Posouzení projektu vzduchotechniky

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Posouzení projektu vzduchotechniky

Re: Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Snejdrla » 04 dub 2018, 22:23

Dobrý den,
nejdřív zareaguji na Zohanův komentář. Samozřejmě to co napsal je pravda, jenom si dovolím poznámku k Vyhlášce č.268/2009 § 37, odst.2. Znám pár nejmenovaných firem, které nabízím tzv. adaptéry např pro větrání do školy, kde modul který se strká do fasády má sání a výfuk v jednom plastu. A to ty jednotky umí kolem 800m3/h. takže tady mě to vůbec nepřekvapuje :D .

Teď k tomu výkresu:

proč se ten ventil rve na stěnu? proč není normálně v místnosti ?

Nevím jak máte světové strany domu, ale přes střechu bych výfuk rozhodně netahal. (Problémy s izolace) Klidně jej umístěte na fasádu jak máte sání, stačí dodržet Vyhlášku č.268/2009 § 37, odst.2.

V ložnici je 25 m3/h málo dal bych tam aspoň 40m3/h.

Jednotku nemáte v rovnotlaku.
V některých místnostech Vám chybí průtoky.

Pozor aby jednotka neměla protimrazovou ochranou, tím že přejde do podtlaku. Máte Krb !

Z kotelny bych udělal taky odtah.

V jedné místnosti nemáte ani přívod ani odtah, bohužel netuším co to je za místnost proto nedokážu poradit jestli tam má být odtah nebo přívod.

Jestli postačí Sono na útlum je otázka, je to lepší než nic, ale stačit to nemusí. Vždy je lepší to spočítat.

Re: Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Pavel atd. » 03 bře 2018, 18:53

Dobrý den,
znovu to otevírám toto téma a prosím o názory.
Trochu jsem to zkusil předělat podle svého. Výustky už jsou bohužel umísěné ve stěnách. Rozvody bych chtěl u ze spira - hlavní větev 160mm a po rozvětvení na 125mm tedy stejná šíře jako výústky. Hlavní dilema které teď řeším je umístění rekuperační jednotky. V původní návrhu byla zavěšená nad kleštinama, ale do toho se mi moc nechce. Počítám s tím, že taky jednou budu starej a každou chvíli tam laborovat kvůli výměně filtrů se mi nechce, proto jsem zvolil vedení hlavní větve přes kleštiny zatím co rekuperační jednotka bude umístěna v podkroví na pevné zemi. Další dotaz spočívá v tom, jestli místo tlumiče hluku postačí ke koncový výdechům jen kus sonoflexu cca 1m,napojeného potom na spiro.

Děkuji za reakce
Přílohy
rekuperace návrh.png

Re: Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Zohan » 24 dub 2016, 11:45

Neřekl bych, že se jedná o klišé, pokud se budeme bavit o izolaci rozvodů. I když co je klišé? Klišé neznamená, že bychom danému často opakovanému rčení neměli věnovat pozornost. Dávej přednost vozidlům přijíždějícím zprava je také klišé.
Věc se má tak, foukat to bude, dokud se to neucpe. Pokud tedy jako primární vidíme rozvodnou soustavu jako vedení od jednotky někam, je izolace druhořadá věc. Dokonce i jakékoliv diskuze jesli pevné, flexi, spiro, sono, etc. jsou vedlejší, protože ono to nějak foukat bude. Tlakové ztráty také mohou být klišé.
Izolaci potrubí bych rozdělil po větvích.
Sání z exteriéru až k jednotce se izolovat musí klišé neklišé. Otázko je kolik a jak nikoliv jestli. Výfuk z jednotky zpět do exteriéru je to samé v bledě modrém. Nesmí se zapomínat na mimoprovozní hlediska. Díra v domě je vždycky problém a to jak ve směru dovnitř tak ven. Nejde jen o to, že jednotka umístěná ve vytápěné a vlhké technické místnosti, která zároveň slouží jako prádelna a sušárna, je úplně jiné prostředí než nějaká rekuperaci vyhrazená suchá suterénní místnost. prakticky vždy jde o most mezi vnitřním a vnějším prostředím, kde jevy robíhající na obvodových stěnách a fasádách přenášíme, posouváme dovnitř domu. Proto i výfukové potrubí z jednotky včetně stěnového prostupu je potřeba izolovat a těsnit.
U odtahu vedeného interiérem je relativně nejméně starostí. Odtahuje se ten samý interiérový vzduch, a v praxi se neizoluje.
U přívodu do místností je to už jinak. Opět záleží na tom, jaká je teplotní diference mezi místností a prostorem v podhledu. Mnohokrát jsem se setkali s tím, že i jen samotný sádrokarton dokáže vytvořit dostatečný rozdíl k tomu, aby ovlivnil teplotu přívodního vzduchu. Nemusíme hned mluvit o kondenzacích. Klienti si ale stěžují, že chtěli noční chlazení (u pasivních jednotek) a byť z venku sají 15°C, mají 100% by-bass na výměníku, tak do místnosti jim jde 25-30°C vzduch. Pak se ukáže, že mají betonový strop, ke kterému jsou páskem kotvené plastové hadice, že v podhledu se teplota po rozpálených dnech prakticky nemění. Ani neizolovaný pozink na tom není lépe, byť není v přímém styku s akumulační hmotou stropu. Samostatnou kapitolou jsou pak vedení v podlaze, která slouží pro přívod vzduchu do patra pod vedením. Zalité přímo do betonu a mnohametrových délkách způsobují výrazné teplotní ovlivnění přiváděného vzduchu.

