Topný kabel na kompresoru - dotaz pro chlaďaře

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Martin Hořán » 23 úno 2013, 22:38

Můžete mi někdo říct, proč je kolem kompresoru tepelnýho čerpadla (rekuperace Elair od Elmetu) topný kabel? K čemu je potřeba ohřívat chladivo?
Martin Hořán
 

od jarda » 24 úno 2013, 06:28

protože olej absorbuje chladivo, podle teploty více nebo méně a a při startu dochází k vypaření chladiva a strhávání oleje - mohlo by se přerušit mazání kompresoru, Při ohřevu oleje se chladivo z oleje "vypudí".
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Martin Hořán » 24 úno 2013, 08:18

To je normální? Nejsem chlaďař, ale na ledničce na kompresoru žádný topný kabel není. Ani u jiných TČ jsem to neviděl. Jak se klepe kompresor, tak to i dost drnčí a rezonuje.
Martin Hořán
 

od Leon » 24 úno 2013, 10:18

Pan Jarda to popsal správně, proč topit kompresor. Normální to úplně není. Topné kabely na kompresorech můžete najít u venkovních zařízení starších nebo nedobře řešených typů chladírenských zřízení. Lednička umístěná v interiéru s tím problém nemá a topný kabel tam nenajdete. Moderní koncepce chladících okruhů s i s tím umějí poradit. Je to i o umístění kompresoru. Podle mého je to následné řešení špatného návrhu chladícího okruhu. Je to i energeticky nevýhodné.
Leon
 

od Martin Hořán » 24 úno 2013, 17:48

Já si myslel, že kompresor se zahřívá a je ho naopak potřeba chladit.
Martin Hořán
 

od Pedro » 24 úno 2013, 23:58

Martin Hořán píše:Já si myslel, že kompresor se zahřívá a je ho naopak potřeba chladit.

To máte pravdu, ale jedná se o odstávky. Je mi divné, že by takhle malý kompresor bylo třeba zahřívat. Kolik je tam chladiva? Jsou tam vůbec použity odlučovače? Hodně záleží na typu použitého oleje / chladiva. Klonil bych se k nějakým problémům koncepce chladícího okruhu. Bez více informací těžko říct.
Pedro
 

od Robi » 08 led 2016, 18:26

Na eshopu https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/ jsem nalezl i kompresory, které to mají automaticky zabudované. Topný kabel je někdy potřeba.
Robi
 


Zpět na Vzduchotechnika