Rekuperace Venus Recover zkušenosti - ano x ne?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od David_rekup » 29 lis 2021, 20:58

Ahojte chtěl bych se zeptat viz. výše zmíněný problém se špatným odtokem kondenzátu. Mám osobní zkušenost že při boost tlačítku se rekuperace poměrně rychle zaplní kondenzatem a ten víceméně neodteka dokud jede tento boost režim popř. nejsilnější režim. Je cítit že na odtokove hadici vzniká podtlak a tím pádem rekuperace jakoby tahá vodu zpět a tu pak rozstrikava všude přes ventilátor až do výstupu což je velký problém. Dostane se až na filtry apod. takto se samozřejmě chová v zimních měsících. Je mi jasne že tento "neduh" těžko odstraním a i při velkém náklonu kondenzat prostě neodtika... Zkoušel někdo zvětšit otvor na vypouštění? Jde mi o to že bych tam dal větší hadici na odtok kondenzátu v této nebude vznikat tak velký podtlak díky většímu průřezu a kondenzat by mohl odtect... Díky za názory.
David_rekup
 

od JurajMatěj » 19 kvě 2022, 10:28

Ahoj, dobrý den,
mám asi 4 roky jednotku Venus Confort 15 EC v provozu a řeším možnosti lepšího ochlazování.
V interiéru máme po 14ti a více dnech ledních veder 26°C a "pasivní chlazení" (izolace a stínění domu) už nemohu vylepšit. Noční větrání jede na maximum, ale teplota interiéru reálně klesne max o 0,5°C

Když vyměním jednotku za aktivní (jakou) jak chladný vzduch je na výstupu? nebude se mi kondenzovat voda ve spiro?
Má smysl výměna jednotky jen kvůli chlazení? nebo doplnit ochlazování vzduchu za jednotku? Nechce se mi dělat klimatizaci, když mám do všech místností vzduchotechniku, ale taky nechci vypláznout 90 tisíc za něco oc nevyužiju.. Děkuji za konkrétní tipy.

Mimochodem odvod kondenzátu při 100% v zimě jede bez problémů. Jediné co jsem na jednotce řešil je výměna filtrů za filtrbox a výměna pojistky.
JurajMatěj
 

od Pavel Kraus » 26 kvě 2022, 09:16

V první řadě je rozdíl mezi ochlazením vzduchu z jednotky a ochlazením místnosti, bytu nebo domu. Ochlazení vzduchu je velmi znatelný, mám VPL 15 a výstup na jednotce je o zhruba 15 až 20 °C nižší, než je teplota venkovního vzduchu. Záleží na ventilačním stupni. S teplotou v domě je to už jinak. Záleží na spoustě faktorů. Když se děti courají přes terasu, nemá cenu vůbec chladit ani větrat. To zapínám jednotku jen na noc. Když se zatáhnou žaluzie, je efekt chlazení logicky znát mnohem víc, než když do místností pere slunce. řekl bych, že ochlazení v domě je tak o 5
až 6 °C max.
Objektivně nemám s čím srovnávat, protože jsem jinou rekuperaci nikdy neměl. Za mě ale spokojenost, zatím žádná oprava (6 let v provozu). Měl jsem tu jednou lidi na běžnou prohlídku a všechno v pořádku.
Pavel Kraus
 

od jurajmatej » 30 kvě 2022, 23:29

Díky za reakci, zatím jsem zjistil že chladící jednotku (cca 10 tisíc) lze napojit na klimatizaci, ale chce to velký průtok vzduchu, jinak to bude asi zamrzat... Nejlevnější řešení asi bude pořídit klasickou klimatizaci a pouštět ji na střídačku s rekuperací, nebo když nikdo nebude doma, ať se dům vychladí.
jurajmatej
 

od Petasonik » 17 lis 2022, 20:14

Dobry den, ja mam problem takovy, ze kdyz reku bezi treba na 20% par dni a potom zapnu boost tak z reku vytece treba i 2litry vody, kdyz boost vypnu tak odtece jeste par deci. Jakoby uvnitr byla trvale nejaka hladina kondenzatu a proud vzduchu je rozhybal a pak odtece. Jednotka je zpravne vyspadovana! Dela to nekomu? Dekuji
Petasonik
 

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika

cron