Srovnání NIBE Figter 640P a konkurence

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Jakub_89 » 05 pro 2011, 13:42

Potřebuji odvětrat prosklenou místnost, kde neni možný udělat vedení vzduchotechniky. Rozhodl jsem se pro podtlakový decentrální systém s ohřevem vody. Zatím mám vybraný NIBE Figter 640P. Máte zkušenosti s tímto typem, případně může mi někdo doporučit něco podobnýho? Vždycky se hodí mít informace pro porovnání, líp se mi tlačí na dodavatele.
Jakub_89
 

od Leon » 05 pro 2011, 19:40

V principu shodný jsou NILAN VGU250 EK9 a ComfortZone CE50/65.
Ani jeden z modelů nikomu nedoporučuju, naopak bych všem rozmlouval. Uvádim jenom pro požadovaný srovnání ekvivalentů na trhu.
Leon
 

od Atgoho » 06 pro 2011, 12:28

Jak by do srovnání seděl bojler s tepelným čerpadlem Sunline SDWHP-200?
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od Martin Šperl » 06 pro 2011, 19:45

Atgoho píše:Jak by do srovnání seděl bojler s tepelným čerpadlem Sunline SDWHP-200?

Správné typy na srovnání uvedl Leon. Bojlery s tepelným čerpadlem fungují v principu stejně, ale mají jedno omezení, kterým je objem nádrže. Primárně jsou určeny k ohřevu vody, po nahřátí nádrže se vypnou a ventilace by se zastavila. Aby mohly decentrální systémy fungovat dále, dále větrat, musejí být napojitelné na otopnou soustavu, kterou budou zpět vracet získané teplo. Když by se jednalo bojler s dvěma výměníky, fungovalo by to skutečně stejně. U bojlerů nebývají dost výkonné ventilátory a to je další rozdíl. Nibe Fighter 640P, ComfortZone CE50 i Nilan VGU 250 EK9 topí elektrokotlem, ten bojlerům také chybí.
..
Jinak souhlasím s Leonem, psal jsem to již mnohokrát, decentrální systémy pro větrání rodinných domů nejsou ideálním řešením.
Martin Šperl
 

od Jakub_89 » 15 pro 2011, 22:49

Děkuji za vysvětlení, co byste řekli na model Nibe Fighter 470?
Jakub_89
 

od Martin Šperl » 31 bře 2012, 08:23

Pavel Šubrt píše:Dobrý den,

v tomto roce začínám stavět podkrovní NED TZ 5,9 (bude možná i reálně cca 5,0), 150 m2 (cca 130 m2 vytápěných), podlahové vytápění všude, krb s centrálním přívodem vzduchu.
Stále spekuji na systému, jak skombinovat, aby dům měl zajištění vytápění/ohřev TUV/větrání.
Obrátil jsem se na projektanta na vytápění (mimochodem výborného), se který začínáme zvažovat různé varianty.

a.) vím, že potřebuji čerstvý vzduch pro dům, ale nelíbí se mi systém rekuperace....dlouhé roury, které nepůjdou po x letech důkladně vyčistit + vzhledově by v mém domě překážely.
Zároveň nechci větrat se ztrátami (mikroventilace apod.)

b.) vím, že potřebuji vytápění :o) ...krb s teplovodním výměníkem, byl první nápadad, jenže k cena (tepl. výměníku+akumulační nádoby+ventily/regulace+ elektorkotel) by stálo podobně jako toto TČ + složitost systému a v případě, že bych netopil krbem, by byl můj mínus.

c.) potřebuji TUV - původně mělo být řešeno v akumulační nádrží se spirálou + dohřev solárem, ale návratnost soláru, by také nebyla ta pravá. Ventilační TČ bere, alespoň teplo z odpadního vzduchu.

Zatím, po první schůzce s projektantem jsme na variantě VENTILAČNÍHO TČ...předběžně doporučeno NIBE F750, ale ta pořizovací cena :oO
Vím, že existují různé alternativy NILAN VGU 250 EK 9 + Stiebel LWA 403, ale po přečtení diskuzí na airforum + tzb a především
perfektního pohledu na věc pana Šperla, začínám mít pochybnosti.

