Ionizace vzduchu, co vy na to?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Luděk » 12 bře 2013, 16:58

Na radu metballa pročítám přednášky Ing. Olgy Rubinové, Ph.D. a narazil jsem na pasáž o ionizaci vzduchu. Podle popisu jsou ionizátory docela prospěšné a ani jejich cena (soudě podle pokojových ionizátorů) nevypadá nijak zle. Nicméně v nabídkách firem zabývajících se vzduchotechnikou pro RD jsem na žádný ionizátor nenarazil.
Jaký je váš názor na ionizátory? Je reálně možné začlenit ionizátor např. za rekuperační jednotku? Příp. je u nás možné nějaký koupit?
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od BobTheBuilder » 18 lis 2013, 23:16

Zdravím P.T. Luděk ,
máte nejaké nové info na tému IONIZACE VZDUCHU ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Luděk » 18 lis 2013, 23:40

Nikde jsem nenašel ionizátory do vzduchotechniky (resp. našel, ale pouze průmyslové).
Budou asi problémy s tlakovými ztrátami a s čištěním - ionizátory se poměrně rychle zanášejí (na druhou stranu to znamená, že opravdu něco dělají).
Škoda, že to žádný výrobce zatím asi neřeší.
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od BobTheBuilder » 19 lis 2013, 00:55

Jo, aj ja som pôvodne pátral a ... nedopátral som sa :(
Budem to riešiť izbovým zvlhčovačom s ionizátorom. O dva dni mi jeden príde, poreferujem ;)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 26 lis 2013, 17:32

No, už mi taká izbová mašinka šľape pár dní. Vodnú paru vyrába ultrazvukom.
Para je kvalitná, hustá, zvlhčovanie miestnosti zvláda v pohode.
Mašinka má aj ionizátor, ale jeho účinok nedokážem posúdiť :(
Po zapnutí tejto funkcie sa nič viditeľne ani citeľne nezmení.
Máte niekto skúsenosti s týmto zariadením ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 13 pro 2013, 15:18

Mám nové postrehy ak by to niekoho zaujímalo.

Účinnosť ionizátoru som už spozoroval. Vzduch je taký "čerstvejší".
Zistil som však aj malý problém. Model ktorý používam je ultrazvukový, na vodu z vodovodu. Pri celodennom používaní sa na skriniach, TV a proste všade sa pomerne rýchlo ukladá suchý povlak podobný prachu, akurát že je úplne jemný.
Údajne to spôsobuje tvrdá voda, čo je veľmi pravdepodobné, lebo u nás je naozaj dosť tvrdá :(
Skúsim vodný filter na odstránenie tvrdosti a uvidíme ;)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Ferin » 18 pro 2013, 11:51

Jako dítě jsem měl v pokoji ionizátor a zeď za ním i vršek skříně, na které trůnil, byly po čase úplně černý. Takže asi vlastnost těchto přístrojů.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od BobTheBuilder » 18 pro 2013, 12:08

To neznie veľmi zdravo :(
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od bdol » 07 led 2014, 22:24

Máme ionizátor už 2 roky, když je puštěný, tak je cítit - takový jakoby čerstvější vzduch. Větší prašnost ani nic podobného nepozoruji. Je pravda, že ta část, která se čistí, bývá dost černá, stačí to opláchnout vodou.
Subjektivně se mi zdá, že to pomáhá dětem, když mají rýmu, kašel apod., lépe se jim pak dýchá.
Uživatelský avatar
bdol
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 čer 2013, 21:43

od BobTheBuilder » 08 led 2014, 19:30

bdol píše:Máme ionizátor už 2 roky ...

