Chlazení

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Petr N » 22 čer 2018, 10:16

Zdravím SFO a jiný airfóráři,

chtěl bych se zeptat na váš názor, zda-li by to mohlo fungovat a mělo nějaký efekt.

Cíl:
Snížit celkovou teplotu domu ve vedrech o 1-4K.

Technické vybavení:
- pasivní rekuperace - plně ovládaná, standardní režim cca100m3/h. Nasávání na severní straně domu.
- rozvody v neizolovaném spiru, roury jsou ve vytápěném prostoru, pod parotěskou v SDK podhledu, mohu je dodatečně doizolovat (čím případně?).
- tč země/voda, které se stará o tuv a topení. Tč má samostatné oběhové čerpalo pro primární okruh, který jsem schopen přes tč spínat.
- loxone - mohu si naprogramovat cokoliv, mám relé, A/D vstupy výstupy...
- dum 4+kk , bungalov, TZ 3.6kW při -15C, 470m3, postaveno z 25 cihlovzduchu + zateplení, předokenní žaluzie, strop 55cm vaty. Pozice jižní morava. V domě zatím nebydlíme.

Nápad:
Chtěl bych využít teplotu solanky v primárním okruhu (5-12C) a pomocí výparníku za rekuperací přichlazovat vzduch. Tím bych jako malý bonus dosáhl rychlejší regenerace kolektoru možná rychlejší nátop tuv?


Tč má ještě jakousi experimentální (beta) možnost chladit do podlahy. V podlaze je anhydrit a mohlo by dojít a došlo by asi ke kondenzaci na potrubí +je to podlaha.

Problémy:
- nezaizolované spiro?
- ve výparníku asi bude hodně vody
- zimní režim >> pokud se okruh uzavře, zbyde ve výparníku solanka, to asi nebude nic hrozného, měla by být nemrznoucí. Za rekuperací asi nebude v zime -xC , ne? Eventuálně by se to dalo vypustit.

Cena:
Výparník/dohřívač asi 6kkč pro potruby 160mm
2ks servo ventilů 1" 4kkč
roury a kravinky 2kkč

Prosím vynechme diskuse, že jsem měl pořídit aktivní rekuperace, luftbojlery, klimatizace apod. Každé z řešení má své mouchy a k ideálu mají dost daleko. Děkuji.
Petr N
 

od technik4 » 22 čer 2018, 18:49

První problém je v samotném zadání. Snížení vnitřní teploty znamená, poprat se se zdrojem tepla. Jestliže neznáme zisky, těžko odpovědět na otázku, zda nějaký zdroj je schopen tyto zisky uchladit. TZ je údaj napovídající, ale přeci jen o něčem jiném.

Určitě se povede snížit teplotu přívodního vzduchu. Těch 100 m3/h se dá celkem snadno uchladit a dostatečně velký chladič s dostatečně chladným médiem to zvládne. ostatně zvládají to na stejném principu aktivní rekuperace i jiné systémy s integrovaným přímým výparníkem. Pořád je to totéž.

Nezaizolované spiro může být prvním pohřebištěm snahy. Kudy vede? Vždy se doporučuje na rozvodech nešetřit, nedělat neizolované rozvody. To pak můžete mít sebelepší stroj, nápad na vylepšení a bude to marná snaha.

Zimního režimu bych se nebál, zase můžete trochu napravit nedokonalost pasivní rekuperace a vzduch si jednoduše dohřát.
Podlaha umí chladit také slušně, pokud udržíte teplotu nad rosným bodem, bude to větší efekt než plánovaná úprava VZT.

Cenově to ale tak růžově nevidím. Nejde jen o výměník. Už jen solanka není levná, musí se vymyslet regulace, a ty roury a kravinky se pěkně nasčítají. Ale jako princip nejste na úplně slepé cestě a slyšet, že jde prošlapáváte prošlapané nechcete. Tak hodně zdaru.
technik4
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron