projektant VZT

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daavidok » 01 bře 2017, 16:24

Existuje tady vubec v CR nejaky kvalitni projektant, ktery je schopen navrhnout spravne a kvalitne rozvody pro rekuperaci vcetne navrhu komponentu a to s pouzitim levnejsich komponentu a ne 4x predrazenych ? Nemohu se za boha k zadnemu dopracovat. Jakoby snad tito lide byli utajeni, nedokazu si to vysvetlit.
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od nemo » 02 bře 2017, 17:37

Projektanti VZT zpravidla nemají nikde reklamu, protože pracují pro HIP, se kterými spolupracují dlouhodobě a nahodilé zakázky ani nevyhledávají. Nejjednodušší tedy asi bude, zadat si zpracování PD včetně VZT. Pak máte také jistotu, že jsou správně řešeny návaznosti na ostatní profese.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od daavidok » 06 dub 2017, 22:29

Rozumim, ale on je problem najit i firmu na rozvody VZT - bud jsou naprostro predrazene a pouzivaji nejdrazsi komponenty ( uplne zbytecne) nebo jsou naprosto nespolehlive. Aby firma delala z kvalitniho ceskeho materialu za "normalni" ceny, byla spolehliva a delala dobre to je vazne problem najit. Nemna nekdo nejaky tip - Praha a okoli ? Pripadne do 100 km
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od Zohan » 07 dub 2017, 08:19

Já si nemyslím, že je problém sehnat projektanta na vzduchotechniku. V Praze jich znám hned několik, zkuste třeba pana Ketnera 725 377 427. Ceny projektů jsou celkem podobné a s DPH se pohybují u prováděček do 10.000 Kč.
Problém je skutečně u prováděcích firem. Nechtějí se živit jen prací, ale chtějí i podíl z prodeje materiálu. To je ten kámen úrazu. Potřebují ukázat klientům vysokou koncovou cenu, z ní dát jakože slevu a přitom ta vysoká cena je jen zcela zbytečné navýšení o jejich zisk. Už jsem to ukazoval na příkladu Elektrodesignu, kde běžně mají firmy rabat 40-50%. Uvedu příklad. Běžné lisované koleno 90/125 cena D-Klima včetně daně 139 Kč, až neuvěřitelná cena Elektrodesign 351 Kč !
Klient vidí cenu 351 Kč nebo na webu bez DPH 290 Kč a považuje ji za běžnou, dostane od firmy 10% slevy a pak cenu 261 Kč bez DPH bere už jako výhru a děkuje firmě, že mu takhle ušetřila peníze. Až takhle hloupí umíme být. Jak je to možné? Firma dostane svých 130 Kč z jednoho kolene, 29 Kč pustí klientovi a pořád jí zůstane 100 Kč z jednoho kolene. Je logické, že D-Klima nemůže dát provizi 130 Kč, když celé koleno prodává 139 Kč (115 Kč bez DPH). Koho budou asi montážní firmy chválit a protěžovat? Kdyby lidi nehloupli a odmítali zboží od předražených velkoobchodů, měli by vzduchotechniku za polovinu. Je to na nás, vlastně na vás. Dneska přeci není problém sdílet tyto informace na sociálních sítích. Není problém se podívat do ceníků a srovnávat veřejné informace. Hlavně nebýt líní a odevzdaně platit nesmysly.

http://www.potrubi.cz/lisovane-koleno-90-125-g-313.html
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/prod ... s-tesnenim
DK125.jpg
Zohan
 

od nemo » 07 dub 2017, 16:43

daavidok: Firem je mraky, stačí zadat do vyhledávače. Problém je, že zdaleka ne pro každou firmu je dodávka VZT do RD lukrativní zakázka a tak o ně příliš neusilují, případně se ten nezájem odrazí v ceně. Zkuste sehnat instalatéra na výměnu těsnění v kohoutku u vodovodu. Těsnění stojí pár haléřů, práce je to na pár minut suna sumárum by to mělo stát 20-50.-Kč, ale o takovou práci žádný instalatér nestojí, takže ji nenabídne buď vůbec, nebo třeba za 500.- . Tak je to ve všech profesích. Ubytování v rekreační oblasti na týden stojí na osobu a den řádově stovky, ale když chcete přespat jen jednu noc, jsou to tisícovky, pokud vás vůbec ubytují. Proč? Protože o takový kšeft nemají zájem. Takže jako v ostatních profesích máte dvě možnosti: Zaplatit cenu, která se Vám může zdát vysoká, nebo si zařízení namontovat svépomocně.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Tazatel » 07 dub 2017, 19:50

Problém u všech těchhle řemeslníků, projektantů, firem.
Pokud to nejsou lemplové, který se vás snaží obrat, zůstane malé procento těch co dělají práci, z toho pak malé procento těch, co to umí a z toho promile těch, co mají produktivitu, resp. zmáknuté workflow včetně kvality. Příklad, já jako naprostý samouk jsem při stavbě udělal za hodinu práce víc, jak 6 dělníku firmy, která mi dělal porovnatelnou část stavby. Nemluvě o kvalitě. Vše zdokumentované kamerou, díky čemu majitel uznal nesmyslnost fakturované částky a skončili jsme na její třetině.
VZT jsem si dělal celou sám. Oproti nabídce velevážené firmy úspora cca 100k.
Za celou stavbu jsem našel pouze dvě firmy, které dělali práci na 100% a pak zedník a elektrikář, který zase neměli zmáknutou "organizaci" práce.
Takže pokud zedník, řemeslně naprosto super, 1/4 času prohulí ve stoji, 1/4 času prokecá se sousedem, tak ačkoliv práce super ...
Elektrikář, skvělej kluk, práce super, nehulí, ale než se vykecá, než ty věci naskládá, půl dne pryč.
Z těch dvou top - vodaři. Naprostá bomba, sice ne levní, ale vše zmáknuto, projekt přečtený, matroš a nářadí připravený, příchod na minutu, řádné řeči, řádný lamentování, za půl dne perfekt hotovo a jeli na další výnosní kšeft.
To samé sadroši, ti navíc ještě řešili nějaké složitosti.
Tazatel
 

od Zohan » 10 dub 2017, 10:30

Oddělme od sebe nákup zbytečně drahého materiálu a cenu práce. Je zbytečné se nechat okrádat ještě, než někdo přijede na montáž. Přeci každý umí s firmou, kterou si najímá, komunikovat o cenové nabídce. Dotaz na cenu materiálu je elementární požadavek. Porovnat si cenu nedá problém a proč i nedat sem. Můžeme rozebrat společně a doporučit výhodnější nákup.
Kalkulace montáže je už složitější, ale i to má své limity. Pro většinu RD bude mezní hranicí 30.000 Kč. Zase není problém dát sem a rozebrat. Čím víc nabídek bude rozklíčováno, tím lepší přehled i pro ostatní.
Zohan
 

od nemo » 11 dub 2017, 07:41

Zohan: Víte přesně, jak to dělat, tak to tak dělejte. Pošlete projekt X montážním firmám a řekněte jim: "Pokud mi to uděláte levněji než XXX tak Vás beru". Pokud se Vám ozve víc než jedna firma, můžete cenu tlačit dolů ještě víc.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 11 dub 2017, 08:54

Dnešní doma s komunikačními možnostmi otevírá cestu ke sdílení informací. To si myslím, že je nejúčinnější nástroj, jak působit na firmy. Nejde o to někoho tlačit. Jen hlupák, lenoch nebo totální ignorant platí zbytečně víc, než musí. Potíž je v tom, že velká spousta stavebníků neví, že jsou momentálně okrádáni. Neví, že stejný materiál se dá nakoupit od jiného dodavatele za 1/3 ceny. Představte si, že by jedna čerpací stanice prodávala litr nafty za 30 Kč a druhá za 90 Kč. Uvidíte lidi, jak jedou k té naprosto předražené. Pokud by věděli, že jinde jsou ceny třetinové, je to jejich blbost. Já mám ale pocit, že to lidi kupující vzduchotechniku neví, protože nemají dostatek informací. Je na nás, jestli si poradíme nebo se dál necháme „okrádat“.
Proč zasílat něco X firmám. Stačí informace sdílet. Mám nabídku takovou a takovou, co tomu říkáte? Podobně jako si tu lidi nechají zhodnotit projekt. Je tu dost lidí z oboru, aby dokázali zhodnotit věci reálně a to jak technicky tak obchodně. Všimnul jsem si , že i na základě zdejších diskuzí mnozí dodavatelé opravují informace na svých webových stránkách, reagují. Sdílení informací je neskutečně účinný nástroj, jen ho využít.
Zohan
 

od nemo » 11 dub 2017, 09:14

Zohan: Naprosto s Vámi souhlasím, až na několik drobných detailů:
1. Pokud té nafty potřebuju litr a tu levnou prodávají 100km od mého bydliště, vyplatí se mi koupit tu drahou. Tedy nízká cena určitého výrobku ještě není zárukou celkově nízké ceny.
2. Informace je také zboží a také pro ni platí, že čím méně jsem za ni zaplatil, tím je zpravidla nižší její kvalita. Pokud tu Vaši otázku: "Mám nabídku takovou a takovou, co tomu říkáte?" položíte soudnímu znalci, nejspíš Vám dá opravdu fudovanou odpověď, ale nebude to zdaleka zadarmo. Pokud stejnou otázku položíte zde na fóru, budete mít odpovědi zdarma, ale těžko někdo bude trávit několik dní, aby zohlednil všechnu aspekty. Prostě Vám během 10 min napíše svůj názor, který si utvořil pouze na základě toho, co si přečetl. A to pomíjím, že se může najít vtipálek, který si z Vás pod rouškou anonymity bude dělat legraci a vy mu budete skákat na špek.
3. Je sice krásné vědět, že určitá akce se dá zrealizovat za X.-Kč, ale když nenajdete firmu, která Vám to za ty peníze udělá, tak je Vám to k ničemu. Stejně jako každý ví, že nafta by se dala prodávat za 16.-Kč, ale kupuje ji za 30.-Kč protože levněji mu ji nikdo nedá.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 11 dub 2017, 09:51

Projekt a realizace VZT se plánuje obvykle s dostatečným předstihem. Dodavatelé dnes operují po celé republice a jsou schopny zásobovat naprosto bez potíží kohokoliv, kdekoliv. Jsme ve stejném oboru a jestli potřebujete, rád je zveřejním kontakty na celoplošné dodavatele. Pokud někdo něco na stavbu zapomene a potřebuje maličkost koupit lokálně, připlatí. To je logické. Celkovou cenu to nijak zásadně nenavýší a hlavně, nesmí to být zástěrka pro nákup celé dodávky od předraženého dodavatele.

Proč z vás mám pocit, že se snažíte mlžit? Já cenové nabídky dělám denně. Součástí je vždy položkový rozpočet na materiál. Srovnat ceny je otázka chvilky a rád to udělám. Kolikrát se stačí podívat na označení zboží od dodavatele, a je jasné, že to bude natažené.
Hodinová sazba, respektive cena montáže pro RD také není nic složitého – nebudeme tu rozebírat dodávku VZT pro nemocnici, to by tu nikoho nezajímalo. Není třeba mlžit, že to nejde. Jde a snadno. Píšeme pod stejnými přezdívkami už dost dlouho a je nás tu takových víc, aby šli odfiltrovat i vtipálci.
S tou firmou je to ještě jinak. Dokud si firmy nebudou pod veřejnou kontrolou, budou si dělat, co chtějí. Třeba budou mlžit, že něco nejde dovézt, že musí nakoupit u absolutně nejdražšího dodavatele v republice.
Zohan
 

od nemo » 11 dub 2017, 12:59

Cenové nabídky děláte denně, podle toho, co říkáte je nemáte předražené jako my ostatní, tak to musíte mít zakázek, že nevíte, kterou dřív. Tak buďte rád a nesnažte se vnutit zákazníkům konkurenci :D .
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 11 dub 2017, 13:32

Tady přeci nejde o shánění zakázek. Není třeba odbíhat od podstaty věci.
Zohan
 

od nemo » 11 dub 2017, 13:43

Já vidím podstatu v tom, že nabídka znamená, že někdo cosi nabízí za nějakých podmínek (cena, čas plnění...). Vy můžete podmínky buď přijmout, nebo hledat jinde. Vy pořád děláte ze vzduchotechnických firem zloděje, zatímco všichni ostatní jsou bohové.
Nedávno se mi v mobilu porouchal nabíjecí konektor. Nabídka na opravu byla 400.- s tím, že budu týden bez telefonu. Ten konektor stojí 25.-Kč a výměna mě laikovi trvala 10 min. Jenomže ta opravna je jen sběrna, posbírají telefony k opravě a jednou týdně jedou do opravny v jižních Čechách, vyzvednou opravené mobily a předají do opravy porouchané. Někdo musí mobil do opravy přimout, někdo ho dovézt přes půl republiky jen proto, aby někdo další za vyměnil konektor. Možná je to neproduktivní, ale prostě je to tak. já se s tím můžu buď smířit, nebo si to udělat sám.
Pokud Vás toto nepřesvědčilo, pochlubte se co konkrétně a za kolik děláte Vy a jsem přesvědčen, že z pohledu zákazníka dopadnete úplně stejně.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16


od Zohan » 11 dub 2017, 14:01

Pořád utíkáte od podstaty věci. Práci, budeme mít jako firmy plus mínus podobnou a jak jsem řekl, RD domek děláme mezi 20-30.000 Kč. To je komplet práce, doprava, režie, všechno s výjimkou materiálu. Materiál nakupujeme od několika firem a jejich srovnání jsem tu dělal při stejné kvalitě konkrétních prvků. Předložil jsem i faktury, zveřejnil rabatové podmínky, co chcete víc?
Schválně zkuste vzít pár nejzákladnějších položek rozpočtu a najděte mi někoho dražšího než je Elektrodesign a naopak někoho levnějšího než je D-klima. Rádi rozšíříme své dodavatele.
Zohan
 

od Tazatel » 11 dub 2017, 15:39

Pro Nema.
Dělal jsem komplet rekonstrukci bytu a stavěl pasivní dům. Z vlastních zkušeností tvrdím, že v ČR je 90% řemeslníků a stavebních firem lemplů. Důvod? Většina lidí nad nekvalitou nakonec rezignuje, protože vymoct náhradu a postih je v tomhle bezprávním státě nemožné a firmy toho využívají. To není věc poptávky a nabídky, ale vychcanosti. Je to to samé, jak z pražskými taxikáři. Neexistuje efektivní kontrola ani postihy, tak proč bychom s lidmi nevy....
Tazatel
 

od PetrMII » 12 dub 2017, 09:36

Tazatel má bohužel pravdu. Mám malý autoservis, ale situace všude podobná. Začíná to u učedníků. Když k nám přijdou, neumí nic. Taky jsem toho po vyučení moc neuměl, jenže už od malička jsem se motal u táty v dílně a už jako kluk jsem opravoval kola a pak pionýry a motorky všem v okolí. Dnešní kluci si neumí na kole ani zalepit duši. Do dílny je přivede nějaká iluze filmu Rychle a zběsile. Jako předpoklad práce automechanika považují hraní her na mobilu. Nechci toho po nich moc, jenomže oni jsou vesměs nešikovní. Nemají tu průpravu, co jsme měli my. Za nás nic nebylo, problematicky se sháněly součástky na cokoliv a tak se vyrábělo doma. Táta měl v dílně soustruh a já mu strkal nos pod ruce. To je dnes úplně jinak. Jdete do krámu a mají všechno, nic se prakticky neopravuje, vše se vyměňuje.
Neskutečně mě štve velmi liberální přístup k výchově a ono se to odráží do celé společnosti. Na mě zařvat mistr, tak jsem fungoval zbytek šichty jako šroub. Dneska přijde klučina do práce odrbanej, že jsem se ptal, jestli ho někde nepřepadli. Sluchátka má v uších, nepozdraví a když mi málem shodí auto ze zdviže, ještě se cítí ukřivděně. Pomalu, abych se mu omluvil.
Když se někam dostanou, něco se naučí, dělají sami na sebe. Bohužel firmám zůstává jen ta druhá kategorie. A to je ještě výhra, třetí kategorie končí na pracáku. Udržet i tu druhou kategorii zaměstnanců znamená, dobře zaplatit. Dnes je o lidi nouze a tak se dost přeplácí.
Teď k tomu hlavnímu, do čeho rýpnul Zohan. Větší část výdělku dnešních servisů nedělá práce, ale prodej náhradních dílů. Dneska v našem oboru možná ještě pneuservisy mají větší podíl zisku v práci a to ještě jen díky masivnímu prodeji pneumatik přes internet. Jak vidím, je to všude podobné. Každý týden se mi tu střídají obchodníci z velkoobchodů s náhradními díly. Vedle provizí hraje roli i systém prodeje, délka splatnosti faktur, dárky a bonusy za odběr. Organizují pro nás různé předváděčky a kdybych jezdil na všechny, neměl bych čas ani chodit na dílnu. Když čtu pana Nema, zdá se mi, že vím, odkud vítr fouká. V našem oboru by mohl mít zákazník také určitá vodítka. Stačí se v servisu všímat reklamních předmětů a různých reklamních štítů. Mezi nejdražší u nás patří ty s TV reklamou. U nás je trochu rozdíl v tom, že originální díly mají všichni stejné. Ve vzduchotechnice to bude asi víc rozdílný. To posoudí asi někdo jako pan Zohan líp než já.
PetrMII
 

od PetrMII » 12 dub 2017, 09:36

Když jsem stavěl dům, vzduchotechniku jsem dodělával až na poslední chvíli, protože jsem s ní původně neplánoval. Shodou okolností mi ale opravovali vzduchotechniku na servisu a tak jsem se do toho pustil i doma. Dostal jsem cenovou nabídku, kde pro mě byly položky skoro neznámé a ani jsem nechodil a nepřepočítával reálně namontované metry potrubí a počty kolen. Na základě už dřív rozběhnuté diskuze jsem se díval pro zajímavost na cenu kolene 125 mm se dvěma těsněními, kterých bylo použito nejvíc. Cenově jsem měl kus za 164 Kč bez DPH. Jestli to někdo prodává za dvojnásobek, tak to mi hlava nebere proč? Celkově materiál do patrový RD (180 m2) stál 42.000 Kč bez DPH a montáž 22.000 Kč bez DPH. Hotovo bylo za dva dny a asi za měsíc jeden den osazovali jednotku a finální ventily do místností.
PetrMII
 

od nemo » 12 dub 2017, 10:37

Pro mě je podstatou věci, že jsme firma, nikoliv řemeslník. Máme projekci kanceláře, dílnu... Pro velké akce je to nutné a pro malé máme holt velkou režii. Vzhledem k tomu, že se k nám staří zákazníci vracení, tak snad kvalita bude ucházející, ale RD nám prostě vychází draho. Když si objednáte chvívek pro kozu u Metrostavu, tak Vás taky přijde draho, tak si ho objednejte u "František Vomáčka, zednictví", ten je živnostník s téměř nulovou režií a drobnosti udělá levněji. My jsme zde všichni zaměstnanci, takže jestli chceme 100.-Kč na hodinu čistého, musí si firma účtovat více něž 200.-Kč, já si dvojí zdanění nevymyslel. Živnostník zaplatí daň 15% a minimální zdravotní a zbytek má pro sebe. Ale výstavbu výrobní haly nebo obchodního centra bych mu nesvěřil, i kdyby to byl sebelepší zedník. A to je pro mě podstata věci pane Zohane. Jestli Vy děláte VZT do RD za 20tis. tak ji dětejte dál a buďte rád, že Vám nelezeme do zelí.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

Další

Zpět na Vzduchotechnika