Rekuperace a odvod tepla od vykonných spotřebičů

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daver » 24 čer 2012, 16:05

Zdarvím příznivce kvalitního vzduchu ;)

Pomalu se mi schyluje ke stavbě mého EPD/NED domu a krom dalších mnoha detailů vybavení řeším rekuperaci. O tom, že bude a co a jak už snad vím, nicméně vyvstává mi tu jedna otázka.

Právě sedím u svého poměrně výkonného stolního počítače (příkon max 600W) se dvěma monitory a neskutečně se potím. Valí se na mě spousta tepla, které produkuje. Umím si představit, že to bude v domě s tepelnou ztrátou 2,7kW docela silný zdroj tepla. Když k tomu připočítám ještě dalších 6 permanentně běžících IT zařízení (servery, tiskárny atd - jsem IT ;) ), možná bych s tím v plném zatížení mohl vyrovnat tepelnou ztrátu celého domu ... místnosti určitě.

Dost machrování, teď k věci.

Jde mi o to, zda-li bych si mohl vytvořit někde izolovaný box, nacpat tam všechny počítače, zajistit přívod a odvod vzduchu přes domovní vzduchotechniku tak, abych v létě odpadní teplo vypouštěl bez rekuperace ven a přiváděl čerstvý vzduch zvenčí (brát z prostoru asi nemohu, neb si budu odčerpávat akumulovanou nižší teplotní energii). V zimě naopak by mohl být tento teplý vzduch výhodou a tak bych jej, třeba klapkou, přepnul přes rekuperaci a dohříval tak interiér (případně bych energii mohl použít pro heat pipes).

Další možností je vytvořit samostatný obvod vzduchotechniky pro tyto účely s malým tepelným čerpadlem a konvertovat tak tuto energii do vody.

Místo televize bych chtěl mít projektor na občasné koukání, na normální TV se stejně nejde koukat. Pro něj bych taky byl schopen pod stropem vytvořit izolovaný box s odvodem energie (a že jí tam bude).

Co si o tom myslíte, je to nesmyslné v poměru k ceně nebo obecně? Máte nějaké zkušnosti s podobnými specialitkami ?

Díky moc za každý podnět.

David Literák
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od kybos » 24 čer 2012, 17:26

Zkuste přejít na novější technologii 22nm, zdroje 85+ nebo lepší, disky SSD a operační systém, který se nesnaží vytížit každé jádro procesoru na 100% ať již k čemukoliv, byť zcela neúčelně. Možná se tak dostanete na příkony o dekádu nižší při stejném nebo vyšším užitečném výpočetním výkonu a nebudete muset řešit problémy odvodu ztrátového tepla, hlučnosti (chladící kapaliny...) a připravíte tak svého dodavatele energie o tučné zisky. Problémy je třeba řešit od podstaty, tam kde vznikají a ne od následků.
Uživatelský avatar
kybos
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 62
Registrován: 22 úno 2012, 10:18

od Leon » 24 čer 2012, 20:24

Pánové, máte pravdu oba...ale přeci jen k využití odpadního tepla. Zamyslete se jako IT a podívejte se na způsoby chlazení procesorů. Vzduchotechniku můžete postavit podobně. Můžete pohánět serverovnou hromadu vzduchu a pokusit se tak teplo přenést dál do domu nebo do prostoru umístit "schématicky" výparník a kondenzátor nejlépe do nějaké nádrže s vodou. Jinými slovy vsadil bych nějaký bojler s TČ nebo přímo jednotku s aktivní rekuperací a ohřevem vody. Platí samozřejmě i rada Kybose.
Leon
 

od daver » 24 čer 2012, 22:37

Kybosi to je moc pěkné, mám rok starý CPU na 32nm - stál 5500,-, žere kulové ... SSD v potřebné kapacitě by stály desítky tisíc, zdroj mám 82+ SILVER, OS v pořádku ... jedinné co to vše kazí je výkonná grafika, neb si rád zahraju nějakou tu hru ... nicméně ceny jsem uváděl proto, že neustále přestavovat PC za desítky tisíc, abych ušetřil pár stovek není zcela to, co bych potřeboval.

Nehledě na to, že i 100W počítač nějaké teplo generuje a když k tomu přidám další dva a třeba laserovou tiskárnu, tak ten tepelný výkon tam prostě bude ... zatím nemám v plánu se nechat omezovat na úkor spotřeby ... ta doba nastane, ale zatím ne ... tudíž bych rád promyslel, má-li smysl se tím zabývat.

Leone mnohokrát děkuji za nápady, úplně mi vypadla možnost vodního chlazení, kdy bych mohl nakoupit výměníky na procesory a připojit k nějakém vodnímu okruhu. Tak by to asi bylo nejefektivnější i v otázce chlazení. Díky
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od kybos » 25 čer 2012, 09:35

Davere pokud neustále hraješ, tak to se tandemová grafika s vodním chlazením určitě vyplatí. Ono je z energetického hlediska v podstatě jedno, zda se elektrická energie dodaná na vytápění maří v přímotopech nebo v grafických kartách. Pokud je to návyková záležitost, tak je potom nutno řešit přebytky tepla mimo topnou sezónu. Pokud nehraješ víc než dvě směny za den, tak by to přebytečné teplo mohl větší boiler pojmout. Bude-li teplotní spád malý, mohl by pomoci Peltier. ;) To už je ovšem téma mimo vzduchotechniku.

Já jsem v tomto ohledu skromnější. Vyhodil jsem starou Geforce 8600GT a nahradil ji grafikou v procesoru i5-3550, která mým požadavkům vyhovuje. Monitorovací procesy, které musely běžet nepřetržitě, jsem přestěhoval na malý netbook Acer Aspire one (8W trvale) větší stroje zapínám jen příležitostně dle potřeby (jinak STR nebo deep sleep). Do těch větších jsem nasadil zdroje 85+ a pošilhávám po Pico PSU ale nejsem si jistý, zda budou výkonově stačit (i když jsem čtyřdiskový raid nahradil jedním SSD - neřídím s tím Temelín ani nedržím data filmotéky).
Uživatelský avatar
kybos
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 62
Registrován: 22 úno 2012, 10:18

od daver » 25 čer 2012, 10:50

Neustále ne, někdy se k tomu třeba týden nedostanu a někdy když je hnusně, tak třeba i půl dne ... ono to třeba časem odpadne ... byly roky kdy jsem nehrál vůbec, záleží na tom, co je na trhu ;) ... ale spíš mi jde obecně, je dost zařízení v domácnosti, které generují chvilkově vysoké energie, ať už je to PC během hry či renderingu nebo zmíněný projektor během večerního filmu, také třeba sušička a pračka v technické místnosti atp. ... osobně mě spíše zajímá, jak se s těmito nárusty tepelných energií vyrovnat a zda-li by se nedaly využít ... samozřejmě nějak jednoduše ... jinak by nejjednodušším řešením bylo vyrobit samostatný vzduchotechnický obvodu a foukat to třeba do garáže v zimě ...
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od jarda » 03 črc 2012, 15:59

Na trhu jsou kompaktní vzduchotechnická zařízení co řeší větrání, rekuperaci, vytápění i chlazení vzduchu s ohřevem vody
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od IJK » 07 čer 2023, 16:53

Mňóó,
protože ani s použitelnými vyhledávacími strojky toho moc nenaděláte
(!!!KOntexti nemaje!!!)
odskákněte si tady pls:
viewtopic.php?f=20&t=1702#p5461

:idea: Až se mi bude chtít, tak vám tam nějaká použitelná DATA nasypu...

metball

Douška?
K_r_a_d_e_n_k_a , ta má nejméně dva parametry:
Kvantitu a Kvalitu.


Dohledejte si, než začnete VyPiskovat, jak zase prudím (letového počasí nemaje...) :twisted:

A proč ty speciální "meziznaky"?
Zeptejte se majitele SITE :lol:
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 745
Registrován: 21 čer 2014, 12:52


Zpět na Vzduchotechnika

cron