Rekuperace WAFE

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daver » 11 črc 2017, 17:40

Zdravím vespolek,

neměli jste někdo čest s rekuperačními jednotkami WAFE? O technologiích se pravdu nikde nedočtete, hájí se know how bla bla bla a všechny pochybnosti hravě potlačí slovíčko "revoluční". Asi bych si uměl představit větší poprask kolem něčeho revolučního se slibovanou super-účinností , zachováním vlhkosti a nonstop vůně květin ve celém domě.

Posledním slibovaným aspektem je design, ale mám z toho pocit, že je to spíš primární benefit značky a jak známe trh (např. apple), bývají designovky předraženým starým HW v krásném kabátku.

Má někdo jiný pocit nebo zkušenost?

Díky
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od Coyote » 11 srp 2017, 11:34

Viděl jsem před časem prototyp té jejich jednotky pro rodinné domy. Nevím, jestli je to revoluce, ale je to každopádně vymyšlené zajímavě - na výměníku to má klapky, které periodicky mění směr pohybu vzduchu přes něj. Tu vlhkost to tedy dovnitř vrací, odvod kondenzátu není potřeba a v zimě to opravdu nezamrzne ani bez předehřevu (to překlápění se řídí podle teplot). Účinnost netuším. Byl v tom nějaký vcelku standardní membránový výměník, takže nevidím moc důvodů proč by to mělo být výrazně účinnější než konkurence. Ale když se zvolí vhodná metodika, tak to určitě vyjde :D

Pochopil-li jsem to dobře, nemá to prostorové čidlo CO2, ale u dobře provených rozvodů prý stačí to v krabici jednotky.

Postavené to vypadalo dost poctivě - slušné ventilátory i serva (nějaká z klimy z náklaďáku nebo něco takového), jen se mi moc nezdálo to uchycení klapek (osa je na kraji, takže asi bude docela záhul na servo tím pohybovat proti proudu vzduchu). Těžko říct, jak dlouho jim to vydrží, ale říkali něco o minimálně deseti letech. Uvidíme, jakou dají záruku, to asi leccos napoví o tom, jak moc tomu sami věří.
Coyote
 

od Trnka » 11 srp 2017, 11:56

O výměnících s klapkymi a jejich problémech se diskutuje tady. viewtopic.php?f=18&t=361&start=60#p12767
Asi spíš nebrat. Je to drahé, nevyzkoušené a zbytečně komplikované. Přečtěte si víc v diskuzi.
Trnka
 

od daver » 08 zář 2017, 21:50

Díky za informace, pánové.

Byl jsem se na ně podívat, vypadá to zajímavě, mají hezkou konstrukci, ale 80k bez daníka v základu s popsanými "vlastnostmi" ve vlákně zmíněném Trnkou, jsou asi konečná. Celkem s rozvody pro můj dům mi to napočítali někde k dvěma kilčům a to si v bungalovu nejsem vůbec jistý :)
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od trnkavojtech » 16 bře 2020, 10:52

Zdravím,

mám také nabídku ohledně nového řízeného větrání s jednotkou WAFE 350 EFS. Máte někdo nějaké nové zkušenosti? Dle ceny, ročních nákladů, filtrů a dalšího mi to vychází jako nejlepší investice... Děkuji za jakoukoliv radu či poznámku.
Uživatelský avatar
trnkavojtech
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 27 úno 2020, 08:30

od milanko » 20 kvě 2020, 20:23

Dobry den, aj ja sa pripajam k tejto otazke. Stravil som hodiny a hodiny vyberom tej spravnej rekuperacnej jednotky a jednoznacne najlepsie mi vychadza rekuperacna jednotka WAFE 350EFS2, ktora je podla udajov vyrobcu proste suverenne najlepsia. Je to vsak tak aj v skutocnosti? Najde sa niekto, kto mi k tejto rekuperacii napise viac info?
milanko
 

od Falcon » 22 kvě 2020, 14:49

Ukažte mi výrobce, který by řekl, jsme až třetí nebo desátí. Vemte rozum do hrsti a přemýšlejete. V čem je asi taková jednotka nejlepší nebo v čem může být nejlepší?
Cena? Těžko - na Luftuj jí mají za 74.000 Kč bez DPH. Na tom samém e-shopu najdete stejně výkonné jednotky i za polovic.
Výkon? Těžko - x jednotek má stejný nebo větší výkon...stejně je tomu u hlučnosti (není nejtišší na trhu) a ani další parametry nejsou ničím výjimečné. Funkce? Větrá, ano stejně jako všechny ostatní. Tak co má navíc? Chadit neumí, dohřát přívodní vzduch neumí. Za tyhle peníze je nad cenovým limitem pro pasivní (jen větrající) jednotky. Vybírejte dál.
Falcon
 

