rekuperace vs prach, plisen, pavouci

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daavidok » 22 zář 2016, 15:11

Porad balancuju s tou rekuperaci. Selskym rozumem mi proste prijde ze se bude muset cely system casto neustale cistit od ruznych brouku, pavouku, pavucin a ze tam logicky musi vznikat plisne. Co si o tom myslite ?
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od Ferin » 22 zář 2016, 15:39

A jak by se tam měli dostat?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od daavidok » 22 zář 2016, 17:53

tak predpokladam ze tam jsou nekjake diry tam kde usti trubky..predpokladam ze pavouk tam bezproblemu vleze
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od Cronello » 22 zář 2016, 23:18

daavidok píše:tak predpokladam ze tam jsou nekjake diry tam kde usti trubky..predpokladam ze pavouk tam bezproblemu vleze


Maly pavouk se do velke diry/trubky urcite vleze. Otazkou je, jestli se mu bude dobrovolne chtit do toho ficaku ;) Natoz v tom vetru stavet pavucinu nehlede na to, ze i kdyby chtel a udelal si i sit, kolik se mu tam objevi a chyti much :?: Takze aby pak nezemrel hlady.. myslim, ze bude znat daleko lepsi mista nez uvnitr vzduchotechniky.
Predpoklad je nonstop vetrani. Pokud by se vetralo obcas a byla nejaka rozumna doba neccinosti mezi vetranim, pak by asi mel pavouk vetsi sance. Ale trochu se bojim, ze spusteni vetrani mu ty pavuciny rozcupuje na kousky.. a pokud by to mel stavit byt i jen jednou denne cele znov, asi by se na to take driv nebo pozdeji vykaslal...
Uživatelský avatar
Cronello
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 69
Registrován: 05 říj 2015, 16:27

od Ferin » 23 zář 2016, 00:03

Navíc v talířích jsou filtry, v mašině jsou filtry a na fasádě jsou mřížky (těma teda asi něco malýho teoreticky proleze).
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od daavidok » 23 zář 2016, 11:18

No prave, v lete ma kazdy rozumny clovek tendenci rekuperaci vypinat a vetrat okny - kdyz je venku krasne je vetrani okny pro cloveka prirozene a i dojem z otevreneho okna proste cloveku zprijemnuje bydleni - citi se vic spjaty s prirodou - kdyz tedy ma barak a hezkou zahradu. Uprimne lidi kteri pouzivaji rekuperaci v lete a jsou cele leto zabedneni v dome nechapu. Jakmile ale ma rekuperace takove prostoje, lezou do toho ruzni brouci a zivochove nemluve o mikroorganizmech ktere maji milimetr. Kdo trochu sleduje prirodu vi ze pavouci site jsou odolne i vuci silnemu vetru natoz vanku z rekuperace a drobne musky - ty maji tak milimetr ty do potrubi klidne vletnou

Take nevim co kdyz treba soused zapali na zahrade ohen a vitr pujde tak ze pozene kour presne do nasavaciho otvoru ? Je uhlikovy filtr opravdu tak ucinny aby to odfiltroval vcetne vune koure a karcinogennich latek v nem obsazenych a nemel clovek cely byt nasyceny kourovou "vuni" ?

Svuj post jsem dal hlavne proto ze by me zajimal nazor cloveka ktery rekuperaci ma jiz delsi dobu a potrubi jiz cistil - jestli tam nenasel nejake plisne, potvori, pavuciny etc..
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od anonym » 26 zář 2016, 11:18

Nevím, proč se každý bojí nečistot ve VZT. Už jste se někdy díval za sporák? Za kuchyňskou linku? Za nebo pod skříně? Pod vanu, Nad podhled? Atd atd. Nelze žít v absolutně sterilním prostředí a VZT není žádným semeništěm bakterií, plísní a pod. Vezměte to logicky: Přívodním potrubím vám jde filtrovaný vzduch, tedy mnohem čistší než ten, který přijde otevřeným oknem. Odvodním potrubím jde vzduch z vašeho bytu. V čem žijete, to v něm je. Samozřejmě nečistoty v potrubí jsou, ale ty těžké, u kterých se nedosáhne vznosové rychlosti zůstávají ležet v potrubí a ty lehké jsou proudem vzduchu unášeny a "odchytí" je filtr (u rekuperace je filtr na přívodu i odvodu). Nevím, proč pro mnoho lidí je vzduch který dýchají v bytě, když se dostane do potrubí najednou "svisntvem". Samozžejmě, že po čase se nějaký prach v potrubí uzasí, ale víte kolik toho prachu máte v kobercích nebo sedací soupravě? Nic na tom nemění ani pravidelné luxování. VZT je prostě součást obydlí, jako každá jiná. není sterilní, ale není ani zdravotně závadná.
anonym
 

od daavidok » 27 zář 2016, 01:30

V podstate mate pravdu. U rekuperace je takova jedna nevyhoda, precijen - jde o vzduch, ktery jaksi je zasadni pro zivot a tak to ma tendenci clovek vice resit nez strechu, podlahu, ci zed. Ja se zamyslel nad rekuperaci i z hlediska rekneme energetickeho duchovniho - tj. jestli rekuperaci jaksi neznehodnoti energetickou hodnotu , rekneme spravny pomer jin jang :-) ..Vim pro leckoho legracni ale tak dobre zamysleni :-)
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od anonym » 27 zář 2016, 07:49

Pokud jde o filtraci, tak klasické filtry pachy a karcinogeny nefiltrují (ale to otevřené okno také ne). Filtrují jen mechanické částice odpovídající třídě filtrace (zpravidla se používá G3 nebo G4). Uhlíkové filtry jsou podle mého názoru k ničemu. Pokud byste chtěl opravdu účinné uhlíkové filtry s rozumnou výdrží, musel byste používat uhlíkové patrony, jež se používali např v protiatomových krytech.
Pokud jde o používání nuceného větrání v létě, je to samozřejmě věc názoru. Vzato fyzikálně je lépe rekuperaci používat. Rekuperovat lze i chlad a navíc rekuperace větrá pouze nezbytným množstvím vzduchu. Když je venku +30°C máte sice při otevřených oknech pocit volnosti a sepětí s přírodou, ale s tou přírodou sdílíte i nevýhody. Takže si do bytu natáhnete obrovská kvanta horkého vzduchu, který se částečně ochladí o stavební konstrukce a tím vzroste jeho relativní vlhkost a vzniká pak pocit dusna (teplý vlhký vzduch). Ale chápu, že pocit je pocit, to si musíte zvážit sám. Znám lidi, pro které vyvětráno = zima a pro ty nemá smysl rekuperace ani v zimě. Prostě buď chcete úspory, nebo dobrý pocit.
anonym
 

od Ferin » 27 zář 2016, 11:15

Tak ono u rozumně uvažujících lidí nestojí letní větrání (v teplých dnech) na volbě mezi rekuperací vs. otevřenými okny, ale mezi rekuperací vs. zavřenými okny (přes den + nočním provětráváním). A tady rekuperace přispívá k zahřívání interiéru.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Heřman » 27 zář 2016, 12:13

Ferin píše:Tak ono u rozumně uvažujících lidí nestojí letní větrání (v teplých dnech) na volbě mezi rekuperací vs. otevřenými okny, ale mezi rekuperací vs. zavřenými okny (přes den + nočním provětráváním). A tady rekuperace přispívá k zahřívání interiéru.

Právě proto mám aktivní rekuperaci s chlazením. Přívodní horký vzduch je pořád příjemně chlazený.
Heřman
 

od anonym » 28 zář 2016, 08:54

Heřman: To je samozřejmě ideální, ale na druhou stranu to něco stojí a v podstatě to jen eliminuje tepelnou zátěž větráním. Z ostatní tepelné zátěže to pokryje nějakých 340W (počítám 250m3/h, te=30°C, ti=26°C) a to je dost málo muziky za ty peníze. Nikomu neberu jeho názor, ale já bych raději chladil běžným splitem.
anonym
 

od Heřman » 28 zář 2016, 15:22

Já jsem koupil před třema lety Nilan VPL15. Oslovil jsem asi čtyři nebo pět firem a cena kompletní realizace včetně jednotky je prakticky nelišila. Přitom čtyři firmy nabízeli jednotky jen s pasivní rekuperací a pouze jedna (p. Martínek) nabídla i aktivní VPL 15. Pan Martínek mi nabízel i jiný pasivní rekuperace, který byly ještě mnohem dražší než ten můj Nilan. V tom případě nebylo co řešit a nestálo mě to o nic víc, paradoxně jsem něco málo ušetřil.
Nemám jak změřit pokrytí nějaké konkrétní zátěže. Fakticky do domu proudí chladný vzduch a ani v největších loňských vedrech nebylo třeba dalšího chlazení.
Heřman
 

od BobTheBuilder » 28 zář 2016, 19:01

Heřman píše:Fakticky do domu proudí chladný vzduch a ani v největších loňských vedrech nebylo třeba dalšího chlazení.

