Je potřeba dohřev vzduchu?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Ferin » 14 úno 2014, 11:48

VP18 K EK9 (pořád v jednání). Dům polořadovka na kopci (NED x PD aktuálně v řešení). Předpokládám obývák a pokoje 20-21°C, ložnice míň (přes den +/- 18°C??).
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od vitapr » 15 úno 2014, 16:37

Ferin píše:Jinak aktuálně přemýšlím o úplně stejné věci. A sice, že především v případě PD a volbě aktivní rekuperace mi bude po většinu času stačit topit jen rekuperací a podlahovka pojede jen při skutečně velké zimě. Je to tak?


Ja si toto myslel taky, ale uz to tady bylo zminovane mnohokrat, ze rekuperace neni topeni. Resil jsem to v tomto vlakne: viewtopic.php?f=18&t=1287

Myslel jsem si stejne co vy, ze rekuperaci vytopim barak, ale ono se to moc nedeje. Urcite tomu trochu (spise trosku) pomuze, ale vzdy je potreba pritapet.
Uživatelský avatar
vitapr
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 34
Registrován: 07 bře 2012, 10:16

od Ferin » 15 úno 2014, 17:39

Tak já vycházím z toho, že v PD je normálně třeba topit spíše výjimečně (teoreticky, resp. ideově dokonce vůbec).
Pokud do toho budu ještě přitápět aktivní rekuperací, potřeba topit bude ještě menší (v období, kdy by to jinak bylo na hraně a spustilo by se topení, tomu akt. rek. zabrání).
Nicméně vlákno si pročtu.

PS: Vaše vlákno vlastně znám. Změnilo se něco po vyschnutí stavby a "naakumulování" zdí? Pomáhá rekuperace s topením, nebo ne?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od vitapr » 16 úno 2014, 07:27

Ja se snazil postavit barak na rozhrani NED a PD, ale predstava, ze se tam bude topit jen vyjmecne pri nejakych extremech je podle me spatna. Letosni zima je sice teplotne nadprumerna, ale z meho pozorovani nejvetsi roli zda se bude topit hraji pasivni slunecni zisky. Pokud svitilo slunce, tak mate pravdu, ze topit potreba moc nebylo. Bylo ale obdobi, ze treba nevylezlo 14 dni slunko a topilo se porad. Jestli bylo venku -1 nebo -7 na topeni moc velky vliv nemelo.

Topny vykon rekuperace tady uz nekdo pocital. Pri 100m3 to vyslo na nejakych 660 W coz neni opravdu mnoho. Podle me pri teplotach pod nulou, rekuperace topeni nepomuze skoro vubec, protoze vetsinu vykonu spotrebuje na dohrati vzduchu. Nad nulou to nejaky prinos mit bude, ikdyz asi ne moc velky.

Pri porizovani aktivni rekuperace jsme si myslel neco podobneho co vy. VPL 15 ma topny vykon 2.1 KW, tak jsme si spocital, ze by me to melo vytopit barak do nejakych 0-5 stupnu. Realita je ale jina, protoze vetsinu vykonu se pouzije na dohrivani vzduchu. Timto ale nechci rict, ze bych tedka vybral pasivni jednotku. Porad bych volil aktivni.
Uživatelský avatar
vitapr
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 34
Registrován: 07 bře 2012, 10:16

od EONardo » 16 úno 2014, 11:46

Pozor na rozpory výpočtů a reality. Každý výpočet pasivního domu (platí i pro nízkoenergetické) počítá s nesprávnými teplotami. Vnitřní teplota se počítá 21°C a to je nedostatečné. Obzvlášť při větrání. Každé větrání snižuje vlhkost vzduchu a tím se pro pocitové teplo ještě musí zvýšit teplota interiéru. Běžnější je tedy topení na 23°C možná i vyšší. Další častou chybou je započítávání nadměrných solárních zisků v zimě, ke kterým následně v takové míře nedochází. Většina výpočtů je upravena, aby vyšla pro dotace, aby vyšla pro lepší štítek, aby se to lépe prezentovalo investorovi. Výsledek energetické náročnosti domu je totiž dost dobře nezměřitelný a neověřitelný a tak se nakonec zapláče až nad fakturami za energie.
EONardo
 

od Ferin » 16 úno 2014, 12:22

EONardo píše: Vnitřní teplota se počítá 21°C a to je nedostatečné. Obzvlášť při větrání. Každé větrání snižuje vlhkost vzduchu ...


Na druhé straně:
1) V NED a PD netáhne přes okna a nejsou studené zdi (které snižují tepelný komfort), což naopak hraje pro vytápění na nižší teploty než v běžných RD a bytech.
2) Stejně tak při použití podlahovky, díky tomu, že hřeje odspodu, obvykle stačí vytápět na nižší teplotu.
3) Nepatřím do "saunového panelákového odchovu", takže topit doma na 23°C si nedovedu představit. Teplota nad 21°C už pro mě je nekomfortní. A v ložnici ještě podstatně nižší.

