Entalpický výměník Recair

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Dublík » 12 úno 2018, 09:56

Pane Matějíčku,
díky za Vaši zkušenost. Aktuálně hledáme nejlepší variantu decentrální rekuperace pro malou dřevostavbu, zvažujeme, co s vlhkostí, a zřejmě zvolíme raději jednodušší a levnější jednotku.
Bylo by možné znát typ té Vaší?
Dublík
 

od davidevor » 03 bře 2018, 08:52

Jedinná opravdu účinná technologie v boji s nízkou vlhkostí je zvlhčovač EVAP, který nevrácí žádný VOC zpět. Něco to papká max 800W, ale v praxi je to schopno za 14 dní do vetšího objektu spotřebovat i 250l a z 25% vlhkosti (v dnešních dnech -13) za těch 14 dní to udělat krásných 42%. V objektu je jednotka s entalpickým výměníkem.
Stojí to cca stejně jako entalpické výměníky. Tak neutrácejte, za tyto blbosti.
davidevor
 

od Technik » 03 bře 2018, 14:09

V objektu je jednotka s entalpickým výměníkem a protože to nefunguje, tak tam přihodíme další krám, za který si nechám zaplatit? Samozřejmě, že odpařování kondenzátu z Jablonce je šílenost a nebude to trvat dlouho, než se na to přijde. Ale ani Evap není bez chyby. Je potřeba se podívat na tu zvlhčující matrici. Všichni seriózní výrobci upozorňují, že se musí udržovat v čistotě a vyměňovat, neboť hrozí tvorba plísní. Jediným bezpečným zvlhčovačem, je parní verze. To je ale za jiné peníze. Mimochodem, když už jsme u té reklamy. U nás se Evap prodává za nesmysl kolem 40.000 Kč.
Srovnejte https://shop.inovatech.de/de/Evap-Luftbefeuchter.html cena 924 € (cca 24.000 Kč bez DPH)
Technik
 

od davidevor » 04 bře 2018, 18:44

Entalpické výměníky nefungují. Rostliny, akvárko, vaření, praní, sušení nepomáhá... tak co použít?
To bylo varování jen pro ty, kteří mají problémy s vlhkosti a rozmýšlejí se, jestli dát za entalp cca ty samé peníze, koupit zvlhčovače nebo koupit toto. Ano, u nás to je předražené. Stejně jako samotné jednotky. Viz třeba Brink. V NL to koupíte s dvoulketou zárukou od maloobchodníka za 1400E i s DPH, tady za to chtějí cca 60.70kkč :(.
Každý výměník (i ten deskový v RJ) je třeba pravidelně čistit! Komín také čistíte když jej používáte.
30-40kkč se vám zdá hodně, ok, ale hned v zápětí doporučujete profesionální zvlhčovače, které tyto hodnoty také atakují a nějakou údržbu také potřebují. Není proto lepší koupit něco takového a 2-3x za zimu to propláchnout cca 1-2h práce?
davidevor
 

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika