Nilan Compact a režim chlazení - kudy dál?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Jantar » 28 črc 2015, 13:12

Momentálně jsem se zahnal s compactem trochu do kouta a nevím kam dál. Mám nastaven režim chlazení 24st. a teplou vodu jsem shodil už na 50st. což je dost málo. Přesto se nemůžu dostat do vyhovujícího režimu, protože když jednotka potřebuje teplou vodu tak musí chladit přívodní vzduch (můj původní předpoklad že dokáže nepřichlazovat přívodní vzduch do interiéru se ukázal jako mylný). A co hůř - laicky řečeno teplá užitková voda se ohřívá v režimu chlazení velmi velmi pomalu (odhaduji že dostat ji ze 40st. na 50st. bude trvat nejmíň 10 hodin).

Takže konkrétní příklad, zrovna tyto dny teplota venku relativně nízká, jednotka se neustále snaží ohřát teplou vodu v režimu chlazení a jednak to předpokládám není příliš ekonomické protože drtivá část výkonu jde do vzduchu ne do vody a druhak mě jednotka nejspíš uchladí k smrti protože když ohřívá teplou vodu tak přichlazuje do interiéru a nezajímá ji kolik tam je stupňů a tu vodu ohřívá neskutečně dlouho. Ad absurdum bych se mohl dostat do stavu, že mě dům prochladí na 15 i méně stupnů.......... kudy z toho ven, co jsem nepochopil správně?
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od zumik » 28 črc 2015, 22:42

A proč ji máte v režimu chlazení, když nechcete chladit?
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Simp » 28 črc 2015, 23:36

Je dost těžké, zavděčit se všem. Jeden tvrdí, že chladící výkon u aktivní rekuperace nepozná a druhý se bojí uchlazení k smrti. ;)
Jantar píše:Momentálně jsem se zahnal s compactem trochu do kouta a nevím kam dál. Mám nastaven režim chlazení 24st. a teplou vodu jsem shodil už na 50st. což je dost málo. Přesto se nemůžu dostat do vyhovujícího režimu, protože když jednotka potřebuje teplou vodu tak musí...
Jediné, co opravdu jednotka musí, aby ohřívala vodu, MUSÍ zapnout kompresor. Někde si to teplo načerpat musí, to chápete? Je jen na vás, jaký režim mu zvolíte. Když nevyhovuje chlazení, nastavte si topení. Můžete si nastavit i automatiku a ta bude sama přepínat mezi topením a chlazením podle požadované teploty v místnosti za vás. Chvíli bude chladit a když by teplota klesla pod požadovanou v místnosti, začne topit a naopak.
Simp
 

od Jantar » 29 črc 2015, 08:44

zumik píše:A proč ji máte v režimu chlazení, když nechcete chladit?


Dle doporučeného nastavení, kdy je prý třeba se vyhýbat režimu auto jak jen to jde a používat režimy topení na zimu a chlazení na léto....
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Jantar » 29 črc 2015, 08:48

Simp píše:Je dost těžké, zavděčit se všem. Jeden tvrdí, že chladící výkon u aktivní rekuperace nepozná a druhý se bojí uchlazení k smrti. ;)
Jediné, co opravdu jednotka musí, aby ohřívala vodu, MUSÍ zapnout kompresor. Někde si to teplo načerpat musí, to chápete? Je jen na vás, jaký režim mu zvolíte. Když nevyhovuje chlazení, nastavte si topení. Můžete si nastavit i automatiku a ta bude sama přepínat mezi topením a chlazením podle požadované teploty v místnosti za vás. Chvíli bude chladit a když by teplota klesla pod požadovanou v místnosti, začne topit a naopak.


haha, takto obecně napsáno souhlas.............. tím že jsem uživatelem mám jasno, výkon přichlazování je samozřejmě velmi malý, ale pokud běží po většinu dne a venku je tak jak teď tj. 20st. max. tak se to dost projeví. A to mám VPC barák, docela by mě zajímalo co by se dělo v dřevostavbě.............
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Ferin » 29 črc 2015, 10:37

Asi mi něco uniká, ale jak vám to může prochladit interiér, když to chladí na 24°C?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37


od Jantar » 30 črc 2015, 09:03

Ferin píše:Asi mi něco uniká, ale jak vám to může prochladit interiér, když to chladí na 24°C?

Dotaz je určen pouze pro ty kteří mají s Nilanem praktické či profesní zkušenosti...

