Čidlo kvality vzduchu Voltcraft CO-20

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od kybos » 22 úno 2012, 10:41

Má zde někdo na fóru zkušenosti s použitím čidla kvality vzduchu Voltcraft CO-20?
http://www.e-voltcraft.cz/usb-cidlo-kvality-vzduchu-co-20.k101316
Jedná se mi zejména o to, zda je čidlo teplotně kompenzováno a zda je možno s ním měřit absolutní (nikoliv jen relativní) hodnoty znečištění vzduchu v dlouhodobém časovém horizontu.
Pokud jej někdo používá jako senzor kvality vzduchu za účelem řízení množství vzduchu pro nucené větrání, pak by mne zajímal i způsob kalibrace tohoto čidla, který v dané aplikaci používá (nastavení base line).
kybos
pozorovatel
pozorovatel

od Pedro » 22 úno 2012, 15:48

kybos píše:jako senzor kvality vzduchu za účelem řízení množství vzduchu pro nucené větrání

Zajímalo by mě, zda to je vůbec validní měření a na základě čeho se kvalita vyhodnocuje.
Základem by mělo být čidlo CO2, protože obsah CO2 a jeho mezní limity jsou dostačující i pro ostatní běžně se vyskytující činitele znečištění. Většina čidel CO2 stojí několik tisíc, pochybuji, že toto něco skutečně měří.
Pedro

od kybos » 22 úno 2012, 16:18

Zde je odkaz na parametry podobného čidla od stejného výrobce vybaveného pravděpodobně stejným nebo alespoň velmi podobným snímačem.
http://www.appliedsensor.com/pdfs/APS_iAQEngine_0411.pdf
Po praktických zkouškách mohu konstatovat, že to skutečně něco měří (minimálně to promptně reaguje na vydýchaný vzduch, což mi postačuje) ale nejsem si zcela jist metodou kalibrace a stabilitou naměřených hodnot v čase, čili jinak řečeno reprodukovatelností měření. Firmware v primárně dodávané konfiguraci je určen v podstatě k relativnímu měření (kalibrace výchozí hladiny znečištění se nastavuje při zapnutí napájení).
kybos
pozorovatel
pozorovatel

od Jirka R. » 28 lis 2013, 13:54

Dobrý den,

čidlo jsem koupil a přijde mi docela šikovné - rychle reaguje na přítomnost člověka poblíž. Nedivil bych se kdyby to bylo to stejné čidlo které je v dražších přístrojích, jen schránka je jiná. Pro orientaci zda větrat či ne toto úplně stačí. Program, který se dá k měřiči stáhnout je také šikovný - logování do souboru, upozornění na obrazovce při zhoršení kvality vzduchu. Za tu cenu dobré.
Jirka R.

od Milenius » 20 pro 2013, 08:47

To že stojí čidlo CO2 několik tisíc je jen dáno tím, že výrobci tato čidla značně předražují, někdy až několikanásobně. To samotné čidlo je jen otevřený kapacitor, k němu se dá oscilátor a detektor (2x operační zesilovač), celé to stojí pár korun. Na ebay se nechá toto čidlo koupit za pár stokorun, jen výrobci vzduchotechniky to prodávají za tisíce.
Milenius

od peering » 24 led 2021, 00:22

ja som pouzil pre rekuperaciu toto cidlo HESSWAY SMARTHOME Store:
www.aliexpress.com/item/32965133848.htm ... 4c4dijfItS
Ale momentalne by mala byt najnizsia hodnota 410. Meria rovnako dobre ako Volcraft CO-20 USB, ale pri prepinani stukne.
peering

Zpět na Vzduchotechnika