Větrání vs. spotřebiče s otevřeným ohněm

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Martin Šperl » 20 úno 2011, 18:32

Nedávno jsem diskutoval na TZB na téma nebezpečí spotřebičů s otevřeným ohněm a zásady, které by měly být dodržovány při instalaci vzduchotechniky. S jedním příspěvků, který bagatelizoval možné nebezpečí, jsem si dovolil nesouhlasit. Bohužel dnes přinesl tisk další informaci o neštěstí, které zavinil uhaslý kotel (předpokládám spíše karmu). http://www.novinky.cz/krimi/225733-majitel-bytu-nasel-v-koupelne-dva-mrtve-najemniky.html
..
Znovu apeluji na všechny, nepouštějte se sami bez odborné rady, projektu do realizací vzduchotechniky tam, kde počítáte s instalací plynových spotřebičů, krbů a dalších spotřebičů s otevřených ohněm. Jsem přesvědčen, že pár tisíc za projekt za život stojí.
Martin Šperl
 

od Leon » 22 úno 2011, 16:33

Mohl byste uveřejnit nějaké předpisy nebo alespoň hlavní zásady?
Leon
 

od Martin Šperl » 22 úno 2011, 20:10

V první řadě je potřeba upozornit, že domy s krby, kamny, průtokovými ohřívači (karma), kotly atd. nesmí být větrámny podtlakově. Nepbezpečné nejsou jen různé koupelnové a sklepní větráčky způsobující podtlak, ale také různé decentrální systémy typu Inventer, štěrbinové větráky, ale i "velké" jednotky s decentrálním nasáváním vzduchu s podtlakovými ventily v místnosti př. Nibe Figfter 640P a pod.
NIBE3.jpg
.
Na obrázku jsem vyznačil, kudy je do místností nasáván vzduch a co způsobuje v domě nežádoucí podtlak.
..
Mezi důležité normy patří zejména:
TPG7041
ČSN 061002
ČSN 734201
ČSN 730872
ČSN 730833
Martin Šperl
 

od Pavel Šulc » 23 úno 2011, 12:42

Martin Šperl píše:..s decentrálním nasáváním vzduchu s podtlakovými ventily v místnosti př. Nibe Fighter 640P

Já si myslel, že Nibe Fighter 640P saje vzduchu z venku? Vstup je označen H vpravo.
Pavel Šulc
 

od Martin Šperl » 25 úno 2011, 18:40

To je kombinace, vzduch do místností se saje podtlakově, což odporuje ČSN v situaci se spotřebičem s otevřeným ohněm. Problém je tedy jen, je-li v místnosti nějaký krb, krbová kamna a pod.
Martin Šperl
 


Zpět na Vzduchotechnika