Entalpický výměník Recair

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Petr32 » 18 led 2014, 00:18

Našel jsem na stránkách Recair překlapávací entalpický výměník. Může mi někdo vysvětlit, jak to funguje a jaký to má přednosti?
Recair-klapky.png
Petr32
 

od KorDa » 18 led 2014, 20:29

Jsem přesvědčen, že všechny výměníky, které vracejí do domu škodliviny, by se měly zakázat. Řízené větrání je především o komfortu, hygieně a zdravém prostředí. Vracením vlhkosti, která obsahuje VOC (formaldehyd a další) a tím vlastně zvyšuje koncentraci těchto látek v obytných místnostech, úplně popírá svůj primární význam. V principu tedy nelze takové výměníky doporučit.
Pokud se ptáte na tento typ výměníku, nechápu, proč se do takových nesmyslů Recair pouští. Inovací tohoto systému je cyklické otáčení směru proudění vzduchu skrz výměník. Dalo by se říct, že se tím simuluje rotační výměník. Mezi snad jedinou výhodu tohoto řešení patří to, že nezamrzá. Tím výhody končí a nastává řada technických problémů. Z jednoduché pasivní rekuperace se stává stroj, který je vybaven motůrky pro posun jednotlivých klapek. Každý motůrek navíc posunující klapky po ozubených vodičích znamená místo problematického čištění a také zdroj možných poruch. Pokud vás bude zajímat, jak to funguje, pokusím se to nakreslit.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od KorDa » 19 led 2014, 17:08

Slíbil jsem nákres, snad bude jasné, jak to funguje.
recair_schéma00.png
Na obrázku je vidět funkce klapky. Zaměřte pozornost na horní část výměníku. Odtah sice využívá levou i pravou stranu, jelikož je ale pravá horní část zakrytá klapkou, ve skutečnosti se tudy vzduch do výměníku nedostane. Mohlo by se zdát, že tím je využita jen polovina výměníku, ale není tomu tak. Klapky jen usměrňují průchod vzduchu. Bohužel se mi to tímto obrázkem nepodařilo zachytit. Díky tomu, že klapka má odstup od výměníku, vytváří jakýsi přepouštěcí kanál. Tímto kanálem je přepuštěn vzduch do výměníku pod středovou přepážku. Tak se přivádí vzduch do celé levé horní části výměníku. Polovina přímo a druhá pod klapkou. Stejné je to s přívodem na druhé straně. Znázorněn je modrou šipkou. Po průchodu výměníkem by se bez klapky smíchal s odtahem, ale díky uzavřené klapce se pod ní dostane do pravé zadní části již nad výměník a přidá se k části vzduchu, která vychází z výměníku. Tato polovina byla ve spodní části nasáta přepouštěcím kanálem do spodní zadní části výměníku.

recair_schéma01.png

recair_schéma02.png

Důležité je pochopit řez. Klasický výměník při čelním pohledu tvoří šestiúhelník. Šikmé strany nahoře a dole jsou jednotlivé vstupy a výstupy výměníku. Překlapávací výměník ze stejného pohledu má v horní části zleva i zprava jen jeden stejný vstup a ve spodní části zleva i zprava jen jeden výstup. Směrem předozadním (do hloubky) je však přepůlen a tím se vytvoří vpředu nahoře zleva i zprava jeden vstup a za ním jeden výstup. Podobně je to i ve spodní části výměníku.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od KorDa » 19 led 2014, 23:14

Ještě jeden detail průduchu, kterým vzduch proudí pod středovou dělící přepážku.
recair_průduch.png
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Petr32 » 20 led 2014, 09:12

Děkuji za vyjasnění. Přínos je nezamrzání a zpětný zisk vlhkosti. Napsal jste, že se spolu s vlhkostí vrací domů i škodliviny. Je ještě něco, co považujete za nedostatek?
Petr32
 

od KorDa » 20 led 2014, 12:28

SFO píše:Ale klasický Blbý Kompromis spočívá v triviální metodě
a) skupenské teplo maximálně rekuperovat,
b) opět jej investovat do interiéru
na co nejtriviálnějším odpařovači
(mokrá bavlněná dětská plínka na sušáku prádla, radiátoru, ...)

Rozhodně bych odpařování popsaným způsobem nepovažoval za blbý kompromis a ve srovnání s entalpickým je to 100% lepší metoda. Pokud budete vodu v odpařovači vyměňovat a udržovat v nějaké přiměřené hygienické úrovni. Odpařuje se totiž čistá voda nikoliv kontaminovaný kondenzát.
Když bych se měl vrátit k překlapávacímu výměníku. Taková plácačka na mouchy je celkem vychytané, funkční a hlavně jednoduché zařízení. Zkuste si ale na plácačku přidělat motůrek se stěračem na přilepené mouchy. Rázem z plácačky vznikne nesmysl, který možná bude i fungovat. Můžete udělat nárazuvzdorné motůrky, do rukojeti zabudovat napájení a nabízet jako revoluční záležitost. Čemu se však nevyhnete, je zvýšená cena a díky zbytečné komplikovanosti skoro pro nic vzniká u motůrků zdroj možných poruch a problémů. Takže si mezi zápory napište: vyšší cenu, větší poruchovost a problematické provětrávání. Problematické provětrávání spočívá v tom, že vždy musí docházet k mezipoloze klapky. Když je klapka v mezipoloze a běží ventilátory, dochází k proudění odtahu /zápach z WC/ přímo do čerstvého vzduchu. Navíc celý výměník je napuštěn zápachem a při překlapnutí je propláchnut čerstvým vzduchem.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Petr32 » 20 led 2014, 22:58

Vaše argumenty vypadají až moc přesvědčivě a logicky, že jsem z toho paradoxně až trochu nedůvěřivý. Nemohl by se zde vyjádřit i nějaký jiný odborník?
Petr32
 

od michal kounica » 11 zář 2014, 12:14

Mám dotaz k těm klapkám na výměníku. S jakou frekvencí se posunují sem tam? Pak by mě zajímalo, jak je to s prouděním vzduchu v mezipolohách klapek a jak rychle se posunují? ´Můj laický pohled je takový, že se musí vzduch v mezipolohách totálně pomíchat a taky se mi zdá, že je to akorát prostor pro poruchy. Plastové posuny, synchonizace, dovírání, těsnosti, to jsou slabiny hned a co teprve po pár letech provozu?
michal kounica
 

od Návštěvník » 21 zář 2014, 14:48

Tady je popis funkce překlapávajícího systému rekuperace.

http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/va ... perace.htm

small.gif
small.gif (237.03 KiB) Zobrazeno 25865 krát
Návštěvník
 

od Jan 23 » 12 úno 2017, 13:50

Vyrábí tohle ještě Recair nebo to už definitivně stáhli? Na jejich stránkách jsem už tenhle variátorový výměník nenašel.
Jan 23
 

od kolemjdouci » 12 úno 2017, 23:04

Nevím jestli to recair ještě nabízí, ale jednotka s tímto principem/výměníkem byla představena s mediálním humbukem v těchto dnech: http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s-re ... ou-energie

Zde je pan ředitel s předchozí generací jednotky (ještě bez jabkotronu):
https://www.youtube.com/watch?v=3n59tCQcECA
kolemjdouci
 

od Návštěvník » 12 úno 2017, 23:37

První verze musela být stažena z trhu a taky to byl nejdřív humbuk. Na stránkách recairu výměníku není ani slovo. Problematické neustále zůstává otáčení proudu vzduchu i samotné vracení vlhkosti. Ať chceme nebo ne, cokoliv vracet zpět se vzdušnou párou je malér. Tady se ale vyplachuje celý výměník do místností. Možná je to důvod, proč se nikde nedá o takovém typu výměníku dohledat nic aktuálního. Že by to neprošlo hygienickými testy?
Návštěvník
 

od Zohan » 13 úno 2017, 15:50

Zase jedno marketigové očůrávání. Čtu v recenzi: Zatímco běžné větrací jednotky mají při vnější teplotě -12°C příkon větší než 1kW, FUTURA vystačí jen s 80W.
Co to je za hloupost?
Když se podíváte například na
Atreu DUPLEX 370 EC5, tak má podle ECO designu maximální příkon 167 W. Roční udávaná spotřeba (AEC) 1,8 kWh.

Ecodesign u Futury udává dokonce maximální 320W (technický list 700W) a roční spotřebu (AEC) 1,9kWh. Mimochodem Futura má dost divně vyplněný Ecodesign v kolonce specifické spotřeby má uvedenu energetickou třídu.

Je jasně patrné, pakliže se srovnávají srovnatelné údaje o spotřebě, není na tom Futura jinak než ostatní.
Zohan
 

od jarda » 14 úno 2017, 18:13

On to totiž nebyl rekuperační výměník, ale regenerační. A ani po mém upozornění na jednání s dodavatelem název nezměnili. Jak došlo a jestli vůbec k zastavení výroby nevím. Ale jedna rakouská firma nabízela rekuperační jednotku s jejich výměníkem ještě vloni.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Jan 23 » 18 úno 2017, 14:55

Díval jsem se na schéma a popis funkce na http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/va ... perace.htm a není mi jasné několik věcí. Je výměník úplně stejný jako ostatní Recair výměníky nebo má jiný materiál? Je skutečně rozdíl jen v tom přepínacím mechanizmu? Když dojde ke kondenzaci na deskách výměníku a otočí se směr proudění, odpařuje se ten stejný kondenzát do přívodního vzduchu? Mám doma rekuperační jednotku ahadice na odvod kondenzátu je celá zašlá. Je ideální kondenzát se vší špínou odpařovat zpět, nezůstává na lamelách po odpaření nějaká usazenina?
Jan 23
 

od Jirka Novotný ČB » 19 úno 2017, 00:39

Pokud vím, tak kondenzát u kondezačních kotlů by se neměl jen tak pouštět do kanalizace, jsou tam nějaké předpisy. Můj obor jsou klimatizace a tam se s kondenzátem potkávám neustále. Pokud vím, tak se dělaly různý studie a rozbory těchto kondenzátů a rozhodně se nejedná o obyčejnou vodu. Já žádný rozbor nedělal, ale praktické zkušenosti mám. Kondenzát pobírá všechno možné a projevuje se to ucpáváním odtokových hadic a potrubí. Pokyny pro čištění jsou skoro v každém návodu na klimatizaci. Čistí se i odtoky klimatizací z auta. Každý známe louže pod autem v létě. Klimatizační jednotky a rekuperační jednotky jsou si velmi podobné prostředím, kde pracují a provozními teplotami. Předpokládám, že i chemické složení kondezátu vnitřního vzduchu bude shodné. Já bych rád upozornil zejména na kyselost kondenzátu. Pokud máte lamusové papírky pro sledování ph v bazénu, můžete si to ověřit. Tato "kyselina" je poměrně dost korozivní. Zase z praxe. Pokud kape kondenzát z jednotky na nějaký parapet, ocelovou konstukci dokáže v těch místech celkem rychle zreznout. Dokáže to poškodit i pozinkové plechy. To mě přivedlo na myšlenku, že by nebylo ideální nechat kondenzát odpařovat po plechového spiro potrubí. Montujeme i bazénové odvlhčovače, tam je kondenzát skutečný neřád a díky obsahu různých látek z bazénové chemie by se správně měly používat separátory než se vypustí do kanalizace. Jestli se tvoří usazeniny na deskách výměníku,nemohu říct. Klimatizační jednotky jsou sedimentů plné a proto se musí i podle norem pravidelně desinfikovat speciálním sprejem.
Jirka Novotný ČB
 

od Návštěvník » 19 úno 2017, 13:43

Problém s ucpaným odvodem kondenzátu a tvoření šlemu v hadicích znají i vzduchaři. Je to jeden z běžných prvků údržby VZT jednotek. Když se podíváte na tenhle článek http://berkunair.com/blog/what-is-that- ... rain-line/ ,jsou tam i fotky a hlavně popis "Slime Mold". Sice je to podle mého PR článek nějakých dodavatelů antitablet, podstata problému je však pravdivá. Na vlhké stěny výměníku se chytá zejména prach. Protože je to na straně odtahu a vzduch průchodem špinavými lamelami jde ven, ničemu to v zásadě nevadí. Nedovedu si moc dobřepředstavit, že by se mezi stejnými lamelami přiváděl vzduch dovnitř. Dopadne to jako s rotačním výměníkem, v domácnostech je to po čase cítit a proto nejsou příliš rozšířené. Vždycky se najde pár lidí, co si to koupí, reklama a další nátlak si vždycky svojí ovci uloví. Obecné rozšíření to však nenajde. První verze byla stejně vychvalovaná a jak bledě to s ní dopadlo.
Návštěvník
 

