Rekuperace WAFE

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daver » 11 črc 2017, 17:40

Zdravím vespolek,

neměli jste někdo čest s rekuperačními jednotkami WAFE? O technologiích se pravdu nikde nedočtete, hájí se know how bla bla bla a všechny pochybnosti hravě potlačí slovíčko "revoluční". Asi bych si uměl představit větší poprask kolem něčeho revolučního se slibovanou super-účinností , zachováním vlhkosti a nonstop vůně květin ve celém domě.

Posledním slibovaným aspektem je design, ale mám z toho pocit, že je to spíš primární benefit značky a jak známe trh (např. apple), bývají designovky předraženým starým HW v krásném kabátku.

Má někdo jiný pocit nebo zkušenost?

Díky
daver

od Coyote » 11 srp 2017, 11:34

Viděl jsem před časem prototyp té jejich jednotky pro rodinné domy. Nevím, jestli je to revoluce, ale je to každopádně vymyšlené zajímavě - na výměníku to má klapky, které periodicky mění směr pohybu vzduchu přes něj. Tu vlhkost to tedy dovnitř vrací, odvod kondenzátu není potřeba a v zimě to opravdu nezamrzne ani bez předehřevu (to překlápění se řídí podle teplot). Účinnost netuším. Byl v tom nějaký vcelku standardní membránový výměník, takže nevidím moc důvodů proč by to mělo být výrazně účinnější než konkurence. Ale když se zvolí vhodná metodika, tak to určitě vyjde :D

Pochopil-li jsem to dobře, nemá to prostorové čidlo CO2, ale u dobře provených rozvodů prý stačí to v krabici jednotky.

Postavené to vypadalo dost poctivě - slušné ventilátory i serva (nějaká z klimy z náklaďáku nebo něco takového), jen se mi moc nezdálo to uchycení klapek (osa je na kraji, takže asi bude docela záhul na servo tím pohybovat proti proudu vzduchu). Těžko říct, jak dlouho jim to vydrží, ale říkali něco o minimálně deseti letech. Uvidíme, jakou dají záruku, to asi leccos napoví o tom, jak moc tomu sami věří.
Coyote

od Trnka » 11 srp 2017, 11:56

O výměnících s klapkymi a jejich problémech se diskutuje tady. viewtopic.php?f=18&t=361&start=60#p12767
Asi spíš nebrat. Je to drahé, nevyzkoušené a zbytečně komplikované. Přečtěte si víc v diskuzi.
Trnka

od daver » 08 zář 2017, 21:50

Díky za informace, pánové.

Byl jsem se na ně podívat, vypadá to zajímavě, mají hezkou konstrukci, ale 80k bez daníka v základu s popsanými "vlastnostmi" ve vlákně zmíněném Trnkou, jsou asi konečná. Celkem s rozvody pro můj dům mi to napočítali někde k dvěma kilčům a to si v bungalovu nejsem vůbec jistý :)
daver

Zpět na Vzduchotechnika