od milanko » 22 kvě 2020, 23:07

Mam problem so suchym vzduchom, preto chcem rekuperaciu s entalpickym vymenikom. Avsak o tomto vymenniku sa vsade docitate, ze jeho zivotnost je velmi obmedzena a po dvoch troch rokoch treba kupovat novy vymenik. Prave preto ma zaujalo, ze tato rekuperacia je udajne revolucna a problem so zivotnostou nema... Dokonca na nu davaju 5 rocnu zaruku, takze minimalne v tom je unikatna. Neviem vsak, ci za tymito tvrdeniami vyrobcu nie je nejaky podvod.
milanko
 

od Falcon » 24 kvě 2020, 00:25

Většina výrobců používá stejné dodavatele ventilátorů a dalších komponent. Proč jedni na stejný výrobek dají 2 roky záruky a druzí 5? Ne, nejsou hodnější, ani hloupější. Jednoduše si to nechají zaplatit. Ventilátor stojí cca 5 000 Kč koncového uživatele, pro výrobce to bude sotva polovina. Když vám rovnou napočítají jeho výměnu a dají záruku 5 let, stačí zdvihnout cenu o 5 000 Kč a může se jim pokazit každá mašina. Což se nepokazí a logicky na tom vydělají. Oni vám ale nabízejí jednotku oproti jiným výrobcům o 20-30 000 Kč dráž. Pořád ještě chcete hrát hru na záruku?
A ten výměník s vracením vlhkosti.To je dokola ta samá hloupost. Zkuste se sám sebe zeptat, čím ten přívodní vzduch vlhčí? Co je to za "vodu" a zda se kondenzát z odpadního vzduchu vůbec dá nazývat "vodou". Co se lije do standardních zvlhčovačů a proč? Opravdu chcete zpětně inhalovat kondenzát? U tohohle druhu výměníků s klapkami není žádná filtrační mebrána, nic, co by nějakým způsobem kondezát přečistilo.
Zajímala by mě vaše představa o tom, jak to celé funguje.
Falcon
 

od jirka.v » 25 kvě 2020, 13:59

Falcon má pravdu. Přečtěte si, co píšou o odpadním vzduchu https://www.wafe.eu/clanek/odpadni-vzduch
Odpadní vzduch odevzdal kondenzát? Co s pod tím představit a jak asi vypadá separovaná voda z odpadního vzduchu? Zajímal by mě chemický rozbor.
jirka.v
 

od Mirka » 26 kvě 2020, 08:59

Vůbec mě nenapadlo, že se vlastně opětovně dýchá odpadní voda. Máme doma jednotku Futura a ta by měla vracet taky vlhkost. Jak je to s přenosem koronaviru a dalších virů a bakterií, který by mohli být ve vzduchu. V rodině se můžeme nakazit i jinak, ale máme dvougenerační dům, v přízemí bydlí rodiče manžela. Jsou to již starší lidé a tchýně je dost silný astmatik. Snažili jsme omezit kontakt na nejnutnější, zajistili jsme jim nákupy a léky. Jednotka větrá dům společně, nedošlo mi, že bychom jim takhle posílali do přízemí od nás nekontrolovatelně "cosi" se vzduchem zpět.
Mirka
 

od Yiha » 26 kvě 2020, 12:43

Pro WAFE jsem nějakou dobu dělal realizace a servis. 350 je pěkná, tu účinnost opravdu má (přes 90% hravě), ale jezdili jsme často řešit problémy se servopohony. Taky nemají žádné ovladače, jednotky se ovládají jen přes internet a jejich server, takže když to zrovna nejde, můžeš jednotku ovládat tak maximálně jističema.

Kondenzátu se neboj, protože v našich podmínkách jim to kondenzuje jen pár dní v roce. Většinu roku to jede suchý. Oba vzduchy jdou přes filtry, takže je výměník celkem čistej, ani po letech nesmrděl zatuchlinou.
Yiha
 

od Mirka » 26 kvě 2020, 15:00

Když by to nekondenzovalo, tak jak to zpětně vlhčí? Filtry v jednotce jsou prachové a na přívod lze použít pylové, na odtahu pylové nepoužíváme. Když jsem se ale ptala u výrobce, tak pro viry je to nedostatečné, muselo by se jednat o nano filtry a na ty nejsou jednotky stavěné. Údajně by se rychle zanesly a motory by to neutáhly. Právě aerosol a vzdušná vlhkost je pro přenost virů zásadní. proto mám obavu. Jinak musím říct, že nám s jednotkou také v zimě klesá vlhkost ke 30 % a to má údajně vlhkost vracet. Nevím, čemu se dá věřit. M.
Mirka
 

