Návrh VZT - rekuperace + klima

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Návrh VZT - rekuperace + klima

Re: Návrh VZT - rekuperace + klima

Příspěvek od Hugo Zhor » 14 bře 2018, 14:32

Nedokážu si představit dělení prostoru pod střechou, co je zatepleno a co zase ne a jak je tento prostor rozčleněn. Z toho, co je vidět, není žádný přívod čerstvého vzduchu do obývací místnosti.
- počítejte s tím, že ve staré spíži, která byla přímo větratelná byla teplota v zimě o nějaký stupeň nižší než v kuchyni. Nyní je to vlastně taková "skříň" v kuchyni.
- na strany jsem se ptal kvůli orientaci sání vzduchu. Již několikrát bylo tady na fóru uvedeno, že nejlepší strana na sání vzduchu je ze severu - ve vašem případě není problém sání předělat. Ovšem samozřejmě taky závisí na převládajícím směru větrů, umístění stromů a keřů kolem domu atd...
- u topení vzduchotechnikou vidím stejný problém jako u chlazení. Velké objemy vzduchu proudící z pokojů přes otvory do chodby, případně jiných místností. Jen pro jistotu, netopí a nechladí rekuperační jednotka, ale vnitřní klimatizační jednotka.
- velikost TZ nejsem schopen určit a vhodnost elektrokotle si musíte rozhodnout sám podle svých možností a preferencí.

Určitě je tu více variant, jak řešit vytápění, chlazení a větrání v domě. Nakonec se ale musíte rozhodnout sám, určitě pro každou možnost naleznete názory pro i proti. Osobně bych čerstvý vzduch přes klimatizační jednotku neřešil.

Re: Návrh VZT - rekuperace + klima

Příspěvek od lukasmb » 13 bře 2018, 14:46

Děkuji za obsáhlou odpověď. Zkusím zodpovědět položené dotazy:
- Přirozeně větrat nechceme resp. je to asi nedostatek návrhu dle toho jak píšete, nucené větrání by mělo "pokrýt" všechny místnosti
- Spíž a komín - původní návrh od architekta nepočítal s vzt. Návrh na vzt byl udělán až potom a do projektu "dokreslen". Z toho vznikly nedomyšlenosti jako spíž a kamna resp. komín. Spíž předpokládám, že vyřešíme jen tím, že nebude přímo větraná. Komín bohužel nevím - to budu tedy muset řešit s odborníkem.
- Orientace světových stran je dle orientace na schématu, tzn. kuchyň je na sever. Tudíž, chápu-li správně, tak sání je z východu.
- Schodiště vede na tu galerii nad kuchyní a pracovnou - resp. bude asi rozšířena až na úroveň koupelny a části pokoje 1.07.
- Topení pomocí vzt by byl pozitivní "side efekt" toho, že jsme chtěli chladit
- Tepelné ztráty - dle mých kalkulací na jiném fóru :-) a porovnání investičních nákladů atp., tak v horizontu 20 let vychází podobně elektro kotel i tepelné čerpadlo vzduch-voda. Proto zatím nechávám elektrokotel (je nižší počáteční investice) a časem možná budu řešit tepelné čerpadlo, ale zatím o tom neuvažuji.


Co byste prosím doporučoval nyní s tímto projektem? Mám toto nechat celé přenavhnout?

Re: Návrh VZT - rekuperace + klima

Příspěvek od Hugo Zhor » 13 bře 2018, 10:10

Jestli jsem to z nákresu dobře pochopil, jedná se o rekuperační větrací jednotku, která přívodní vzduch žene přes vnitřní mezistropní klimatizační jednotku napojenou na multisplit. Mně to přijde absolutně překombinované. Pár poznatků:
- když nebude vnitřní mezistropní jednotka chladit (nebo nepojede aspoň ventilátor), tvoří akorát překážku pro přívodní vzduch. Navíc záleží na napojení přívodní trasy do cirkulační trasy, která jde z mřížky v chodbě do mezistropky, protože část vzduchu se určitě bude snažit dostat raději do chodby, než aby cestoval - přes celý dům a mezistropku - do jednotlivých pokojů.
- v případě, že mezistropka pojede, máte v jednotlivých pokojích uvedeno množství vzduchu 300-400m3/h. To je docela dost vzduchu a nevím, zda je distribuční element na toto vhodně nadimenzovaný (není patrné z projektu). Hrozí zvýšený hluk na distribučním elementu a také citelný proud vzduchu. Navíc se tento vzduch musí dostat do chodby a to se podřezanými dveřmi určitě nepodaří. Znamená to udělat někde pořádnou mřížku ve stěnách (hluk z pokojů se bude snadno šířit do chodby a naopak) a nebo provozovat mezistropní jednotku jen, když budou otevřené dveře.
- pokud budou rozvody tažené na půdě, a budou nad tepelnou izolací objektu, tak i když budou zateplené, tak v létě bude zcela zbytečně docházet k ohřevu vzduchu, protože pod střechou bude tipuju 40-50°C. Naopak v zimě z vyústek půjde chlad. Velmi zhruba odhaduji na 1m potrubí zisk/ztrátu energie na 10W při izolaci 10cm vaty.
- řešíte nucené větrání v objektu, ale je tam spíž, která je přímo větraná do venkovního prostoru. tento otvor (společně s dalšími věcmi) narušuje těsnost objektu. Nevím, jak těsné budou dveře ze spíže do kuchyně. Tento otvor vám může pomoci v tom, že v místnosti obyvák/kuchyň máte jen odvod a hrozí nasávání vzduchu přes krb do obyváku. Za obyvákem je sice jeden pokoj, z kterého do obyváku bude proudit vzduch, ale asi to nebude stačit na odvod z kuchyně.
- přívod vzduchu není vůbec do obyváku, ten se bude větrat přirozeně? Pak nevím, proč rovnou přirozeně nevětráte i pokoje? Je tam něco specifického? Nebo naopak, proč se neřeší i nucené větrání obývacího pokoje.
- v objektu krb - ten určitě potřebuje samostatný přívod vzduchu kanálem ke krbu. Pokud by byl objekt těsný tak zároveň VZT jednotka nesmí způsobovat podtlak v domě. Zvolenou jednotku neznám.
- není naznačena severka. Sání je z jaké světové strany?
- kam vede schodiště z obyváku?

Jestli máte TZ objektu 8kW, tak mi přijde, že na topení elektrokotlem je to celkem dost. Pokud ovšem nemáte v obyváku teplovodní vložku a neplánujete topit hlavně dřevem a elektrokotlem jen příležitostně. Případně nechcete topit i klimatizací? Jak jsem uvedl na začátku, přijde mi to překombinované.

Návrh VZT - rekuperace + klima

Příspěvek od lukasmb » 13 bře 2018, 00:37

Dobrý den, prosím o názor k projektu VZT pro náš rodinný domek. Požadavkem byla rekuperace a možnost chlazení pomocí VZT. Pokoj 1.10 je otevřený "do krovu" a nad pokojem 1.13 a kuchyní je galerie pod sedlovou střechou - sklon 40°. Zbylá část v patře je nezateplená půda. Objem budovy resp. vytápěného prostoru je podle energetického štítku 668 m3. Tepelné ztráty cca 8kW. Vytápění podlahovka plus elektrokotel. Přemýšlíme, že bychom v patře zvětšili zateplený prostor až cca po úroveň příčky mezi pokoji 1.07 a 1.08( s tímto zatím návrh nepočítá). Předem díky moc za názory nebo rady.

Lukáš
Přílohy
VZT_v3_2.pdf
(249.25 KiB) 157 krát

Nahoru