Re: Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Zohan » 22 dub 2016, 10:28

Při 150 m2 plochy a minimálně 2,6 m výšky je objem domu 390 m3. Na běžné větrání by mělo stačit 130 -200 m3/h. Součet přívodu v nákresu je 125 m3/h. To znamená, že rozvody by zvládly sotva spodní hranici větrání, ale takto by se dimenzovat nemělo. Rozvodná soustava musí zvládat i zvýšený chod, to znamená cca 300-350 m3/h. Zvládat znamená mít odpovídající tlakové ztráty, aby jednotka vůbec byla schopna nárazové provětrání rozvodem protlačit a zároveň přijatelné akustické vlastnosti. Je přípustné určité zvýšení šumu, ale nesmí se z ventilace stát startující helikoptéra. Vezměte v úvahu, že se v obýváku sejde větší společnost. Váš návrh počítá se 60 m3/h , tj. 2 a kus osoby (při započtení 25 m3/h) na osobu. To není zrovna velká párty. Kdyby párty byla kuřácká, tak je potřeba zvýšit dimenzi na osobu na 35 m3/h. Chybí mi tu odvětrání technické místnosti i zádveří. Snažím se tu dokola opakovat, že jednotku poměrně snadno vyměníte, ale rozvody by měly být kvalitní, neboť jejich výměna se nepředpokládá. Je pro mě až nepochopitelné, že v domě za milióny člověk šetří 20-30 tisíc na tom, aby rozvody byly těsné (ve třídě D), izolované, čistitelné a s minimální tlakovou ztrátou. Ještě se vrátím k tomu izolování. Mnoho lidí si myslí, že izolovat potrubí je potřebné pouze pro jednotky vyšší kategorie s aktivní rekuperací. Není tomu tak. Zbytečné ohřívání i prochlazování rozvodů zásadně ovlivňuje komfort užívání i těch nejobyčejnějších jednotek. Srovnání naleznete například u klasických rozvodů vody. Dříve se takové rozvody prakticky neizolovaly, dnes je izolovaný téměř každý správně provedený rozvod teplé i studené vody. Tady je na dané téma článek http://www.tzb-info.cz/1327-izolace-vod ... bi-nutnost Neizolováný rozvod vzduchu je pro mě fušařina, neznalost nebo snaha sražení ceny zakázky bez ohledu na důsledky.

Re: Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Pavel atd. » 21 dub 2016, 16:46

Děkuji za reakci,

chtěl bych se ještě zeptat jak se díváte na navržený rozvod, pominu-li to z čeho bude.

A když bych se vrátil k tomu z čeho bude:
Lze, jako alternativu, zvolit plastové potrubí k tomu určené, s antistatickou úpravou?

Děkuji Pavel

Re: Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Zohan » 21 dub 2016, 09:46

Pavel atd. píše:Přívod venkovního vzduchu a odvod ochlazeného odpadního vzduchu z jednotky by měly být provedeny z tepelně izolovaných ohebných hadic (napr. Isovac), rozvody od jednotky do místností a zpět budou provedeny z hliníkových ohebných hadic Aluvac odp. průměru 125mm, zazdívané části budou opatřeny plstěnou omotávkou.
Tohle nemůže myslet nikdo vážně. Tyto hadice nejsou určeny pro kompletní rozvody vzduchu. I při běžné manipulůaci jsou náchyné k deformaci. Přirovnal bych to k papírovým botám do rakve. Vypadají jako boty, ale nejsou to boty.
Mají velké tlakové ztráty, nejsou čistitelné a hlavně nejsou stálé. Jakmile dojde k nějaké kondenzaci, násknutí atd., tyto rozvody jou na výměnu. Rozhodně tyto materiály nepoužívejte, pokud nejsou trvale přístupné. Jejich aplikace je možná v krátkých úsecích pro připojení koncových segmentů nebo napojení jednotky k pevnému rozvodu.
IMHO. Projektant by si měl zopakovat autorizační zkoušku, pokud nějakou má. Umístění výfuku a sání neodpovídá Vyhlášce č.268/2009 § 37, odst.2.

Posouzení projektu vzduchotechniky

Příspěvek od Pavel atd. » 20 dub 2016, 14:31

Dobrý den,
prosím o posouzení návrhu vzduchotechniky.
V příloze přikládám výkres, který mi navrhl projektant.
Jedná se o dům o ploše 149,5 m2 zatím bude obývané jen přízemí, ale do budoucna se počítá i s podkrovím.
Dům by měl spadat do energetické třídy B.
Jako jednotku mi navrhl Venus Ready HRV30AC o maximálním výkonu 300 m3/hod.
Již jsem se ptal SFO, kterému tímto děkuji za reakci.
Nicméně to jsem ještě neměl nákres. Již teď vím, že tato jednotka tam nebude. Jde mi spíš o posouzení rozvodů jako takových.
Jednotka má být umístěna v podkrovním podhledu.
Přívod venkovního vzduchu a odvod ochlazeného odpadního vzduchu z jednotky by měly být provedeny z tepelně izolovaných ohebných hadic (napr. Isovac), rozvody od jednotky do místností a zpět budou provedeny z hliníkových ohebných hadic Aluvac odp. průměru 125mm, zazdívané části budou opatřeny plstěnou omotávkou.

Předem děkuji za vaše názory a připomínky

vzduch podkroví.jpg
rozvody pro podkroví

vzduch.jpg
rozvody pro přízemí

Nahoru

cron