Rizika řízeného větrání

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od David Koranda » 04 črc 2014, 14:35

Co jsou skutečná rizika řízeného větrání?
Základním rizikem je, pokud jednotka přivádí do interiéru spolu s venkovním vzduchem nežádoucí látky. Vedle prachových a pylových polétavých částic, které lze velmi efektivně filtrovat, to jsou různé druhy oxidů vznikající spalováním nekvalitních paliv a komunálního odpadu. Proti těmto vlivům se dá chránit pomocí filtrů s aktivním uhlím, problematičtější je včasná diagnostika znečištění.
Daleko zrádnější může být radon. Řízené větrání je opatření ke snížení radonové zátěže, ale paradoxně při použití nevhodného zemního registru nebo jeho poškození může dojít k nasávání radonu. Radonové působení není citelné, je bez specifického zápachu a je často velmi podceňované. Vzduchové registry jsou častým tématem diskuzí i z hlediska hygienického. Světové studie se však přiklánějí k stanovisku, že zvýšené riziko z hlediska bakteriálního znečištění při řádné sanitaci nepředstavují.
VOC - Volatile Organic Compounds jsou člověku škodlivé látky, které se vyskytují zcela běžně ve všech domácnostech. Klasickým zástupcem je formaldehyd.Tyto látky se uvolňují z lepidel používaných k výrobě nábytku, z materiálů použitých na výrobu podlahových krytin, potahových látek, uvolňují se z různých barev ale třeba i z běžné vody po holení a různých deodorantů. Dokonce i lidské tělo samo vylučuje některé z těchto cca 200 definovaných škodlivých látek. Bohužel škodlivé látky VOC velmi ochotně reagují a vytvářejí tzv. hydroxylové radikály, které velmi dobře spojují se všemi látkami atmosféry včetně vzdušné páry. Zde je největší nebezpečí u tzv. enthalpických výměníků neboli výměníků vracející vlhkost do interiéru. Škodlivé látky z interiéru by měly být důsledně odvětrány a v žádném případě vraceny spolu s vlhkostí zpět do objektu.
Vracení nebo přimíchávání škodlivin do přívodního vzduchu může způsobovat vedle nevhodného výměníku i samotná jednotka. Kvalitu jednotky určuje mimo jiné vnitřní těsnost, která by měla být do 3%. Pakliže je jednotka netěsná, dochází k průniků škodlivin zpět do přívodu. Netěsnosti jsou zejména kolem výměníku nebo dalších částí, které se při údržbě jednotky demontují a čistí. Náchylnější k vnitřním netěsnostem bývají jednotky s rotačním výměníkem. Výměník se neustále otáčí a je velmi technologicky náročné zajistit zároveň otáčení výměníku a současně jej hermeticky utěsnit. Časem se těsnění opotřebí a je nezbytná výměna. U rotačních výměníků je i problematické vlastní proplachování vzduchem, neboť vzduch odpadní proudí stejným průduchem jako vzduch čistý jen v opačném směru. Opět nutno dodat, že i zde již dochází ke značným technickým zdokonalením a minimalizaci těchto negativních vlastností.
Zcela samostatnou kategorií je cirkulační vytápění. Opět lze nalézt kritiku systému z hlediska diskomfortu, neboť z důvodu malé tepelné kapacity vzduchu (ve stavebnictví je vzduch využíván jako izolant) je potřebné k přenosu tepla využít řádově vyšší množství vzduchu oproti topné vodě. Nucená cirkulace promíchává vzduch mezi jednotlivými místnostmi, vyrovnává teploty, může zároveň roznášet zápach nebo cigaretový kouř do ostatních místností, nelze ale tvrdit, že by cirkulace zhoršovala znečištění vzduchu v domě nebo působila škodlivě. Jedná se o určitý subjektivně hodnocený diskomfort.
Pokles vlhkosti může být skutečně nepříjemným průvodním jevem řízeného větrání. Podstatou však není řízené větrání samotné, hlavní vinu nese intenzita větrání a to zcela bez ohledu na to, jakou větrací jednotku nebo jiné technické zařízení použijeme. Pokud bychom stejně intenzivně větrali v zimě oknem, relativní vlhkost v domě poklesne, protože je vnitřní vlhký vzduch je vyměňován za vnější suchý. Čím více vzduchu takto vyměníme, tím bude vlhkost klesat. Existuje několik možností obrany. Jednou z nich je změna užívání objektu ve smyslu sušení prádla uvnitř, zvýšení počtu rostlin, instalací akvária a podobně. Samozřejmě je i možné použít různých typů zvlhčovačů.
V této souvislosti je nutné zmínit i krby na biolíh, které sice zvyšují vlhkost, při hoření biolihu vzniká C02 a voda, ale právě díky CO2 je nutné větrat a tím dojde k zacyklení a přínos není nikterak zásadní.
Nakonec zmíním i samotné vzduchotechnické potrubí, které může být znečištěno. Ke znečištění dochází nejvíce již během samotné instalace, kdy v nezakrytém stavu bývá vystaveno ostatní stavební činnosti.Často lze nalézt inspekční kamerou uvnitř potrubí zbytky stavebních materiálů i několik let po dokončení stavby. K reálnému zanášení VZT rozvodů dochází povětšinou pouze prachem. Lze doporučit sledování v rámci servisních prohlídek a v případě zjištění zanesení, není problém správně dimenzované a realizované potrubí vyčistit. Samostatnou kapitolou je odtahové potrubí (zejména z kuchyně), kde reálně hrozí zanesení i mastnotou. Proto je nutné použití vhodných technických opatření, aby k tomu nedocházelo. Standardně se doporučuje použit digestoří nebo tukových filtrů do potrubí.