Otázka je, který z faktorů ve finále převládne.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Ferin » 16 úno 2014, 12:30

vitapr píše: VPL 15 ma topny vykon 2.1 KW, tak jsme si spocital, ze by me to melo vytopit barak do nejakych 0-5 stupnu. Realita je ale jina, protoze vetsinu vykonu se pouzije na dohrivani vzduchu.


Vytopit podlahovkou? Já měl za to, že se celou dobu bavíme o vy-/dotápění vzduchem.
Ten dohřátý vzduch pak ale ohřívá interiér. Resp. na rozdíl od pasivní rekuperace (a zvlášť bez dohřevu) naopak interiér nevychlazuje, takže kotel může sepnout později/topit méně.
Nebo ne?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od EONardo » 16 úno 2014, 19:23

Ferin píše:1) V NED a PD netáhne přes okna a nejsou studené zdi (které snižují tepelný komfort), což naopak hraje pro vytápění na nižší teploty než v běžných RD a bytech.
S tím nesouhlasím. I když netáhne a nejsou studené zdi, sedět u počítače při 21°C a 35% relativní vlhkosti vzduchu každému nevyhovuje. Mohu uvést stav u nás v kanceláři a klidně i s fotografií teploměru. Standardně topíme na 24°C, ale když vysvitne slunce, dokážeme mít v místnosti i 26°C. Já už sotva lapám po dechu a potím se i tričku s krátkým rukávem. Kolegyně si však sedí ve svetříku a cítí se teprve v pohodě. S kolegou jako správní gentlemani trpíme a bereme na ni ohled. Na dotaz, jestli takhle topí i doma, odpovídá, že doma je jí horko už při 23°C. Rozdíl je v tom, že ona bydlí v opraveném 80 let starém domě, topí uhlím v kotli a radiátory má rozpálené do ruda. Samozřejmě bez strojního větrání. Vlhkost se u nich pohybuje mezi 60-65%. Naproti tomu kancelář je větraná suchá ytongová konstrukce, kde vlhkost neumíme dostat nad 40%. Vzpomeňte na saunu, tam vydržíte v extrémních teplotách 60-120°C právě díky suchému vzduchu 3-12%.
Ferin píše:2) Stejně tak při použití podlahovky, díky tomu, že hřeje odspodu, obvykle stačí vytápět na nižší teplotu.
Ani s tímto tvrzením moc nesouhlasím. Podlahovka díky své rozloze si může dovolit topit malým teplotním spádem, to že topí od země až tak rozhodující není. Když budete mít podlahovku v koupelně a tedy na relativně malé ploše, bude muset teplotní spád zvýšit a ještě ji pomoct žebřík, jinak by často ani koupelnu nevyhřála a nepomůže jí ani to, že topí od země.
EONardo
 

od Ferin » 16 úno 2014, 20:09

EONardo píše: I když netáhne a nejsou studené zdi, sedět u počítače při 21°C a 35% relativní vlhkosti vzduchu každému nevyhovuje.


Tak taková nízká vlkost není normální ani žádoucí. Pokud takový stav nastane, je třeba ho řešit, nebo mám zaděláno na problémy (a to, že mi bude zima, bude ten nejmenší).

EONardo píše:Podlahovka díky své rozloze si může dovolit topit malým teplotním spádem, to že topí od země až tak rozhodující není.


Tělo (a asi i psychika) vyhodnocuje teplotní komfort podle tepla v oblasti nohou. Pokud mě u nohou hřeje podlahovka, můžu mít v oblasti hlavy (a trupu) o dost nižší teplotu, než při jiném druhu vytápění, kdy je naopak v oblasti nohou vzduch nejchladnější.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od EONardo » 16 úno 2014, 23:21

Není to mnoho let nazpět, kdy mít WC uvnitř domu byl námět na diskuzi. Byly to tehdy diskuze hospodské, což je jiná forma, než zdejší fórum, ale argumentace a psychologické postoje zůstávají shodné. Vždy se najdou na první pohled rozumné argumenty. Každý znal kadibudku a představa, že ji bude mít člověk místo na hnoji v domě, logicky mohla vyvolávat i souhlas s tím, že to bude zapáchající a nehygienické. Stejně tak dnes zaručení hospodští odborníci mohou tvrdit, jak řízené větrání způsobí příliš suchý vzduch, jaké nebezpečí číhá ve vzduchovodech. Pokud člověk nemá zkušenosti, může i takové obavy vnímat.
Můžete být v klidu, nečekejte nic nebezpečného nebo nepříjemného. Vlhkost v domě klesat bude, může se dostat i na uvedených 35%. Já jen chci říct, že při těchto nižších vlhkostech je potřeba topit na vyšší teploty. Na tyto skutečnosti se zapomíná při různých teoretických výpočtech. Zapomíná se při počítání účinností rekuperací s namrzáním, zapomíná se třeba na vzduchotěsnost. Něco se navrhne a ne vždy se dělá BT. Zrovna nedávno jeden známý dělal BT a zjistil obrovskou slabinu u oken a hlavně u vchodových dveří, která byla deklarována jako pro superpasivní domy. Ve výsledku měla jen nehoráznou cenu a mizernou kvalitu. Bez testu tohle nikdo nezjistí. Proto říkám, že se mohou odhady, výpočty a hlavně očekávání výrazně lišit od skutečnosti.
EONardo
 