Zdravím, napíšte pls aký máte dom. Typ, strecha, izolácie, metráž. A aké najvyššie tepoty boli vo vašej lokalite. Vďaka.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Heřman » 28 zář 2016, 22:38

Dům mám je podobný jako má Atrium Vela 115, klasická sedlová střecha jen to mám postavený z vápenopísku. Vloni byly vedra větší než letos a hlavně strašně dlouho, extrémy šplhaly ke 40 st.
Heřman
 

od BobTheBuilder » 29 zář 2016, 01:34

Ako je dom izolovaný ? Viete odhadnúť teplotu v interiéri počas tých najväčších horúčav ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Heřman » 29 zář 2016, 08:38

Dům je zaizolovaný 20 cm EPS. Teplota v interiéru ani v největších horkách nepřekročila 25-26 st. Pro mě je důležitější než nějaká teplota vzduchu příjemný pocit dýchání. Nejde to přesně popsat, ale když je v zimě 25 st. pořád to jde vnímat jako zimu a někdy může být při 23 st. vedro. Někdy můžete skvěle dýchat i při 26 st. a jindy se dusíte při 20 st. Alespoň tak jsem to měl ve starým bytě. Tohle teď vůbec neznám. Doma je pořád pocit vyvětrání, dobře se dýchá i dceři a ta je částečně astmatik. Když nám dodělávali fasádu, měli jsem několik dní vypnutý větrání. Venkovní mřížky byly odmontovaný a potrubí zalepený. V domě to bylo strašně poznat.
Heřman
 

od anonym » 29 zář 2016, 09:04

...v zimě 25 st. pořád to jde vnímat jako zimu a někdy může být při 23 st. vedro

To je tím, že člověk vnímá spíše entalpii než samotnou teplotu. V zimě je vzduch suchý a pokud má 25°C a 20%, odpovídá to entalpii asi 35kJ/kg. Naopak v létě při 23°C a 60% je entalpie 48kJ/kg. Pocit vyvětraného dělá téměř výhradně kombinace teploty a vlhkosti (případně přítomnost pachů), ale vysoká koncentrace CO2 se projeví únavou, nesoustředěností a tyto pocity téměř nikdo nespojuje s větráním.

Ako je dom izolovaný ?

To není příliš podstatné. Podstatná je akumulace objektu a typ, velikost a orientace prosklení. Valná většina tepelné zátěže je radiací, nikoliv prostupem.
anonym
 

od Heřman » 29 zář 2016, 11:21

anonym píše:To je tím, že člověk vnímá spíše entalpii než samotnou teplotu.

Laicky bych přidal i něco jako proudění. Neumím to přesně popsat. Když jsme měli špatně nastavenou jednotku a vzduch dovnitř byl nebyl chlazený, nebylo větrání cítit. Když se přívodní vdzuch ochladí je to jasně znát prakticky hned, přitom teplota v místnosti se nehne ani o zlomek stupně. Dům díky značný akumulaci reaguje až na dlouhodobé změny venkovních teplot. Přestože vzduch z výdechů nefičí. Je strašně znát, když do horkýho pokoje začne proudit ochlazený vzduch. Nejde přesně popsat vlastní vnímání, ale tom rozdílu se shodneme s manželkou stjeně jako s různými návštěvami. Každý je udivený, že nemáme žádnou klimu.
Heřman
 

od anonym » 29 zář 2016, 18:08

Ano proudění samozřejmě také pocitově ochlazuje. On ten pocit je o odpařování. Čím větší sucho nebo proudění, tím větší odpařování, tedy tím pocitově chladněji. "Problém" bude také v tom, že když nějakou rychlostí přivedu vzduch 25°C do místnosti 25°C, tak se ta rychlost postupně vytrácí až vzduch zastaví. Když do stejné místnosti přivedu 18°C, tak te vzduch je těžší a klesá dolů. Jednak se tím dostanu do proudu vzduchu a jednak se vektory sčítají a vzduch má větší rychlost. Správně bych měl mít v zóně pobytu proudění max 0,2m/s a teplotu minimálně 18°C. Pokud přivádíte třeba 12°C a rychlost je po sečtení vektorů 0,5m/s, tak jednak i malým množstvím vzduchu dodáte větší chladící výkon a jednak vás ochlazuje proudění. Roli hraje i to, že pobýváte víceméně v přivodním vzduchu, tedy není třeba pokrýt celou telepnou zátěž. Zkuste v parném létě VZT vypnout a pokud během malé chvilky budete mít v bytě vedro, je to tak jak říkám. Pokud je odvedena tepelná zátěž celá, je vychlazen celý objem vzduchu a hlavně vybavení bytu, stěny... a při vypnutí trvá podstatně déle, než začne být vedro. S topením je to analogické.
anonym
 

Další

Zpět na Vzduchotechnika

cron