Topení v rekuperační jednotce

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Václav Poleva » 28 zář 2012, 20:11

Dodavatel rekuperace mi nabízí integrovaný předehřev přímo do jednotky. Díval jsem se, jak je to udělané a jedná se o běžnou spirálu umístěnou přímo ve skříni. Když se uvnitř izolovaný bedny topí, neovlivňuje to i účinnost rekuperace?
Václav Poleva
 

od mirec » 28 zář 2012, 21:01

Účinnosť rekuperácie to ovplyvňuje predovšetkým tak, že môže fungovať aj pri mínusových teplotách, bez straty výmenníka.
Uživatelský avatar
mirec
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2011, 19:12

od Návštěvník » 29 zář 2012, 08:50

SFO píše:Jen musíte zajistit tepelnou rovnováhu a odvod kondenzátu/pevné fáze.
Opět zopakuji:
A hlavně zapomeňte na teplotní účinnost rekuperačního výměníku.
Po dvou skupenských změnách je to totální kokotina!
Dokonce ani bájná entalpie vás z průšvihu nevyseká, jen ti celé podělá ještě víc ...

Co znamená "zajistit tepelnou rovnováhu"? Když mám zapomenout na účinnost, k čemu je deskový výměník? Četl jsem tu o určité samoregulaci namrznutím a následnou zhoršenou vodivostí mezi deskami a tedy zastavením rekuperace. Měl bych být spokojený s tím, že to bude větrat, ale účinnost půjde do kytek? Můj dotaz ale směřoval trochu jinam. Když v bedně zatopím, ohřeje se všechno. Díval jsem se i na jiné jednotky, kde jsou obří ohřívače pro celé vytápění domu.
3_1973.jpg
3_1973.jpg (7.5 KiB) Zobrazeno 9687 krát
Uvnitř jednotky není vidět ani žádná přepážka s izolací. Ptám se i na ohřev vzduchu ven, nevede takové k řešení ke ztrátám? Nebyl by lepší dát ohřívák mimo jednotku jen a) u předehřevu do potrubí někde těsně za vlezem do domu, aby se co nejdříve ohřál přívodní vzduch a nechladilo celé sací potrubí, byť má izolaci a za b) dát případný dohřev zase až do potrubí přívodu, abych neohříval zbytečně celou jednotku a s ní i výfukový vzduch? Omlouvám se zdejším technikům za mé dotazy, neznám přesně všechny souvislosti. Jen než něco vyberu, chtěl bych mít alespoň trochu představu, jak to funguje.
Návštěvník
 

od mirec » 29 zář 2012, 09:57

"Deskové výměníky mohou fungovat i za hluboce mínusových teplot."
Jen musíte zajistit tepelnou rovnováhu a odvod kondenzátu/pevné fáze.
Veď to...
Chcel by som vidieť, ako dlho ťahá sto kubíkov pri mínus pätnásť bez predohrevu.
Rekuperáci je o komforte bývania (aj o úsporách). Ale súhlasím so SFO "...blbý kompromis". Naháňať watíky nemá zmysel, ak mi syn nechá otvorené dvere.
Uživatelský avatar
mirec
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2011, 19:12

od mirec » 29 zář 2012, 22:18

Plne súhlasím. Ale kedže počítame plus-mínus s istou toleranciou, stratou, ziskom, tak niekde v dome tie watíky vziať musíme a aj zaplatiť.
Uživatelský avatar
mirec
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2011, 19:12

od MIRAS » 30 zář 2012, 09:09

SFO píše:ve směšovací "komůrce" před RecAirem smísíte dvěstě kubíků KRYPTOLUFTU
s Vámi požadovanými třiatřiceti vteřinovými gramy ČERSTVÉHO venkovního klidně i -25°C ...
a "Pome, Žilina!"
To je ale jen jiná forma předehřevu. Bavili jsme se o tom, jestli může fungovat deskáč s nějakou účinnosti za situace, kdy do něj ženu 100m3 sání -25°C a odtahu z místností +22°C.
MIRAS
 

od MIRAS » 01 říj 2012, 22:32

Z uvedenýho grafu čtu,..
recair (2).png
o nebezpečí namrzání ve vyznačeným poli a jednotky s těmito výměníky mají pro dané pásmo speciální režim nebo stop.
MIRAS
 

od Pedro » 02 říj 2012, 12:31

MIRAS píše:...a jednotky s těmito výměníky mají pro dané pásmo speciální režim nebo stop.

Každý jedete tu svoji a problémem je to, že oba máte kus pravdy. Riziko namrzání tu samozřejmě je a viděl jsem už hromadu roztrhaných deskáčů a jako na potvoru to nebylo za velkých mrazů. Největším morem je mlha a kolísání teplot kolem nuly. ;) Fungování deskových výměníků za mrazu možné je, ale chce si říct, co znamená fungování. Jaké jsou průtoky vzduchu sem/tam, k jakýmu dochází přenosu energie za daných teplot atd.
Pedro
 

od Václav Poleva » 25 říj 2012, 21:06

Můžete mi říct, jak je regulovatelný předehřev s elektrickou spirálou (1,6 kW)? Má to plynulou regulaci? Je možné nastavit požadovanou teplotu a aby plynule ubírala nebo přidávala?
Václav Poleva
 

od Václav Poleva » 21 lis 2012, 15:06

Zdá se mi celé nesmysl předřazovat pasivní jednotce neregulovatelný předehřev. Opravte mě,jestli se pletu.
Když dám jednotce před výměník 800W předehřev, ohřeje mi vzduch 150m3/h o dobrých 15°C. Když tedy sepne předehřev při -3°C, poleze do výměníku 12°C venkovního vzduchu. Výměník proti sobě požene 12 a 21°C. Ven z domu tedy bude v leším případě foukat vzduch kolem 13°C při venkovních -3°C. Způsobené "jaro" budu já platit ČEZu. To mi přijde jako totální hovadina.
Václav Poleva
 

od chezak » 21 lis 2012, 23:42

Už jsem to řešil viewtopic.php?f=18&t=35&p=5527#p5527 a po odsouhlasení nainstaloval. Regulaci mám jen teplotním spínačem. Nevim jestli je to tak správně, ale skutečně při sepnutí při venkovní teplotě - 2 st. C, jde dovnitř příjemně teplý vzduch a ven z domu taky. Když to vypnu, jednotka taky nezamrzla. Vzduch šel dovnitř při venkovních -2st. C kolem 14 až 15 st. C při měření hned za jednotkou. Nemám izolovaný potrubí a než to dojde do pokoje zvedne se teplota na 19 až 20 st.C.
chezak
 

od Václav Poleva » 22 lis 2012, 16:28

Nebyly by tedy lepší tepelný trubice a když už vzduchový ohřívač, tak ho dát na stranu dohřevu přívodního vzduchu?
Václav Poleva
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron