Rekuperacia so zemnym výmenníkom tepla na glykólovej

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od BOJO » 26 kvě 2017, 10:54

Zdravím Andrej.
Nič konkrétneho si nenapísal ,ani to ,ako to máš rešené Ty a aké máš mesačné priemerné náklady na energiu.Ja som presvedčený,že existuje lepšie riešenie.ale Ty si ho uviedol len v náznakoch a to je v konečnom dôsledku nič.Ja by som tiež bol rád,keby tá investícia bola lacnejšia,ale napriek tomu,sa mi investícia v porovnaní nákladov za energiu zo susedom,ktorý kúri plynom a vetrá oknami z hruba za 15 rokov vráti.Napíš mi,kedy Ty predpokladáš návratnosť svojej investície na zabezpečenie porovnateľných klimatických pomerov v interieri svojho domu.Píšeš,že si ani nepostrehol zvýšené náklady na klímu.To máš v celom dome ? Ak áno,tak to by si určite na spotrebe energie zbadal.Neviem presne,ale keď som sa stým zaoberal,tak si pametám,že hodinová spotreba bola vic ako 10 Kw.Tak čakám,že sa niečo pozitívneho dozviem.
BOJO
 

od Ondrej81 » 31 kvě 2017, 17:52

Cau Bojo,
uz budem pisat v skratke,lebo mam pocit,ze to aj tak necitas a ked nahodou ano,tak len velmi povrchne. Riesenim pre teba by bola aktivna rekuperacia,nepisal som Ti to len ja,ale taktiez Ti to tu uz radili i viaceri. za 89 500Kc bez DPH mas k dispozicii jednotku,ktora nepotrebuje predohrev,dohrev,kuri, chladi a ma velmi slusny vetraci vykon.Mam pocit,ze na uvedenu jednotku si mozes uplatnit aj voucher,kde je cena este vyhodnejsia.
Ty mas doma slusnu pasivnu jednotku,to co si si k nej prikupil je brutalne neekonomicke a mal by si za tie peniaze vyriesene naklady na prevadzku aktivnej jednotky,ktora by Ti dala v konecnom dosledku daleko viac nez zemny vymennik.Mam pocit,ze si spominal,ze Ti spina v zime pri 7mich stupnoch,to je uplne zle,vyhadzujes si tym teplo z domu,zemny vymennik nema kurit,ale predohrievat vzduch pod 0 stupov.Ak mas bezne nocnu teplotu okolo -3, ako to tu pri TT byva bezne zvykom,je Ti prakticky predohrev k nicomu,jednotka by Ti fungovala v pohode a ziadny predohrev by nepotrebovala,max by isla chvilku v podtlaku.
Ak by si si este trochu viac priplatil (ale na druhej strane usetril za bojler,cize v podstate nepriplatil), mohol by si mat jednotku s ohrevom vody,kde by bol pri ohreve vody ten chlad uplne zadarmo.Naklady na rozvody neuvadzam,su potrebne tak ci tak.
Pises navratnost 15 rokov,podla mna to je max doba zivotnosti jednotky i glyk. vymenniku,mozno budes i rad,ked to bude tolko,cize kde je uspora?
Tvoj a susedov dom mozes porovnavat v pripade,ze su rovnake co sa tyka materialov,zateplenia, technologii,poctu obyvatelov atd atd.
Co sa tyka mojho riesenia,i ked mame rovnaku jednotku,moc sa to porovnavat neda,nestaval som ziadny NED,dokonca som nestaval ani novy dom od zakladu,byvam v dvojgeneracnom dome, rekonstrukcia prebehla 10 rokov dozadu,mam len okna s dvojsklom a steny zateplene 8cm polystyrenom,kotol takmer 20 rocny,ale stale slape,plynove kurenie,naklady na kurenie "nezname",kedze sa vykurujeme navzajom,plus trochu suteren,nemam snahu to ani nejak stlacat dole,nezruinuje ma to.
Klima ma 4,5 kW CHLADIACI vykon, nie elektricky,ten je max cca 1,5 kW,nech ju dokopy pouzivam mesiac po cca 2 hodiny denne,co je smiesna suma,to iny mozno prefajci za 2 tyzdne.Vyfuka to cely dom.
Ak by som ako Ty staval novy NED sustredil by som sa na dobre zateplenie a akumulaciu, to jest monoliticky betonovy strop a mozno aj steny z VPC.Dalej tienenie, idealne presahom strechy, kvalitne okna s trosklom, spravne natocenie domu kvoli solarnym ziskom, aktivna RJ,ziaden krb ani komin, vzduchotesnost,izolovane spiro rozvody
Uživatelský avatar
Ondrej81
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 pro 2015, 22:45