Vnitřně a laicky jsem si dle doporučení projektanta a zdejších diskuzí došel na variantu:
Pořídit levnější ventilační TČ NIBE 640P, ke kterému bych udělal zemní registr, to proto, že při teplotách (-5 a níže a teplotách cca 28 a více) stáhnu faktor výměny vduchu např na 0,2-0,1 m3/h ...
stručně řečeno při -5 a více nebude do baráku proudit tak razantně studený vzduch a při tropech nebudu ohřívat chladný dům. Zároveň při mrazech -5 a více by TČ mohlo využívat teplejší vzduch z registru...stručně, nemusím stahovat studený vzduch do domu, abych dosáhl proudění, díky němuž si TČ vezme teplo pro ohřev TUV a topení.....
Myslíte, že jde o správnou cestu, nebo je to nesmysl? (jsem laik, jdu na to pouze selským rozumem, bez přesnějších výpočtů)

Děkuji

Pane Šubrte,
v první řadě Vám musím říci, že Vámi navrhovaný systém je technicky nerealizovatelný a znalý projektant by Vám toto jako laikovi měl umět vysvětlit.
NIBE 640P je totiž zařízení, které nemá centrální přívod vzduchu a proto jej nejde spojit se zemním registrem. NIBE 640P nasává vzduch stěnovým prostupem nebo škvírami u oken.
NIBE.JPG

Znamenalo by to, ke každému oknu, ke každému nasávání do místnosti udělat nějakou odbočku ze zemního registru. To je nereálné. Decentrální sání potřebujete do každé větrané místnosti s přívodem vzduchu = to znamená do každé mimo WC, koupelny a kuchyně... .
..
Decentrální systémy nedoporučuji, ale když už jej chcete srovnávat cenově tak NIBE F640 patří k těm nejdražším, vždyť stojí 140.000 Kč, stejný NILAN VGU250 EK9 stojí 99.000 Kč.
..
Zanášení kvalitně a správně realizovatelného potrubí v RD je více mýtus a marketing prodejců decentrálních systémů. Můžete být zcela bez obav. Pokud Vám jde o cenu, tak věřte, že decentrálním systémem si zničíte z hlediska vzduchotěsnosti a tepelných mostů dům natolik, že jej posunete jako nemovitost o kategorii níže. A to už jsme zase u financí. Ve finále na to jenom doplatíte. Pokud nemáte momentálně na dobrou VZT jednotku, udělejte alespoň kvalitní VZT rozvod a vyhnětete se decentrálním kompromisům.
Martin Šperl
 

od Pavel Šubrt » 31 bře 2012, 11:15

Dobrý den pane Šperle,
velmi děkuji za Vaši reakci. Teď se pokusím dovysvětlit můj laický pokus spojit F640 se zemním registrem. ZR nemíním využít jakožto přívod čerstvého vzduchu, nýbrž jako zdroj energie pro TČ, které z něho bude (d)ohřívat TUV a podlahovku (jak vidíte na tom obrázku označeno písmenem H) a to především v období při teplotách -5 a níže, kdy by se jinak tento přívod uzavřel a možné využití energie by bylo pouze z odpadního tepla domu, ale za cenu většího nasávání studeného vzduchu -5 a více a snižování vlhkosti (což je diskomfortní). Jsem si vědom, že čerstvý vzduch dostanu do domu pouze a jenom stěnovými prostupy. Ale v období velkých mrazů a nebo naopak tropického počasí bych snížil ventilaci na minimum, aby se mi do domu nedostával příliš tepelně rozdílný vzduch (v zimě mrazivý, při tropech přehřátý).
To co tu, každý dává za jasnou nevýhodu decentrálního větrání, si stále dokážu logicky vysvětlit.
Většinou to oponenti popisují, jako nesmyslné narušování zatepleného/vzduchotěsného domu otvory do zdí...ale můj pohled na věc je takový, že do domu (podtlakem) dostanu právě takové množství vzduchu, které odsaji a využiji na ohřátí vytápění přivedeného čerstvého vzduchu. Jinak jsou přívody vzduchu podtlakově uzavřené (ale zároveň připouštím, že by to byl tepelný most navíc). Dobře zaizolovaný dům řeší především otázku, aby se teplý vzduch uvnitř budovy kontaktně (přes zdi, okna, střechu) neochlazoval od vnějšího.

