VENUS Comfort 300 vs EHR 280H Akor

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daavidok » 14 zář 2016, 10:05

V navrhu mi byly doporuceny jednotky Venus Comfort 300 a EHR 280H Akor - ma tu s tim nekdo zkusenosti, pripadnei vi/zna nevyhody techto jednotek ? Predem diky...
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od Návštěvník » 14 zář 2016, 11:49

Obě jednotky jsou low-end. Jestliže vaším primárním hlediskem je cena. Berte tu levnější. Obecně jsou to ty nejzákladnější jednotky, co jsou na trhu. Jednotka Venus se vyrábí i ve variantě AC, tyto motory nelze dost objektivně srovnávat s EC, přirovnal bych to ke srovnání dieselové a benzinové verze auta.
Protože chcete to nejlevnější, nemusí vás už nic jiného zajímat.

U kvalitnějších jednotek je rozhodující typ motoru, jeho charakteristika, výrobce. Píšete, že vám bylo doporučeno, zeptejte se doporučitele právě na tuhle otázku. Chcete-li být i užitečný a pomoci ostatním, zveřejněte odpověď.
Druhá věc je hlučnost. Chtějte charakteristiku a srovnejte s ostatními. Nyní by v tomto ohledu mohl pomoci štítek Ecodesignu. U jednotky Venus 300 s EC jsem dohledal 65dB u EHR 47dB.
Za třetí je důležitý výměník. Opět se zeptejte, jak je veliký, jakou má teplosměnnou plochu a kdo ho vyrábí.
O kvalitě zpracování svědčí mimojiné i tlakové ztráty vnitřní /vnější. Opět naleznete ve štítku Ecodesignu.
Návštěvník
 

od Zohan » 14 zář 2016, 12:05

U těchto nejobyčejnějších jednotek by mě vedle uvedeného asi hned po typu motoru nejvíce zajímala ta hlučnost a energetická třída. Motor proto, že to je ta zásadní součástka, která se může porouchat. V podstatě běží 24 hodin denně a měla by vydržet déle, než jen do konce záruky. Hlučnost je zásadní, značkové pasivní jednotky stejného výkonu se mohou pohybovat výrazně kolem 35-38dB a to je fakt rozdíl. Značkové jednotky můžete mít ve třídě A+ , což vzhledem k očekávané životnosti není nezajímavé hledisko provozních nákladů.
Zohan
 

od Návštěvník » 09 lis 2016, 09:42

Pokud si to dobře pamatuju, tak u Venus jsou pro AC varianty motory Čína, EC varianta byly EBM. Rekuperátory si dělají vlastní - Recutech. Elektronika je vlastní návrh 2VV.
Návštěvník
 

od Zohan » 11 lis 2016, 23:53

Obě nejobyčejnější na trhu, v takovém případě rozhoduje cena. Já bych tenhle typ jednotek doporučil na chatu.
Zohan
 

od pablonieto » 30 lis 2020, 20:34

Chtěl bych nasdílet zkušenosti s rekuperací Venus Comfort 300 EC s předehřevem. Zatím funguje bez problémů rok a 3 měsíce v bungalovu 150m3 (zastavěná plocha). Rozhodla hlavně cena a možnost připojení vlastní regulace. Instalace byla bez větších problémů. Jediná nevýhoda jsou drahé HEPA filtry. Ale kdo nutně nepotřebuje F7 lze to jednoduše řešit. Popravdě mnohem víc se zanáší ten filtr na výstupu. Regulaci mám vlastní. V ložnici mám čidlo CO2, vlhkosti a teploty (postaveno na esp8266), které posílá data na malinký server postavený na ESP32. Takže spotřeba zanedbatelná. Server si načítá i data o počasí a podle všech obdržených dat se pouští rekuperace.
Nevýhoda je, že rekuperace běží na rychlost naposledy nastavenou na ovladači. Takže regulace pouští rychlost 2 a spínače na záchodě a v koupelně pouští boost na maximální rychlost. Ale jednotlivé rychlosti jde regulovat potenciomentry na rekuperaci. Takže je to dostačující. Pokud vydrží motory ještě pár let, tak se investice vyplatí.
Jedna věc co asi ještě/možná dodělám, je klapa na přívodním potrubí. Za určitého počasí proudí přívodním potrubím vzduch. Rekuperace má na to výstup, takže stačí jenom napojit a zařadit klapu do potrubí.
Tady je čidlo:
cidlo.jpg

https://drive.google.com/file/d/1Iubny_95WuKVUP7o3LmdYUyQBLrOVux1/view?usp=sharing
a tady server:
server.jpg

https://drive.google.com/file/d/1dGoxVbTBg1_yp1r_GPsVIhuRKAqBuC5s/view?usp=sharing
a grafy s daty:
graf.jpg

https://drive.google.com/file/d/1tZY7aZNDefBbWrjzDRn2H3mJz-eCCOnv/view?usp=sharing
a jednoduchá stránka pro ovádání z mobilu:
app.jpg

https://drive.google.com/file/d/15N-oD5FA7ebgxreQZAwr73a2_UW4NswY/view?usp=sharing
Takže za rozumné peníze hodně muziky. Tak ať si dobře vyberete ;)
Uživatelský avatar
pablonieto
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 srp 2016, 22:43


Zpět na Vzduchotechnika

cron