Lokalna rekuperacia

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od dzoni » 30 zář 2017, 23:14

Zdravim vsetkych odbornikov na vzduchotechniku,

Nasiel som na tomto fore velmi malo diskusii o lokalnych rekuperaciach, vacsinou niekolko rokov starych.

Chcem sa spytat ci sa situacia medzicasom nezmenila a ci neexistuje nejake riesenie ktore by bolo ako tak pouzitelne. Byvam v byte ako vacsina Cechov a Slovakov a nechce sa mi verit ze sme vsetci odkazani na chabe vetranie oknami a kvalitny vzduch je vymozenostou len pre rodinne domy.

Neviete mi poradit ake mam moznosti ked centralna rekuperacia neprichadza do uvahy? Uvedomujem si ze akekolvek riesenie bude ovela menej ucinne ako central, ale myslim ze to bude stale lepsie ako spoliehat sa na pravidelne otvaranie okien. Nie som vsak ochotny vylievat kondenzat / nepouzivat rekuperaciu pocas mrazov a nechcem riskovat plesnive steny ani nic podobne - chcem top produkt v tejto kategorii.

Ked nic ine, skuste mi poradit aspon dobru riadenu ventilaciu bez rekuperacie – radsej si priplatim za kurenie ako dychat nekvalitny vzduch.

Dakujem za kazdu radu :)

jano
Uživatelský avatar
dzoni
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2017, 22:37

od Niklik » 02 říj 2017, 14:32

Špatná zpráva je, že v lokálních rekuperacích se nic nezměnilo a změnit jen těžko může. Vždy se dostane do konfliktu výkon větrací s výkonem akustickým. Klasicky je potřeba větrat ložnici. Dva lidé = 50 m/3h. Potřebujete něco, co zvládně takový výkon a nebude to slyšet. Malé větrací jednotky mají takové výkony skoro jako nominální a nominálním hlukem. Když tedy odmyslíte zanedbatelnou účinnost, o kterou vám ani tak nejde, vždy budete bojovat s hlukem. Další věc jsou otvory do domu, ověřte si, jestli budou povoleny.
Niklik
 

od dzoni » 05 říj 2017, 14:25

Niklik, dakujem za odpoved. Ako som pisal pred tym - som ochotny zmierit sa s nizsim vykonom oproti centralnej jednotke. Keby si si mal vybrat, co by si chcel mat radsej doma - tretinovy vykon centralnej, alebo nic? Myslim ze o tretinu lepsi vzduch je stale vyhra z dlhodobeho hladiska.

Diera do steny nie je problem... len by som potreboval tip na najlepsiu lokalnu na trhu.
Uživatelský avatar
dzoni
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2017, 22:37

od Niklik » 05 říj 2017, 17:47

Vy mmě nerozumíte. Jde o kombinaci možného a marketigově slíbitelného. Vynechte větrák a zamyslete se jen nad dírou. Tu můžete mít v ložnici malou a k ničemu nebo velkou a pak vám dovnitř potáhne, to už rovnou můžete nechat otevřené okno. Vzpomeňte na kravín nebo vepřín a díry pro ventilátory s obrovskýma vrtulema. Fyzika je neúprosná. Velká díra a pomaluběžný tichý ventilátor nebo hučák. Větší nebo menší. Můžete mít i vetší množství malých děr. Tohle nemá moc dobré řešení. Žádná z lokálních jednotek není dobrá a pokud ji za každou cenu chcete, kupte si tu úplně nejlevnější. Až to vypnene a díru zase zaslepíte, aby to tolik nebolelo.
Niklik
 

od dzoni » 16 říj 2017, 15:07

Ja praveze uplne chapem co mi hovorite, ale snazim sa zistit kde je ta marginalna pridana hodnota. Vy stale rozpravate o plnohodnotnej nahrade centralnej rekuperacie, ja stale hovorim o tretinovom/stvrtinovom vykone...

Nasiel som znameho co ma uz 4 roky Helios KWL EC 60 Pro. Hovori ze so zariadenim nema ziadne problemy a na prvom stupni je nepocutelne. Chcem ho poziadat o test s CO2 meracom. Ked nameria vyrazne rozdiely s pustenim zariadenim vs vypnutym, myslim ze to bude jasny dokaz ze to ma vyznam. Ked budu rozdiely minimalne, kaslem na to a zmierim sa s tym ze som navzdy odsudeny dychat zly vdzuch :)

PS ospravedlnujem sa za tykanie v predoslej odpovedi... na inych forach to byva standard, neuvedomil som si ze tu je to inak
Uživatelský avatar
dzoni
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2017, 22:37

od Niklik » 16 říj 2017, 21:23

Můžeme si klidně tykat, mně to nevadí. Už jsem dřív napsal, že u těchto strojků bych vilil nejlevnější alternativu bez ohledu na značku. Nehlučnost je subjektivní. Někdo nevnímá, že mu běží notebook na stole a jiný nesnese ani trafíčko v digitálních hodinách, které já slyším maxinálně v situaci,když si položím ucho přímo na budík. Věřit oficiálním údajům výrobců se nedá. Klasickou ukázkou je štítek jednoho z nich, kde na stránkách zcela regulérně označuje jednoventilátorový stojek jako dvoumotorový. Před časem udávali klamavě větrací výkony, až po letité kritice alespoň někteří změnili výkon na poloviční, protože jednotka polovinu času větrá sem a druhou tam. Někteří to mají takto chybně dodnes. To bychom potom museli všechy 300 kubíkové centrální jednotky označovat ako 600 kubíkové. Jak tedy věřit údajům o hlučnosti. Koncentrace CO2,je dobrá věc, ale chce to dlouhodobější sledování. Je více faktorů, které mohou ovlivnit měření. Ideální by pro tebe bylo, zkusit si takový strojek doma zapnout a vyzkoušet. Test bych udělal i s tím, že bude jen honit vzduch v místnosti , abys nemusel dělat i zkušební otvor do zdi. Když to bude akceptovatelné, dělal bych i ten pokus s CO2. Když to koupíš přes e-shop, máš čas na vrácení zboží i bez udání důvodů.
Niklik
 

od dzoni » 17 říj 2017, 15:19

Super, dakujem za tipy... skusim ist na to teda takto obozretnejsie.

Dam vediet ako som dopadol :)
Uživatelský avatar
dzoni
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2017, 22:37


Zpět na Vzduchotechnika

cron