od Yiha » 26 kvě 2020, 15:23

Odpověděla jste si sama - vlhkost to nevrací vždy. Čísla, kterými se marketing ohání, jsou ideální stav...
Yiha
 

od Karlos » 27 kvě 2020, 09:10

Yiha píše:...ale jezdili jsme často řešit problémy se servopohony.
Myslíš servopohony těch klapek na výměníku?
Karlos
 

od Yiha » 27 kvě 2020, 09:33

Ano - jsou to serva BOSCH z autoklimatizace, ale stejně jim tam něco odchází. Po nějaké době v tom začne chrastit, klapka cukat. Ale ne u všech, dost zákazníků s W350 problémy nemá. Možná mají problémy jen starší kusy s nějakou vadnou sérií?
Yiha
 

od Jan Kratochvíl » 27 kvě 2020, 09:58

Aby docházelo ke kondenzaci, musí odpadní vzduch dosáhnout 100% relativní vlhkosti. Tu může dosáhnout za předpokladu ochlazení pod teplotu rosného bodu. Když máte na stavbě instalovaný odvlhčovač, je to poměrně jednoduché, protože je uvnitř chladič. Běží kompresor a udržuje povrchovou teplotu chladiče trvale pod touto hodnotou. Hodnoty rosného bodu můžete zjistit z hx diagramu. Když by uvnitř místnosti byla ideální RH někde kolem 50 %, je potřeba ochladit odpadní vzduch na cca 11 °C, pokud RH klesne (a k tomu nepochybně během zimy dojde) někam k 40%, je potřeba ochladit odpadní vzduch až na 9°C. Jestliže Mirce klesá RH až k 30 %, odpadní vzduch kondenzuje až při ochlazení na 4 °C. Jak už jsem napsal, kompresorový odvlčovač nemá problém, protože dokáže pomocí kompresoru udržet teplotu chladiče v pohodě pod požadovanou hodnotou. Deskový výměník ale není chladič. Primárně je ochlazován venkovním vzduchem. Když bude venku přes den v zimě vyšší teplota (nad uvedenými) je kondenzace vyloučená. Další úskalí spočívá v tom, že výměník nemá 100 % účinnost a je zároveň ohříván právě odpadním vzduchem. To znamená, že zdaleka nekondenzuje všechen vzduch a rozhodně ne rovnoměrně v celém výměníku rekuperační jednotky. Když by jednotka měla účinnost 90 %, zvýší se teplota chladiče a zase bude ke kondenzaci docházet později. Zdaleka nezkondenzuje celý objem odvětrávaného vzduchu a tím se v důsledku neustále snižuje vlhkost v domě. Fyzikální zákony může ignorovat pouze marketing. Ve výsledku skutečně může být entalpický výměník jen mírným přínosem pro zachování vlhkosti. Rizika, která jsou výše popisována zatím nikdo neřešil. Po koronavirové pandemii se situace může změnit. Faktem je i to, že žádná nemocnice, žádný zdravotně sledovaný objekt tento princip zpětného vracení kontaminované vlhkosti nepoužívá.
Jan Kratochvíl
 

od Vm vm » 29 kvě 2020, 21:12

Ano jednotky wafe 350 měli problém s klapkama, ale tu je zdárně vyřešeno.
Vm vm
 

od jirka.v » 09 čer 2020, 11:33

milanko píše:..., ktora je podla udajov vyrobcu proste suverenne najlepsia. Je to vsak tak aj v skutocnosti? Najde sa niekto, kto mi k tejto rekuperacii napise viac info?

Suveréně nejlepší je podle výrobců a prodejců vždycky ta jejich. To ví přeci každý. Pánové na podobném principu funguje i další jednotka. Obě jednotky mají propletený původ. Podívejte se do téhle diskuze, co to také může přinést. https://www.vodnici.net/community/techn ... /paged/29/
Přílohy
1995-IMG20190218102430.jpg
jirka.v
 

od McT » 12 čer 2020, 15:58

Zdravím,
uvažuji o rekuperaci, ale stejně se stále nemůžu rozhodnout pro výrobce. Každý si bere to své, že to má nejlepší a ve výsledku není nic jasné.
Může mi někdo tedy prosím někoho doporučit? X jsem jich poptal ceny mám od 80tis-210tis, v různých variantách a možnostech. Žena mi jasně řekla, že v létě bude mít otevřená okna, tak hlavně to pojede v zimě kde je asi největší užitek. Rád bych i tu vlhkost řešil, ale dle Vašich slov raději to nemít :)
Díky za jakékoliv rady a pomoc.
Tom
McT
 

Další

Zpět na Vzduchotechnika

cron