Nicméně jak píšu - to je přesně to čemu nerozumím a předpokládám, že je to dané použitou technologií. Prostě pokud jsem v režimu chlazení a stoupne mi teplota nad požadovanou tak začne chladit, dochladí a vypne se. Poku je ovšem impulsem pro běh kompresoru nedostatek TUV, tak ho nastavená teplota nezajímá a chladí a chladí dokud není dostatek TUV. No a protože jsem odpozoroval že v režimu chlazení se TUV ohřeje cca o 1st za hodinu tak velmi rychle dojtete k nedostatku TUV a 24hodinovému dochlazování interiéru, což je neekonomické a nekomfortní....... je to už jasné nebo to stále píšu nejasně?
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Ferin » 30 črc 2015, 10:12

Už je to jasnější. ;)
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od MajK » 30 črc 2015, 14:08

4Jantar: V režimu topení je vody dost? Topení i chlazení je kompresoru prakticky jedno. Má kondenzátor vodní v nádrži a jeden vzduchový + výparník. Výparník a vzduchový kondenzátor si vyměňují funkce. Při chlazení se získává teplo z venkovního vzduchu , při topení z vnitřního odpadního. Když je venku 25°C a podobně, je jedno,který vzduch je ochlazován. Samozřejmě záleží na vlhkosti vzduchu, ale i ta bude teď dost podobná. Proto se ptam na teplotu vody z kohoutku. Teče teplá, neni problém. Když nepoteče, nechte si to opravit. Jinak to je v nastavení regulace chlazení. Máte na výběr. Chladit, rychle ohřát vodu a pak přestat chladit nebo chladit dál a teplo vyhazovat ven do vzduchu. Jiný nastavení bude dělat to, že se voda ohřeje pomalu a po celou dobu chlazení se teplo ukládá do vody. Nejdřív si ale musíte ujasnit, co chcete. Lepší by byl i opačný postup, napište si , co chcete a nechte si poradit s nastavením jednotky.
MajK
 

od Jantar » 30 črc 2015, 23:21

MajK píše:4Jantar: V režimu topení je vody dost? Topení i chlazení je kompresoru prakticky jedno. Má kondenzátor vodní v nádrži a jeden vzduchový + výparník. Výparník a vzduchový kondenzátor si vyměňují funkce. Při chlazení se získává teplo z venkovního vzduchu , při topení z vnitřního odpadního. Když je venku 25°C a podobně, je jedno,který vzduch je ochlazován. Samozřejmě záleží na vlhkosti vzduchu, ale i ta bude teď dost podobná. Proto se ptam na teplotu vody z kohoutku. Teče teplá, neni problém. Když nepoteče, nechte si to opravit. Jinak to je v nastavení regulace chlazení. Máte na výběr. Chladit, rychle ohřát vodu a pak přestat chladit nebo chladit dál a teplo vyhazovat ven do vzduchu. Jiný nastavení bude dělat to, že se voda ohřeje pomalu a po celou dobu chlazení se teplo ukládá do vody. Nejdřív si ale musíte ujasnit, co chcete. Lepší by byl i opačný postup, napište si , co chcete a nechte si poradit s nastavením jednotky.

Ano v režimu topení "je vody dost" (mám na mysli že voda se dohřeje rychle, do bodu kdy by opravdu chyběla TUV jsem neměl nervy se dostat). Dostal jsem dvě protichůdné informace - jedna říká že (snad nebudu citovat principielně špatně) plochy výparníku a kondenzátoru nejsou stejné tudíž při chlazení není zisk teplé vody jako při topení, druhá říká že při chlazení je v podstatě nadbytek teplé vody. Jinak váš popis nastavení regulace považuji za logický, nicméně dle mých informací tyto možnosti nejsou. Teď je můj úkol prostudovat dostupnou dokumentaci a pokusit se najít ten nesoulad. Jinak když zapnu režim chlazení tak to funguje jak popisujete tj. "............ že se voda ohřeje pomalu a po celou dobu chlazení se teplo ukládá do vody". Kdežto já potřebuju" Chladit, rychle ohřát vodu a pak přestat chladit resp. chladit dál v případě že teplota čidla ovládacího panelu je vyšší než požadovaná nastavená a teplo vyhazovat ven do vzduchu".
Mimochodem v režimu AUTO mi dohřívá vodu krásně, jen jsem ho mršku přistihl že ohřívá vodu a přitom dohřívá i přívodní vzduch, přitom požadovaná teplota interiéru byla nižší než byla skutečná :-)....... Prostuduju ještě návody třeba mě to trkne...........
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od thomas37 » 25 říj 2022, 23:23

Zdravím, i když je to starý příspěvek možná už máte jednotku vyladěnou a doporučíte nejlepší nastavení pro Léto, Zimu a přechodná období Jaro/Podzim?
Mám Nilnan Compact měsíc a trošku taky bojuju s nastavení. Je tam už řídicí jednotka HMI a přednastavené programy na Léto,Zimu a dovolená.
Uživatelský avatar
thomas37
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 11 říj 2020, 07:17

od Jantar » 26 říj 2022, 07:40

Zdravím, děkuji za zmínku o nové řídící jednotce HMI. Nějak se mi nepodařilo "vygůglit" podrobnější info - umíte ji srovnat se starými ovládacími panely? Předpokládám správně, že se jedná o modernější dotykové ovládání s diplejem, které jinak a možná lépe umožňuje zobrazit informace, dá se k němu vzdáleně připojit např. přes nilan mobilní aplikaci a má v sobě též nějaké novinky jako je např. řízení teploty dle vlhkosti?
U tohoto bodu bych se s dovolením zastavil: na mém starém ovládání jsem si to simuloval ručně - nastavení ručně vytvořeného režimu "zima pod 0st C.", který jsem si nastavil když venku mrzlo a který spočíval v tom, že jsem měl nastaven pouze rychlost 1 a X hodin denně. Jenže kde nic není ani smrt nebere. S takovým režimem jsem se i tak dostával do nižších vlhkostí v domě, nehledě na to, že rekuperace má sloužit komfortu a zdraví a to v tomto režimu nebylo splněno neb občansky bylo cítit vydýchaný vzduch a o koncentracích CO2 se snad radši nebudu zmiňovat. Proto se obávám že je to sice fajn nová funkce v ovládání pokud existuje, ale normálním řešením je tu vodu do systému dostat - ne ji za každou cenu zachraňovat.

Nyní k dotazu: obávám se, že jako běžný uživatel budu tušit jak přesně mám jednotku nakonfigurovanou v servisním menu (přestože do něj mám přístup tak se v tom zásadně nehrabu a jsem si vcelku jistý proč). Mohu ale říci, jak si na doporučení instalátora překonfigurovávám v uživatelském menu jednotku na letní a zimní režim + další:
měním pouze nastavení TUV a to prý z důvodu, abych kompresoru odlehčil v zimě aby se tak "nedřel". Zatímco v létě nechávám teplou vodu vyrábět od nuly (bivalence), v zimě až od 45stC (pevně ale věřím že k dohřevu TUV spirálou v zimě stejně nedojde). Dále zatímco v létě nahřívám TUV do max teploty (compmax 55-80), v zimě na sníženou (55-65).
Přechodná období nějakým zvláštním nastavením jednotky vůbec neřeším - pouze základním nastavením režimů auto/topit/chladit a nastavením stupňů. Na stupně v podstatě nesahám a až na výjimky mám nastaveno 22, takže vše se odehrává pouze v nastavení režimů, kdy v zimě samozřejmě topení. Přes léto jsem míval neustále chlazení, ale protože tam je nějaká malinkatost v nastavení (když nilan vyrábí TUV tak vás může za určitých okolností uchladit k smrti) tak režim chlazení používám jen v nadcházejících vedrech, neboli - v přechodných obdobích a části léta mi dostatečný komfort zajistí režim auto.

Nevím jestli to pomůže, více informací mě už nenapadá.....
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od thomas37 » 26 říj 2022, 21:40

Dekuji za odpověď, ano jedná se o novou řídicí jednotku HMI viz. https://nilan.cz/technicka-podpora/navody-2/hmi-vzhled/ nebudu ji ovládat přes mobilní aplikaci, ale celá rekuperace bude napojena na systém Taphome, chytrá elektroinstalace, a větrat plánuji dle CO2, zatím nemám vše nainstalováno. Všechny rozvody jsem důkladně zateplil a překvapilo mě, jak teplý vzduch vychází z vyústění rozvodů.
Momentálně nevím jak snížit teplotu vody. Vypl jsem el dohrev, nastavil teplotu vody na 50°, ale jednotka stále nahriva na 65°, což je docela horká voda, jelikož nemám nainstalovaný směšovací ventil... Nevíte zda něco prenastavit? Jednotku mám momentálně nastavenou v režimu topení.
Uživatelský avatar
thomas37
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 11 říj 2020, 07:17


Zpět na Vzduchotechnika