od mirek » 18 úno 2014, 23:16

S tou teplotou/vlhkosti to mohu jen potvrdit. Kdyz jsme meli dum novy, kde byla RV i 70%, tak v pohode vecer u TV stacilo vytapet na 19 stupnu. Nyni, kdy mame RV i mene, nez 30%, tak 22 stupnu je na hrane a to i s podlahovku.
PS: takto nizka RV nam zatim nastesti zadne zdravotni potize nezpusobuje (takze ani nijak vzduch nezvlhcujem), musim zaklepat.
PS2: co se tyce predehrevu, tak zatim take zadny nemame - blby je to pouze v tom, ze pokud je napr -10 nebo mene, tak dum se provetrava (diky ochrane, ktera v cyklech odstavuje ventilator privodniho vzduchu) nedostatcne - obzvlaste je to poznat v loznici rano. Jako dosavadni/provizorni/zatim dostacujici reseni je v takovych mrazech nechat otevrene dvere do loznice. letos to u nas na JM bylo snad jen 2-3x.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od BobTheBuilder » 18 úno 2014, 23:25

to mirek :
Ako šlape vetranie, ak je ext. teplota napr. 5°C ?
Akej teploty je vzduch privádzaný do miestností ? A pri akom prietoku a dobe vetrania ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od mirek » 19 úno 2014, 00:01

Prvni roky jsem to bedlive sledoval, porovnaval, prepocitaval.... letos je jednotka v provozu na 2 stupen, pouze vecer u TV snizim vetrani na 1 stupen. Pri vareni, smazeni cca 2-3hodiny zvysim na 4-5 stupen. Jinak nic neresim, nemerim, jsem spokojen a hlavne uzivam komfortu :-). Pouze menim pravidelne filtry. Mam Nilan ECO. Co se tyce teploty privadeneho vzduchu, tak hodne prave zalezi na vlhkosti predevsim odvadeneho vzduchu. Kdyz se podivam na me zaznamy z lonske zimy, tak:
Venkovni teplota se pohybovala od +2 do -2, cerstvy vzduch mel teplotu od 9,5 do 15 stupnu, RV v interieru byla 40-45% a teplota cca 21 stupnu. Letos, kdy mame doma RV pouze 30% by to bylo asi zase jinak.
Upozornuji, ze mereni je hodne nepresne - uvedene hodnoty berte hodne s rezervou.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od BobTheBuilder » 19 úno 2014, 01:17

Ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímal Váš názor :
Pri uvedených teplotách čerstvého vzduchu boli všetci členovia rodiny spokojní ?
Nevadila niekomu tá teplota ?
Koľko m3 má asi dom a akým množstvom vzduchu ho priemerne vetráte ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od mirek » 19 úno 2014, 07:31

BobTheBuilder píše:Pri uvedených teplotách čerstvého vzduchu boli všetci členovia rodiny spokojní ?
Nevadila niekomu tá teplota ?
Koľko m3 má asi dom a akým množstvom vzduchu ho priemerne vetráte?

Kdyz budu uprimny, tak prvni rok "to" vadilo pouze me. V dome jsme zili par let bez rekuperace a po instalaci a naslednem provozu jsem mel strach nechat jet jednotku nonstop a zapinal ji pouze obcas, protoze jsem mel dojem, ze z domu "vysaje" veskere teplo. Po par mesicich jsem "se nastval", nechal jsem bezet jednotku nonstop a ono v dome bylo teplo porad :-) . Pouze se nepatrne zvedla spotreba za vytapeni (cca o 10%), coz je logicke. Pouze, jak jsem jiz uvedl, vecer u TV snizuji na 1 stupen.
Nyni mam zas blby pocit, kdyz je jednotka delsi dobu (omylem) vypnuta :-)
Mame podkrovni dum uzitne plochy 121m2. Kolik Nilan ECO dava na druhy supen vzduchu nevim, ale dle diskuzi na 2 stupen (spotreba 25W pro oba ventilatory) s touto jednotkou vetraji temer vsichni. PS: On je to vlasane 3 stupen, protoze na 1 stupen je jednotka vypnuta.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od zumik » 26 úno 2014, 11:54

zakňaktel píše:No on tam nastává trochu paradox, že čím nižší bude TZ domu, tím nižší bude teplota podlahovky. V případě NED je teplota podlahy výrazně nižší, než teplota bosé nohy a tedy případ
"příjemně teplé podlahy" nenastává


To to je zajisté pravda. Asi jsem to trochu přehnal s výrazem "příjemně teplá podlaha". Nicméně pořád je rozdíl, zda topím podlahovkou a podlaha má 24- 26 °C, než při vytápění vzduchem, kdy to vertikální rozložení teploty vzduchu v místnosti rozhodně není rovnoměrné a díky tomu má podlaha někdy i výrzně pod 20 °C.
Pak se ovšem taky nabízí otázka, zda je příjemnější (lepší) mít podlahovku s dlažbou, či vytápět vzduchem a zvolit "teplejší" podlahovou krytinu (např. koberec).
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika