Vzduchotechnika v ordinaci

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od koldavideo » 10 bře 2012, 19:54

Dobrý den,
chtěl bych se zde zeptat na váš názor při řešení dodatečné montáže vzduchotechniky do ordinace. Jedná se o dům staré výstavby. V podstatě by se mělo jednat o rekuperační jednotku v kombinaci s klimatizací.
Jde o 3 ordinace a čekárnu. Rekuperace by měla smysl jen v zimě, protože v létě vziká v ordinacích vlivem provozu zařízení nadměrné množství tepla. Mnohdy je venku chladněji než uvnitř - takže je nutná klima. V zimě je situace opačná. Rekuperace by byla poměrně hodně využitelná.
Zdroj tepla je formou plynového kotle a radiátorů. Systém vytápění nechci měnit.
Potřeboval bych radu kudy se vydat. Koukal jsem na stránky Nilanu ale nic jsem nenašel.
Potřeboval bych to vše zrealizovat za "rozumné" peníze. Naštěstí jsou v místnostech vysoké stropy takže bych udělal falešný strop ze sádrokartonu nebo minerálních panelů pro rozvody vzt.
Děkuji za náměty.
Petr Kolařík
Uživatelský avatar
koldavideo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 bře 2012, 19:42

od Leon » 10 bře 2012, 21:57

koldavideo píše:Rekuperace by měla smysl jen v zimě, protože v létě vziká v ordinacích vlivem provozu zařízení nadměrné množství tepla. Mnohdy je venku chladněji než uvnitř - takže je nutná klima. V zimě je situace opačná. Rekuperace by byla poměrně hodně využitelná.

Ono je to trochu jinak. Žádná rekuperace ve smyslu vracení tepla nemá v létě smysl. Celoročně je však potřeba větrat, jak znám ordinace, tak o tom není pochyb. Většina jednotek má tzv. by-pass nebo jinak řešený obchvat výměníku pro letní období. V žádném případě ale by-pass nelze považovat za chlazení. Nelze,nelze, nelze, nelze , nelze a ještě jednou pro klid duše..nelze!!! Naplácal bych každýmu prodavači, co nakuká lidem, že pasivní jednotky dokáží chladit. V letáku tzv. Freecooling vypadá velmi pěkně, ale je to velký blud, který se dobře prodává. Máte v zásadě dvě možnosti při požadavku na chlazení, a vždy je to nějaká forma strojního chlazení. Záleží na tom, kolik chladícího výkonu budete potřebovat, kolik chladu lidi v čekárně snesou akolik jste ochoten za to platit. Vyrábět chlad je dražší než vyrábět teplo. Když bude potřeba většího výkonu, nic jinýho než klimatizace nepomůže. Šmitec. Nenechte si od nikoho nakukat něco jinýho. Když bude stačit výkon menší, bude stačit srazit teplotu o pár stupňů, jde použít aktivní rekuperace. Zase si nenechte nakukat, že aktivní rekuperace je to samý jako klima. Není a nikdy nebude! Klimatizačních jednotek je na trhu fůra, osobně mám rád Daikin a Toshibu, protože s nima je nejmíň reklamací. Nechci to víc rozpatlávat, aby mi tu zase někdo nenařknul, že někomu nadržuju. Pro technika je míra reklamací dost zásadní :-) Netušil jsem, že když napíšu o jednotkách jedné firmy, že je to čínský (španělský) neřád, že se ozve až trio generálních ředitelů :-) Když budete chtít aktivní rekuperaci s chlazením, zase jde o větrací výkon a jestli budete chtít provoz chlazení nějak ekonomizovat ohřevem vody. Já mám doma nilan VPL15 a stačí chladit velmi slušně i v parném létě. To je informace celkem na nic, protože neznáte můj dům a já neznám tepelný příkon do čekárny. Můžete použít i silnějí VPL28, ale to by už musela být docela velká čekárna nebo v ní koncentrace hodně lidí. Když budete chtí ohřívat i vodu, jsou tu další možnosti. V zimě klima pro větrání nepomůže a byla by dobrá ventilační jednotka s rekuperací. Já používám VPL15 s tepelnými trubicemi a myslím si, že tahle sestava nemá konkurenci nebo o ní nevím. Můžete použít i celou řadu pasivních jednotek, jen nesmíte zapomenout na problémy namrzání. Ve starém domě asi zemní registr mít nebudete a čím víc budete větrat s nějakým předehřevem, tím se může větrání za mrazu v zimě prodražovat,když budete předehřívat velké množství vzduchu nejdražším způsobem -elektřinou.
Leon
 

od koldavideo » 12 bře 2012, 09:19

Děkuji za obsáhlou odpověď.
Jedná se o zubní ordinaci. Momentálně se mi zdá že je v ordinacích takový "těžký" vzduch. Navíc v létě je zde opravdu horko "a to nejen v křesle :-)".
V podstatě jsem chtěl letos naistalovat nějakou klimatizaci ale nějak jsem to chtěl řešit komplexněji. Od Nilanu jsem už koupil vzt jednotku omfort 300 na rodinný domek. Takže se teď pokusím vyřešit nejprve chlazení - tj. klimatizace a následně vzt ve stropních podhledech.
Díky za rady
Uživatelský avatar
koldavideo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 bře 2012, 19:42

od eliska » 27 čer 2018, 17:13

Tomu se moc nedivím, že v křesle je horko, tam se člověk většinou zapotí, i když mrzne :D Jinak klimatizace do zubařské ordinace je skoro nutnost. Hodně lidí se instinktivně zubaře bojí, nebo je nervózní. Když se k tomu ještě přidá nějaké nechutné vedro, tak vám brzo začnou lidi v čekárně omdlévat. Když srovnám kliniku, kde pracuji teď, s mou předchozí praxí, tak to je opravdu o něčem jiném. :)
Uživatelský avatar
eliska
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 čer 2018, 17:08


Zpět na Vzduchotechnika