od Laky » 19 dub 2017, 15:37

Zohan píše:Zase jedno marketigové očůrávání. Čtu v recenzi: Zatímco běžné větrací jednotky mají při vnější teplotě -12°C příkon větší než 1kW, FUTURA vystačí jen s 80W.
Co to je za hloupost?
Když se podíváte například na
Atreu DUPLEX 370 EC5, tak má podle ECO designu maximální příkon 167 W. Roční udávaná spotřeba (AEC) 1,8 kWh.

Ecodesign u Futury udává dokonce maximální 320W (technický list 700W) a roční spotřebu (AEC) 1,9kWh. Mimochodem Futura má dost divně vyplněný Ecodesign v kolonce specifické spotřeby má uvedenu energetickou třídu.

Je jasně patrné, pakliže se srovnávají srovnatelné údaje o spotřebě, není na tom Futura jinak než ostatní.


Není náhodou rozdíl v tom že Futura nepotřebuje předehřev, EPO-V 200/ žere 2,1kW, který pro Atreu DUPLEX 370 EC5 budeme potřebovat? A max udávaný příkon Futury 700W je včetně dohřevu na výstupu. Já to chápu tak, že údaje o spotřebě budou podobné, ale nesmíme počítat předehřev 2,1 kW. Za mne je to citelný rozdíl.
Uživatelský avatar
Laky
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 dub 2017, 14:57

od Návštěvník » 19 dub 2017, 18:39

Když to srovnáte podle Ecodesignu tak Atrea vyjde líp než Futura a nemůžete argumentovat dohřevem, protože s tím je maximum 700 W. Futura je jedna nafouknutá bublina, která už začíná praskat, stejně jako to bylo s Ultimou. Chudák dědek, co se nechal šalamounsky nachytat. Kdyby se raději švec držel svého kopyta. Souhlasím s tím, že jednotky budou mít bez předehřevů a dohřevů velmi podobné spotřeby a hlavně rozdíly jsou pro uživatele naprosto nepodstatné. Ročně to udělá jen pár desetikorun. Nemusíme srovnávat jen s Atreou. Co je ranec, je vstupní cena a to je takový nesmysl, který se u Futury nikdy uživateli nevrátí. Navíc je s velmi problematickým překlapávacím výměníkem. Reklama ale dělá své a pár hlupáků se vždycky najde.
Návštěvník
 

od Roman Matějíček » 15 kvě 2017, 13:45

Dobrý den,
rád bych se podělil o zkušenosti s provozem jednotky s entalpickým výměníkem. Mám jednotku, kde lze výměník vyměnit. Protože jsem měl dva roky po sobě velmi nízkou vlhkost, připlatil jsem si na entalpický výměník. Z výsledku jsem velmi v rozpacích. První rok se v domku (dřevostavba) pohybovala v zimě kolem 30%, druhý rok dokonce klesala až k 25%. Letos při provozu s entalpickým výměníkem jsem se zase pohyboval kolem 30%. Podle slov dodavatele je to dáno tím, že máme dřevostavbu a bydlíme v ní tři. Údajně nevyprodukujeme dostatek vlhkosti a tak není co vracet. Máme si koupit zvlhčovač. Smířil jsem se s tím, že jednotka má menší účinnost. Na to mě upozornil dodavatel. V provozu jsem to nepoznal. Jednotka má větší spotřebu elektřiny. To je taky fakt, máme doma přesné měření nadřazeným systémem. To jsem taky neřešil, protože se jedná maximálně o dvě stovky ročně. Jsem zklamaný z výsledku. Máte nějaký nápad na zvýšení vlhkosti?
Roman Matějíček
 

Další

Zpět na Vzduchotechnika