Môže byť nútené vetranie príčinou...

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Yco » 20 zář 2012, 19:41

opadávania listov izbových kvetín?

Pôvodne som tento príspevok myslel ako otázku. Medzičasom som už ale na Internete zrejme našiel odpoveď. Tak sa s ňou podelím, keďže kým som k nej prišiel, prešiel som zbežne takmer celé toto fórum a nikde sa o danej problematike nepíše.

V obývačke máme umiestnený už druhý Fikus benjamín. Je priamo pod vzduchotechnickým výustkom CTVK 100. Pocitovo tam nie je žiaden prievan. Ale zrejme pocit klame. A navyše celé leto sme museli mať externé žalúzie sklopené väčšinu dňa, aby sme papierovo pasívny drevodom dokázali ako-tak uchladiť pomocou rekuperácie VP18K M2.

Kombinácia týchto dvoch faktov viedla a vedie k opadávaniu listov tohto fikusu.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od jarka » 20 zář 2012, 20:50

;) Áno, táto rastlina je veru háklivá na prievan... my sme ju mali v obývačke, ktorá je priechodzia, a vadí jej, keď je otvorené okno v obývačke a za ňou dvere na balkón v spálni - spolu je to 10m, keď bola bližšie k tomu okno, opadávala, teraz je posunutá cca o 2m ďalej a len tesne mimo priameho prievanu a je to O.K. Bola to skupina 3 rastlín, 2 odumreli, kým som sa kdesi dočítala, že prievan "Benjamínovi" vadí
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Kamca78 » 20 zář 2012, 22:24

Můžu jen potvrdit. Říká se, že list na Benjamínovi, kterým pohne vítr, zežloutne a opadá. Neměl by být ani blízko míst, kde se často chodí.
Kamca78
 


Zpět na Vzduchotechnika