Rekuperace Venus Recover zkušenosti - ano x ne?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Mishak42 » 01 úno 2016, 19:08

Dobrý den,

jdu si k vám pro radu. Jsem absolutní laik a nikde jsem nenašla zkušenosti s touto rekuperací nebo aspoň zhodnocení, jestli ji koupit či ne.

Chci rekuperaci do 80 m2 bungalovu (dřevostavby). Momentálně jsme ve fázi příprav a rozvrhování (ještě ani projekt není hotov) a polemizujeme co a jak za rekuperaci. V tomto domě není technická místnost (neukamenujte mne - výmysl manžela). Tudíž se zamýšlím nad rekuperací v podhledu.

Předem říkám, že nejsem odborník a než bych přečetla všechno, co na tomto fóru mnozí napsali, tak mi bude 80 a už nic stavět nebudeme (nicméně díky za něj :D). Proto se raději zeptám zkušenějších a lidí, kteří tomu rozumí.

Byla mi nabídnuta rekuperace Venus Recover od MultiVacu typ HRV-30AC-E-54-R vysvětlení (jedná se o jednotku s výkonem 300 m3/h s AC motory ventilátorů s elektrickým předehřívačem, filtry třídy M5 na sání a G4 na výfuku). Cena 65.000 Kč vč. rozvodů bez práce.

Co si o tom myslíte? Dále by mne zajímalo; Navrhli mi jednotku umístit do obývacího pokoje. Nebude moc hlučná? Uvádějí Frekvenci 50 Hz.

Pokud budete chtít více informací, tak klidně poskytnu. Nevím totiž, co je třeba k posouzení zda je vyhovující :D

Děkuji moc všem za jakýkoli názor a prosím pište odpovědi jako pro blbce, abych snadněji porozuměla :D
Mishak42
 

od Luboš KV » 02 úno 2016, 09:56

65 tisíc včetně rozvodů je utopie, pokud si zisky nezahrnou do práce a tu potom nenatáhnou. Nebo pokud firma nevezme ty nejlevnější materiály a jednotku na trhu. Uvažte, že stejně výkonné jednotky slušné kvality stojí kolem 50 tisíc a více. Rozvod jen v materiálu je i pro malý domek nejmíň 30 tisíc a také spíš víc. To znamená, že to chtějí natahat v hadicích, neizolovat atd. Dejte sem soupis materiálu nebo projekt a uvidíme víc. Ještě k jednotce, raději nekomentovat low-end!
Luboš KV
 

od zumik » 02 úno 2016, 10:25

Zdravím, ohledně jednokty vám řeknu jen že bych připlatil za EC ventilátory.
Do obýváku bych se ji dát bál. Než si ji tam nainstlaujete, zkuste se optat, zda ji nemůžete někde vyzkoušet, na plný výkon určitě bude hodně slyšet, otázka je aby nebyla slyšet i při běžném provozu. Druhá věc, jednotka se vám vejde do podhledu v obývacím pokoji? Vemte, že jednotka má 27 cm plus profil a SDK a jste na 30 cm. To už jsou pořádné podhledy. Taky nezapomeňte, že je potřeba se k jednote dostat (výměna filtrů), takže tam budou muste být velká revizní dvířka.
Sám mám rekuperační jednotku v podhledu podobných velikostí (Nilan CT150), a upřímě velmi si pohrávám s myšlenkou že tam raději podhled vůbec dávat nebudu, jelikož by to bylo opravdu peklo a v případě poruchy (výměně jednokty) by musel jít dolů celý sádrokarton Představte si, že se jednotka za 3-4 roky odporoučí a vy budete muset sundat sádrokarton v obývacím pokoji aby jste jednotku opravili/vyměnili a nebo hůř raději se na to vykašlete a budete bez vzduchotechniky a s vyhozenými penězmi za ni.
To je můj ne moc pozitivní názor, třeba vám někdo napíše že píšu blbosti :).
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Návštěvník » 02 úno 2016, 19:26

Jednotka - bez komentáře
Umístění - obytná místnost jen v krajní nouzi, jinak tam prostě nepatří. Souhlas se zumikem.
Cena - jedině bez izolací a v béčkovým materiálu. Souhlas s Lubošem.
Návštěvník
 

od zumik » 03 úno 2016, 09:34

No mě těch 65 tis. nepřipadá nereálných. Jednotka stojí 20 (ano je to naprostý low end, sám bych si to domů nikdy nedal). Ale pak na rozvody zbývá 45. To je dostatek na spiro i s izolací i s přirážkou (je to malý dům). A je to bez práce.

Nicméně bez dalších podkladů těžko radit dál.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Mishak42 » 11 úno 2016, 20:02

Tady zasílám nákres, co mi navrhli přímo od nich a cenovou kalkulaci.

Takže myslíte, že by bylo reálné jí např. dát do koupelny? Případně jsou i jiné rekuperace (zmiňovaný Nilan), které bysme mohli použít?

Děkuji

Venus_-_Bc.Hakenová.jpg
Mishak42
 

od Mishak42 » 11 úno 2016, 23:27

Ještě by mě zajímalo, proč je ta jednotka tak špatná?
Mishak42
 

od zumik » 12 úno 2016, 14:21

S jednotkou to je jako se vším, někomu stačí to nejlevnější s mizernou kvalitou a spracováním, někomu ne. Pokud se v jednotkách neorientujete, pročtěte si fóra nastudujte jednoky, certifikace a nebo běžte k prodejci a nechte si poradit. Jestli vám poradí dobře nebo ne, to bez znalostí nezjistíte (stejně jako když si pudete kupovat třeba vysavač a budete jen vědět, že to má vysávat a to je vše).

Jeslti to chápu dobře, tak vám prodejce jen tak zběžně navrhl vzduchotechniku a k tomu vám dal cenovou nabídku.
Jak to budete realizovat? Sami, nějaká firma?

Ten projekt je opravdu jen velmi letmý nástřel, který jim nemohl trvat více jak 5 minut a rozhodně to není vůbec dobře, už jen nasávání a výfuk je špatně.

Kdyby to byl můj dům, tak bych ten návrh zahodil a navrhl to úplně jinak. Rozvody zaměnil za spiro, zaměnil jednotku, jednotku bych dal do vstupní haly. Jenže to záleží co od toho vlastně požadujete, jaký máte rozpočet.

Být vámi se nejprve pokusím najít slušnou firmu co vám to navrhne a realizuje a nebo si to udělám sám s tím, že si vše nejprve nastuduji a nebo se na to snad raději vykašlat, než toto.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Zohan » 12 úno 2016, 20:51

Podle mě si 95% lidí neumí vybrat žádný domácí spotřebič a je vydán v první řaděna milost své peněžence a ve druhé síle reklamních letáků. Pokud dá na doporučení jiných lidí, má velké štěstí, když jsou z těch 5%, co si umí vybrat správně.
Kdo si umí vybrat třeba televizi? Kdo by uměl přesně říct rozdíly mezi plazmou a LED TV. Kdo by dokázal vysvětlit,jaký vliv má frekvence. Podle čeho se vůbec řídit? Nakonec se vybírá podle značky (reklamy), velikosti obrazovky a ceny. Vždycky nějaký prodavač přijde s nějakým ohromujícím číslem, za kterým se ženeme a ani nevíme proč. Klasicky Mpx u foťáků. Není to daleko od pruhů na teplákovce.
Zkuset si nejdřív říct, co od jednotky čekáte. Zeptejte se lidí, co umí jejich jednotky. Až budete vědět, co chcete, co je možné chtít, začněte vybírat. Nebudete si ani muset pokládat otázku, co je na uvedené jednotce špatně.
Zohan
 

od Hradec » 14 úno 2016, 15:13

A jak byste si představoval výběr? Pořád je to jen bedna se dvěma ventilátory.
Hradec
 

od Zohan » 15 úno 2016, 00:38

Hradec píše:Pořád je to jen bedna
Souhlas, je to bedna, která má zajistit větrání domu. Zkuste si sám odpovědět, proč jste se rozhodl utrácet za bednu a nevětráte normálně okny?
Úspora? Komfort? Pokud je to úspora, nedělal bych si iluze, že mezi těma bednama bude ve vrácení tepla zpět zásadní rozdíl. Rozdíly bych ani neviděl v provozních nákladech. Možná nějaká žere o něco víc než druhá, ale pokud bude rozdíl v pořizovacích cenách v řádu tisíců až desetisíců, je to nicotný údaj. Samozřejmě by úsporu ovlivnilo, pokud se vám bedna po dvou letech rozpadne a budete muset kupovat novou. Jenže, když vybíráte z renomovaných značek, bude kvalita a s ní související výdrž taky dost podobná. Za renomovanou značku bych dosadil firmu, která má tradici. Je to takové moje vodítko. Říkám si, že by v západní tržní ekonomice těžko vydrželi 20, 30 a více let, kdyby nebyli dost kvalitní. Mám i další vodítka, ale to je jiná diskuze.
Pokud je vašim komfort nebo dokonce je to priorita, pak bych se zaměřil na samotnou funkci. Větrat budou všechny bedny, pokud nezamrznou. Nezamrzání bude něco stát a dá se řešit více způsoby. Základní otázkou komfortu je, jakou teplotu vzduchubude bedna foukat do místností? Průměrný teploty v zimě u nás jsou obvykle mírně nad nulou. Slušná bedna by za takových venkovních teplot neměla klesat s přívodní teplotou vzduchu pod 16°C. Dovede to vaše bedna? Ukázal vám výrobce graf pro nejběžnější větrací objem cca 130m3/h , kde byste viděli podle venkovní teploty teplotu přívodního vzduchu? Já to moc nevidím. Většinou lidi zblbnou nějakou účinností a lidi se pak diví, že jim dovnitř fouká celou zimu chladný vzduch. Je tohle ten komfort, co jste chtěl? Samozřejmě, že jsou bedny, co si vzduch dohřejí a komfort máte. Jen se vraťte i k faktoru úspora a zas se zeptejte výrobce, kolik to za zimu sežere? Dneska už by ke každý bedně měl být štítek s vyznačenou spotřebou jako na pračkách nebo ledničkách. Ale pozor, většinou to je ta hodnota bez dohřevu vzduchu. To jenom, aby zase někdo neočůrával.
To samý může platit pro léto. Co aby výrobce ukázal ten samý graf s přívodní teplotou vzduchu do místnosti, když venku bude 35 °C pařák? Opět bych se ptal i kolik to žere? Podle mě jednoduchý ale zásadní otázky při výběru bedny na větrání.
Zohan
 

od Mishak42 » 15 úno 2016, 12:50

Tak ja vim, co chci.

Chci pasivni rekuperacni jednotku, ktera bude v podhledu. Chci, aby vymenovala vzduch a zajistovala dobrou vlhkost v dome a samozrejme, aby fungovala v zime :) To je vse. Nic vic nechci, tak hledam spravne reseni. Rozhodne ale nechci, aby mi prodejce neco narval. Proto se ptam tady...
Mishak42
 

od Zohan » 15 úno 2016, 14:38

Aby nezamrzala, je potřeba mít předehřev. Jsou i jiný možnosti, ale elektropředehřev je poměrově nejlepší varianta.
Pokud vám nevadí, že v zimě z toho bude foukat studený vzduch a to třeba kolem 16°C. Nemusíte instalovat ani dohřev nebo mít jednotku aktivní. Jenom jestli to máte dobře vyzkoušený vy i vaše manželka.
Zohan
 

od wascha » 02 bře 2018, 12:41

Zdravím,

mám jí a bez problému i bez ředehřevu. Jak jste větrali dosud ??? a stačilo to. Ostatní jen tahají peníze z kapsy. Mám na ní teploměry a stále učinnost 90%. A za druhé ta jednotka je tak jednoduchá že se tam nemá co pokazit. "Oproti moderním" Řešíte tady 16°C a okny si většina pouští -10°C. No coment lidi uklidněte se vše jej jen marketing a prodat za co nejvíce. Čím jsem starší tak to vidím. A co provádím montáže stavebních prvků tak zjištuji že ty střed je asi nejlepší předražené jsou horší jak ty nejlevnější. Někdo jen koupí šit a udělá reklamu a pak prodává. Nedávno tak dopadla i jedna rekuperace z Moravy dnes raději chodí kanály ostuda :-D
wascha
 

od mexx » 02 bře 2018, 22:39

Nechodí kanálama, prodali to do Jablonce a lidi za to slušně platí dál. Je to jenom o reklamě.
mexx
 

od pablonieto » 30 lis 2020, 20:25

Chtěl bych nasdílet zkušenosti s rekuperací Venus Comfort 300 EC s předehřevem. Zatím funguje bez problémů rok a 3 měsíce v bungalovu 150m3 (zastavěná plocha). Rozhodla hlavně cena a možnost připojení vlastní regulace. Instalace byla bez větších problémů. Jediná nevýhoda jsou drahé HEPA filtry. Ale kdo nutně nepotřebuje F7 lze to jednoduše řešit. Popravdě mnohem víc se zanáší ten filtr na výstupu. Regulaci mám vlastní. V ložnici mám čidlo CO2, vlhkosti a teploty (postaveno na esp8266), které posílá data na malinký server postavený na ESP32. Takže spotřeba zanedbatelná. Server si načítá i data o počasí a podle všech obdržených dat se pouští rekuperace.
Nevýhoda je, že rekuperace běží na rychlost naposledy nastavenou na ovladači. Takže regulace pouští rychlost 2 a spínače na záchodě a v koupelně pouští boost na maximální rychlost. Ale jednotlivé rychlosti jde regulovat potenciomentry na rekuperaci. Takže je to dostačující. Pokud vydrží motory ještě pár let, tak se investice vyplatí.
Jedna věc co asi ještě/možná dodělám, je klapa na přívodním potrubí. Za určitého počasí proudí přívodním potrubím vzduch. Rekuperace má na to výstup, takže stačí jenom napojit a zařadit klapu do potrubí.
Tady je čidlo:
cidlo.jpg

https://drive.google.com/file/d/1Iubny_95WuKVUP7o3LmdYUyQBLrOVux1/view?usp=sharing
a tady server:
server.jpg

https://drive.google.com/file/d/1dGoxVbTBg1_yp1r_GPsVIhuRKAqBuC5s/view?usp=sharing
a grafy s daty:
graf.jpg

https://drive.google.com/file/d/1tZY7aZNDefBbWrjzDRn2H3mJz-eCCOnv/view?usp=sharing
a jednoduchá stránka pro ovádání z mobilu:
app.jpg

https://drive.google.com/file/d/15N-oD5FA7ebgxreQZAwr73a2_UW4NswY/view?usp=sharing
Takže za rozumné peníze hodně muziky. Tak ať si dobře vyberete ;)
Uživatelský avatar
pablonieto
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 srp 2016, 22:43


Zpět na Vzduchotechnika