od bojo » 09 čer 2017, 20:06

Zdravím Ondrej.
Prepáč,že tak neskoro odpovedám.Bol som na rehabilitačnom pobyte v nemocnici.
Náklady na kúrenie,vetranie a klimatizáciu,dokial nevyužívaš slnečnú energiu,ktorá zatial je zadarmo,tak o nejakej návratnosti a úsporách sa TI môže len snívať.Ja som pôvodne uvažoval s fotovoltaikou,ale pre vyšie náklady som sa musel uspokojiť len so slnečnými kolektormi.Som prekvapený,že si nepochopil význam glykolového výmenníka v zimnom období.Veď je rozdiel keď do rekuperačnej jednotky prichádza vzduch najchladnejší len 7 °C ,ako keby nasával priamo z vonku vzduch za mrazivého počasia , u nás niekedy bývajú mrazy i 15 - 20 °C..Keď mám glykolový výmenník,tak na rekuperačnej jednotke vôbec nezapínam zimnomom období predhrievanie proti zamrznutiu.
bojo
 

od Ondrej81 » 13 čer 2017, 22:34

Ahoj Bojo,
ja vyznam (bez ohladu na cenu) glykoloveho vymennika chapem, ale nemozem Ti vysvetlit,ze ak je vonku napriklad +1 a ty ohrievas privodny vonkajsi vzduch na 7 stupnov, tak to nie len ze nie je dobre,je to vyslovene zle.Znizujes si ucinnost.
Uživatelský avatar
Ondrej81
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 pro 2015, 22:45

od bojo » 14 čer 2017, 13:59

Zdravím Ondrej.

Tak ešte raz rukolapnejší príklad.Vonku mínus 15 °C a do rekuperačnej jednotky vzduch prechodom cez glykolový výmenník sa ohreje minimalne na 7 °C.Chceš mi nahovoriť,že rozdiel tých 22 ° C nemá priaznivý vplyv na teplotu rekuperovaného vzduchu vháňaného do jednotlivých miestností a tým zabezpečenie tepeľnej pohody bez nárokov na ďaľšie prikurovanie ?
bojo
 

od davidko » 24 črc 2017, 23:40

Ja uvazujem taktiez o tomto systeme, ale vysvetlite mi, je treba glykol ? co keby tam bola normalna voda a pokial by som mal v zemi aspon 150 metrov hada, tak by pri velkom minuse mal system vacsi prietok vody aby voda nezamrzla ?

Inak tiez neviem naco je dobre vzduch ohrievat ked ma menej ako 7 stupnov, ja by som to spustil az pri menej ako 0 stupnov.

a to je akoze komfort pouzivania chodit zakryvat solarne trubice aby sa neprehrievala voda v zasobniku ? :lol:

Lacnejsi a komfortny system ? ako pisali, normalna klimatizacia a fotovolticke panely, ked potrebujes v lete cez poludnie chladit, mas zadarmo elektriku, a na zbytok sezony ti staci staci pasivna rekuperacia s predhrevom, v Trnave sa fakt bavime o 30 dni predhrevu rocne...
davidko
 

od Zohan » 25 črc 2017, 08:59

Voda v předehřevu není ideální. Výměník se snaží o co nejlepší přenos tepla ledovému vzduchu. Hrozilo by jeho namrzání už při provozu. Samozřejmě by průtok zamrzání oddálil, ale nevyloučil by ho zcela. Při odstávce by hrozilo opět zamrznutí. Výměník je instalován co nejblíže sacímu hrdlu a to při určitém samovolném proudění vzduchu je riziko. Když se omezí proudění klapkou, která zase zvýší náklady na systém a komplikuje ho, stejně rizika promrzání nelze zcela vyloučit. Roztržený výměník za to nestojí.

Podle mě je do rodinného domu ideálním řešením kompaktní jednotka. Všechny oddělené systémy narážejí na úskalí měření a regulace. Ve finále jsou systémy drahé a naladění správné funkce je docela kumšt.
Píšete o pasivní rekuperaci, k ní el. předehřev nebo zemní výměník, dále klimatizaci, doplnit FV - musíte také vyřešit ohřev vody. Všechno to spolu musí komunikovat, něco to musí řídit. Například zmiňovaný zemní výměník musí pracovat za mrazu, následně je lepší sát přímo z fasády a za horka zase přes výměník. Něco musí snímat teploty, řídit klapku, spínat oběhové čerpadlo. Někdo to musí namontovat, pospojit a zaregulovat. Uživatel pak musí systém pochopit a vědět, jak naladit podle svých potřeb, které se mohou časem měnit.
Je to věc názoru, ale když můžu mít jednu "bednu", ze které mi fouká teplý nebo studený vzduch, teče teplá voda a případně i topná voda do topení, řídím to jednoduchým zadáním pokojové teploty, nevidím lepší cestu. Někdo to už ve fabrice naladil a pospojil k sobě, nemusím se dohadovat s několika řemeslníky. Co víc chtít.
Když bych zařizoval chatu, chalupu a tam chtěl jen nějaké větrání, aby nebyla zatuchlá a vlhká, tak rozhodně pasivka stačí.
Zohan
 

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika