nevím jaká, ale dostatečná na větrání) a jen několik hodin a pak pauza do druhého dne.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od KorDa » 28 led 2014, 09:46

Větve ZR musí mít mezi sebou nemrznoucí odstup, tj. cca 1m . Když jdou dvě větve vedle sebe je to 2m, aby nevybíjely krycí zeminu jedna druhé. Co se týče uložení do hloubky, hned u domu jsem začal ve 2m. Něco přes metr se počítá dle typu a lokality nezámrzná hloubka. Jelikož trubka kolem sebe také dokáže vymrazit zem do kruhu o průměru 1m, musí se uložit minimálně do 2 m. Aby dobře a hlavně rychle odtékal kondenzát, dělal jsem spád 5 až 7 cm na 1m délky. Při 25 m klesnete o 1,5 m . Kdyby byla jen jedna větev, klesnete na 3,5 m. Já musel z hlediska místa uložit část druhé větve pod první. Tím jsem se dostal něco přes 4 m hloubky. To by ale byly hrdla hned u dna šachy a nešlo by to čistit. Proto je dno šachty ještě o metr hlouběji = tím se dostávám na 5 m. Zkuste si spočítat, co stojí vykopat 50 metrů takového výkopu. 50m trubek, 6m skruží (1m nad terén). To ani nepočítám riziko, že jsem do výkopu lezl bez pažení.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od zakňaktel » 27 led 2014, 23:23

KorDa píše: Uložení velmi hluboko v zemi, krytí min. 2 m, nejnižší místo cca 5 m..

wow. Neznám teorii ZR, ale není těch 5 m již kontraproduktivní ? Tedy s ohledem na nabíjení/vybíjení
Karcy píše:To savo tiež nie je najlepší nápad,ja osobne chlór tiež nemusím.

Savo má velice nízké výrobní náklady i cenu a i při velmi nízké koncentraci je baktericidní. Ještě než jsem si pořídil UV lampu, tak jsem ho lil do studně asi jeden panák na 2m3 vody a to pitné

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Karcy » 27 led 2014, 19:04

Nebude problém toho zápachu v tej betónovej šachťe?
Niečo na nej určite nebude v poriadku keď ju na jar zaplavý.
To savo tiež nie je najlepší nápad,ja osobne chlór tiež nemusím.
Poradil by som vám nabudúce to vyčistiť roztokom peroxidu vodíka,dá sa kúpiť v lekárni 30%.
Ten solankový výmenník je síce pekná vec ale taktiež papá EE a určite je jeho cena trosku inde,to už sa prikláňam radsej k aktývnej rekuperácii.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Ferin » 27 led 2014, 16:21

Tak z výše uvedených důvodů se už od klasických "větraných" zemních registrů ustoupilo (nebo aspoň mám za to) a nahradily se solankovýma registrama.
Otázka je srovnání nákladů a účinnosti obou typů výměníku.

KorDa píše:Na léto to není moc použitelné.


Můžu se zeptat proč? Jen kvůli zápachu? Nebo to chladí nedostatečně?

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od BobTheBuilder » 27 led 2014, 15:03

Karcy píše:Netvrdím, že je to najlepšie, ale dobré riešenie, dovolím si tvrdiť, že to nie je zlé riešenie ani pred aktívnu rekuperačnú jednotku. Určite je rozdiel medzi nasavaným vzduchom -18°C a dajme tomu +3°C.

Tiež som rozmýšľal nad "predohrevom" vzduchu pred aktívnu RJ vodou zo studne.
Technicky je to iné riešenie ale prakticky sa jedná o to isté - ohriať nasávaný vzduch.
Zapojením pred aktívnu RJ dosiahnete o málo nižšiu spotrebu kompresora.
Pri nákladoch na výmenník, čerpadlo, rozvody, atď to vyšlo ako nerentabilné pre zimnú aj letnú prevádzku.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od KorDa » 27 led 2014, 14:53

S dovolením se vmíchám do diskuze stran zemního výměníku. Mám osobní zkušenost, vlastním zemní výměník sedm let a bez ohledu na to, jaká je za ním jednotka, musím jednoznačně souhlasit s tím, že má svůj přínos. Dá se říci, že posunuje teplotu oproti venkovní o cca 8 až 10°C při větracím výkonu cca 100-120 m3/h. Můj výměník je ze dvou 25 m dlouhých větví z KG o průměru 200 mm. Uložení velmi hluboko v zemi, krytí min. 2 m, nejnižší místo cca 5 m. Musím však potvrdit i mnoho problémů. Pravidelně se mi zaplavuje betonová šachta při jarním tání nebo deštích, mnoho hodin denně musí běžet čerpadlo, které odčerpává ze šachty vodu. Na léto to není moc použitelné. Byl to experiment a nehledím na pořizovací náklady, kdybych chtěl být objektivní nevěřím, že se mi investovaných 40.000 Kč + moje práce má šanci vrátit. Co se týče zápachu. Jsou různé etapy. V zimě nemám problém a nemohu říct, že by jakkoli bylo poznat, zda větrám registrem nebo přímo z fasády. Po zimě registr odstavím, protože by bylo větrání registrem nevýhodné, obvykle se zaplaví i šachta. Jakmile registr pustíte po odstávce, je to cítit. Nejedná se o nějaký zápach, ale skutečně potvrzuji slova Toma, že je to rozdíl. Stejná situace je po celé léto, kdy je výměník vlhký, kdy se v něm tvoří kondenzát. Na podzim provádím sanitaci Savem. Několik dní pak je v domě jako na veřejném bazénu, je to opravdu jen několik dní. Celá zima je pak naprosto v pořádku. Řekl bych, že je to celkem subjektivní otázka. Srovnejte s opékáním na grilu s dřevěným uhlím a plynovém grilu. Kdybych měl vybrat se zavázanýma očima jen na můj nos a chuť, asi bych rozdíl nepoznal. Je však spousta lidí, co to pozná naprosto jednoznačně hned. Proto také věřím, že Tom pozná rozdíl, kdy se větrá ze země a kdy přímo a třeba s tím i může mít subjektivní problém.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Karcy » 27 led 2014, 13:04

To bude tažká diskusia ;)
Tu sa dajú dočítať nejaké argumenty:http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-rodinnych-domu/9501-novy-experimentalni-vymenik-tepla-fsi-vut
http://stavba.tzb-info.cz/technicke-zar ... ho-vzduchu
Netvrdím, že je to najlepšie, ale dobré riešenie, dovolím si tvrdiť, že to nie je zlé riešenie ani pred aktívnu rekuperačnú jednotku. Určite je rozdiel medzi nasavaným vzduchom -18°C a dajme tomu +3°C. K takémuto názoru som sa tu ešte nedočítal, hoci som tu prečítal toho veľmi veľa, nielen tu, ale aj na TZB a čo sa týka p. Šperla asi všetko. Už to tu a na TZB čítam asi 4 roky, tiež som sa tu kadečo užitočné dozvedel. Avšak s jedným nebudem nikdy súhlasiť. A to je aj Vami spomínaný zápach z kanálového vlhkého sania. Toto tvrdenie je nezmyselné a ničím nepodložené. Aj keby náhodou existoval, tak sa dá veľmi jednoducho riešiť filtrom, taký s aktívnym filtrom by to určite zvládol. Mňa taktiež čas nenaháňa a už mám svojho favorita: tým je matka Príroda, matka Zem mi pomocou zemného registra dodá svoju energiu za veľmi malé prevádzkové náklady. A o to mi ide :idea:

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Tom » 25 led 2014, 00:42

Těžká diskuze, když nemáte argumenty.
Téma diskuze je o nejlepší sestavě pro rodinný dům. Pasivní rekuperace se zemním registrem řeší pouze větrání.
Toto řešení není špatné, ale rozhodně není nejlepší.

