Lokální rekuperace

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Mirdas » 11 kvě 2017, 16:40

Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám chatu 6x4 s podkrovím je to pasivní 40 cm lambda + 20 cm polystyren a nějak jsem nevěděl že existuje rekuperace :( a teď se potýkám s problémem, že dům nedýchá a po ránu nebo i přes den je tam hrozně vydýchaný vzduch a jaký si zápach. Okna samozřejmě otevřít mohu ale z 22 stupnů mám rázem v zimě třeba i 15 :) a zase topit v kamnech.

veliká jednotka VPL 15 nilan ani nic podobného nelze - nemám jak dodatečně umístit rozvody ani jednotku.

viděl jsem od Brinku lokální rekuperace AIR 70 skrze stěnu trubka s výměníkem - nevíte někdo zda to funguje a zda to není vyhozených 30 tisíc?? potřebuji v podkroví kde spí 4 lidé provětrat?? a to tak abych nepřícházel o teplo jako když otevru okna.

jedná se o plochu 5,5 x 3,5 m a výška cca 2 m zkosená sedlová střecha.
Mirdas

od Návštěvník » 11 kvě 2017, 23:26

Zdravím, Mirdas. Já jsem asi před pěti lety koupil do bytu lokální rekuperaci s klasickým výměníkem. Není to žádný sem/tam fouk, ale klasická rekuperace bez rozvodů. Je to k ničemu a opravdu se dá 30 tisíc využít líp. Zásadní nevýhodou je hlučnost. Na první stupeň to nic nevyvětrá, na druhý a další je to už slyšet. Pokud v místnosti spí 4 lidi, je potřeba kolem 100 m3/h a to je moc už na samotný otvor. Takže to fučí a je slyšet už jen ten samotný proudící vzduch. ventilátor k tomu přidá svoje a usnout při tom nejde. Na chatě očekávám klid a o to víc bude problém s hlukem. Druhý problém je s kondenzátem. Já tam mám nádržku, kterou je potřeba vylévat. Je to opruz, ale dá se to. Jen pozor na to, když se nevyleje. na chatě by tomu mohlo dojít celkem dobře. Voda v nádržce se zkazí, zasmrádne a dokáže zezelenat půl jednotky. Několikrát se mi to stalo. Jde to vyčistit, ale zase dost nepříjemnost. Je to jako u zelenýho akvárka. když jsem to čistil, hned si vzpomenu na nadšence, kteří chtějí tenhle humus vracet zpět zpět a lebedit si se zpětným ziskem vlhka. Já bych to zpátky do místností nechtěl ani náhodou a to netuším nic možných potvorách, co by v tom mohlo být. Já to projel savem a zelená zmizela. nechci říkat, co to bylo za značku, protože jde o princip a nechci nikoho poškozovat. Ti kluci, co to montovali, byli super a moc šikovní. Vyvrtali díru skrz zeď, všechno měli přichystané, montáž šlapala jak hodinky. jen znovu bych do toho už nešel. řešili jsem něco podobnýho s kámošem z práce. Řekl jsem mu o problémech a tak jsme to vyřešili jinak. Bylo to pro chatu a taky se mu jednalo jen o sezónní provoz. Vyřešili jsme to samostatným ventilátorem a k tomu potrubní dohřev vzduchu. Jestli máš místnost hodně těsno, bude to chtít dva, ale u něj funguje jen jeden bezvadně. Aby to nedělalo rámus, umístili jsme ventilátor na půdu a k tomu pár metrů přívodní trubky, kterou jsme izolovali jen návlekem. Fakt chatu používá jen od jara do podzima. Asi metr za ventilátorem je dohřev a pak jen tři odbočky z trubky do místností a ve stropě tři ventily. Nic jsme nepočítali a štěstí nám přálo. Ani na plný výkon to není slyšet na ventilech a z půdy jen naprosto nepatrně ventilátor při absolutním tichu. Plán je to ještě zatlumit, zatím k tomu nedošlo. Dohřev má vlastní termostat a je nastaven tak, aby hřáL jen při teplotách pod 20 °C. Každý si to může nastavit libovolně. Není to žádná rekuperace, ale celkový náklad byl cca 10 tisíc a funguje to skvěle. Spotřeba o několika víkendech na jaře nebo na podzim a dohřevu jen o několik stupňů je zanedbatelná. Známý říká, že to je jedno pivo za víkend. Místo deseti si dává devět a hlásí, že musí za něco topit . Asi mě tu nebudou mít vzduchaři rádi, ale nekupoval bych na chatu nic. Tohle řešení stačí, 30 000 Kč za nějaké částečné vracení tepla, to je nenávratníé.
Návštěvník

od migi » 12 kvě 2017, 08:47

Díval jsem se na německý stránky a kondenzát se tam tvoří. Jednotka má i odvod kondenzátu, podle všeho to stéká na fasádu. Co s tím dělat v zimě? Co pampouchy?
kondenz.png
migi

Zpět na Vzduchotechnika