A je to len ionizátor alebo nejaký kompakt aj so zvlhčovačom a pod. ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od rastopaz » 15 led 2014, 09:25

pri ionizatore nevznika vacsia prasnost a ak pozorujete viac prachu na povrchu predmetov v miestnosti je to sposobene tym, ze na iony sa viazu castice prachu (aj tie najmensie), tie su potom tazsie ako vzduch a uz klesaju, resp su smerovane k predmetom, ktore maju opacny naboj. su sice na zemi, ale o to menej ich dychame z ovzdusia. ionizacia je fajn, ale iony maju kratsiu zivotnost nez moja vyplata, nuz to je asi dovod, preco sa nedavaju do rekuperacnych jednotiek. pri potrebnej dlzke vzduchovych rozvodov sa do miestosti uz ziadne dobre iony nedostanu. pri plastovych rozvodoch moze byt situacia este "zaujimavejsia".
rastopaz
 

od BobTheBuilder » 16 led 2014, 00:46

Do ultrazvukového zvlhčovača vzduchu s ionizátorom som začal aplikovať filtrovanú vodu (zbavenú vodného kameňa).
Teraz sledujem, či tvorba toho jemného povlaku na TV, PC, nábytku a vlastne na všetkom bude pokračovať. Ak nie bol to vodný kameň.
Výsledky zverejním ;)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od zumik » 21 led 2014, 16:29

Mám zvlohčovač s ionizátorem asi dva měsíce, vždy běží jak zvlhčovač, tak ionizátor. Leju do toho destilovanou vodu a nidke žádný povlak nepozoruji. Zvlhčovač nám běží vždy večer a celou noc.
Stáčená destilovaná voda se dá v Praze koupit za 3 Kč/litr a zvzhledem k ceně demineralizačního filtru, který s destilovanou vodou nemusím používat to vyjde stejně, jako používat vodu z vodovodu.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od BobTheBuilder » 21 led 2014, 19:34

rastopaz píše:pri ionizatore nevznika vacsia prasnost a ak pozorujete viac prachu na povrchu predmetov v miestnosti je to sposobene tym, ze na iony sa viazu castice prachu (aj tie najmensie), tie su potom tazsie ako vzduch a uz klesaju, resp su smerovane k predmetom, ktore maju opacny naboj.

Bude to asi v tom lebo aj po aplikácii odvápnenej vody sa tvorí povlak :(

Možno ešte skúsim destilovanú vodu (ako píše zumik) ale moc sa mi do toho nechce, denne spotrebujem 5-6 l vody. Okrem toho, že to mesačne bude stáť pár korún sa mi to hlavne nechce vláčiť domov :x
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 21 led 2014, 23:58

Filtrácia v Brite odstraňuje vodný kameň. Odkedy ju dávam do rýchlovarnej kanvice tak sa vôbec neusádza, kanvica je úplne čistá.

Prevádzkové náklady zvlhčovača sú mizivé ak je stavaný na vodu z vodovodu.
Spotreba elektriky je 30W, kapacita vlhkosti 300ml/hod.

Všetko je super až na ten "prachový povlak".
Naďalej bádam v čom je pes zakopaný :?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od zumik » 23 led 2014, 18:07

Je pravda že nám ten zvlhčovač odpaří deně tak 1,5 litrů. Provozuji ho na malý výkon, jelikož domeček se ještě stavět ani nezačaltakže bydlímě v bytě a se zavřenými okny se na plný výkon během hodinky začně vlhkost srářžet.
Ale pokud by byl onen prachový povlak vznikal z ionizátoru, tak ten předpokládám jede pořád na stejný výkon.
A další věc je, že máme zvlhčovač na zemi, takže je mopžné že si toho prachového povlaku nevšimnu jelikož se roznese po pokoji, nebo se prostě vysaje dřív než si toho všimnu. Takže asi moc nepomůžu.

Nicméně zjistit zda se povlak tvoří ze zvlhčování nebo ionizátoru jde jednoduše vypnutím ionizátoru a zkusit nějaou dobu jen zvlhčovat.

Kdesi jsem četl, že destilovaná voda vyráběná destilaci se rozhodně nedá pořídit pod 10 kč/litr. Ale to konec konců není nic překvapivého.

Osobně vidím výhodu v používání destilované vody v tom, že se nekazí a není nutné zvlhčovač neustále čistit.