Decentrální systém větrání je pro mě stejný jako rekuperace, ale bez potrubí (pro přívod čerstvého vzduchu):
1.) do domu v obou případech nasáváme čerstvý vzduch vzduch o teplotě X
a.) při decentralizovaném větrání vzduch ohřívám v obytné části domu
b.) při rekuperaci ohřívám ve výměníku tepla
2.) odsávaný odpadní vzduch o teplotě Y
a.) při decentralizovaném větrání se využije v TČ k ohřevu podlahovky (i TUV), která ohřeje vzduch o teplotě X v obytné části domu
b.) při rekuperaci se využije ve výměníku k ohřevu vzduchu o teplotě X a pouští jej potrubím do obytné části

Nejsou tady tedy žádné další ztráty tepla, vzduchu. Ba naopak si osobně myslím, že decentralizovaný větrací systém dokáže lépe využít případné ztráty domu z různých tepelných mostů/škvírek, jelikož funguje na principu podtlaku, tak pokud bude ventilace v chodu, z těchto nedostatků půjde venkovní vzduch dovnitř, ohřeje se a zpracuje se při odsávání tepla pro ohřev vytápění (energie zůstane v domu), kdyžto dům s rekuperací, pokud má netěsnosti, tak těmito škvírami pouští teplý vzduch pánu Bohu do oken, protože nefunguje na podtlakovém systému....ale to jen naokraj, důležitější je pro mě, aby mi někdo vyvrátil moje teorie, nebo si to větrací TČ opravu pořídím :o)

Na další fáze budu řešit od jaké firmy, jaký typ s jakým výkonem, ale NIBE F640 je v tuto chvíli jedinéVTČ, které jsem našel, že dokáže využít právě ještě venkovní vzduch k ohřevu.
Uživatelský avatar
Pavel Šubrt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 30
Registrován: 31 bře 2012, 11:09

od metball » 31 bře 2012, 12:57

Pavel Šubrt píše:... si osobně myslím, že decentralizovaný větrací systém
dokáže lépe využít případné (ventilační - iG) ztráty domu z různých tepelných mostů/škvírek,
jelikož funguje na principu podtlaku,
tak pokud bude ventilace v chodu,
z těchto nedostatků půjde venkovní vzduch dovnitř,
ohřeje se
a zpracuje se při odsávání tepla pro ohřev vytápění (energie zůstane v domu),
kdežto dům s (centrální - iG) rekuperací, pokud má netěsnosti,
tak těmito škvírami pouští teplý vzduch pánu Bohu do oken,
protože nefunguje na podtlakovém systému....ale to jen naokraj,
důležitější je pro mě, aby mi někdo vyvrátil moje teorie, nebo si to větrací TČ opravu pořídím :o)
...


I vítám dalšího kvalitního Lufťáka na tomto fóru.
Bez jakýchkoliv postranních úmyslů
si to jako
Enfant Terrible
tohoto site mohu dovolit ;)

Zaujal mne Váš (výše citovaný) výrok.
Je logicky správný a
pro návrhové podmínky
(tzn. klimatologické podmínky se zanedbáním dynamického působení větru)
je to úvaha vysoce kvalitní.

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
Jen drobničky;
z mého úhlu pohledu ( + návrhové podmínky)
bych polemizoval s těmito neúplnými/posunutými výroky:

A)
Tepelné Mosty - neexistují nám tu
např. GEOMETRICKÉ TEPELNÉ MOSTY? :twisted:
...a ty se vlivem podtlaku zhroutí, uvolněná energie nám dotopí pastóšku ... hmmm.

B)
Podtlak je už z definice pojem relativní.
Už když jen vezmete mého oblíbeného Páně Archiméda a Čtvero ročních Období ...
Dokonce i když si centrální jednotku pustíte v režimu, který je tak hrdě nazván "podtlakový".
(A pak se divíte, jak kdes tu na fóru má oblíbená "Koanda Dáma" :) ).

C)
A především tichá hrozba
kvazistacionárních i
ryze kmitavých procesů
uvnitř "luftované pastóšky".
A hnedle máte uvnitř konstrukce o pět řádů více vlhkosti, než návrh počítal ...
a pokud nedáte vlhkosti šanci, aby opět konstrukci bez fatálních důsledků a rychle opustila,
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
máte namísto "čekanky" v podobě
ročního 100Kč "vévaru"
"zklamanku" za 100 tisíc škodních nákladů
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
(možná za pět let, možná za 15, ale to už je "Tomáš Fuk" :lol: .

Upozorňuji, že to tu v bodech A) až C) stále uvažuji s ABSOLUTNÍM BEZVĚTŘÍM
a návrhovými
klimatologickými interpolovanými měřeními
pro lokalitu Vaší "AllGemeine Pastóšky".

Neplést si pls s pojmem "Gemeinde Pastóška" :evil: když už sem zavítal i Německý Sudič ...


