Nilan Compact - praktické zkušenosti

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Jantar » 03 led 2017, 19:33

K tomu dochlazování: pro mě je to klíčová funkce, bohužel nemám dům orientovaný k jihu tak jak by bylo ideální ale přibližně k jihozápadu (více z západu) a zároveň nemám venkovní stínění oken a ani ho nechci, moje paní žaluzie nesnáší :-). To přichlazování má velmi velký efekt protože v tu chvíli ovlivňuje zásadně teplotu vzduchu. Neboli sice má malý výkon a pokud by se Nilan zastavil tak věřím že za chvíli by bylo nesnesitelně, ale tím že průběžně provětrává (a pokud chci mohu na max profouknout celý dům) je teplota vzduchu o dost příznivější než venku.

Dohřev v přechodných obdobích: to je otázka jak je to cítit, to bude hodně záležet jestli má barák velkou akumulaci jako můj nebo malou jako já, jaký zdroj vytápění člověk používá atd. Pokud bych měl velké TČ tak bych to vůbec neřešil - vždyť musí ohřívat TUV tak v přechodových obdobích může i topit do podlahy, ne? Navíc bonus - teplejší podlaha :-). U mě to je tak, že ten dohřev evidentně pomáhá a i při nízkých venkovních teplotách je schopen ten dům podržet aby se nemuselo topit. Cucám z prstu bez záruky že když je venku 20-7stC tak ho udrží, ono jde taky o to kolik je v betonu naakumulováno. Když teplota pak padne dlouhodobě níž tak už to neudrží a já to mám tak že když slunce nesvítí zatopím si na hodinku v krbu, pokud svítí je tepla spíše nadbytek. S oblibou říkám že ten dohřev mi odhadem zkrátí topnou sezonu o měsíc minimálně na podzim a o měsíc na jaře. Nebo ještě jinak - letos jsem zapínak elektrickou podlahovku dejme tomu začátkem prosince, do té doby jsem si vystačil s dohřevem příp. krátkým zapálení malých krbovek. Stačí takto?
Je třeba se hodně ptát, dokud je vše jen na papíře tak to nestojí ani korunu, jak se kopne je zle....
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Mixes » 08 led 2017, 01:17

Jak teplý vzduch dodává jednotka při těchto nebývalých mrazech (Praha minus 10, jinde ještě míň). Co výroba TUV?
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Atgo » 08 led 2017, 11:45

Dobrý den, já mám Nilan Compact a asi jako jeden z mála využívám i zemní výměník. Píšu o tom viewtopic.php?f=18&t=1478&p=12115#p12115 Teploty sání se bez ohledu na mráz pohybují neustále mezi 8 a 9 °C. Voda je ohřatá na 50°C (dosahuje mnou nastavené teploty), teplota přívodu se v době intenzivního ohřevu TUV pohybuje kolem 18-19°C, v době běžného ohřevu 24-25°C a mimo ohřev vody pře 30°C. V žádném případě nemám zapnutou elektrospirálu, vše se dohřívá jen aktivní rekuperací. Funkce intenzivníhoohřevu TUV, kdy všechna energie je použita na ohřev TUV a vzduch se dohřívá jen pasivní částí, leze vypnout nebo nastavit dle potřeby. Protože mám zemní výměník, nehrozí mi žádné zamrznutí a tak intenzivní ohřev TUV využívám. Jednotka nepoužívám celý pracovní den a tak potřebuju, aby vody byla ohřatá co nejdříve. Jsem maximálně spokojený.
Atgo
 

od Jantar » 08 led 2017, 13:26

u nás -22st, problémy s TUV žádné, v těch mrazech vracel tuším že kolem 20st teplý vzduch.
funkce intenzivního ohřevu resp ta oblast která se tím zabývá je v menu přesně kde/co?
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Atgo » 08 led 2017, 15:36

To je nastavení v servisním menu. Voda se u Compactu může ohřívat plným výkonem aktivní rekuperace a v tento okamžik nedohřívá vzduch do místností, ten jde jen pasivní částí nebo ohřívá současně vodu i vzduch. V servisním menu je to nastavení TEP. VODA a submenu PŘEDNOST.
Atgo
 

od Patník » 20 led 2017, 16:05

Dobrý den,
Nevím zda je to nějaký problém,ale u Nilan Compact vp 18 mi na displeji píše odmrazování. Nějaká rada prosím?
Uživatelský avatar
Patník
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 led 2017, 15:48

od Atgo » 20 led 2017, 19:31

To není žádná závada, jen to ukazuje stav. Závada je signalizována mrkající
LED a popisem alarmu.
Atgo
 

od Patník » 20 led 2017, 20:03

Atgo píše:To není žádná závada, jen to ukazuje stav. Závada je signalizována mrkající
LED a popisem alarmu.


Díky a pokud ještě můžu,chtěl bych se zeptat na nějaký "optimální nastavení ". Na rekuperaci jedu teprve necelý dva měsíce a nevím zda to mám nějak rozumně nastavený takto : mám nastaveno TOPENÍ na 25 stupńů a ventilaci na 1... věděl jsem,že rekuperace se nedá brát jako hlavní topení,takže mám dráty v podlaze a tím ted´přitápím. Ta rekuperace mi ale přijde,že s topením to nemá nic moc společnýho. Zkrátka bez přitápěním v podlaze by se to nedalo. A to mám pasivní dům. Děkuji
Uživatelský avatar
Patník
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 led 2017, 15:48

od Jantar » 20 led 2017, 21:00

že si drtívá většina národa plete rekuperaci s topením je známo, že to neví uživatel zařízení je ale smutný........
Takže znova: rekuperace není topení, platí okřídlená věta že "nakonec vám to vždycky natře babka co to okno za celý den neotevře". Rekuperace je vždycky ztráta, jde jen o to jak velká.
Když budete mít pasivní rekuperaci tak tam je to jasné, v případě aktivní můžete mluvit o "přitápění" ale když to vidím už bych to slovo radši ani nepoužíval protože nakonec se najde blázen který si dá Compacta do baráku a na topení se vykašle.
U mě osobně mám pocit že to "přitápění" docela fachčí i když mám jen NED v PD to musí být vůbec paráda, ale je to nejspíš trochu z kreslený tím že mám dům v podstatě z hromady betonu takže třeba poslední podzim se energie pomaličku z té masy vybíjela do prostoru a já to mohl mylně přičítat "dohřevu". Myslím, že mi to o pár týdnů zkrátí sezonu. Ale jak jsem už psal tak když je venku -20 tak dotuju 0,5kW tepelné čerpadlo v kontaktu a zpátky se vrací sotva 20st teplý vzduch takže jasná ztráta.
Mimochodem už jsem přešel z 24h větrání "na jedničku" na program a větrám jen 10 hodin denně. Ne snad kvůli energetickým úsporám ale kvůli vlhkosti aby v baráku alespoň něco zůstalo......
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Atgo » 20 led 2017, 22:14

Myslel jsem si, že tyhle diskuze a dotazy zmizely už nejmíň před 3-4 lety jako mobily s tlačítky. Opravdu ještě dneska někdo neví, co je rekuperace? Uvnitř domu máte nějakou energii a tu buď vyvětráte celou ven, nebo si jí část využijete. Stejně jako recyklace odpadní vody. Nejprve musíte nějakou tu odpadní vodu vyprodukovat a teprve pak hledáte technologie zpětného využití. S rekuperací je to stejné. Nejdřív nějaký teplý a vlhký smrádek vyprodukovat a až pak z něj něco získat zpět.
Výkon domovní čističky odpadních vod (BČOV), musí odpovídat látkovému zatížení vyjádřenému hodnotou EO (ekvivalentní obyvatel) nebo průměrnému průtoku v m3/hod. Aby se ale mohlo něco čistit, abychom měli nějaký výkon, musíme mít...však víte co. Když se podíváte na "výkon" rekuperační jednotky, potřebujete mít také...ten teplý odpadní vzduch. Jinak nefuguje žádná rekuperace. Nefunguje pasivní a nefunguje aktivní.
S topením je to jenom o tom, že část tepla z páry v koupelně, použiju na ohřátí větraného vzduchu. V současné době místo -10°C oknem, místo 15°C pasivní rekuperací přivedu do domu vzduch o teplotě 30°C pomocí aktivní rekuperace. Topím? Jak se to vezme. Oknem ztrácím všechno, pasivní rekuperací část a aktivní skoro nic. Pořád ale ztrácím. Škoda, že tu není pan Šperl, to byste si měl dohledat.
Atgo
 

od Jantar » 21 led 2017, 21:49

Díky za vzpomenutí pana Šperla, čest jeho památce. Mám k němu nezaměnitelný vztah - když jsem začal před pár lety studovat airfórum "odzadu" při řešeníl jak s rekuperací v mém domě jeho odpovědi mě nadchly, těšil jsem se jak mi pomůže. Bohužel ještě než jsem došel v příspěvcích do současnosti zjistil jsem, že se s námi bohužel rozloučil :cry:
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od laik » 12 pro 2017, 20:04

Po dlhooom case sme sa dopracovali ku Compactu. Dnes nam ho spojazdnili. Co ma hned (neprijemne) prekvapilo, bol velky hluk jednotky. Ano, ventilatory bezali na 4. stupen, ale to mi nevadilo, hluk bol sposobeny kompresorom. Tam, kde som stal ja (cca. 2m od jednotky) to velmi neprijemne dunelo. Stacilo urobit krok, hluk bol ovela mensi. Tak som pochodil cely dom, niekde nebolo pocut nic, ale v cca.polke domu nizky dunivy hukot je dost silno pocut. Bolo mi vysvetlene, ze kompresor je studeny, potrebuje zohriat (co vraj bude trvat niekolko dni) a potom stichne. Dufam, ze to tak bude. Stretol sa niekto s tymto? :?:
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od Jantar » 12 pro 2017, 20:40

Těžko říct, možná by bylo vhodné přiložit zvukovou nahrávku pro posouzení. Argument o ohřátí kompresoru mi přijde jako pitomost, ale jsem laik - jen názor. Za mě u mě: hluk ventilátorů na max slyšitelný za prvními dveřmi ale příjemný nerušivý. Kompresor je na tom samozřejmě o dost hůře ale že by to byla tragedie to ani náhodou. V technické mám nilana a když sepne slyším ho jak na chodbě tak i v koupelně (tam díky holým stěnám a sprcháči je to lehce horší). Jsem z lidí kterým různé zvuky a hluky spíše dost vadí ale tady je to tak nenáročné že jsem ani nedělal žádná opatření. Osobně pokud vadí a není to chyba kusu kompresoru tak bych odhlučňoval jednotku - nejsem v tom odborník ale určitě někdo poradí. Navíc se dá i experimentovat - třeba holé přiložení slabých polysyren desek na stěny určitě udělá své apod........ Ty plechy bych řekl jsou dost tenké a vibrují samy o sobě............
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od Kunte » 14 pro 2017, 12:37

Ohřátí kompresoru bych nebral jako argument. Kompresor stojí na silentblocích a jsou chycený takovou závlačkou. Mně se stalo, že asi během přepravy nebo manipulace jedna vyskočila a při startu kompresoeru to trochu bylo slyšet. Hlavně ta poskakující závlačka na plechové vaně. Oprava na 5 minut a byl klid. Doporučoval bych všechno zkontrolovat, jestsli třeba trubky od chladiva se někde nedotýkají pláště. Hlučnost jednotky mám jako Jantar. Za dveřma už o ní nevím.
Kunte
 

