Zemní registr - hloubka pod základy

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od pinky » 10 srp 2017, 15:20

Ahoj,
plánuji budovat zemní registr a tak jsem si udělal sondy kudy by měl vést. Zjistil jsem, že je pod domem je skála. Pod technickou místností by potrubí registru bylo zhruba 40cm pod deskou, směrem k jižní straně domu to už vychází asi na 80 cm pod deskou. Bohužel v té hloubce mi mají končit pasy domů, takže bych musel kutat do skály. Asi 2 metry za domem se skála snižuje - pozemek tam celkově klesá, dostanu se do hloubky 120cm a nadále to bude pravděpodobně ještě klesat, to zjistím další sondou. Moje otázka zní, jak moc hluboko je nutné abych vedl potrubí pod pasy domu a základovou deskou, aby se mi nestalo, že mi to bude pod pasy a deskou namrzat, tedy bych neohrozil dům. Díky.
Přílohy
registr - náčrt.png
Uživatelský avatar
pinky
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 10 srp 2017, 14:46

od xxxl » 11 srp 2017, 08:18

Nezámrzná hloubka je přibližně 1 m. Jinými slovy 1 m zeminy odizoluje venkovní mráz od například od vodovodního potrubí natolik, aby nezamrzlo. Když povedete mrazivý vzduch trubkou zeminou s podobnými vlastnostmi, je na snadě, že zemní registr nemůže vést ve stejné rýze jako vodovodní potrubí. Zemní registr by měl mít kolem sebe cca také 1 m izolace zeminy ve všech směrech. Teoreticky by tedy musel být 1 m pod deskou. Kolmý prostup pod pasem bych řešil tak, že v místě prostupu bych zemní registr tepelně izoloval. Když stojíte na skále, kolmý prostup pod pasem bych neřešil vůbec, statiku to podle mě neohrozí a teplný most to bude minimální.
xxxl
 


Zpět na Vzduchotechnika