Ale abych se také opřel do našich "AntiPodtlakářů":
Spočtěme si tu,
jaký musím vytvořit podtlak v přízemí pastóšky s podkrovím
(přesněji v rovině sání "ABLuftu"),
aby v nejvyšším bodě Hlavní Vzduchotěsnící Vrstvy byl
za absolutního bezvětřetí
a definovaných teplotních In- a Ex-Teriérových poměrů
přesný rovnotlak?
Že by za podmínky FoxTeriér = xyz [Pa]?

pěvecký sbor středověká duchovní hra

P.S.:
Abyste jako drtivá většina fórařů nebrblal, že slov mnoho, rada žádná:
1) střída On/Off,
2) diference teplot,
3) tepelný potenciál.
A "Ste V Goldně!"
Pokud si teda nebudete zarytě myslet,
že dobře větráte, rychle ohříváte vodu
a to vše "za pusu", dohromady a současně.
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Leon » 01 dub 2012, 15:27

Zdá se mi, že tady zase zapůsobil nějaký poučený obchoďák a vymaloval decentrální systém na růžovo. Pane Šubrte, nerad někomu beru iluze, ale tohle mi proste nedá.
Pavel Šubrt píše:dovysvětlit můj laický pokus spojit F640 se zemním registrem. ZR nemíním využít jakožto přívod čerstvého vzduchu, nýbrž jako zdroj energie pro TČ, které z něho bude (d)ohřívat TUV a podlahovku (jak vidíte na tom obrázku označeno písmenem H)

Podívám se na věc technicky, teorii doklepne Metball a myslím, že budete v obraze. Podívejte na schéma decentrálu od NIBE 640P.
NIBE640p_schéma.png
Ještě přidám trochu detail, abyste viděl ten marketingový zázrak s přisáváním vnějšího vzduchu.
NIBE640p_detail.png
Při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že celý zázrak využívání venkovního vzduchu spočívá v tom, že ho smícháte s odpadním z domu. Když doma bude 21°C a venku uváděných -5°C, bude v mísící komoře 8°C. To je celý zázrak. Takové míchání si ale můžete udělat ke každému podtlakovému systému. Jak říká Metball, má to ale spoustu drobniček.
1) jeden ventilátor - a zradu v podobě tlakových ztrát. Když bude zemní registr (a skoro sázím, že bude) mít větší tlakovou ztrátu, nasaje si venťas z místnosti. Když bude mít malou, vyprdne se vzduch zevnitř a je po větrání.
2) Dál Houston hlásí problém s variabilitou nasávacích otvorů (škvír) pro přisávnání čerstvýho vzduchu do místností. Jejich velikost resp. průtok jimi a tedy tlaková ztráta je konstatntní, když proti nebude nějaký zrádný venkovní tlak, co by se rozhodl o vzduch se s venťasem přetahovat. OK. Dejme tedy tomu, že nasáváme škvírami + zemním výměníkem 150m3/h (např. poměr 1:1). Když zemní výměník zavřu, jak dostanu do domu stejnými škvírami víc vzduchu? Jak se vypořádá Fighter 640 s nedostatkem vzduchu pro topení a ohřev vody? Houstne? Roztrne díry do domu? Zvýší výkon, rychlost a z pastoušky udělá vídrholec nebo se na to vybodne a pojede na drahý elektrokotel?
Pavel Šubrt píše:Jsem si vědom, že čerstvý vzduch dostanu do domu pouze a jenom stěnovými prostupy. Ale v období velkých mrazů a nebo naopak tropického počasí bych snížil ventilaci na minimum, aby se mi do domu nedostával příliš tepelně rozdílný vzduch (v zimě mrazivý, při tropech přehřátý).
Tomu říkáte luxusní bydlení? Proboha proč? Vždyť nic neušetříte? Zeptejte se, co stojí stěnový prostup, jak to vypadá na fasádě, jak se v tom kvalitně čistí filtry...Hlava mi to nebere. Jenom prostě nevidím proč.??
Pavel Šubrt píše:(ale zároveň připouštím, že by to byl tepelný most navíc). Dobře zaizolovaný dům řeší především otázku, aby se teplý vzduch uvnitř budovy kontaktně (přes zdi, okna, střechu) neochlazoval od vnějšího.

A proč třeba i jenom jeden zbytečný tepelný most navíc? A že jich bude. Co kondenzace? To vás netrápí? Když nasajete vzduch do nějaké dutiny v domě a jeho teplota bude pod rosným bodem, zkondenzuje! My tomu ve vzduchařině říkáme, že se nám "pochcal" prostup. Omlouvám se za hantýrku, ale je to stav, kdy se špatně odizoluje prostup stěnou, která je uvnitř dutá. Klasicky je to u cihlovzduchů. Zedníci vymlátí do baráku díru adají nám tam trubku, aby mohli dělat omítky a lepit polyš na fasádu... když ten prostup stříknou vůbec nějakou pěnou, utěsní jenom trochu na koncích. V zimě to krásně kondenzuje a první mokré fleky se objeví i půl metru pod prostupem. Jakýkoliv studený (a nemusí být ani moc cca 14°C) vzduch v konstrukčních dutinách je prevít. Postavit takto větrání je minimálně neopatrnost.
Pavel Šubrt píše:Nejsou tady tedy žádné další ztráty tepla, vzduchu.
To je ideální představa vycházející z představy, že podtlak zabrání úniku tepla, ale...tak to není. Ani náhodou nevytvoříte systém, kde by se tepelný tok rovnal proudění vzduchu. Když budete mít v domě díru a tou budete nasávat studený vzduch dovnitř, bude se okolí té díry i ona sama ochlazovat a teplo jako na potvoru bude mít tendenci tuhle ránu zacelit a ochlazené části vyrovnat. My třeba montujeme i tepelné clony. To jsou takové ty fukary ve dveřích obhoďáků, co nadzvedávaj holkám sukně cuchají účesy. Dobrá clona a hlavně dobře seřízená a ušetří i 80% procent tepla, ale je to docela kumšt. Jen tak nějaká díra do pastoušky je pro mě pořád jen tepelným a neřízeným mostem.
Pavel Šubrt píše:Na další fáze budu řešit od jaké firmy, jaký typ s jakým výkonem, ale NIBE F640 je v tuto chvíli jedinéVTČ, které jsem našel, že dokáže využít právě ještě venkovní vzduch k ohřevu.
Mně je jedno, co si vyberete, ale jak je to s tím venkovním vzduchem, jsem už vysvětlil. To samé dokážou všechna ventilační TČ (i VGU250 má takové hrdlo /4/).
VGU250.png
. V názoru na decentrální přívod vzduchu souhlasím s panem Šperlem a nechtěl bych od žádného výrobce.
Leon
 

od metball » 01 dub 2012, 16:23

Atgoho píše:...bojler s tepelným čerpadlem Sunline SDWHP-200?


Ave SpoluBojovníci,
tak mi zas Leon prodloužil život aspoň o dva dny - lochčil sem se,
až mně "slzy chcaly z vočí"!

Teď trošku vážněji k tomu, proč jsem tu citoval Sunline výrobek.
Vím o výrobci/kompletátoru již dost dlouhou dobu a mám s jedním jejich šéfpracovníkem veskrze dobrou zkušenost.
Při konzultacích mně spousta věcí
(díky jeho námitkám, které formuloval výhradně jako "...takto tedy asi ne...")
doblikla.
Ten "Slunečný Lajňák" má solidní teoretický grunt a bylo cítit,
že toho už i dost viděl, zažil a musel "žehlit".
Nebál se poukazovat jen a pouze na nevýhody jejich řešení,
pokud jsem přesně definoval, jak chci jejich produkt provozovat.
Přesto bych klidně od nich produkt koupil.

Leč vy si nejdřív v Makovičce pohledejte:
Na co Produkt vlastně chci?

Strohý závěr naší relativně krátké diskuze, kterou jsem si posléze dál dopočítal?
Střída použití tak max 1 : 9 (do 2.5 MotoHodiny za Den),
dostatečný odběr ohřáté vody ve večerních hodinách
a při "pastóškově cirkulačním" provozu v létě
lze ve spojení s využitím skupenského tepla vody při chlazení

(vizte
viewtopic.php?f=18&t=611&start=20#p4401
ev.
viewtopic.php?f=18&t=611#p4401
)

levně ohřívat vodu pomocí "brutusácké odpolední klimatizace" ;)

pěvecký sbor Brutus

P.S.:
Když už tu "rozmazáváme" Slang ...
Pěkný výrok o lehkých dlouhonohých děvách býval "Ta má ale vysoký ....ní!" :shock:
Leč mnohem půvabnější je Moravský výrok:
"V pátek chodijá na fraj len poscatí."
I sám Jan Ámos Komenský 8-) by nám tu přidal ze svých zkušeností, ale to až někdy jindy.
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Pavel Šubrt » 01 dub 2012, 20:37

Dobrý den "oponenti",

velmi děkuji za Vaše názory, především Leonovi /mettbalovu hantýrku nedokážu až na pár kousků pochopit, ale to je můj mínus ;) /

Leon píše:Zdá se mi, že tady zase zapůsobil nějaký poučený obchoďák a vymaloval decentrální systém na růžovo.