Závěrem bych uvedl, že i když obsahem článku nebylo poukázání na přínos a výhody řízeného větrání, je bezesporu jasné, že řízené větrání pomáhá zlepšovat kvalitu vzduchu v interiéru a je jednoznačně pozitivním faktorem dnešního moderního bydlení. Pokud je systém vhodně navržen, jsou použita ověřená technologická řešení, zdravotní rizika uživatelům nehrozí a pozitivní přínos výrazně převyšuje možná rizika. Kvalitně vyvětraný dům s minimální koncentrací CO2, bez plísní je v kontextu úsporných a vzduchotěsných budov předpokladem pro zdravější bydlení.

Zdravím tímto pana Františka Lehockého a všem doporučuji navštívit http://blog.zdravydom.sk/rizika-riadene ... iou-tepla/
Uživatelský avatar
David Koranda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 01 lis 2013, 14:46

od Josef Dlask » 04 črc 2014, 23:01

SFO píše:Leč (dle mého nejlepšího svědomí vytipované) tři nejhorší nešvary našich fór?
1) Odpovídám opakovaně a "o ničem".
2) Zakládám dotaz "po sté".
3) Když už náhodou k tématu cosi prostuduji,
tak průběh studia ani závěry NEZADOKUMENTUJI!
IJK

Přečtěte si bod 1). Přesně tohle děláte a co víc, o ničem píšete příšerně dlouho.
Josef Dlask
 

od Návštěvník » 05 črc 2014, 13:31

Bylo by možné tyto data http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... ta_CZ.html pomocí nějaké aplikace použít na ovládání rekupeprační jednotky?
Návštěvník
 

od Mathilda » 07 črc 2014, 12:02

Teoreticky jde všechno. Prakticky to moc nevidím. Většinou jde lidem o smrady v těsném sousedství domu a to ve většině případů nebude korespondovat s pozicemi měřících stanic ČHMÚ.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od mirek » 19 črc 2014, 17:20

Rozvody vzduchu jsem zhotovil z kg trubek. Nyní mě občas vrta hlavou zda takové větrání není škodlivejsi než občasné větrání oknem. Jsou tyto trubky opravdu nezávadné, neměl jsem raději použít pozink? Na netu jsou různé názory. Kde zjistit pravdu?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Jirka Mráz » 19 črc 2014, 17:30

mirek píše:Rozvody vzduchu jsem zhotovil z kg trubek. Nyní mě občas vrta hlavou zda takové větrání není škodlivejsi než občasné větrání oknem. Jsou tyto trubky opravdu nezávadné, neměl jsem raději použít pozink? Na netu jsou různé názory. Kde zjistit pravdu?

Pokud jsou to KG trubky renomovaného výrobce, nemusíte mít obavu. Existuje několik pro a proti plastu, ale to se spíše dotýká fyzikálních vlastností. Jedinou obavu bych měl z chrániček, které někdo místo k ochraně kabelů v zemi použije na rozvody a neuvědomuje si z jakého recyklátu mohou být vyrobeny.
Jirka Mráz
 

od jarka » 21 srp 2014, 22:00

Jo, jo , io-, ióny...
Existuje několik pro a proti plastu, ale to se spíše dotýká fyzikálních vlastností.


Jedna vec je, či a koľko škodlivín sa uvoľnuje/ by sa mohlo uvoľňovať/ z plastového potrubia počas prevádzky, čiže vplyv plastového materiálu na chemické zloženie privádzaného vzduchu. Iná vec môže byť - nakoľko sa menia jeho elektrofyzikálne vlastnosti počas prúdenia cez takéto potrubie. Vplyv "dobre" (anióny) a "zle" ionizovaného vzduchu na organizmus je známy, pozri aj http://serial.zdravydom.sk/8665.
Zaujímavý je aj článok, na ktorá sa odkazuje tamtiež ;)
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od mirek » 22 srp 2014, 13:28

V tom pdfku je pouze uvedeny ze ionty jsou stejný v domě jako venku. Nic jiného jsem se tam nedocetl. A kovové potrubí je ohledně tohoto také nic moc.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26


Zpět na Vzduchotechnika