Nilan Compact - praktické zkušenosti

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od laik » 16 pro 2017, 18:35

Kunte píše:A máte jí napuštěnou vodou? Jak budete pod jednotkou dělat dlažbu? Bylo nutné jednotku instalovat?


Samozrejme je boiler napusteny, to bola nutna podmienka pred spustenim jednotky. Podlahu mam v technickej miestnosti hotovu (dlazba) uz dlho, jedina podlaha, ktora je hotova :) Jednotku som chcel instalovat a spustit, aby som mohol dorobit sdk strop- museli byt pristupne regulacne klapky na spiro potrubi k vyregulovaniu prietokov do jednotlivych miestnosti. Teraz uz zaklapavam sdk na hotovo.
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od laik » 17 pro 2017, 19:55

Mam otazku ohladom funkcie Boost. V Slim Controle je pri nastveni Boost moznost vybrat z 3 rezimov: Ventilacia, Teplota a Ventilacia+Teplota. Zvysenej Ventilacii rozumiem, ale co ta Teplota? Viete niekto ako to funguje?
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od Leonid » 17 pro 2017, 21:40

Zvýšený odtah nebo teplota to je jedno, stiskem tlačítka aktivujete dočasnou změnu nahoru / dolů. Když budete například na noc nebo při odchodu z domu snížit teplotu, stisknete tlačítko. když se dějí věci pravidelně,použijte týdenní program, pro nahodilosti je tlačítko.
Leonid
 

od laik » 06 led 2018, 21:01

Rekuperacia bezi nonstop cca. 1 mesiac. Je v rezime kurenie, nastavene na teplotu v miestnosti 23°C. Az doteraz bezal stale kompresor a dohrieval vzduch. Dnes ale zacal priblizne 3x za hodinu kompresor vypinat a bezal len cez pasivny vymennik (cca. 2min.). Potom sa kompresor znova zapol (casto pritom spinal a nenaskocil na 1x, ale cvakal niekolko krat, kym sa znova zapol) a zase cca. 20 min. bezal. Takto sa to opakuje cely den. Ziadny alarm nehlasi. Co to znamena? Preco sa kompresor vypne, aj ked teplota v dome je 16°C a nie tych pozadovanych 23°C? Nepaci sa mi to caste zapinanie a vypinanie kompresora, urcite to nie je dobre na jeho zivotnost. Chcem ,aby zase bezal non-stop. Predpokladam, ze treba nieco zmenit v nastaveniach, len neviem co.
A.jpg
rezim Kurenie, bezi cca. 20min.
B.jpg
potom sa vypne kompresor na cca. 2 min
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od Jantar » 07 led 2018, 10:59

Tak určitě dobře časté spínání není, ale konkrétně s tímto problémem musí pomoci problematiky znalí resp. proč jste nekontaktoval odborníky kteří Nilan instalovali?
Já se přiznám že spínámí už moc nesleduju byť mám CTS na chodbě a tudíž vidím oranžovou diodu. Kompresor se sepne pokaždé, když se jde někdo sprchovat a pak si občas všimnu že je mi divné že jede na pasiv že bych tipoval že má jet aktiv, ale neřekl bych že často spíná a vypíná......... No ale bude to zajímavé až kompresor odejde - je třeba počítat s částkou cca 40t Kč - když budu kalkulovat že dejme tomu déle jak 12 let nevydrží tak to jsou cca 3t. ročně....
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od leonid » 07 led 2018, 13:45

V první řadě se mi nezdají údaje na obrazovce. 63°C teplá voda a 16°C v místnosti? Podle mého názoru provozujete jednotku v nějaké novostavbě, kde se ještě nebydlí. Kompresor se vypíná v režimu odmrazování, pak má defaultně nastavený odstup mezi spínáními. Jelikož je v místnosti nízká teplota, není co rekuperovat, co vracet. Nejprve musíte v místnosti zatopit a až pak spustit jednotku. Takhle se snaží ze 16°C získat maximum a ono není z čeho, proto snižuje teplotu na výparníku, rychleji namrzá a spouští odtávání. Zkontrolujte také,jestli má jednotky dostatek vzduchu, prověřte filtry (někdy právě při dokončovacích pracech se zanesou prchem a špínou ze stavebního úklidu), zkontrolujte venkovní mřížky, jestli nejsou zakryté (to také někdy umí fasádníci zaslepit při finálních úpravách). V pondělí bych zavolal technikům, co vám to instalovali a prošel bych s nima nastavení.
leonid
 

od laik » 08 led 2018, 08:13

Už je to v poriadku. Obnovil som jednotku do tovarenskych nastaveni a znova bezi, ako má. Pravdepodobne som niečo domrvil v nastaveniach. Ucim sa.
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od Joseph_Brno » 18 led 2018, 07:53

BaR píše:Mě jednotku Compact přivezli

Zdravím,
jak dlouho jednotku máte?
Nemáte pocit suchého vzduchu v zimě?
Píšete že nemáte málo teplé vody. Kolik Vás bydlí? My jsme 4 z toho dvě malé děti.
Ještě bych se zeptal kolik cca prostoru s tím chladíte/vyhříváte? My plánujeme bungalov s cca 95m2 * 2,5m výšky.
Díky
Uživatelský avatar
Joseph_Brno
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 říj 2016, 11:06
Bydliště: Brno

od Joseph_Brno » 18 led 2018, 07:58

Nejste někdo z Brna, Brno-Venkov, nebo někde na trase Brno --- Uherský Brod?
Rád bych viděl jednotku v akci.
Uživatelský avatar
Joseph_Brno
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 říj 2016, 11:06
Bydliště: Brno

od Jantar » 18 led 2018, 08:10

Tak nepochybně se někdo najde, tam toho bude......... Navíc Evora je ze Šlapanic, pánové určitě budou mít nějakou referenci nehledě na to, že někteří z nich mají i doma.........
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Joseph_Brno » 18 led 2018, 10:31

Jojo to vím, že tam jsou. Zkusím se jich zeptat.
jde o to to spíš ukázat manželce, má strach že to bude moc foukat, nebo to bude moc hlučný. mě je to celkem fuk, myslím, že Compact je super mašina :-) Ale ty prachy
Uživatelský avatar
Joseph_Brno
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 říj 2016, 11:06
Bydliště: Brno

od Jantar » 18 led 2018, 11:04

Hlučný:
jednotka
- jednotka v místnosti - předpokládám technickou místnost kde se člověk běžně nepohybuje:
- ventilátory: přede dveřmi technické slyšet pouze na nejvyšší výkon a i tak je to docela příjemné. Navíc nejvyšší výkon nepoužívám jen ve chvíli zvýšeného odtahu. Bez problému.
- kompresor: slyše za dveřmi nebo přes první zeď je - jako silná lednice. Pocitově samozřejmě horší než ventilátory, ale pořád naprosto bez problémů
- jednotka v místnostech přes rozvody: jednotka je odstíněna směrem do potrubí tlumiči

rozvody:
- přeslechy aj. - ani projekt vám 100% nezaručí že by se nemohly objevit pazvuky ze sousedních místností, vhodný návrh je však v podstatě eliminoval. Já jsem si pro jistotu na větev do ložnice dal tlumič, ale věřím tomu že je zbytečný. Přeslechy nejsou. Důležitá je ale dispozice, kvalitní projekt a kvalitní provedení.
- aerodynamický hluk: jen při nejvyšším výkonu a neříkal bych ani hluk, spíš jemné šumění - když bude naprosté ticho a soustředím se tak zvýšený odtah odhalím, jinak bez šance


V praxi to je jako celek naprosto bez problémů použitelné.


Moc fučet:
- člověk citlivý na průvan by asi mohl něco zaznamenat, v praxi je běžná výměna vzduchu na nízké výkony nezaznamenatelná. Drobnou výjimku tvoří u mě např. v přechodovém období situace, kdy není sepnuté čerpadlo a jde studenější vzduch - někdy je to třeba cítit a je třeba si vzít k TV deku. Ale je to dost o vyladění nastavení a potřeb které člověk chce. Prostě jsem sáhl do nastavení a eliminoval výskyt tohoto "problému".

Cena:
Jo, je to sakumprásk čtvrt mega resp. více. Jenže to slouží primárně pro zachování zdravého prostředí, o komfortu nemluvě. V mým případě do RD to navíc to mělo i ekonomické opodstatnění - místo klasického TČ a větrání okny mám za stejné peníze přímotopnou elektřinu a NILAN.

Tak asi tak.
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Zdenda1 » 13 úno 2019, 15:21

Ahoj, aktivní rekuperaci Nilan už provozuju několik let,
nemám to úplně do detailu spočítaný, ale zdá se mi, že se to až tak nevyplati.
Když si spočítám vysokou pořizovací cenu, náklady na provoz a hlavně na servis,
tak je bohužel úspora o ničem.
Příšte bych si koupil lacinou pasivní rekuperaci, k tomu nějaký dohřev a nějaký levný doplňkový topení.
Hlavně něco jednoduchého.
Spočítejte si to sami.
Zdenda1
 

od Lukin Rob » 13 úno 2019, 15:38

Zdendo, to je dost zvláštní tvrzení. Nemáš to spočítané a zároveń říkáš, že se to nevyplatí. Zajímalo by mě, jak bys ocenil komfort chlazení nebo dohřevu přívodního vzduchu? Jestli máš Compacta, zkus strčit čidlo T4 z druhé strany výměníku a nebudeš se stačit divit. Pasivní deskový výměník, za současných teplot přivede do místnosti vzduch výrazně pod teplotou místnosti. Co je ale horší. Pro vnímání tepelné pohody je důležitá vlhkost vzduchu. Když z venku přivedeš jakoukoliv jednotkou chladnější vzduch, aby byl vnímán teplotně stejně jako uvnitř pokoje, musí mít teplotu s ohledem na vlhkost mnohem vyšší. Například při 22°C je potřeba přivádět vzduch 24°C a teplejší, jinak bude pocitově vnímaný jako chladný.
Nemluvě o nákladech na teplou vodu. Tam je ekonomika jednoznačná a návratnost snadno spočítatelná.
Servis si dělám sám. Vyměnit anodu nezvládne jenom naprostý ignorant. Stříknout dovnitř sprej na desinfekci klimatizací je asi tak obtížné, jako si dát kolínskou po holení. Co ještě? Filtry si také neumíš vyměnit? Nikomu jsem nezaplatil už nic navíc, tkaninu na filtry kupuji přes net a provozuji jednotku šestým rokem.
Lukin Rob
 

od Jantar » 13 úno 2019, 17:58

Já bych snad doplnil názor, že si myslím, že při výměně vzduchu v místnosti pasiv vs. aktiv bude dost rozdíl. Vždyť i rozdíl mezi větráním na aktiv a nevětráním (nevětráním doháním vlhkost v domě - nemám dodatečné zvlhčování vzduchu) je strašně znát na krbovkách (hned vidím jestli stačí polínko nebo dvě)....U pasivu přece nevyužiju energii schovanou v jeho vlhkosti (skupenské teplo se tomu říká?), která je IMHO dost podstatná.......

Dotaz:
"Vyměnit anodu nezvládne jenom naprostý ignorant" - tak za ignoranta se nepovažuju, ale až mě potká první anoda budu mít bobky. U kompaktu to je odspodu, anoda se prý musí "ohnout", je prý poměrně masivní. Laik si prý musí vypustit nádrž, profíci to prý mění na naplněné. Ale předpokládám že to je o tom povolit nějaký závit, vytáhnout starou a našroubovat novou...

"Stříknout dovnitř sprej na desinfekci klimatizací" - kam, jak proč? Jednou ročně otevřu, vytáhnu v podstatě čistý pasiv který proplácnhu a usuším (ne na slunci to by se zničil), vnitřní prostor vytřu hadrou - většinou pár uschlejch komárů.......

Lukin Rob
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Lukin Rob » 13 úno 2019, 20:55

Jantar píše: Ale předpokládám že to je o tom povolit nějaký závit, vytáhnout starou a našroubovat novou...
Mám asi prvního s anodou z boku a v PUR pěně. Vypustím teplou vodu do vany, odpojím jeden konektor, vyšroubuji anodu, dám novou a utáhnu. Otázka 5 minut. Voda nevypouštím.

Jantar píše: "Stříknout dovnitř sprej na desinfekci klimatizací" - kam, jak proč?
To je na kondenzátor a výparník. Psal jsem si do Nilanu, co se tak v rámci servisu dělá a jestli to zvládnu sám. Poslali mi soupis věcí a přesný typ spreje, který používají oni. Ještě mají nějaký sprej na ošetření spodku nádrže, ale ten jsem ještě nesehnal. Kdysi jsem si na to stříknul WD40 a otřel hadrou, od té doby nevidím důvod s tím něco dělat. Je to pořád stejný. Je to spodek nádrže a občas se orosí, jak je to trochu mastné, tak je to asi i ochráněné. Nic víc není třeba.
Lukin Rob
 

od PauL » 15 úno 2024, 14:47

A Lukine, kde jsi zjistil typ anody nebo jsi ji koupil v Nilanu? Netuším, zda ji prodají bez servisu. Koukal jsem na ni a není na ni nic vyraženo, žádné hodnoty ani výrobce.
PauL
 

od Návštěvník » 16 úno 2024, 12:51

anodu mi poslali z nilanu podle cisla na jednotce
Návštěvník
 


Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika