Diskuze o pasivních domech

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Pedro » 15 říj 2012, 00:10

Já měl to štěstí, že to platila firma a já si kurz odseděl od nás za vzduchotechniku. Milý SFO, buďte rád, že jste se téhle blamáže nezúčastnil. 90% obsahu ví každý, kdo se trochu dění kolem pasivních domů zajímá, 9% ví každý, kdo se zajímá více a 1% bylo možná nové nikoliv převratné, řečeno z jiného úhlu: zaznělo 1% informací věcných a pravdivých, 9 % akceptovatelných a 90% tendenčních polopravd. Je až nesmysl si myslet, že absolutorium kurzu dokáže nahradit poctivé studium. Dost mi vadily i zcela komerční nebo tendenční názory podsouvané pod hávem obecné nauky. Zejména v oblasti vzduchotechniky to občas bylo jako na předváděcí akci jednoho z výrobců. Celá akce je jen marketing zúčastněných členů CPD. On i takový přednášející architekt (který se mimochodem moc rád poslouchá) si účastí na těchto a podobných akcích dělá své PR, staví svoji gloriolu a když stoupne jeho cena, začne kosit. Není nic neobvyklého za projekt pasivního domu od takového "specialisty" zaplatit 200-300.000 Kč a ještě máte mít pocit dobré investice. Místy jsem si připadal, jako na předváděcí akci zboží z TVshopu pro důvěřivé důchodce. Jen účastníci nebyli zamčeni na sále zámkem, ale vlastní pokryteckou připosraností patřit mezi ty vyvolené,kteří také mohou kasírovat. Něco jako klasická pyramidová hra jejímž vrcholu stojí ti nejrychlejší a nehlasitější architekti a poradci. Formát multilevelu aplikovaný na pasivní domy. Místo nákupu zázračných čistících prostředků a licence k jejich prodeji se platí za zázračný SW a kurzovné, licenci nahradí cerifikát, model je stejný. Každý napálený se snaží napálit dalšího a dalšího. Neříká se tomu napálit, ale poradit, navrhnout, naprojektovat. Je mi zle z takové organizace a vám SFO se divím, že bez dostatku informací takovou organizaci dokážete podpořit. Hodně lidí si vás tu považuje, nebuďte prosím náhončím a pohůnkem pro tento pasivní spolek.
Pedro
 

od ADMINd » 15 říj 2012, 00:28

Odděleno od tématu Fotky pasivních domů. viewtopic.php?f=18&t=1145
Uživatelský avatar
ADMINd
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 27
Registrován: 17 úno 2011, 14:47

od Pedro » 15 říj 2012, 09:35

pro SFO:
Já jak slyším té pasivní partě, mám zatměno a tak jsem nečetl přesně
SFO píše:Těch sedmadvacet litrůch za 10 dnů a "bezpodmínečný" SW
z nikoho taky odborníka s rozhledem neudělá. Chytrého jak Rádio Jerevan? To možná jo.
Určitě ale kurz vyprodukuje dalšího člověka se zbytným papírem ...

a ještě o vzduchotechnice
SFO píše:Leč když si to tak srovnáván s použitelností Atreácké Pomůcky na Výpočet Úspor Rekuperací,
nemám valného mínění natož očekávání nadprůměrné použitelnosti absolventů i SW.
...
V tom zatmění jsem si nevšiml, že na pramičce sedíte hned u vedlejšího vesla. S katalogem bych souhlasil, jen upřením, že jej vydal jako již druhý v pořadí Isover. Jakým způsobem na tom participovalo a jaký byl podíl na vydání mělo Sdružení pasivních, nevím. Ono to není ani podstatné. Podstatnější je nezdravá propaganda vlastních směrnic a určité ekozlodějiny.
Už v předmluvě katalogu se píše: Všechny projekty i domy jsme prověřili z pohledu potřeby tepla na vytápění podle evropsky uznávaného hodnocení pasivních domů - Passivhaus Planning Package (PHPP)...nejnověji nabízí Centrum pasivního domu kontrolu návrhu, případně realizace stavby, formou certifikace pasivních a nízkoenergetických domů dle definice Passivhaus Institutu. Samotný certifikát je dokladem výjimečné kvality návrhu, případně dokončené stavby.
PHI je další takový normovací ústav, který si vybudoval skvělý byznys na pasivním bydlení. Může být certifikát dokladem výjimečné kvality? Co je kvalita? Není trochu málo definovat kvalitu jen podle spotřeby domu?
V ČSN 730540 se píše:"Pasivní domy jsou budovy s roční měrnou potřebou tepla na vytápění nepřesahující 15 kWh/(m2a). Takto nízkou energetickou potřebu budovy lze krýt bez použití obvyklé otopné soustavy, pouze se systémem nuceného větrání obsahujícím účinné zpětné získávání tepla z odváděného vzduchu (rekuperací) a malé zařízení pro dohřev vzduchu v období velmi nízkých venkovních teplot. Navíc musí být dosaženo návrhových teplot vnitřního vzduchu po provozní přestávce v přiměřené (a v projektové dokumentaci uvedené) době. Současně nemá u těchto budov celkové množství primární energie spojené s provozem budovy (vytápění, ohřev TUV a el. energie pro spotřebiče) překračovat hodnotu 120 kWh/(m2a).... "
Mít takto postavenou definici kvality je nesmysl úplně ve své podstatě. Když už se bavíme o spotřebě domu, tak by muselo být definováno v jakých podmínkách takový dům postavíme. Není standardní, abych kvalitou nazýval něco u Mělníka a to samé nekvalitou na Horské Kvildě. To je jen kus pohledu.
pasivkoule.png
pasivní - (ne)pasivní
Problém mám i s cejchováním domu bez posuzování (ne)schopnosti akumulace, prosvětlení, vlhkosti, tepelné pohody, subjektivně estetiky, architektonické úrovně domu samotného a jeho působení v dané krajině směrem k okolí. Je toho mnoho, co podle mého úsudku vytváří hodnotu domu. Cejchovaná kvalita od Bratrstva pasivní hnáty je o ničem.
Pedro
 


Zpět na Vzduchotechnika