V tomto případě ještě ne, to jsou čistě moje fantazie. Nejdříve píši Vám, abych se dozvěděl PROTI, které si nechám rád vysvětlit od zastánců decentrálního větrání.


Leon píše:1) jeden ventilátor - a zradu v podobě tlakových ztrát. Když bude zemní registr (a skoro sázím, že bude) mít větší tlakovou ztrátu, nasaje si venťas z místnosti. Když bude mít malou, vyprdne se vzduch zevnitř a je po větrání.


takže ZR by byl hloupost...já si říkal v čem je háček, že to inženýři ze Švédska již nerealizovali :D . Ale možná by fungovala varianta natáhnout rouru pro přívod venkovního vzduchu přes zaizolovanou (leč nevytápěnou) sousedící garáž...tam už by tlak vzduchu z tohoto přívodu vs. prostupy stěn byl stejný a mohlo by to fungovat.

Leon píše:2) Dál Houston hlásí problém s variabilitou nasávacích otvorů (škvír) pro přisávnání čerstvýho vzduchu do místností. Jejich velikost resp. průtok jimi a tedy tlaková ztráta je konstatntní, když proti nebude nějaký zrádný venkovní tlak, co by se rozhodl o vzduch se s venťasem přetahovat. OK. Dejme tedy tomu, že nasáváme škvírami + zemním výměníkem 150m3/h (např. poměr 1:1). Když zemní výměník zavřu, jak dostanu do domu stejnými škvírami víc vzduchu? Jak se vypořádá Fighter 640 s nedostatkem vzduchu pro topení a ohřev vody? Houstne? Roztrne díry do domu? Zvýší výkon, rychlost a z pastoušky udělá vídrholec nebo se na to vybodne a pojede na drahý elektrokotel?


ZR padl, ale tato situace může i tak nastat pokud bude venku -5 stupňů, ovšem za takovýchto mrazů, bych stáhl výměnu vzduchu v domě dejme tomu pod 0,3...na úkor toho, že bych topil elektrokotlem a mírně odpadním vzduchem.

A proč třeba i jenom jeden zbytečný tepelný most navíc? A že jich bude.


bylo by jich cca 6...na celý dům mi to nepřijde tak strašné, ale je pravda, že to vnímám také jako negativum, ale když chci čerstvý vzduch

Co kondenzace? To vás netrápí? Když nasajete vzduch do nějaké dutiny v domě a jeho teplota bude pod rosným bodem, zkondenzuje! My tomu ve vzduchařině říkáme, že se nám "pochcal" prostup. Omlouvám se za hantýrku, ale je to stav, kdy se špatně odizoluje prostup stěnou, která je uvnitř dutá. Klasicky je to u cihlovzduchů. Zedníci vymlátí do baráku díru adají nám tam trubku, aby mohli dělat omítky a lepit polyš na fasádu... když ten prostup stříknou vůbec nějakou pěnou, utěsní jenom trochu na koncích. V zimě to krásně kondenzuje a první mokré fleky se objeví i půl metru pod prostupem. Jakýkoliv studený (a nemusí být ani moc cca 14°C) vzduch v konstrukčních dutinách je prevít. Postavit takto větrání je minimálně neopatrnost.


Do teď netrápil, myslím, že pokud tento systém využívají nejvíce ve Švédsku, kde je ještě větší kláda než tady, tak to mají jistě už za ta léta vychytané...z Vašeho příspěvku vidím, že to není pravidlo, avšak při sebemenší chybě při konstrukci, je to pak průšvih...beru si jako podnět na debatu s "decentralizáky"

To samé dokážou všechna ventilační TČ (i VGU250 má takové hrdlo /4/).

Tím lépe :o) Nibe je fakt pálka.

Zatím jste mi pomohl nejvíce....když už tu mám Vás 3 odborníky (pan Šperl, metball, Leon), jakým způsobem by jste řešili vytápění+větrání v mém domě, ale jsem hluboce proti rekuperaci (mám zkušenost z práce, kde mně opravdu štípají oči...je možné že to je chybnou instalací, ale je to holt zkušenost)

K Metballovi se vyjádřím s tím nárůstem vlhkosti v domě tak, že na fórech jsem četl pravý opak, čím více se využívá odpadní vzduch z domu k zpětnému využití (tedy decentralizovanému větrání i Vámi oblíbené rekuperaci)...vlhkost klesá v průměru k 30 %, tedy pod normu.

Děkuji pánové ještě jednou
Uživatelský avatar
Pavel Šubrt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 30
Registrován: 31 bře 2012, 11:09

od metball » 01 dub 2012, 22:05

Pavel Šubrt píše:... s tím nárůstem vlhkosti v domě ...

Jo, tak prvoplánová narážka? :twisted:
Ta by musela vypadat mnohem fikaněji, aby mne přinutila vůbec přibrzdit ...
V klídku studujte, za nějaký ten čásek Vás třeba napadne něco víc Smart ;)
Třebas se mne JEDNOU ZEPTÁTE, jak je to se zákonem zachování umoření úroku ...
když už většinu lidí tak bolí ta PROCENTA. :x

pěvecký sbor BRUTUS
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od jarka » 01 dub 2012, 22:56

Do teď netrápil, myslím, že pokud tento systém využívají nejvíce ve Švédsku, kde je ještě větší kláda než tady, tak to mají jistě už za ta léta vychytané...


Nie je Švédsko ako Švédsko... V južnej časti zvanej Småland pôsobí teplý Golfský prúd a keď tam dcéra bola pred troma rokmi v zime, my sme tu mali sneh a ona nám ho závidela :lol:
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Leon » 01 dub 2012, 23:28

Pavel Šubrt píše: tento systém využívají nejvíce ve Švédsku, kde je ještě větší kláda než tady, tak to mají jistě už za ta léta vychytané...

Tohle není úplně argument do diskuze. Nic chytrýho mě nenapadá jako příklad a protiargument. Možná jedna věc. Srovnejte polévku z pytlíku a domácí vývar. Přes všechna negativa má kvalitativně horší instantní polévka i svá pozitiva, je to šup šup hotový, zvládne to udělat i slaměný vdovec a vyjde to relativně levně. Že je to nacpaný umělými dochucovadly a stabilizátory nebereme, protože věříme, že by to "oni" nedovolili prodávat a hned po požití na to nikdo neumře. Ve Vitaně, Knorru to dělají léta a tak můžeme použít i argument o vychytanosti. Pořád ale polévka z pytlíku zůstává alespoň pro mě náhražka a alternativa jen pro výjimečné události.
Leon
 

od metball » 02 dub 2012, 00:32

Ave Jarka & Leon,
opět se mi moc líbí váš tah na kontextovou branku ...

A když už PT PŠ zbrojí na Švéda (jen aby pak nezvonil poledne v 11:00 SEČ :twisted: )
přidám nám tu GeoGrafický a MeteoroLogický kontext.
SweGeo.jpg
Latitudiálně rozsáhlé Švédsko ...

A Klendru?
Jo, ale jak na Urale (a východněji) ...

Švédové mají podstatně jiný Houston.
Je jím především vlhko
a bezodtoké roviny,
na které to ch..je z toho Golfského proudu.
Né tak moc, jak v Norsku (kde je také tepleji),
ale "furt maximálně brutálně" proti centrálnímu Rusku.
Tam je zase ta klendra ... inu, Tundra.
To se pak Švéďákům počítají rekuperátory.
V zimě Slunko skoro nezasvítí, je "naplacato" a jen chvíli, v létě zas svítí jak poblázněné ...
Proto ti, kteří na to maj, jdou přes regenerátory rovnou ke klimatizacím. Tož tak.
Ono totiž kus za polárním kruhem není až tak neznámé léto s denním maximem kolem 30°C ...
A zimní rozsáhlá tlaková výše to má taky těžké, pokud vůbec na pár dní vznikne ...
Inu Golfský proud je příliš energeticky mocný. Aspoň zatím ...
SWE_Mora_Temp.png
Letošní zima u mého dávného přítele ...

SWE_Mora_Wind.png
... byla i větrnější

Nóóó, kdyby Mora nestačila ... to jsem klofl jméno, které si pamatuji ještě z jednoho festivalu v Holandsku, vím, že je dost velké na ICAO ...

Tak, vážený PT Pavel Šubrt, další pokus, prosím ...

pěvecký sbor středověká duchovní hra
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Pavel Šubrt » 02 dub 2012, 08:13

metball píše:
Pavel Šubrt píše:... s tím nárůstem vlhkosti v domě ...

Jo, tak prvoplánová narážka? :twisted:
Ta by musela vypadat mnohem fikaněji, aby mne přinutila vůbec přibrzdit ...


