Nová zelená úsporám - rekuperace

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Návštěvník » 25 dub 2014, 19:29

I těch 5% je znát. O všem ostatním skutečně nelze mluvit veřejně.
Návštěvník
 

od Návštěvník » 04 dub 2015, 23:57

Rozdíl je v té koncové ceně dodavatele, tj. 6%, což u stavby cca 3 mil dělá skoro 200 000
Co se týká výhodnosti zelená úsporám, tak je to dost problematické. Dostanete sice 400 000 (možná), ale pokud si necháte pořídit dům dodavatelsky, bude cena domu o hodně vyšší než při svépomocné výstavbě (až dvojnásobně). Musíte povinně pořídit drahou rekuperaci se sporným přínosem na úrovni RD (pro případ B). V ostatních případech svépomocí stavět nelze.
Podle vlastní zkušenosti dovedu pořídit materiál zpravidla o třetinu i více levněji, než účtuji dodavatelské firmy. Při odběru po paletách jsou ceny výrazně nižší. Lze si ohlídat různé akce a pod. Firmy by logicky při velkoodběru měly mít lepší ceny, ale opak je pravdou. Účtují si zpravidla marži i dopravu. Práce obvykle dovedu pořídit za polovinu ceny i po řemeslech. V případě svépomocí si hodně činnosti uděláte sami. O porovnání kvality práce skoro nelze mluvit. Kvalita firemních zaměstnanců je často tak příšerná, že si některé činnosti musíte předělat na své náklady nebo se nekonečně dlouho soudit. Mnohé firmy rády účtují úkony, které nikdy neprovedly nebo je účtují dvakrát, typicky stavění a bourání lešení, doprava materiálu a pod. Přitom zjistíte, že dopravu máte při odběru po kamionech zdarma po celé ČR, ale firma vám ji účtuje, aniž by se starala o efektivitu. Klidně přivezou poloprázdný náklaďák každý den, aby se zaměstnanci nemuseli dopravovat sami. Zaměstnaci na stavbách akorát chlastají a firma jim to platí. Pak si k vykázaným hodinám připočítá svoji vysokou režii a vám to vyúčtuje a vysvětlí vám, že předem dohodnutá cena je jenom orientační, ale ´čtuje skutečné náklady.
Veškeré státní dotace se utopí v ceně stavby a předražených prací, což koncovému zákazníkovi alespoň trochu zlevňuje jinak předražené a neefektivní stavební činnosti. Dotace jsou vlastně jenom formou podpory stavebních firem,
Návštěvník
 

od Návštěvník » 05 dub 2015, 10:24

Když se na to podíváte prostým selským rozumem, tak se nedá s předešlým příspěvkem než souhlasit a nemusejí to být ani nekalé praktiky.
Začněme od cihly.
Cihlu vyrobí cihelna, která chce a musí vydělat. Obvykle neprodává přímo a musejí vydělat i stavebniny. Ve stavebninách nakupují firmy a zde je jeden z největších paradoxů našeho stavitelství. Drtivá naprosto drtivá většina firem nakupuje na splatnost a to ještě velká část má problémy se včasným splacením. Vy, když chcete odebrat cihly na RD, musíte zaplatit hned nebo si vzít úvěr. Kdepak nějaké splácení o doprošování jestli vůbec zaplatíte. Paradoxně nedostanete tak dobrou cenu jako firma a to jste solventní ihned platící zákazník. Stavební firmě ale nestačí zisk, co jí poskytují stavebniny a tak si ještě přihodí. Stavební firma, pokud má zaměstnance a není to živnostník, opět v drtivé většině disponuje horšími stavebníky - zedníky. Ti lepší si totiž zakládají vlastní firmy nebo živnosti. Efektivita takových firem je nižší, kvalita práce sporná a hlavně opět je potřeba zaplatit nejen zedníky samotné, ale i jejich vedení a problémy z předešlých staveb. Dostanete se do situace, že platíte dopředu a rádi, protože jinak stavba stojí. Tím se připravíte o "páky" na dodavatele stavby a jste vůbec rádi, že stavbu nějak se skřípěním zubů dokončíte. Obrazně řečeno - cena cihly se zvýší několikrát, neboť musí zaplatit vše, co jí stojí v cestě z cihelny do vaší zdi.
Bohužel ne každý má možnost stavět sám a tak je to jen planý nářek. Možná bych doporučil takovou střední cestu, materiál si obstarat sám, sledovat ceny, neustupovat tlaku dodavatele a hlavně zamyslet se nad dotacemi, zda se skutečně vyplatí.
Návštěvník
 


od ircha11 » 11 úno 2018, 09:10

Dobry den, nechame si postavit nizkoenergeticky dum na klic. Zavrhli jsme tepelne cerpadlo, ale zajima nas rekuperace a solarni panely. Muzeme dostat dotaci na rekuperaci? Nebo to musi byt pasiv? Nekde jsem se docetla o pevne dotaci 100tis. Ale nevim zda se nas to tyka. Mate nekdo zkusenosti? Tepelnou ztratu mame myslim 13kw.
Dekuji
ircha11
 

od zumik » 13 úno 2018, 16:20

Při stavbě nového domu můžete dostat dotaci pouze na stavbu celého domu a ten musí být v pasivním, respektive skoro pasivním standartu. Jedná se o oblast podpory B.
http://www.novazelenausporam.cz/podmink ... podpory-b/

S tepelnou ztrátou 13 kW, ale pochybuji že na ni dosáhnete bez kompletního překopání projektu.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika

cron