Rekuperacia a klima

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od palo82 » 17 úno 2011, 16:07

Ahojte,máme montovaný domček 120m2 s jednoduchou rekuperáciou. V extrémnych horúčavách sa dosť zohrieva, tak som rozmýšľal o doplnením rekuperácie o klimatizáciu (napojenie, prepojenie). Je to možné? Ďakujem
Uživatelský avatar
palo82
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 17 úno 2011, 16:04

od MIRAS » 18 úno 2011, 00:29

Připojit klimu nebude problém, ale sežere dost proudu. Jak to, že se dům tak přehřívá? Nepomohly by žaluzie?
MIRAS
 

od Martin Šperl » 18 úno 2011, 11:09

Ony žaluzie nemusí stačit, ale určitě je důležité neprat se sluncem. V první řadě samozřejmě odstínit. Nevím, jestli chce Palo připojit klimatizaci do potrubí nebo jen nějaký split. Potrubní chlazení možné je, ale je potřeba mít k tomu uzpůsobené rozvody (zejména z hlediska izolace). S tou spotřebou má Miras pravdu, mohl bych doporučit zvážit i aktivní rekuperaci s ohřevem vody, kde chlazení je "vedlejším" efektem zdarma při ohřevu vody. Neznám potřebné výkony, kde dochází k velkému přehřívání asi nic jiného než klima nepomůže. Levný provoz to samozřejmě nebude.
Martin Šperl
 

od peterch » 17 bře 2011, 19:21

Dobry den !

Da sa to spravit , ale musite potom riesit otazku, aku jednotku namontovat: on-off, alebo s inverterom, alebo kompaktnu klimu, ktora vie chladit a este pri plusovych vonkajsich teplotach spravit aj TUV, a este vie aj topit. Potom dalsi problem je riesit mnozsvo vzduchu, ktory musi jednotka riesit. Klima do 3,5kW vykonu potrebuje aspon 450m3 za hodinu vzduchu otocit v systeme, aby bol potrebny vykon dosiahnuty. Ja by som to riesil ako paralelnu vetvu k rekuperatoru, so samostatnym odsavanim z izieb, a ktomu dodat mnozstvo cerstveho vzduchu z rekuperatora.

S pozdravom Peter.
Uživatelský avatar
peterch
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 16 bře 2011, 15:58

od mirek » 24 bře 2011, 17:39

Funguje klasicka pasivni rekuperace i obracene? Tedy v lete chladi privadeny teplejsi vzduch? Nebude vznikat v tomto pripade kondenzat na druhe strane vymeniku?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Ondrej_PO » 25 bře 2011, 13:23

Je mozne chladit aj privadzany vzduch a to bud pripojenim vyparnika alebo vodneho chladiča s pouzitim vonkajsej jednotky alebo pouzitim aktivnej rekuperacie. Necakajte vsak vyrazne ochladenie ako pri SPLIT jednotkách. Toho vzduchu na vetranie nie je az tolko, aby sme preniesli vacsi chladiaci vykon. Ak by sme aj zvysili vzduchovy vykon, ta regulacia by nebola prave dokonala. Za najlepsie riesenie, ktore je samozrejme aj najdrahsie povazujem pouzitie aktivnej rekuperacie na predchladenie vetracieho vzduchu a ohrev pitnej vody a k tomu SPLIT systém, ktorým si mozete vnútornú teplotu menit v kazdej izbe samostatne.
Uživatelský avatar
Ondrej_PO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 08 bře 2011, 10:58

od HonzaL » 25 bře 2011, 18:09

Mám v bytě rekuperaci Climos 150 a za ní jsem přidal kanálovou jednotku Daikin 4KW (nízká hlučnost, nízká stavební výška). Protože průtok kanálovou jednotkou je několikanásobně vyšší než je přívod z rekuperace, mám tam uzavíratelné přisávání z chodby. Výfuk jde do místností. Instaloval jsem na podzim a zatím jsem to naplno nevyzkoušel, zdá se ale, že to bude fungovat. Navíc přisávání můžu použít jako letní by-pass protože rekuperační jednotka ho nemá.
Uživatelský avatar
HonzaL
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25 bře 2011, 17:46
Bydliště: Hradec Králové

od metball » 02 čer 2011, 12:23

HonzaL píše:... Instaloval jsem na podzim a zatím jsem to naplno nevyzkoušel, zdá se ale, že to bude fungovat...


Pls. nějaké novinky?
Ď.iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29


Zpět na Vzduchotechnika

cron