Jasně, stručně ...vy tvrdíte, že decentrálním větráním, roste řádově vlhkost v domu a já se všude dočítám, že při odsávání odpadního vzduhu je naopak problém v tom, že je vlhkost je na nízké úrovni. Důkaz, místo zlehčování mé reakce nebo alespoň nějakou přednášku o tom umořování úroků, pokud Vám to nedá :twisted:
Uživatelský avatar
Pavel Šubrt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 30
Registrován: 31 bře 2012, 11:09

od Pavel Šubrt » 02 dub 2012, 08:25

Leon píše:
Pavel Šubrt píše: tento systém využívají nejvíce ve Švédsku, kde je ještě větší kláda než tady, tak to mají jistě už za ta léta vychytané...

Tohle není úplně argument do diskuze. Nic chytrýho mě nenapadá jako příklad a protiargument. Možná jedna věc. Srovnejte polévku z pytlíku a domácí vývar. Přes všechna negativa má kvalitativně horší instantní polévka i svá pozitiva, je to šup šup hotový, zvládne to udělat i slaměný vdovec a vyjde to relativně levně. Že je to nacpaný umělými dochucovadly a stabilizátory nebereme, protože věříme, že by to "oni" nedovolili prodávat a hned po požití na to nikdo neumře. Ve Vitaně, Knorru to dělají léta a tak můžeme použít i argument o vychytanosti. Pořád ale polévka z pytlíku zůstává alespoň pro mě náhražka a alternativa jen pro výjimečné události.


Míněno, bylo tak, že pokud by tyto prostupy stěnou měli potíže s kondenzací, vlhkostí, tak by ve Švédsku, kde tento systém nejvíce využívají, udělali něco jinak nebo by systém decentrálního větrání nepoužívali. Ale oni to používají a už tomu je nějaký ten rok. To je ono, co mě drží na této vlně...v čem je zas ta naše republika světová, že to jinde funguje a tady by to fungovat nemělo nebo ano, ale s velkými problémy.

Už Vám všem, lezu krkem, vím, ale ještě mi nikdo z Vás nevtloukl do mé tvrdohlavé, nevzdělané hlavy žádný rázný negativní argument....pouze částečné negativa (méně efektivní TČ, monžost kondenzace, průvan)
Uživatelský avatar
Pavel Šubrt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 30
Registrován: 31 bře 2012, 11:09

od Martin Šperl » 02 dub 2012, 15:32

Nejde někoho o něčem přesvědčovat. Leonův příklad s instantní polévkou je velmi trefný. Jedná se o použitelnou alternativu. To jest zcela odlišné tvrzení od nefunkční. Když si budu chtít koupit akuvrtačku, také nemusím hned utrácet za profiřešení. Decentrální přívod vzduchu je levnější alternativa, která nutí uživatele k mnoho kompromisům. Když na tom ušetří, tak snad lze tento argument i uznat. Musí ale skutečně ušetřit. Na rozvodné soustavě toho moc neušetříte, ubyde Vám přívodní potrubí a zase přibydou poměrně drahé prostupy stěnami. Když použiji stejný argument, že to mají za ta léta "vychytané", vychytané je i řešení centrální. Nemusíte mít tedy strach, že by nebylo "vychytané" zanášení nebo případné čištění té části potrubí, která Vám přibyde. Za svojí investici pak získáte podstatně kvalitnější řešení. Jako nepochopitelné bych viděl dobrovolně volit horší systém za vyšší cenu. Něco jako: "Je to dál...zato horší cesta." :-)
Martin Šperl
 

od Pavel Šulc » 04 dub 2012, 14:33

Leon píše:My tomu ve vzduchařině říkáme, že se nám "pochcal" prostup.

Přidávám svůj detail prostupu, zatím se mi rozhodně nepoto..:-)
prostup.png
Pavel Šulc
 

od Pavel Šubrt » 05 dub 2012, 13:33

Pavel Šulc píše:
Leon píše:My tomu ve vzduchařině říkáme, že se nám "pochcal" prostup.

Přidávám svůj detail prostupu, zatím se mi rozhodně nepoto..:-)
prostup.png



Pane Šulci, mohu se zeptat zda máte taky "decentrál", zajímají mě hodně zkušenosti majitelů...na fórech jsem nenašel žádné kladné či záporné ohlasy.
Děkuji
Uživatelský avatar
Pavel Šubrt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 30
Registrován: 31 bře 2012, 11:09

Další

Zpět na Ekonomika