Napadla mě ale jedna věc. Při pohledu na můj zvlhčovač jsem zjistil že jeho zabudování do vzduchotechniky by nebyl žádný problém a řekl bych, že i s minimálními (zanedbatelnými) tlakovými ztrátami. Vyrobit řízení, by se taky rozhodně dalo a nebylo by to nic drahého, záleželo by na stupni integrace do celého řízení vzduchotechniky. Samozřejmě by to znamenalo přestavbu přístroje a ztrátu záruky. Jen si nejsem jistý jednou věcí, a to co na to řekly rozvody vzduchotechniky, pokud by byla vlhkost vzduchu hodně vysoká, nebo dokonce řekněme v havarijním stavu začala voda kondenzovat.
Rád bych se o něco takového pokusil až budu stavět dům, jelikož se mi moc nelíbí představa že budu celý život fučet vodní páru v domě nevzhlednou krabicí do které musím neustále dolívat vodu.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od BobTheBuilder » 23 led 2014, 19:16

zumik píše:Nicméně zjistit zda se povlak tvoří ze zvlhčování nebo ionizátoru jde jednoduše vypnutím ionizátoru a zkusit nějaou dobu jen zvlhčovat.
To je jasné, tak to idem teraz testovať.

zumik píše:Osobně vidím výhodu v používání destilované vody v tom, že se nekazí a není nutné zvlhčovač neustále čistit.
Pri používaní vody z vodovodu bolo nutné zvlhčovač asi po mesiaci používania vyčistiť - ale len od vodného kameňa. Teraz používam vodu filtrovanú cez Britu, predpokladám že kameň sa už usádzať nebude - nemá sa aký.

zumik píše:Při pohledu na můj zvlhčovač jsem zjistil že jeho zabudování do vzduchotechniky by nebyl žádný problém a řekl bych, že i s minimálními (zanedbatelnými) tlakovými ztrátami.
Tento nápad sa už na fórach rozoberal, myslím že i tu. Ak si dobre pamätám, nebolo také jednoduché ako to na prvý pohľad vyzerá, nieslo to so sebou nejaké problémy.
Samozrejme by to bolo podstatne pohodlnejšie.
Má niekto na to nejaký fundovaný názor :?: Alebo niečo z praxe ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od zumik » 24 led 2014, 10:06

Asi máte lépe konstruovaný zvlhčovač, ten co mám já, bohužel nikdy není schopen vypotřebovat všechnu vodu a vždy v něm zůstává cca 1/2 litru vody. Když jsem jej začal použávat také jsem tam dával vodu z vodovodu, případně převařenou vodu která zbyla v rychlovarné konvici. CCA po týdnu začla voda ve zvlhčovači lehce zapáchat. Pouhé vypláchnutí bohužel nebylo moc efektivní a voda začala celkem rychle zapáchat znovu. (Možná jsem tam neměl dávat tu převařenou vodu. Jak se vypařil chlór, tak se možná začala voda rychleji kazit. Nevím. Moc jsem to nezkoumal.) Každopádně vymývání zvlhžovaže s dost členitým a špatně přístupným zásobníkem na vodu byl porod, takže mě to po druhém umývání přešlo a běžel jsem pro destilku a je klid.

Topiku, který by se věnoval zabudování zvlhčovače do vzduchotechniky jsem si nikde nevšiml, ale ještě pořádně mrknu, díky za upozornění.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od BobTheBuilder » 24 led 2014, 20:59

Aj v tom mojom (TOPCOM UH 1801) v spodnej časti vždy zostáva cca 1/2l vody ale nikdy nesmrdí a nebol s ňou žiaden problém okrem kameňa.
Pravdepodobne je to kvôli chlóru.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od zakňaktel » 24 led 2014, 23:03

To je zvláštní. Drahně let bojuji doma s vlhkostí, ať už v bytě, nebo v novém domě - tak neúspěšně. Celou zimu 65-70% RV. Okny je to nevyvětratelný. Od kliček na oknech už mám mozoly. Rekuperační větrání je jediný způsob, jak se jí zbavit - a vy chcete do trubek foukat vodu. Jak to, že to máte jinak ?
Uživatelský avatar
zakňaktel
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 32
Registrován: 18 pro 2013, 11:29

Další

Zpět na Vzduchotechnika