Plusem zemního výměníku je jistě nezamrzání jednotky a prakticky zanedbatelný výkon na chlazení.
Mezi mínusy patří náročnost na údržbu, cena kvalitního výměníku.
Není to univerzálně použitelné řešení.
Subjektivně pak specifický zápach z kanálového vlhkého sání.

Mezi hlavní plusy pasivní jednotky jednoduchost, pokud se jednotku někdo nesnaží vylepšit nesmyslnými zlepšováky, aby se odlišil od konkurence.
Hlavním nedostatkem je pak problematický zimní chod a zamrzání. Budováním zemních registrů, předehřevů a dohřevů se z jednoduchého řešení stává komplikované, nedokonalé a drahé. S pasivní jednotkou se nedostanete ke značné části energetického potenciálu, který obsahuje odpadní vzduch. Není to ani fyzikálně možné. Několikrát to tu již vysvětloval pan Šperl a později jeho roli převzal Metbal a SFO. Přečtěte si o řízené kondenzaci vzdušné páry.

Nic není třeba zatracovat, i pasivní rekuperace a hlavně pasivní výměník je velmi užitečná věc, ale jen proto, že si myslíme, že víme, jak funguje - nemůžeme jej považovat za nejlepší řešení. SFO několikrát odkazoval na stránky Recairu a jejich výpočtové pomůcky. Přiznám se, že v zdánlivě obyčejném pasivním výměníku probíhá tolik různých fyzikálních jevů, že už člověk musí být dost profík, aby se v tom zorientoval.

Četl jsem tu hodně příspěvků a získal jsem tu hodně informací a poznatků. Netroufám si vůbec posuzovat, která sestava je nejlepší. Nikdo tady ani nedefinoval hlediska, podle kterých by se mělo hodnotit. Mám svého favorita, bohužel je mimo mé finanční možnosti. Nehoní mě čas, nemusím technologii pro dům vyřešit do týdne a tak postupně sleduji a pokouším se zorientovat mezi reklamou a fakty.

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od Karcy » 24 led 2014, 18:06

Zdravím všetkých,neviem prečo, ale mne sa zdá najlepšia aj tak varianta pasívna rekuperácia v spojení zo zemným registrom. Všetci to tu zavrhujú a boja sa toho ako čert kríža.
A pritom je to to najlepšie možné a hlavne najlacnejšie riešenie, ktoré okrem zriaďovacích nákladov a nejakého toho tlakového odporu nič nestojí. Rieši veľmi jednoducho problém z predohrevom v zime a chladením v lete,to všetko len za malý tlakový odpor. Nepochopím, prečo tu všetci máte k tomu taký veľký odpor???
Viem, že to nie je riešenie pre každého, ale zavrhovať to úplne je apsolútny nezmysel,
nemyslíte?!

Re: Nejlepší sestava TZB pro rodinný dům

Příspěvek od James » 01 lis 2013, 08:57

KorDa píše:Potřebujete 8-10 kWh a k dispozici máte 2,4 kW v tepelném čerpadle/aktivní rekuperaci/ a 1,5 kW pro případ potřeby rychlého ohřevu vody spirálou. V létě se nedohřívá přívod a voda se ohřívá kolem 4 až 5 hodin, záleží také na větracím výkonu. Nejpomalejší ohřev čistě rekuperací může být max.6 až 8 hodin - to se ale bavíme o ohřevu celé nádrže a na maximální teplotu. Ta se ředí a ze 180 litrů je dobrých 300 litrů teplé vody na sprchování. Když by to nestačilo v nějakém krajním případě, spíná spirála a ohřívá nejprve horní část nádrže, tím máte prakticky neustále teplou vodu k dispozici. Jednotky řady VP18 má i u nás už přes tisíc domácností a v Evropě desetitisíce.


Moc díky tohle jsem chtěl přesně slyšet :) Protože tohle jsou věci které ani nilan pořádně na stránkách nemá a je to škoda. Myslím tím třeba kde je umístěna spirála doba ohřevu pomocí rekuperace a podobně:)

Nahoru

cron