od laik » 14 pro 2017, 15:01

Zabudol som napisat, ze v dome pri spusteni bolo 10°C. Preto padol ten argument o ohriati jednotky. Dnes po 2 dnoch je jednotka o dost tichsia (odhadom o polovicu), ale ten nizky dunivy brum tam je stale pritomny, hlavne v niektorych castiach domu. Byvat by som tam veru nechcel :) Skusal som privriet technicku miestnost sdk doskou (nie su tam zatial osadene dvere) a vyrazne to pomohlo, povedal by som, ze na znesitelnu uroven. Ale o nejakom jantarovom tichu by som nehovoril. Uvidim, pockam este par dni, ci sa to zlepsi.
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od Jantar » 14 pro 2017, 21:33

tak jestli to je ještě stavba tak je předčasné dělat závěry, holé stěny jsou na akustiku hrozná věc
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od BaR » 15 pro 2017, 16:33

Jestli se jedná o nedokončenou stavbu, ve které ještě není nábytek a ostatní příslušenství, tak se není čemu divit. Čím méně toho v domě bude, tím více bude dunění slyšet. Pokud se jedná o dřevostavbu, tak tam to bude také umocněné.

Mě jednotku Compact přivezli, až když jsem měl dům skoro celý hotový a temperovaný. Tedy včetně podlah a omítek. Jen jsem dodělával nějaké drobnosti. Instalatér mi napojil do jednotky vodu a pak přijeli podruhé a udělali zbytek. Po zapnutí mi jednotka žádné divné zvuky nevydávala. Když jsem jednotku zapnul na nejvyšší stupeň, tak jsem slyšel trochu ševelení. Na standardní 1. stupeň neslyším vůbec nic. Když vejdu do TM a je sepnutý kompresor, tak bych to přirovnal opravdu k lednici. Ale kolikrát jsem měl pocit, že ta naše lednice je hlučnější. :lol:

Jak píše Jantar, nedělal bych unáhlené závěry. Neočekávejte od jednotky nemožné, není to perpetuum mobile. Ale v pasivu se mi jeví zatím skvěle. V létě mi v pohodě prostor vychladila a na jaře, podzim a v zimě mi dost ušetřila. A nikdy se mi nestalo, že bych trpěl na nedostatek vody.

Dům zabydlete a když tak pak dejte report, jak je to s hlučností.

BaR
Uživatelský avatar
BaR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 led 2017, 16:32
Bydliště: Ústí nad Labem

od laik » 15 pro 2017, 17:46

No, trochu ste ma ukludnili. Stavba (Ytong) je naozaj vo faze holodomu, t.j. su hotove omietky, podlaha nie (poter), ziadne zariadenie, zavesy.... nic. Tak uvidim, priebezne budem informovat.
Uživatelský avatar
laik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02 srp 2012, 21:43

od Kunte » 16 pro 2017, 01:48

A máte jí napuštěnou vodou? Jak budete pod jednotkou dělat dlažbu? Bylo nutné jednotku instalovat?
Kunte
 

od Jantar » 16 pro 2017, 17:23

ke hluku jako lednice: tak Nilan je na tom o hodně lépe oproti mé nové nofrost lednici - kompresor jen vrčí, kdežto lednice vyluzuje tak 7-10 různých zvuků že vydávat je najednou dalo by to na orchestr :-).

No a k té naplněnosti vodou: nilan je na nožičkách, takže s ním lze v rámci decimetrů pohybovat. S vodou bude těžký jako kráva. Osobně jsem chtěl v technické pouze gletovaný beton - bohužel tahle drobnost se staviteli nepovedla, takže se chystám že podlahu finálně zatřu povrchovou barvou k tomu určenou. Jak to ale bude pod jednotkou ještě nevím - možná ji obejdu....... pokud má být pod ní dodatečně dlažba tak těžko vidím jinou cestu než vypustit vodu, odpojit a poodnést.......
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

PředchozíDalší

Zpět na Vzduchotechnika